ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
dimitrisvar
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιουν 22, 2015 9:05 pm

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από dimitrisvar » Πέμ Ιουν 25, 2015 8:59 pm

Γεια σας θα ήθελα την βοήθεια σας,θέλω να αγοράσω μια μηχανή και ενα μύλο το ποσό που διαθέτω και για τα δυο είναι 1000-1200 ευρώ το πολυ 1400 τι θα προτείνατε?επισης εχω δει την simonelli Oscar ποια είναι η γνώμη σας? και αν ξέρετε αν μπορώ να την παραγγείλω να έχει πάνω μανόμετρο και βαλβίδα αναπνοής διαφορετική.η αν ξέρετε κάποια καλή μηχανή με μανόμετρο στα λεφτά που διαθέτω μαζί με ενα καλο μύλο.ισχυει οτι ο μύλος παίζει σημαντικότερο ρόλο απο μια μηχανή?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Ιουν 25, 2015 9:20 pm

Ενας καλός συνδυασμός είναι και αυτός

viewtopic.php?nomobile=1&f=2&t=4018&start=40

dimitrisvar
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιουν 22, 2015 9:05 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από dimitrisvar » Πέμ Ιουν 25, 2015 10:05 pm

Ευχαριστω για την απάντηση.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από afonic » Παρ Ιουν 26, 2015 11:58 am

Πληροφορίες για την Oscar για βρεις στο αντίστοιχο thread.

Οι περισσότεροι την έχουμε πάρει από elektros.it που μπορείς να την πάρεις με βαλβίδα αναπνοής και OPV (όχι μανόμετρο):
http://elektros.it/it/en/oscar_nuov_sim ... acqua.html
http://elektros.it/it/en/installazione_kit_opv.html

Σίγουρα, ο μύλος είναι εξίσου σημαντικός με την μηχανή, μπορείς να δεις πάλι στο Elektros τους Fiorenzato.

Με τα χρήματα που διαθέτεις υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί, το θέμα είναι τι χρήση θες να κάνεις (αποκλειστικά espresso, πόσους καφέδες max ταυτόχρονα, χρήση ατμού κτλ).

dimitrisvar
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιουν 22, 2015 9:05 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από dimitrisvar » Παρ Ιουν 26, 2015 12:32 pm

Μανόμετρο πως μπορεί να μπει?h pic controller?ειναι το ίδιο?εισαι ευχαριστημένος απο την μηχανή?σκεφτομαι να την πάρω Κανατας και όχι απευθείας σύνδεση στην παροχή.επισης σκέφτομαι για fiorenzato f64 evo απλά είναι τεράστιος υπάρχει κάποιος στα ίδια χαραχτηριστικα πολυ καλός έχεις να προτείνεις και κάποιον άλλο?θα κάνω και espresso και Freddo 2 καφέδες με 3 καφέδες Max ταυτόχρονα ούτως η άλλως για το σπίτι την θέλω.

---συνένωση---
Ξέρεις ποια ειναι η διαφορά στα χρώματα γιατί οι τιμές ειναι διαφορετικές?

---συνένωση---
Για να συμβάλει θετικά στην ποιότητα του espresso, ο μύλος του καφέ είναι απαραίτητο να διαθέτει τριβείς που "σκίζουν" τους κόκκους του καφέ και όχι τύπου "μπλέντερ" με λεπίδες που "κόβουν" τον κόκκο. Η κρίσιμη διαφορά είναι στην ομοιομορφία του μεγέθους του αλεσμένου καφέ, οι λεπίδες δεν έχουν την δυνατότητα να πετύχουν ίσα μέγεθη και αυτό έχει αρνητικό αποτέλεσμα στην ποιότητα του καφέ espresso. Oπως είπαμε και παραπάνω ο στόχος μας είναι να περάσει το νερό ομοιόμορφα μέσα από τον καφέ για να πάρουμε όλο το άρωμα και την γεύση που βρίσκεται μέσα του.
Ποιοι καλοί Μύλοι μέχρι 900 ευρώ δεν ειναι τύπου μπλέντερ ?

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από afonic » Παρ Ιουν 26, 2015 1:05 pm

Προσωπικά είμαι 100% ευχαριστημένος με την μηχανή. Με μια απλή ρουτίνα cooling flush, η θερμοκρασία είναι σταθερή κατά την διάρκεια της εκχύλισης, ενώ έχεις και άμεσα άφθονο και δυνατό ατμό. Θα έπαιρνα οπωσδήποτε αυτό: http://elektros.it/gr/en/Oscar_modifica ... apore.html αν έχεις σκοπό να κάνεις συχνά ζεστό αφρόγαλα, καθώς κάνει την διαδικασία πολύ πιο εύκολη.

Μανόμετρο ή PID σίγουρα μπαίνει, το θέμα είναι ποιος θα στο βάλει. Το μανόμετρο δεν το θεωρώ απαραίτητο, είναι όμως απαραίτητη η OPV. Οι μηχανές είναι ίδιες άσχετα με το χρώμα, σε ερώτηση μου προς το Elektros μου είπαν πως η διαφορά τιμής οφείλειται στην τιμή εργοστασίου.

Σε αυτές τις τιμές, όλοι οι μύλοι είναι κατάλληλοι, αυτό που γράφεις ισχύει για πολύ φθηνούς μύλους (~40 ευρώ) που είναι ακατάλληλοι για espresso. Μπορείς να πάς στον Fiorenzato Nano αλλά αν είναι να πας σε πιο μικρά μαχαίρια μπορείς να δεις και Ελλάδα:

http://www.barista-shop.gr/espresso-equ ... l-grinders
http://www.barista.gr/Coffee-Grinders/M ... e-Grinders

Μην βιαστείς, ρίξε αρκετά διάβασμα, γιατί κατάλαβα πως δεν έχει κατανοήσει τα βασικά ακόμα, και μετά προχώρα σε παραγγελία.

dimitrisvar
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιουν 22, 2015 9:05 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από dimitrisvar » Παρ Ιουν 26, 2015 1:16 pm

Ωραία.και κάτι τελευταίο ισχύει οτι οι μηχανές οι μεταλλικές ειναι μόνο επαγγελματικές και οτι οτιδήποτε πλαστικό δεν ειναι όπως h simonelli Oscar?επισης μου είπανε οτι τα 2 boiler ειναι περισσότερο να τα έχεις για κάποια καφετέρια ενώ το ενα boiler ειναι μια χαρά για σπίτι.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από afonic » Παρ Ιουν 26, 2015 8:18 pm

Δεν ισχύει αυτό που λες για μεταλλικές και πλαστικές.

Υπάρχουν 3 είδη μηχανών, single boiler (αποκλειστικά για οικιακή χρήση), heat exchanger και dual boiler. Υλοποιήσεις από τα 2 τελευταία είδη υπάρχουν και για χρήση στο σπίτι αλλά και μεγάλες επαγγελματικές 2 και 3 group.

dimitrisvar
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιουν 22, 2015 9:05 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από dimitrisvar » Σάβ Ιουν 27, 2015 1:20 am

Σε ευχαριστω πολυ.

Απάντηση