ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ

Δημοσίευση από re4male » Σάβ Φεβ 20, 2016 9:41 am

επειδη πολλα νεα μελη βλεπω ρωτανε και " ψαχνονται " τι εξοπλισμο να παρουν, ειπα με τα λιγα που εμαθα εδω τοσο καιρο που διαβαζω , να βοηθησω λιγο τα μελη , να μην ρωταμε συνεχεια τα ιδια πραγματα.
καταρχην πρεπει να ξερεις σε ποια κατηγορια ανηκεις 1) σε αυτους που δεν εχουν την δυνατοτητα η δεν θελουν κατι παραπανω απο μια οικονομικη καφετιερα απο ενα οποιοδηπο καταστημα πχ κωτσοβολος. 2) σε αυτους που ψαχνουν κατι παραπανω και θελουν κατι καλυτερο ( και δεν ξερουν οτι θα ριξουν χρημα αργοτερα και θα αλλαξουν γρηγορα εξοπλισμο )
και τελος 2) σε αυτους που απλα εχουν την δυνατοτητα η τους αρεσει πολλη να πανε σε οτι καλυτερο υπαρχει.
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1) παιρνεις μηχανη μεχρι 150 ευρω και αλεσμενο ετοιμο καφε η μυλο χειροκινητο. ( κανης απο ενα εως οσους καφεδες θες ταυτοχρονα, ετσι και αλιως την ιδια γευση θα εχουν )
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2) παιρνεις μηχανη μεχρι 300 ευρω και μυλο μεχρι 200 ( κανης ενα καφε βαρια δυο ταυτοχρονα )
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 ) εδω σκεφτεσε ποσους καφεδες θες ταυτοχρονα, γιατι οι επιλογες ειναι πολλες. θες ενα καθε φορα πας σε μονου μπλοιλερ η πολους ? πας σε ΗΧ μηχανη η διπλου μποιλερ.

ΤΟΠ ΜΗΧΑΝΕΣ ( κατα την γνωμη μου )

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 ) δεν ασχοληθηκα καθολου
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2 ) Gaggia baby class , gaggia classic old.
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3) μονου μποιλερ ( silvia, lelit,bezzera unica pid) hx ( απο oscar 2 και οτι τραβαει η ψυχη σας) διπλου μποιλερ( απο Expobar Brewtus LEVA EB-61 1 GR 2 BOILERS PID και οτι θελεται )

αυτα με τα λιγα που εχω διαβασει απο δω χωρις να σημαινει οτι ειναι απολυτα αυτα που λεω . ΚΑΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !

Ποντιος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 10:05 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: La cimbali
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: KATSANTONH
Τοποθεσία: Δραμα

Re: ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ

Δημοσίευση από Ποντιος » Σάβ Φεβ 20, 2016 11:57 am

πολυ σωστος αλλα οι εποχες ειναι δυσκολες και σημερα αν θελεις μια μηχανη αξιοσεων πρεπει κατα την γνωμη μου να πας σε μεταχειρισμενη με οτι κινδυνους κρυβει τετοιου ειδους αγορα

Sopranos
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2016 3:10 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Graef Cm 800
Οι καφέδες μου:: Ψάχνω κατι θα βρω
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ

Δημοσίευση από Sopranos » Σάβ Φεβ 20, 2016 12:37 pm

Ναι συμφωνώ .. Γι αυτο υπάρχει και η κατηγορία πρώτη γι αυτούς που δεν θέλουν να τα σκάσουν !!!
Και η gaggia ειναι τόσο εύκολη μηχανή και βρίσκεις ανταλλακτικά εύκολα και οικονομικά !

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ

Δημοσίευση από re4male » Σάβ Φεβ 20, 2016 1:12 pm

Ποντιος έγραψε:πολυ σωστος αλλα οι εποχες ειναι δυσκολες και σημερα αν θελεις μια μηχανη αξιοσεων πρεπει κατα την γνωμη μου να πας σε μεταχειρισμενη με οτι κινδυνους κρυβει τετοιου ειδους αγορα


εσενα αμα θελεις να σε κανω μαγκα σου προτεινα να παρεις ολο το σετ με 700 ευρω ( μυλο + μηχανη )και παιζουν και καποια δωρακια που σιγουρα θα βγαλουν τις βενζινες που θα δωσεις. και να τελειωνεις. και να σε εξηγησω τα παντα οσο αφορα την μηχανη που την ξερω.απλα μεχρι την αλλη εβδομαδα περιμενω ενα φιλο μου μηοως τα παρει αυτος. και στο φιναλε αμα αργοτερα πας σε καινουργια ,την πουλας ,δεν χανει την αξια της. παρε μια καινουργια και πουλα την την αλλη μερα. αυτα στα λεω φιλικα με το θαρος που εχουμε τηλεφωνικα.

