Lelit vs Gaggia

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από re4male » Δευ Φεβ 22, 2016 8:37 pm

[
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος re4male την Δευ Φεβ 22, 2016 8:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από re4male » Δευ Φεβ 22, 2016 8:45 pm

orionas5094 έγραψε:
re4male έγραψε:εχοντας αλλαξει πολλες μηχανες ενα πραγμα καταλαβα. η σκας το χιλιαρικο και περνεις μια καινουργια σπιτικια μηχανη. η στο 500ευρω σε μεταχειρισμενη . ολα τα αλλα ειναι ψευτοκαλυματα και πεταμενα λεφτα.
]

ΦΙΛΕ MIKE KAI ΟRIONAS
δεν μπορω να καταλαβω τι δεν καταλαβενεται σε αυτό που ειπα. :f010: δεν το ειπα ειρωνικα αλλα εχοντας ο ιδιος εμπειρια προτρέπω τα μελη που μπορουνε φυσικα, να παρουν κατι καλο. μην με κραζεται ,γιατι αυριο εσεις θα βαζεται αγγελιες και θα πουλατε σκοτωμα τους καινούργιους κγαζοτενεκεδες σας. και ΔΕΝ αναφερωμαι σε εξοπλισμο των 500 ευρω,αλλα πιο φθηνο.
KAI NAI ρε φιλαράκια όταν πας σε αγωνα δεν πας με αγροτικο :a038: ,ετσι είναι, αμα θες να πιεις καλο καφε θα πληρωσεις. αλιως πινετε το νεροζουμι σας και πειτε μας και τι ωραιο που είναι. :coffee:

Άβαταρ μέλους
orionas5094
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 10:42 am
Όνομα: Xρήστος
Μηχανή:: Silvia Auber p.i.d.
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
Οι καφέδες μου:: Valcafe anastazio+rossi
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από orionas5094 » Δευ Φεβ 22, 2016 10:07 pm

orionas5094 έγραψε:Lelit vs Gaggia = Rancilio !!!!
Mετα απο τη βοηθεια σας ευτυχως για μενα δεν λυγισα αγοραζοντας την ''ευκολη'' λυση που ακουγε στο ονομα baby κρατηθηκα και αρχισα τις οικονομιες για lelit ωσπου τελειως απροσμενα βρεθηκε στον δρομο μου μια μεταχειρισμενη και καλοσυντηρημενη πολυ sexy silvia με το auber pid της και τα ολα της :)
Nα ευχαριστησω πολυ τα παιδια απο το φορουμ που διεθεσαν τον πολυτιμο χρονο τους για να με συμβουλεψουν και να μεταδωσουν τις γνωσεις και τις εμπειριες τους και ιδιαιτερα τους
triptsis djvaggelis DioNiSis user76
οπως επισης και τον Βαλαντη απο Valcafe, που μου φερθηκε σαν να ημουν οχι απλα ενας καλος πελατης (που σιγουρα δεν ημουν με το λιγο καφεδακι που επαιρνα αραια και που απο εκεινον ) αλλά σαν πολυ καλος φιλος που γνωριζε χρονια !
:worthy:
http://i68.tinypic.com/2qnrvhu.jpg
Παιδια η φωτογραφια δεν ξερω γιατι αλλα εμφανιζεται μονο με επαναφορτωση του λινκ που εχω δωσει!!! :)

dentmaster

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από dentmaster » Τετ Απρ 13, 2016 7:05 pm

απο οτι καταλαβα λοιπον παιδες οσον αφορα την gaggia πλεον εχει υποβαθμιστει πολυ και δεν αξιζει . αρα η ολη κουβεντα γινεται πλεον μεταξυ αυτον των δυο lelit pl 41 em vs rancilio silvia. υπαρχει καποιος που μπορει να παραθεσει πλεονεκτηματα μειονεκτηματα και ποια αξιζει σαν value for money ?

admin---συνένωση διαδοχικών δημοσιεύσεων.
εγραψα εδω και δεν ανοιξα καινουργιο θεμα μιας και η κουβεντα ηδη γινεται

Άβαταρ μέλους
an19gi75
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2012 2:55 pm
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: lelit pl41em
2η Μηχανή:: Delonghi ECO 310.R
Μύλος:: graef cm800
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από an19gi75 » Τετ Απρ 13, 2016 8:11 pm

Αν θες να συγκρίνεις τις Lelit με την Ranchilio, να έχεις υπόψην σου αυτό το μοντέλο:
http://www.barista.gr/Coffee-machines/L ... l41-plus-t
που πλησιάζει στην τιμή.

dentmaster

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από dentmaster » Τετ Απρ 13, 2016 8:21 pm

το ειδα αυτο το λινκ ποιο πριν αλλα δεν ειδα αντιστοιχο για την για την Ranchilio. δηλ αν συγκρινουμε αυτο το λινκ που ειπες με μια αντιστοιχη με το PID της Ranchilio τι ειναι το παραπανω που εχει η Ranchilio που την κανει καλυτερη και δικαιολογει την μεγαλυτερη τιμη της ?

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από Edesso » Τετ Απρ 13, 2016 9:14 pm

Δε καταλαβες η λελιτ ειναι καλυτερη απο τη σιλβια στα σημεια
espresso junkie...

dentmaster

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από dentmaster » Πέμ Απρ 14, 2016 4:29 am

εδω μια χρησιμοποιημενη http://www.ebay.co.uk/itm/Lelit-Pl41-PL ... 7675.l2557

dentmaster

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από dentmaster » Πέμ Απρ 14, 2016 7:41 pm

πολυ καλη μηχανη και αν σκεφτεις τις τιμες των υπολοιπων στην κατηγορια της η τιμη φαινεται παρα πολυ καλη . αλλα δεν παυει να ειναι πολυ μεγαλο το ποσο με τα παρελκομενα μαζι . θα περιμενω μπας και πεσει η τιμη της μεχρι να βρεθουν τα αναλογα κεφαλαια . και ναι φιλε μου εισαι σωστος την τρωει στα σημεια .

dentmaster

Re: Lelit vs Gaggia

Δημοσίευση από dentmaster » Τετ Απρ 20, 2016 5:44 pm

πολυ ακριβη ειναι . δυσκολο να δωσεις αυτα τα χρηματα ακομη και αν τα εχεις ειδικα στις εποχες που ζουμε . μεχρι νεοτερας αναβαλεται φανταζομαι . για κατωτερες δε παλι δεν αξιζει να χαλας τα λεφτα σου . ειναι τελεια αλλα πρεπει να πεσει η τιμουλα της αλλιως .....

Απάντηση