Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Παρ Δεκ 31, 2021 6:58 pm

Πολυ ενδιαφερουσες παρατηρησεις, βαζουν σε ταξη αρκετα πραγματα που εχω δει κ εγω κατα τη χρηση της μηχανης.

Να ρωτησω κ εγω κατι με τη σειρα μου:
με τη μειωση ροης πχ απο ζιγκλερ 0.5, εχω δει πως οι πρωτες σταγονες ερχονται στα 12-15sec. Φανταζομαι πως αυτο το λαμβανουμε υποψη κ περιμενουμε ο συνολικος χρονος εκχυλισης (για ενα medium roast) να ειναι 35-40 sec? Η κανω λαθος?

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από BasilTh » Δευ Ιαν 03, 2022 1:02 pm

Νίκο, αλλάζοντας το gicleur σε 0,5mm βλέπω μόνο μια μικρή επιμήκυνση του χρόνου της προ-εκχύλισης κατά 1-2sec.

Σχετικά με το παράδοξο του διαγράμματος ελεύθερης ροής, όπου για διαφορετικές ρυθμίσεις της OPV (3-6-9bar) έχουμε διαφορετικές τιμές ροής, σε μηδενική πίεση, έχει μια απλή εξήγηση.

Περιμένουμε, όταν η OPV είναι ρυθμισμένη στα 9bar να μην επιτρέπει την διέλευση νερού από μέσα της, όταν δεν υπάρχει pf στο group ( ελεύθερη ροή ). Και πράγματι αυτό συμβαίνει. Όταν ενεργοποιηθεί η αντλία, η πίεση παραμένει στα 0bar και η βαλβίδα δεν ανοίγει. Υπάρχει μόνο μια μικρή επιστροφή νερού στο δοχείο, που οφείλεται στην S2 Valve.

Όταν ρυθμίσουμε την OPV στα 6bar με το τυφλό, τα πράγματα αλλάζουν. Επειδή η OPV δεν είναι φτιαγμένη για να ρυθμίζεται σε αυτή την πίεση, παρουσιάζει διαρροή.
Περνά νερό από μέσα της ακόμα και σε μηδενική πίεση (ελεύθερη ροή). Ένα μέρος της συνολικής ροής που παρέχει η αντλία, επιστρέφει στο δοχείο, μέσα από την βαλβίδα, χωρίς καν αυτή να ενεργοποιηθεί τυπικά στα 6bar.

Όταν ρυθμίσουμε την OPV στα 3bar (αν κόψουμε το ελατήριο), η διαρροή μέσα από την βαλβίδα μεγαλώνει και ακόμα περισσότερο νερό επιστρέφει στο δοχείο πριν αυτή ανοίξει.

Δηλαδή η βαλβίδα παύει να είναι ON/OFF όπως λειτουργεί ρυθμισμένη στα 9bar, αλλά πάντα περνά νερό από μέσα της.

Ο τρόπος για να αποκαταστήσουμε την χαμένη ροή στα 3-6bar είναι να αυξήσουμε την διατομή του gicleur. Μπορούμε δε, να πάρουμε την μέγιστη ροή της αντλίας (11.3ml/sec) με OPV ρυθμισμένη στα 9bar, σε ελεύθερη ροή, αν το gicleur γίνει 2-3mm ή, για αυτούς που έχουν flow profile κιτ, αν ξεβιδώσουν τελείως την βάνα στο μανιτάρι.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Τρί Μαρ 15, 2022 3:43 pm

Μεχρι προσφατα διαμαρτυρομουν για εκχυλισεις των 40-45 δευτερολεπτων σε θερμοκρασια 100οC κ να βγαινουν πικροξινες (αλλα με εντονη ξυνιλα). Γενικα η ξυνιλα να ειναι εντονη παντου. Η λυση ηρθε στα προθυρα απελπισιας κ σε φαση αυτοσχεδιασμου. Πηρα λιγο αρμαφλεξ κ τυλιξα τα σωληνακια που ενωνουν το μποιλερ με το Ε61 (η μονωση του μποιλερ εκρεμει ακομη). Κ ως δια μαγειας τα πραγματα εφτιαξαν. Προφανως μειωθηκε το οφσετ του pid καθως δεν εχω πτωση θερμοκρασιας στα σωληνακια κ το νερο που ερχεται εχει πολυ πιο σταθερη θερμοκρασια.

Θα ηθελα κ τη γνωμη των ειδικων, αλλα εγω εχω εντυπωσιαστει.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Παρ Μαρ 18, 2022 3:08 pm

Ξερουμε αν η μηχανη έχει αλλο ζιγκλερ περα απο αυτο στο μανιτάρι του E61?

Σκέφτομαι αν οι σωλήνες που μονωσα εχουν κανενα ζιγκλερ μεσα να μειωνει την ταχύτητα του θερμοσιφωνισμου...

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Αύγ 27, 2022 8:47 pm

nkout έγραψε:
Παρ Μαρ 18, 2022 3:08 pm
Ξερουμε αν η μηχανη έχει αλλο ζιγκλερ περα απο αυτο στο μανιτάρι του E61?

Σκέφτομαι αν οι σωλήνες που μονωσα εχουν κανενα ζιγκλερ μεσα να μειωνει την ταχύτητα του θερμοσιφωνισμου...
Ερώτηση στη ερωτηση: οταν ξεκινάς εκχύλιση, πως καθοριζεις την αναλογια νερου που έρχεται απο το πανω κ το κατω σωληνακι? Λογικα το πανω εχει πιο ζεστο νερο απο το κάτω......

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Παρ Οκτ 06, 2023 2:02 pm

Νομιζω πως μονοπολω το θεμα, αλλα θελω να ρωτησω το εξης:

- εχω βαλει αυτοσχεδιο θερμομετρο πανω στο e61 grouphead (φωτο με το ακριβες σημειο)
- Αφηνω τη μηχανη να ζεσταθει αρκετα (~40 λεπτα αν ειναι σβηστη ή 15 απο προηγουμενο καφε)
- Βλεπω η θερμοκρασια του θερμομετρου φτανει λιγο πιο χαμηλα απο τη ρυθμιση του PID (μια χαρα, αφου με ενα συντομο φλας θα ταυτιστει)
- Αν τραβηξω εστω κ 10γρ νερο απο τη μηχανη (1 δευτερολεπτο σηκωμα μοχλου), η θερμοκρασια στο grouphead κανει τρελο βυθισμα περιπου 5-6 C (σε διαστημα 1-2 λεπτων) κ παιρνει πανω απο 12 λεπτα να επανελθει. Αν κανω καφε πριν επανελθει, εχω μονιμα υποεκχυλιση.
- Η θεμοκρασια στο PID δεν επηρεαζεται σχεδον καθολου απο την εκχυλιση των 10γρ

Προφανως το ιδιο συμβαινει κ μετα απο μια κανονικη εκχυλιση. Απλα το αναφερω για να δειξω πως δεν εχει σημασια η ποσοτητα του νερου. Σαν αποτελεσμα δεν μπορω να κανω διαδοχικους καφεδες κ πρεπει να αφηνω μεγαλα διαστηματα αναμεσα.

Εχουμε ιδεα γιατι συμβαινει αυτο? Υποψιαζομαι πως πιανει ατμο στην κορυφη απο το μανιταρι?


e61 thermometer.JPG

Απάντηση