Βοήθεια στον ανιδεο.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Coliombos74
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2016 10:10 pm

Βοήθεια στον ανιδεο.

Δημοσίευση από Coliombos74 » Τρί Μαρ 22, 2016 11:12 pm

Χαιρετω όλη την παρέα.Ακόμη ένας που κάνει εγγραφή ψάχνοντας να μάθει πράγματα και όσο την ψάχνει λόγω άγνοιας,τόσο δυσκολεύεται..
Ή ιστορία μου όσον αφορά τον καφέ δεν είναι μεγάλη.Κάτοχος nespresso δεν μπορώ να πω ποτέ ότι ενθουσιάστηκαν(καλά δεν είμαι και κανένας γευσιγνωστης όπως προαναφέρθηκε),αυτήν την είχα στο γραφείο. Πριν λίγους μήνες πήρα dolce gusto για το σπίτι ακόμη χειρότερα τα πράγματα.Σήμερα δοκιμασα illy στο μαγαζί της illy και μου άρεσε.Όπως καταλαβατε έχω τα εξής χαρακτηριστικά:
1.Δε θα διαθετω τον άπειρο χρόνο και διάβασμα για τους καφέδες
2.Έναν απλά αξιοπρεπή καφέ
3.Στις Σέρρες οι επιλογές είναι ελάχιστες έως μηδενικές για κόκκους και τα συναφή.
Budget στο 500αρικο..
P.S.Έχει κάτι υπεραυτοματες στο amazon.de απο 1000 και 800 στο 500αρικο(Krups,Melitta κτλ),την παλεύουν??
Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Βοήθεια στον ανιδεο.

Δημοσίευση από re4male » Τετ Μαρ 23, 2016 8:19 am

με 500 ευρω ,βρισκεις εξοπλισμο για αξιοπρεπη εσπρεσσο,αλλα εαν δεν εχεις τον χρονο να ασχοληθης , να λερωθεις με καφε, να κανης μια κουζινα χαλια, καλυτερα να πας σε μια αυτοματη. δεν ξερω τι καφε βγαζει,αλλα ισως ειναι καλυτερη απο καψουλα

Coliombos74
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2016 10:10 pm

Re: Βοήθεια στον ανιδεο.

Δημοσίευση από Coliombos74 » Τετ Μαρ 23, 2016 8:55 am

Αυτό ειναι το κακό αν ξέρει καποιος ότι σίγουρα θα κάνει καλύτερο καφέ και απο τα τρία είδη καψουλών που προανέφερα.
Επίσης με φοβίζει ο περιορισμός σε καφέδες και φρέσκους κόκκους λόγω Σερρών.
Πάντως ευχαριστψ πολύ για την απάντηση και τη βοήθεια! !

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Βοήθεια στον ανιδεο.

Δημοσίευση από re4male » Τετ Μαρ 23, 2016 9:42 am

οσο αφορα για αγορα καφε που ειπες δεν υπαρχει κανενας περιορισμος.απο τον υπολογιστη σου...ολος ο κοσμος δικος σου...αναφορικα θα σου προτεινω ενα site με μεγαλη πικοιλια καφε το cofees.gr

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Βοήθεια στον ανιδεο.

