Βοήθεια με την επιλογή μηχανής!!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Βοήθεια με την επιλογή μηχανής!!

Δημοσίευση από evaskal » Κυρ Ιούλ 05, 2015 7:07 pm

Αγαπητοί συμφορουμήτες, γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ, οπότε καλώς σας εύρηκα. Χρειάζομαι την βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή μηχανής εσπρέσσο. Δεν είμαι καινούριος στο άθλημα αλλά ούτε και πολύ παλιός (υπόσχομαι να μοιραστώ την μέχρι τώρα εμπειρία μου σε κάποιο άλλο ποστ). Για την ώρα θα ήθελα, αν γίνεται, να με βοηθήσετε να ξεφύγω από τα ένα δίλημμά που αντιμετωπίζω. Λοιπόν, όπως φαίνεται και στο προφίλ μου για την παρασκευή του καφέ διαθέτω μια Saeco 8325 (έλεος!!!) και ένα μύλο Ascaso I-mini I2. Όσον αφορά στο μύλο είμαι αρκετά ευχαριστημένος, όμως για τη μηχανή βρε παιδιά τι να πω; Κάθε φορά για να φτιάξω καφέ ανεβαίνω το Γολγοθά, (λόγω του temperature surf, μικρό δοχείο νερού, μικρό drip tray, το puck γίνεται όλο μια λάσπη κλπ) και στο τέλος καφέ δεν θα έλεγα ότι πίνω. Δεν έχω κανένα έλεγχο στη θερμοκρασία και την πίεση με αποτέλεσμα η μηχανή να κάνει ότι θέλει. Εγώ κανω μονο την προσευχή μου :priest: . Consistency μηδέν. Κάθε φορά, ο καφές άλλα των άλλων :a042: .

Για να μην σας ζαλίζω με τέτοια χιλιοειπωμένα προβλήματα, να σας πω οτι αποφάσισα να αναβαθμίσω (τουλάχιστον σε πρώτη φάση) τη μηχανή. Να πάω σε κάτι που να πληροί τα εξής (δεν ξερω αν ξεχνώ κάτι):
1. Να έχει ρυθμιζόμενη OPV, ώστε να μπορώ να ρυθμίζω την πίεση εκχύλισης.
2. Nα έχει 3-way solenoid, ώστε να μην πλένω μια ώρα το portafilter για να πάω στο επόμενο καφεδάκι.
3. Να έχει μεγάλο δοχείο νερού, μη γεμίζω κάθε λίγο και λιγάκι (στη Saeco 1lt).
4. Να έχει μεγάλο Drip Tray, μην ξεχυλίζει με το πρώτο Flush.
5. Να μπορεί αργότερα να πάρει Pid, ώστε να μπορώ να ελέγχω την θερμοκρασία στο boiler.
6. Να βρίσκω εύκολα αξεσουάρ όπως πατητήρι στα μέτρα μου, καλαθάκια, γυμνό portafilter κλπ.
7. Τέλος να είναι κάπως όμορφη εμφανισιακά.

Στην αρχή, λοιπόν, σκεφτόμουν μια Classic. Κάλυπτε σχεδόν όλα τα παραπάνω. Όμως αφού την πήρε η Saeco και την έκανε όπως λέγεται ότι την έκανε δεν θέλω καμία σχέση. Άρχισα να κοιτάω πλέον την silvia. Ωστόσο, όμως έπεσα πάνω στην Ascaso Uno Prof Pid :inlove: . Τέλεια εμφάνιση και αν δεν κάνω λάθος καλύπτει όλες τις προϋποθέσεις που ζητώ. Σκέφτηκα λοιπόν να ανεβάσω το budget μέχρι εκεί (κάπου 700 ευρώ κάνει στην Ελλάδα). Έλα όμως που με αυτά τα χρήματα διαβάζω οτι υπάρχει και η Simonelli Oscar, η οποία μαζί με κάποιες μετατροπές όχι μόνο καλύβει εξίσου τα ζητούμενα, αλλά είναι και εντελώς άλλο επίπεδο, HΧ.

Αναρωτιέμαι λοιπόν τώρα τι πρέπει να κάνω εγώ. Ποια από τις δύο να επιλέξω, δεδομένου του τελείως διαφορετικού τρόπου λειτουργίας τους. Η Oscar ως HX είναι από κατασκευής πιο συνεπής στη θερμοκρασία (τουλάχιστον θεωρητικά) πράγμα που σε συνδυασμό και με την εγκατάσταση της opv την κάνει σαφώς ανώτερη επιλογή (;)

Αυτό που με κάνει δισταχτικό να προχωρήσω στην επιλογή της είναι το γεγονός ότι πρέπει να την πάρω από Ιταλία (elektro’s.it). Συνεπώς, αν συμβεί το παραμικρό θα πρέπει να την στέλνω εκεί για σέρβις (τουλάχιστον όσο θα είναι στην εγγύηση). Την Ascaso θα την πάρω από Ελλάδα οπότε θα έχω περισσότερη άνεση και σιγουριά. Από την άλλη, όμως, αν πάρω αυτή φοβάμαι οτι δίνω τα ίδια χρήματα για μια μηχανή που τελικά είναι πολύ υποδεέστερη.

Σκέφτομαι ότι η Ascaso έχει το PID, το οποίο σε συνδυασμό με χάλκινο boiler, group κλπ φαίνεται να κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Αποδίδει, όμως το ίδιο με το HX της Oscar; Κι αν όχι, αυτή η διαφορά είναι ικανή να φανεί ξεκάθαρα και στο φλιτζάνι ή ψάχνω ψύλλους στα άχυρα;

Τέλος, η Όσκαρ παρέχει ευκολία και συνέπεια στην παρασκευή απανωτών καφέδων, ειδικά όταν περιλαμβάνουν και αφρόγαλα, όμως εγώ πίνω κατά βάση εσπρέσο κι ελάχιστο καπουτσίνο, 85-15 θα έλεγα. Οπότε η Ascaso φαίνεται και πάλι να με καλύβει.

Αυτό που αναζητώ είναι να συμπεράνω ποια είναι καλύτερη επιλογή μακροπρόθεσμα, δεδομένου ότι κοστίζουν σχεδόν το ίδιο. Ζητώ συγνώμη αν έγινα κουραστικός. Προσπάθησα να διατυπώσω τις απορίες μου όσο πιο καθαρά μπορώ. Διορθώστε με όπου κρίνετε σκόπιμο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Βοήθεια με την επιλογή μηχανής!!

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιούλ 05, 2015 9:19 pm

Με την εμπειρία που φαινεται να έχεις κοίτα την Lelit 58mm οπου την βρεις φθηνότερα.
Τα έχει όλα όσα θα ήθελες για home use.
Mε την Oscar στη αρχή σίγουρα θα μπλέξεις με καμμένα γάλατα και καμμένους καφέδες. :coffee:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με την επιλογή μηχανής!!

Δημοσίευση από afonic » Κυρ Ιούλ 05, 2015 10:38 pm

Είναι διαφορετικό επίπεδο η Oscar από την Ascaso. Σε αυτό το price range την προτείνω ανεπιφύλακτα, και δεν θα έχεις ούτε καμμένους καφέδες ούτε γάλατα.

Απάντηση