Αγορά Μηχανής και Μύλου μέχρι 500Ε

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
GiannisKoz
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2015 12:30 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PID
Μύλος:: K3 Touch
Οι καφέδες μου:: Divino Seleto Duo
Τοποθεσία: Κοζάνη

Αγορά Μηχανής και Μύλου μέχρι 500Ε

Δημοσίευση από GiannisKoz » Παρ Σεπ 18, 2015 1:48 pm

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του Forum

Πριν απο λίγο καιρό αγόρασα μια φτηνιάρα μηχανή espresso (arielli) και όπως ήταν λογικό μπήκε μέσα μου το μικρόβιο. Ψάχνοντας στο internet βρήκα το site σας και μπορώ να πω πως έχω ψάξει τα περισσότερα θέματα που αφορούν συμβουλές αγοράς καφετιέρας και μύλου. Έχω αποφασίσει να κάνω το βήμα παραπάνω αγοράζοντας τα απαραίτητα για την καλύτερη απόλαυση του καφέ που πίνω. Αυτό που διαπίστωσα με την μία απο το forum είναι πως για να πιεις σωστό καφέ πρέπει να αγοράσεςι μύλο. Μετά από ψάξιμο στο forum κατέληξα στους εξής μύλους:
1) Graef cm702
2) Graef cm 802
3) ascaso i2 (mini ή steel)

Απο καφετιέρες επείσης διαβάζοντας πολλές γνώμες και εδώ αλλά και σε ξένα site και forum κατέληξα στις gaaggia και κυρίως στην baby class η οποία είναι και σε πολύ καλή προσφορά με δώρα εδώ: http://www.you.gr/proionta/spiti-grafei ... ista-axias
Διαβάζοντας ωστόσο για τα boiler αλουμινίου των gaggia αποφάσισα να κοιτάξω και τις lelit που τις έχουν πολλά μέλη του forum και δηλώνουν ευχαρηστιμένοι στην μεγάλη τους πλειοψηφία. Το μόνο που με ανησυχεί στις lelit ειναι το 57 pf. Επίσης θα ήθελα μια ενημέρωση για το αν έρχεται με np καλαθάκια ή πρέπει να τα προμηθευτώ εγώ.
Κοίταξα και αυτή την lelit που την έχουν και κάποια παιδιά αν και ανεβαίνει το budget λιγάκι
http://www.amazon.it/Lelit-PL042TEMD-Ma ... +pl42+temd
Νομίζετε πως αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για την PL042 ή να διαθέσω αυτά τα λεφτά αγοράζοντας τον i2 και αυτή
http://www.barista.gr/Coffee-machines/L ... L41TEM-PID
που στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα και έχω ξεχωριστά τον μύλο για μεγαλύτερη ευελιξία μελλοντικά.
Όπως καταλάβατε για κάτι εξαιρετικό μπορώ να ανέβω λίγο παραπάνω στα λεφτά... :a013:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά Μηχανής και Μύλου μέχρι 500Ε

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Σεπ 18, 2015 8:59 pm

Αυτή τα έχει όλα και αξίζει αν εισαι σε θέση να διαθέσεις αυτό το ποσό.

http://www.barista.gr/Coffee-machines/L ... l41-plus-t

GiannisKoz
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2015 12:30 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PID
Μύλος:: K3 Touch
Οι καφέδες μου:: Divino Seleto Duo
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αγορά Μηχανής και Μύλου μέχρι 500Ε

Δημοσίευση από GiannisKoz » Σάβ Σεπ 19, 2015 1:07 am

Ευχαριστώ για την απάντηση

Το ξέρω Γιώργο αυτό που μου λες αλλά είμαι ακόμη αναποφάσιστος στην επιλογή μου. Είναι και η baby σε καλή προσφορά με tamper και χτυπητήρι και τα σκέφτομαι όλα ακόμα.
Βέβαια με την baby θα πρέπει να πάρω και steam gauge της silvia (που το θέλω σίγουρα) και ίσως σε κάποιο mod ακόμα (pid ίσως), np καλάθι και όλα τα υπόλοιπα απαραίτητα που είναι και αυτά έξοδα βεβαίως.
Αν δεν ήταν από αλουμίνιο το boiler θα την είχα πάρει ήδη.
Για τώρα το σκέφτομαι γιατί δεν είναι και λίγα τα λεφτά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά Μηχανής και Μύλου μέχρι 500Ε

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Σεπ 19, 2015 12:36 pm

Επειδή χωρίς μύλο δεν γίνεται espresso πάρε την class και μετά την πουλάς ευκολα δεν έχει πρόβλημα σε αυτό.