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Μαρ 23, 2016 9:56 am

Από τη δικιά μου εμπειρία και προερχόμενος από nespresso να σου πω ότι μια υπεραυτόματη σε ένα φίλο με έκανε να φύγω από την κάψουλα. Ήταν η πρώτη φορά που δοκίμασα φρεσκοκομμένο καφέ και πολύ πιο γευστικό από κάθε καφετέρια της σειράς. Αυτό όμως είναι το ένα κομμάτι του καφέ. Το άλλο είναι πόσο σου αρέσει να εμπλακείς με τη διαδικασία παρασκευής, με την παραμετροποίηση των μέσων που διαθέτεις, με τις μικρές ή μεγάλες αναβαθμίσεις που μπορείς να κάνεις...όλα αυτά δεν τα έχει μια υπεραυτόματη και είναι η μισή όλη η χαρά.
Σχετικά με τα σημεία που θέτεις:
1. Εφόσον θέλεις να πιεις ένα καλό φλιτζάνι θα πρέπει αναγκαστικά να διαβάσεις, αλλιώς θα συναντάς πολλές φορές το νεροχύτη.
2. Έτσι ξεκινάμε όλοι, αναζητώντας έναν αξιοπρεπή καφέ και σιγά σιγά οι απαιτήσεις ανεβαίνουν. Θα δεις ότι εκπαιδεύοντας τον ουρανίσκο σου θα αναζητάς όλο και καλύτερο αποτέλεσμα.
3. Υπάρχουν εταιρίες που στέλνουν σε μικρό χρονικό διάστημα φρέσκο καφέ.
4. Το budget είναι μια χαρά για μια πχ baby+ascaso+παρελκόμενα(πατητήρι,ζυγαριά, τυφλό, καθαριστικά,γαλατιέρα κλπ)

Καλούς καφέδες! :coffee:

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Βοήθεια στον ανιδεο.

Δημοσίευση από harryv » Τετ Μαρ 23, 2016 10:13 am

Coliombos74 έγραψε:Χαιρετω όλη την παρέα.Ακόμη ένας που κάνει εγγραφή ψάχνοντας να μάθει πράγματα και όσο την ψάχνει λόγω άγνοιας,τόσο δυσκολεύεται..
Ή ιστορία μου όσον αφορά τον καφέ δεν είναι μεγάλη.Κάτοχος nespresso δεν μπορώ να πω ποτέ ότι ενθουσιάστηκαν(καλά δεν είμαι και κανένας γευσιγνωστης όπως προαναφέρθηκε),αυτήν την είχα στο γραφείο. Πριν λίγους μήνες πήρα dolce gusto για το σπίτι ακόμη χειρότερα τα πράγματα.Σήμερα δοκιμασα illy στο μαγαζί της illy και μου άρεσε.Όπως καταλαβατε έχω τα εξής χαρακτηριστικά:
1.Δε θα διαθετω τον άπειρο χρόνο και διάβασμα για τους καφέδες
2.Έναν απλά αξιοπρεπή καφέ
3.Στις Σέρρες οι επιλογές είναι ελάχιστες έως μηδενικές για κόκκους και τα συναφή.
Budget στο 500αρικο..
P.S.Έχει κάτι υπεραυτοματες στο amazon.de απο 1000 και 800 στο 500αρικο(Krups,Melitta κτλ),την παλεύουν??
Ευχαριστώ προκαταβολικά..
Σύμφωνα με τα όσα γράφεις πας για υπεραυτόματη. Θα πάρεις καλύτερο καφέ από Nespresso - Dolce. Ισχύει πάντα το ότι δώσεις παίρνεις, δηλαδή μπορεί να ξεκινάνε καινούργιες από τα 350 αλλά πρέπει να πας ψηλότερα για καλύτερη ποιότητα. Για καφέ θα παίρνεις κόκκους με το ταχυδρομείο με roasting date 15-20 ημερών. Απ' όσες ανέφερες οι Melitta (σειρά Caffeo Barista) θαρρώ πως είναι οι καλύτερες αλλά και πολύ ακριβές. Στο γραφείο 6-7 άτομα βολευόμαστε με μια Delonghi Magnifica ESAM. Πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ότι όποια υπεραυτόματη να διαλέξεις μέσα στην 5ετία θα σου βγάλει προβλήματα, λόγω των πολλών κινούμενων μερών που έχουν.

Άβαταρ μέλους
sakis1988
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 7:02 pm
Όνομα: Σάκης
Μηχανή:: Βezzera Unica pid
Μύλος:: Ascaso i1
2ος Μύλος:: PORLEX mini
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Βοήθεια στον ανιδεο.

