Lelit vs Gaggia

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από harryv » Τετ Φεβ 10, 2016 9:46 pm

an19gi75 έγραψε:Συμφωνώ με τον triptsis.
Εγώ τσιγκουνέτηκα το κατοστάρικο και δεν πήρα το μοντέλο με το  PID, και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου που τραβάω θερμοκρασιακά στα τυφλά τις εκχυλίσεις μου. Εάν σου μπει το μικρόβιο θα θέλεις όλο και καλύτερο εξοπλισμό, γιαυτό αγοράσέ τον από την αρχή. Γλυτώνεις χρόνο, λεφτά και δεν το μετανιώνεις.
Κακώς χτυπάς το κεφάλι σου. Σε αυτού του μεγέθους boiler, το PID μόνο την αρχική θερμοκρασία εκχύλισης μπορεί να εγγυηθεί, όχι τη σταθερότητα κατά την εκχύλιση. Τα 30-40ml κρύου νερού που θα έχουν μπει ως το τέλος της εκχύλισης μπορεί να έχουν μεταβάλλει σημαντικά τη θερμοκρασία. Αν το ζητούμενο είναι η σταθερότητα με 590 € πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή είναι μια entry ΗΧ.

Άβαταρ μέλους
orionas5094
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 10:42 am
Όνομα: Xρήστος
Μηχανή:: Silvia Auber p.i.d.
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
Οι καφέδες μου:: Valcafe anastazio+rossi
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από orionas5094 » Πέμ Φεβ 11, 2016 12:01 am

1ον χαίρομαι που υπάρχει συμπαράσταση στο ζητημα της επιβίωσης (από τη γυναίκα ιδίως το πρώτο μερονυχτο όπως σωστά αναφέρθηκε ) αλλά και στο ζήτημα της αναζήτησης της κατάλληλης αγοράς για μένα !
2ον με τόσους παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψιν (είναι αναγκαίο το pid σε μεγάλο boiler ? Είναι το μεγάλο boiler αναγκαίο? Παίζει μεγάλο ρόλο αν είναι αλουμινίου ή χάλκινο? Να πάρω μια Baby να τελειώνω να μου μείνει και το 200αρι ?
κτλ......) μάλλον δεν υπάρχει σωστή απάντηση. ...
Σαν να ψάχνω το άγιο δισκοπότηρο του εσπρέσο ένα πράγμα....!!!
:a042:

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από Michalis_cy » Πέμ Φεβ 11, 2016 7:25 am

harryv έγραψε: Σε αυτού του μεγέθους boiler, το PID μόνο την αρχική θερμοκρασία εκχύλισης μπορεί να εγγυηθεί, όχι τη σταθερότητα κατά την εκχύλιση. Τα 30-40ml κρύου νερού που θα έχουν μπει ως το τέλος της εκχύλισης μπορεί να έχουν μεταβάλλει σημαντικά τη θερμοκρασία.
Απορία. Κατά την διάρκεια της εκχύλισης και αφού η θερμοκρασία του νερού στο μποιλερ πέσει λόγω του εισερχόμενου κρύου νερού δεν θα επέμβει το pid και θα ανάψει η αντίσταση ώστε να διατηρηθεί (σε κάποιο βαθμό) η θερμοκρασιακή σταθερότητα;

Από ότι ξέρω το pid υπερέχει του κλασικού θερμοστατη όχι μόνο στην ακρίβεια έλεγχου της θερμοκρασίας αλλά και στην ταχύτητα απόκρισης σε περίπτωση μεταβολής της θερμοκρασίας.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από Edesso » Πέμ Φεβ 11, 2016 8:05 am

Ναι και βεβαια θα προσπαθησει να το κανει ειτε πιο γρηγορα ή πιο αργα αναλογως πως ειναι ρυθμισμενο.
Σε 300 αρι μποιλερ η πτωση σε 25" εκχυλιση ειναι 2-3 βαθμους μετρημενη με scase, οπως καταλαβαινεται μια προθεμανση χαλκοσωληνα, φωναζει βαλε με στρογγυλο μποιλερ, τη κανει :b050:
Μια τετοια πτωση βεβαια δυσκολα τη καταλαβενεις στη γευση.
Σε HX και εκει εχουμε πτωση θερμοκρασια, εκει το πρωτο νερο της εκχυλισης ειναι πολυ πιο καυτο σε σχεση με αυτο που ακολουθει, γιαυτο προτιμουμε μεγαλες χρονικα 40" σφιχτες απο οτι μικρες. Θελουμε το ανακατεμα κρυου με ζεστο νερο στο HX σωληνα.
espresso junkie...