GiannisKoz
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2015 12:30 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PID
Μύλος:: K3 Touch
Οι καφέδες μου:: Divino Seleto Duo
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αγορά Μηχανής και Μύλου μέχρι 500Ε

Δημοσίευση από GiannisKoz » Τρί Οκτ 13, 2015 7:41 pm

Επανέρχομαι για να πω πως ακόμα είμαι στην αναζήτησ των κατάλληλων εργαλείων...
Για μηχανές ανέβασα λίγο το μπάτζετ και έφτασα στις lelit pl41 tem http://www.barista.gr/Coffee-machines/L ... L41TEM-PID
και pl41plusT pid http://www.barista.gr/Coffee-machines/L ... l41-plus-t

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το 50 ml μεγαλύτερο boiler και το 58 mm pf δικαιολογούν την αυξημένη κατά 100 Ε τιμή της plusT

Πάντως τώρα που μάζεψα λεφτά κοιτάω όλο και πιο πολύ την plusT να πω την αλήθεια.

Για μύλο κατέληξα μάλλον στον graef cm80 για να έχω την δυνατότητα να αλλάζω τους καφέδες πιο εύκολα (espresso, filter).
Σκεφτόμουνα και τον ascaso i2 αλλά η απουσία κάποιας αρίθμησης θα είναι θέμα για μένα όντας νέος στο άθλημα. Ακόμη με προβληματισε και το γεγονός πως πρέπει να κάνω κάποιες πατέντες (έστω μικρές) για να βρίσκω την ρύθμιση μετά από καθαρισμό (που λογικά θα γίνεται συχνά). Επίσης ο graef από αυτά που είδα έχει την δυνατότητα μικρορύθμισης αυξάνοντας ουσιαστικά τα steps, ρυθμίζοντας το πάνω καλάθι των μαχαιριών.

Αν μπορεί κάποιος να συνεισφέρει με κάποια γνώμη κυρίως στην μηχανή θα ήταν ευπρόσδεκτο.
Για τον μύλο έχω κατασταλάξει νομίζω αλλά κάθε γνώμη και σε αυτό τον τομέα θα είναι σημαντική για εμένα.

Ευχαριστώ πολύ

jimkopa
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τρί Μάιος 28, 2013 10:41 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: Αγορά Μηχανής και Μύλου μέχρι 500Ε

Δημοσίευση από jimkopa » Τρί Οκτ 13, 2015 8:34 pm

GiannisKoz έγραψε:Επανέρχομαι για να πω πως ακόμα είμαι στην αναζήτησ των κατάλληλων εργαλείων...
Για μηχανές ανέβασα λίγο το μπάτζετ και έφτασα στις lelit pl41 tem http://www.barista.gr/Coffee-machines/L ... L41TEM-PID
και pl41plusT pid http://www.barista.gr/Coffee-machines/L ... l41-plus-t

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το 50 ml μεγαλύτερο boiler και το 58 mm pf δικαιολογούν την αυξημένη κατά 100 Ε τιμή της plusT

Ευχαριστώ πολύ

ΝΑΙ(ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ) για σενα ΟΧΙ για αυτους .......εκτος αν εχει και καλυτερα υλικα

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αγορά Μηχανής και Μύλου μέχρι 500Ε

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Οκτ 14, 2015 1:41 am

το boiler δεν θα ειναι απλά λίγο μεγαλύτερο. προφανως θα είναι εντλώς άλλο boiler. ίσως καλύτερο υλικό?
το 58άρι ναι μετράει αρκετά. αν επενδύσεις αργότερα σε καλαθάκια και ακριβά tamper, αυτά δεν θα είναι συμβατά με άλλες μηχανές 58άρες

όσο για το καθάρισμα του ascasο δεν είναι τίποτα. απλά σημαδεύεις το πάνω μαχαίρι. με ένα αυτοκόλλητο, ένα μολύβι, μια γρατσουνιά. ξεβιδώνεις, ξαναβιδώνεις, και έτοιμος. καμμία πατέντα.
για γαλλικό με ascaso ναι. δύσκολο. οχι λόγω απουσίας αρίθμισης. αλλα γιατι θα βαριέσαι να κάνεις 100 στροφές προς το πιο χοντρό και μετα πάλι 100 στροφές προς την ανάποδη για να ξαναβρεις την αρχική σου θέση
When life throws you curves, aim for the apex