Δημοσίευση από sakis1988 » Τετ Μαρ 23, 2016 10:48 am

Οσες φορες ετυχε να πιω espresso απο υπεραυτοματη δν μου αρεσε καθολου :a016:
only espresso

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Βοήθεια στον ανιδεο.

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μαρ 23, 2016 11:06 am

Μόλις διάβασα για την dolce gusto λεω πήγε απο το κακό στο χειρότερο αλλά τουλάχιστον το κατάλαβε στη γευση γιατι άλλοι ουτε αυτο μπορουν να καταλάβουν.
Φρέσκο καφέ στη περιοχη θα βρεις αν θέλεις κάπου σε κοντινό νομό (δεν θυμαμαι τωρα την φίρμα) υπάρχει στη ενότητα των καφέδων στο φορουμ.
Αλλά αφου δεν θελεις οπως λες να ασχοληθεις και θελεις να πατας ενα κουμπι και οχι να μπλεξεις με μύλους και φρεσκους καφέδες η καλύτερη επιλογή σου ειναι κάψουλα illy.
Θα πληρώσεις κάτι παραπάνω σε κάψουλα αλλά θα πίνεις και κάτι καλύτερο σε καφέ.

Coliombos74
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2016 10:10 pm

Re: Βοήθεια στον ανιδεο.

Δημοσίευση από Coliombos74 » Τετ Μαρ 23, 2016 1:00 pm

Βρηκα τη melitta f54 στα 520 με μεταφορικά και την melitta e953-102 στα 340 με μεταφορικά. Αξιζουν οταν με 80 περνω το μηχανημα της illy για καψουλες και δωρο το μηχανημα για το αφρογαλο?Θα δω καθαρη διαφορά?
Και οσον αφορά τη συντήρηση ποια ειναι πιο άνετη γιατι δεν το πολυεχω...
Σας εχω πρήξει το ξερω αλλα συγχωρεστε με προς το παρόν δε θέλω να μπλεξω με πιο τεχνικα θεματα ,απλως τι ειναι καλυτετο αναμεσα σε αυτα που σας αναφέρω. ..

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βοήθεια στον ανιδεο.

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Μαρ 23, 2016 10:29 pm

οι περισσότεροι εδω μεσα προτιμούμε να "παιδευόμαστε" 3 λεπτά κάθε φορά για να κανουμε ένα καφε, ζυγίζοντας αλέθωντας και πατώντας τον καφέ μας, παρα να παιδευόμαστε με μια μηχανή που θέλει service οταν κάποιος αυτοματισμός της χαλάσει.

εχω δει τέτοια μηχανή απο κοντά και είναι εντυπωσιακό πως με ένα κουμπί καθεσαι και την χαζεύεις να δουλεύει μόνη της. και πως εκει που πίνεις τον καφέ σου στο σαλόνι, την ακους να παίρνει μόνη της την πρωτοβουλία να αυτοκαθαριστεί.
αλλα όταν δεις τον μηχανισμό που εχει...
να ξερεις οτι αν χαλάσει, θα εχει 80% της τιμής της μηχανής για να το επισκευάσεις.

τις χειροκίνητες τις συντηρείς μόνος σου χωρις να χρειάζεται να το πολυέχεις. βαζεις υγρό αφαλάτωσης και πατας 2 κουμπάκια. δεν εχει κινούμενα μέρη που να χαλάνε. και αν κατι χαλάσει το επιδιορθώνεις φθηνά.

τώρα τον αν η αυτόματη κανει λίγο χειρότερο καφέ, ή πολύ χειρότερο καφέ απο τις χειροκίνητες, ωστε να αξίζει τον κόπο του "κανω καφε με ενα κουμπί", μόνο ο ουρανίσκος σου μπορεί να στο απαντήσει.
When life throws you curves, aim for the apex

Απάντηση