Gaggia baby

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
giasoy

Gaggia baby

Δημοσίευση από giasoy » Δευ Ιουν 29, 2015 9:21 pm

Χαιρετώ την παρέα σας,
Θα ήθελα την γνώμη σας στην επικείμενη αγορά μιας καφετιέρας, καταρχήν να σας πω οτι μέχρι τώρα δουλευα μια Delonchi και τα τελευταία 2-3 χρόνια μια Presso χειρός, στην οποία ράγισε ο κύλινδρος και δεν βρίσκω ανταλλακτικό. Έχω διαβάσει αρκετά στο φορουμ και έχω καταλήξει σχεδόν για μια Gaggia baby, να πω επίσης οτι μέχρι τώρα αγόραζα καφέ τον οποίο μου άλεθε το κατάστημα σε συγκεκριμένο κόψιμο μετά από πολύ ψάξιμο και δοκιμές και αφού εξοπλίστηκα με ζυγαριά ακριβείας και tamper μπορώ να πω οτι ο ουρανίσκος μου είναι πλέον ικανοποιημένος, σίγουρα αν είχα και μύλο θα είχα ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.
Τέλος πάντων η ερώτηση είναι αν στην θέση της baby έπαιρνα μια άλλη φτηνότερη, γιατί μύλο τουλάχιστον ηλεκτρικό αποκλέιεται να πάρω λόγω χώρου (δεν υπάρχει ούτε πόντος κενός) και ίσως κάποια με inox boiler με τα γνωστά πλεονεκτήματα? Η μηχανή όποια θα είναι αυτή θα δουλέψει για δυο καπουτσίνο ημερησίως και με προαλεσμένο καφέ (αντε ίσως αργότερα πάρω ένα porlex χειρός αλλά πιστεύω δεν θα τον δουλεύω κάθε μέρα)

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων
Παναγιώτης

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Gaggia baby

Δημοσίευση από geopapa » Τρί Αύγ 18, 2015 10:38 am

Φίλε αφού έχεις διαβάσει το φόρουμ θα έχεις διαβασει πολλές φορές οτι εσπρεσσο χωρίς αξιοπρεπή μύλο δεν.. Το να σου κόψει ενα σακουλάκι στο καφεκοπτείο , ακόμα και αν υποθέσουμε οτι βρήκες την καταλληλη ρύθμιση για τον συγκεκριμένο καφε και την συγκεκριμένη μηχανή που θα αγοράσεις, αυτός θα μπαγιατέψει πολύ γρήγορα (εκτός άν έχεις σκοπό να πηγαίνεις 2 φορες την μέρα οπότε παω πάσο...) Η gaggia baby είναι μιά χαρά επιλογή, αλλά και την ακριβότερη που υπάρχει να πάρεις (δεν ξερω ποσες χιλιάδες ευρω) ο καφές που θα πίνεις αν δεν παρεις ταυτόχρονα και μύλο (έστω και τον porlex) θα είναι αυτός των μηχανών <100€. Αρα η συμβουλή μου είναι να μήν πάρεις φθηνότερη απο gaggia baby (η baby είναι value for money και αξίζει και το τελευταίο σεντ, η φθηνότερη θα υπολείπεται πάρα πολύ) και αν δεν μπορεις ηλεκτρικό μύλο πάρε τον porlex. Μαζί ομως..Νομίζω σου απάντησα.

zeppelin
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 18, 2015 10:51 am
Όνομα: Ανδρέας
Τοποθεσία: Αττική

Re: Gaggia baby

Δημοσίευση από zeppelin » Κυρ Αύγ 23, 2015 2:26 pm

Καλησπέρα σας,

Εντελώς αρχάριος, κάτοχος καπσουλο-καφετίερας (nespresso), διάβαζοντας και το forum έχω καταλήξει στην αγορά της baby.

Υπάρχει κάποιος λόγος να επιλέξω την black αντί της class ή αντίστροφά;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Gaggia baby

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Αύγ 23, 2015 2:40 pm

Εσωτερικά ειναι ίδιες.
Ομορφότερη και με λιγότερο πλαστικό η class

Απάντηση