GiannisKoz
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2015 12:30 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PID
Μύλος:: K3 Touch
Οι καφέδες μου:: Divino Seleto Duo
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αγορά Μηχανής και Μύλου μέχρι 500Ε

Δημοσίευση από GiannisKoz » Τετ Οκτ 14, 2015 2:19 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Η αλήθεια είναι πως ο ιδανικός μύλος για εμένα θα ήταν ο vario (λόγω των πολλών steps)
Ωστόσο διαβάζοντας για τον συγκεκριμένο μύλο διαπίστωσα πως κάθε 2 βδομάδες σχεδόν χάνει το καλιμπράρισμά του και είναι σχετικά παθιάρικος.
Όπως και να έχει θεωρώ πως ο graef μετά έχει αυτά που ζητάω (καλή ποιότητα κατασκευής, ευκολία ρύμθισης, περαιτέρω μικρορύθμιση αλλάζοντας την βίδα στο καλάθι των πάνω μαχαιριών προς το finer, ευκολία μετάβασης στα διάφορα είδη καφέ)
Αυτός ο μύλος θα είναι ο πρώτος μου και θα ήθελα να είναι εύχρηστος. Σε 2-3 χρόνια βέβαια θα κοιτάξω να τον αναβαθμίσω και αυτός είναι ο σκοπός μου.
Για την μηχανή καταλήγω περισσότερο στην PlusT γιατί θέλω να καθαρίσω με μηχανή για πολλά χρόνια.
Ωστόσο έχω ακόμα αυτήν με το 57 pf στο μυαλό μου γιατί η διαφορά τους είναι 100 Ε και αυτή με το 57 έχει και μανόμετρο που η άλλη δεν έχει. Γι αυτό αναδυατυπώνω την ερώτηση:

Αξίζει να δώσω 100Ε για το 58αρι pf και 50 ml μεγαλύτερο boiler (και τα δύο ορειχάλκινα και θεωρητικά ίδιας κατασκευής);
Η χρήση που θέλω να κάνω είναι 2-3 εσπρέσο την ημέρα και ένα καπουτσίνο.
Το PID (έχουν και τα 2) θα μου δώσει την θερμοκρασιακή σταθερότητα που θέλω. Πιστεύετε πως τα 50 ml μεγαλύτερο boiler θα μου κάνουν διαφορά; Επίσης το μανόμετρο έχει τόση μεγάλη χρησιμότητα;

Ευχαριστώ

sporos123
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τετ Σεπ 17, 2014 12:44 am
Όνομα: Τόλης
Μηχανή:: Complete brew bar
Μύλος:: Baratza Virtuoso
2ος Μύλος:: Comandante MKIII
Οι καφέδες μου:: Square Mile,Gardelli,Colonna

Re: Αγορά Μηχανής και Μύλου μέχρι 500Ε

Δημοσίευση από sporos123 » Τετ Οκτ 14, 2015 2:32 pm

Αν θελεις την αποψη μου,κρατα τα λεφτακια σου να πας ενα ταξιδακι.Δεν γινεται μια οικιακη μηχανη να αποδωσει το ιδιο αποτελεσμα με μια επαγελματικη.Οποτε για μενα τζαμπα λεφτα.Αν θες να ασχοληθεις με κατι οικιακο,και εφοσον σου αρσεσει,μπορεις να ασχοληθεις με καφε φιλτρου.Απειρως πιο οικονομικο και το αποτελεσμα μπορει να ειναι ιδιο με ενος μαγαζιου.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά Μηχανής και Μύλου μέχρι 500Ε

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Οκτ 14, 2015 4:04 pm

Ξέχασες τον στείλεις και για ψάρεμα :a016:
Όσο.και αν δεν το πιστεύεις για πολλούς και διάφορους λόγους απο ένα όριο τιμής και πάνω οι οικιακές μπορούν να βγάλουν καλύτερο espresso από τον μέσο όρο τον επαγγελματικων μηχανών.
Δεν μιλάμε για la marzocco και τέτοιας κατηγορίας αλλά για Wega,LSM κλπ.

Απάντηση