( και προβλημα να βγαλει μια μεταχειρισμενη καλη μηχανη υπαρχουν ανταλακτικα ολα αλλαζουν . το θεμα ειναι να εχει γενικα καλη κατασταση. και καινουργια μπορει να σου βγαλει ελατωμα. πχ η oscar 2 . κατσε να δουλεψει λιγο να δουμε τα καλα και τα κακα της.)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος re4male την Σάβ Φεβ 20, 2016 1:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ

Δημοσίευση από re4male » Σάβ Φεβ 20, 2016 1:15 pm

Sopranos έγραψε:Ναι συμφωνώ .. Γι αυτο υπάρχει και η κατηγορία πρώτη γι αυτούς που δεν θέλουν να τα σκάσουν !!!
Και η gaggia ειναι τόσο εύκολη μηχανή και βρίσκεις ανταλλακτικά εύκολα και οικονομικά !


εσυ εισε στην δευτερη κατηγορια και το αναφερω. σιγουρα μελοντικα θα πας σε αναβαθμιση γιατι εισε μερακλης ! :coffee:

Άβαταρ μέλους
orionas5094
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 10:42 am
Όνομα: Xρήστος
Μηχανή:: Silvia Auber p.i.d.
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
Οι καφέδες μου:: Valcafe anastazio+rossi
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ

Δημοσίευση από orionas5094 » Σάβ Φεβ 20, 2016 5:28 pm

Κώστα πολύ έξυπνη και χρήσιμη κατηγοριοποιηση ! :respekt:
Θα μπόρουσες να προσθέσεις στην 2ή κατηγορία τον μύλο κάτω των 200 ευρώ που είναι πιστεύω ο ascaso i2 Mini καθώς και τα έξοδα για κατάλληλα mods- αναβαθμίσεις που είναι ακροφυσιο ατμού της silvia (20 ευρω) , pid (20 ευρώ), αντικατασταση opv (60 ευρώ ) ή ρύθμιση αυτού (0 ευρω χωρίς δυνατότητα επαναρυθμισης ) .
Πρόσφατα κατηγοροποιησα και εγώ τα παραπάνω οπότε αν κάπου είμαι λάθος ευχαρίστως να με διορθώσετε!

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ

Δημοσίευση από harryv » Σάβ Φεβ 20, 2016 5:45 pm

orionas5094 έγραψε:Κώστα πολύ έξυπνη και χρήσιμη κατηγοριοποιηση ! :respekt:
Θα μπόρουσες να προσθέσεις στην 2ή κατηγορία τον μύλο κάτω των 200 ευρώ που είναι πιστεύω ο ascaso i2 Mini καθώς και τα έξοδα για κατάλληλα mods- αναβαθμίσεις που είναι ακροφυσιο ατμού της silvia (20 ευρω) , pid (20 ευρώ), αντικατασταση opv (60 ευρώ ) ή ρύθμιση αυτού (0 ευρω χωρίς δυνατότητα επαναρυθμισης ) .
Πρόσφατα κατηγοροποιησα και εγώ τα παραπάνω οπότε αν κάπου είμαι λάθος ευχαρίστως να με διορθώσετε!
pid 20 ? 200+ υπολόγιζε.

Άβαταρ μέλους
orionas5094
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 10:42 am
Όνομα: Xρήστος
Μηχανή:: Silvia Auber p.i.d.
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
Οι καφέδες μου:: Valcafe anastazio+rossi
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ

Δημοσίευση από orionas5094 » Κυρ Φεβ 21, 2016 12:17 am

harryv έγραψε:
orionas5094 έγραψε:Κώστα πολύ έξυπνη και χρήσιμη κατηγοριοποιηση ! :respekt:
Θα μπόρουσες να προσθέσεις στην 2ή κατηγορία τον μύλο κάτω των 200 ευρώ που είναι πιστεύω ο ascaso i2 Mini καθώς και τα έξοδα για κατάλληλα mods- αναβαθμίσεις που είναι ακροφυσιο ατμού της silvia (20 ευρω) , pid (20 ευρώ), αντικατασταση opv (60 ευρώ ) ή ρύθμιση αυτού (0 ευρω χωρίς δυνατότητα επαναρυθμισης ) .
Πρόσφατα κατηγοροποιησα και εγώ τα παραπάνω οπότε αν κάπου είμαι λάθος ευχαρίστως να με διορθώσετε!
pid 20 ? 200+ υπολόγιζε.
viewtopic.php?f=16&t=3006

Απάντηση