Καλαθάκια και σίτα IMS Competition

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Καλαθάκια και σίτα IMS Competition

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Φεβ 02, 2015 5:56 pm

Πριν από 6-7 μηνες αποφασισα να δοκιμάσω τα Competition καλαθάκια της IMS.
Μεχρι τότε και για 7-8 χρονια είχα επιλέξει να χρησιμοποιώ τα 2 καλαθακια (στανταρ και βαθυτερο) της Synesso για διπλό και της La Marzocco για μονό.
Η αλλαγή έγινε ταυτοχρόνως με την Competition σιτα των 200μ

Τα αποτελέσματα οφείλω να ομολογησω δεν τα περίμενα.
Ο καφες (τον οποίο ήδη θεωρουσα πολύ καλό με το synesso) ξεμπουκωσε και απεκτησε πιο διακριτα και καθαρά αρώματα.

Λιγα λογια για αυτα τα καλαθακια όπως τα είδα εγώ μακροσκοπικά.
Ειναι κατασκευασμενα από ανοξειδωτο ατσαλι αλλα έχουν υποστει ένα τοσο έντονο γυαλισμα που νομιζεις ότι είναι επινικελωμενα.
Το παχος του μεταλου ειναι ελαφρα λεπτοτερο από αυτο των VST
Koιτώντας τα με μιά λούπα 20Χ, το μεγεθος των οπών τους είναι ομοιόμορφο όπως και των VST
Η διαφορα τους είναι ότι τα τουνελ κατω απ τις οπές στο VST είναι πυραμιδες με τετραγωνη βάση και θαμπές πλευρες, ενώ στο IMS ειναι κώνοι γυαλισμενοι σαν καθρεπτης.
Και μια και κοίταζα με λουπα ειπα να ριξω μια ματια και σε αρκετα άλλα καλαθακια που έχω και δεν χρησιμοποιώ πλέον.
Αυτο που παρατηρησα είναι το εξής: Ολα τα υπόλοιπα έχουν ανομοιόμορφες οπές (αλλες ιδιες, άλλες μεγαλύτερες και άλλες μικροτερες)
Φαινεται να υπαρχουν δυο τεχνικες κατασκευής. Αυτα με τα κωνικα τουνελ οπου και το μερος των οπων οπως τις βλεπουμε μεσα στο καλαθακι ειναι καπως σαγρε με ελαφρα εξογκωμενη την περιμετρο την οπής (IMS, Duetto, Rancilio, La Marzocco, N Simonelli, Synesso βαθυ και αυτα με τα πυραμιδοειδή (VST, Synesso, Gaggia, σε αυτα τα δύο οι πυραμιδες έχουν πολύγωνη βαση) οπου το μερος των οπών οπως φαινονται μεσα στο καλαθακι είναι κατεργασμενο με παράλληλες γραμμες ξυσιματος, ενώ στο VST υπάρχει και κυκλικη κατεργασια ταυτοχρόνως με την παράλληλη.
Τα καλαθακια της Gaggia ήταν τα μονα άθλια κατασκευαστικα με υπολείματα μεταλων κολλημενα μεσα στα τουνελ τα οποια φαινονται σαν να ειναι βρώμικα. (κοιταξα και ολοκαινουρια και μεταχειρισμενα με την ίδια ακριβώς εικόνα)

H σήμανσή τους είναι ως εξής πχ: B70 2T H26.5 M [B70 (η εξωτερικη διαμετρος του χειλους) 2T (διπλό) H26.5 (υψος το οποιο δειχνει το μεγεθος ) M (η διαταξη των οπών)


Η εσωτερικη διαμετρος σε 4 διαφορετικου μεγέθους Β70 που έχω μετρησει, είναι 59,0 mm. ( 3 VST που επεσαν στα χερια μου και μετρησα, είχαν τα δύο 58,7 και ένα 58,8mm)

Τα Β70 εχουν λιγο μεγαλυτερο χειλος με πιο πλατεια καμπύλη σε σχεση με τα Β68 που έχουν πιο κλειστη και πιο στενη καμπύλη χείλους.
Βαζοντας ένα Β70 σε πορταφίλτερ της Gaggia, έμπαινε κανονικά, ομως λογω του πιο πλατιού χειλους η εξωτερικη ακρη έφτανε ακριβως στο επιπεδο το πορταφιλτερ αφηνοντας ελαχιστο κενο για να μπορεσεις να το αφαιρέσεις με το δάκτυλο και ηθελε μαχαιράκι για να το σηκώσεις.
Απ την άλλη το Β68 λογω της μικροτερης καμπύλης του χειλους, φαινοταν σαν να μην καθοταν καλα στο πορταφιλτερ της Ε61 διοτι το νευρο του πορταφιλτερ ηταν λιγο πιο έξω απο ότι χρειάζεται η μικρη καμπύλη του χειλους του καλαθιου. Με αποτελεσμα να καθεται ελάχιστα πιο ψηλα και να κουμπωνει δυσκολα στο γκρούπ.
Επειδη λοιπον μια αναβαθμιση σε καλύτερη μηχανή ειναι πιθανη και επειδη τα καλαθακια δεν ειναι φθηνα ειδικα αν καποιος πάρει περισσοτερα μεγεθη, θα προτεινα και για την Gaggia τα Β70 (θα ήθελα μια επιβεβαιωση απο καποιον που έχει σε Gaggia καλαθακι B70 γιατι η μηχανη που το δοκιμασα είναι τουλαχιστον 10-12 ετων παλιά και δεν ξερω αν έχει αλλαξει κάτι στα πορταφιλτερ τους αν και δεν νομίζω)

http://www.imsfiltri.com/en/risultati-r ... mit=Search

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Καλαθάκια και σίτα IMS Competition