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από Michalis_cy » Πέμ Φεβ 11, 2016 9:48 am

Κατατοπιστική απάντηση. Άρα σε μία μηχανή μονού μπόιλερ η παρουσία συστήματος προθέρμανσης νερού (δεν γνωρίζω κάποια που να έχει εργοστασιακό) είναι ίσως πιο κρίσιμη στην επίτευξη του ποθούμενου, ήτοι της θερμοκρασιακής σταθερότητας από ότι η παρουσία συσκευής pid.

Ο συνδυασμός και των δύο αυτών χαρακτηριστικών, βέβαια, θα ήταν ο ιδανικός.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από Edesso » Πέμ Φεβ 11, 2016 10:03 am

Το πιδ το θελεις, εγω εχω τον αισθητηρα μεσα στο νερο, οι μεταβολες στη θερμοκρασια του νερου ειναι και αποτομες και γρηγορες, το μεταλλο και αργει να τις ακολουθησει και το ευρος διακυμανσης του ειναι μειωμενο σε σχεση με του νερου. Θες την ισορροπια, με θερμοστατη πρεπει να σαι μαγος!

Βεβαια και καφες ειναι κρισιμος παραγοντας, δηλ μονοποικιλιακο λαιτ ψημενο ξεχασε το, τη πιανετα του ταφ για παραδειγμα δηλ ενα μετριο ψημενο blend οτι και αν κανεις καφε θα βγαλεις
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
orionas5094
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 10:42 am
Όνομα: Xρήστος
Μηχανή:: Silvia Auber p.i.d.
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
Οι καφέδες μου:: Valcafe anastazio+rossi
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από orionas5094 » Πέμ Φεβ 11, 2016 9:30 pm

Στο θεμα μας (μου) απο baby / PL41EM σε ποια ειναι ευκολοτερο και σε ποια φθηνοτερο να της βαλω ενα pid καποια στιγμη στο μελλον?

Άβαταρ μέλους
orionas5094
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 10:42 am
Όνομα: Xρήστος
Μηχανή:: Silvia Auber p.i.d.
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
Οι καφέδες μου:: Valcafe anastazio+rossi
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από orionas5094 » Παρ Φεβ 12, 2016 10:40 pm

Αυριο θα μαθω την τιμη που μπορω να βρω μια καινουργια sylvia (τιμη χονδρικης μαλλον) και θα αποφασισω αναμεσα σε αυτη και την Lelit Pl41tem Pid η οποια ειναι το φαβορι αυτη τη στιγμη παρα το 57αρι pf !!!
Eλπιζω να μην το μετανιωσω γιατι κανω υπερβαση πολυ μεγαλη αν σκεφτει κανεις οτι ελεγα για baby ή PL41EM ....
:f010:

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από re4male » Σάβ Φεβ 13, 2016 10:52 am

εχοντας αλλαξει πολλες μηχανες ενα πραγμα καταλαβα. η σκας το χιλιαρικο και περνεις μια καινουργια σπιτικια μηχανη. η στο 500ευρω σε μεταχειρισμενη . ολα τα αλλα ειναι ψευτοκαλυματα και πεταμενα λεφτα.

Άβαταρ μέλους
orionas5094
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 10:42 am
Όνομα: Xρήστος
Μηχανή:: Silvia Auber p.i.d.
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
Οι καφέδες μου:: Valcafe anastazio+rossi
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από orionas5094 » Σάβ Φεβ 13, 2016 7:15 pm

:a014:
Mπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος?
Ποιες μηχανες ειχες και δεν καλυφθηκες ?
Ειναι και η Lelit μεσα σε αυτες?

Απάντηση