Δημοσίευση από afonic » Δευ Φεβ 02, 2015 6:15 pm

Γιάννη το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον, και σηκώνει αρκετή συζήτηση.

Τα έχεις συγκρίνει με τα αντίστοιχα VST; Χρησιμοποιώ εδώ και ενάμιση χρόνο τα καλαθάκια 20 & 22gr της VST και είμαι ευχαριστημένος. Τα IMS βλέπω σε αρκετές πηγές πως θεωρούνται καλύτερα, αλλά αν και το κόστος τους δεν είναι απαγορευτικό, έχω χρυσοπληρώσει τα VST, και το σκέφτομαι αν θα τα δοκιμάσω.

Επίσης, αν δεν είμαστε εκτός θέματος, η σίτα πιστεύεις αξίζει; Τα έχεις δοκιμάσει με την κανονική σίτα της Duetto;

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Καλαθάκια και σίτα IMS Competition

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Φεβ 02, 2015 6:18 pm

B70 για γιαγια ειναι ΟΚ.
Κυτταρολογος-βιολογος καλαθουνων Υ.V :lol:

:a013:
Ο καφες ...ξεμπουκωσε και απεκτησε πιο διακριτα και καθαρά αρώματα.
Να ξανασυμφωνησω μαζι σου και να προσθεσω και γευσεις.

To δικο μου B70 2T H26,5M :b050:

Σε δραση: viewtopic.php?f=34&t=3776
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλαθάκια και σίτα IMS Competition

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Φεβ 02, 2015 6:59 pm

afonic έγραψε:Γιάννη το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον, και σηκώνει αρκετή συζήτηση.

Τα έχεις συγκρίνει με τα αντίστοιχα VST; Χρησιμοποιώ εδώ και ενάμιση χρόνο τα καλαθάκια 20 & 22gr της VST και είμαι ευχαριστημένος. Τα IMS βλέπω σε αρκετές πηγές πως θεωρούνται καλύτερα, αλλά αν και το κόστος τους δεν είναι απαγορευτικό, έχω χρυσοπληρώσει τα VST, και το σκέφτομαι αν θα τα δοκιμάσω.

Επίσης, αν δεν είμαστε εκτός θέματος, η σίτα πιστεύεις αξίζει; Τα έχεις δοκιμάσει με την κανονική σίτα της Duetto;
Τα VST Ιωσηφ τα είχα για λιγες μονο μερες και δεν θελω να βγαλω βιαστικο συμπερασμα, διότι δεν ειχα και σωστο ταμπερ γι αυτα.(χρησιμοποιησα αναγκαστικα ενα 58,0 με καμπύλη american)
Oμως έχω την αισθηση (απ ότι διαβαζω) ότι ειναι σε παρομοιο επιπεδο και θεωρώ κριμα να δώσεις χρηματα για έστω και ελαχιστα διαφορετικα (αν υπάρχουν) αποτελέσματα εφ όσον εχεις ήδη δύο

Σιγα που θα ειμαστε εκτος θεματος! Εγω φταιω που δεν προσθεσα και την σιτα στην επικεφαλίδα! (Χρήστοοοοοο :lol: )
Τα καλαθακια δυστυχώς δεν τα δοκιμασα με την παλιά σιτα.
Παντως παλι μακροσκοπικα χαιρεσαι να την βλεπεις :lol: όπως επίσης να βλεπεις την τελεια ροή του νερου (ζεστου ή κρυου), την ευκολια καθαρισμου και το καθαρότερο εσωτερικο της σιτας και του γκρούπ.
(η παλια σιτα ειχε σχετικα καλή οπτικα ροη μονο οταν ήταν απολύτως καθαρή (με cafiza) μεσα έξω. Μετά από καποιους καφεδες είχε τη γνωστη εικόνα.

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Καλαθάκια και σίτα IMS Competition

Δημοσίευση από charkyriak » Δευ Φεβ 02, 2015 8:20 pm

triptsis έγραψε:B70 για γιαγια ειναι ΟΚ.
Κυτταρολογος-βιολογος καλαθουνων Υ.V :lol:

:a013:
Ο καφες ...ξεμπουκωσε και απεκτησε πιο διακριτα και καθαρά αρώματα.
Να ξανασυμφωνησω μαζι σου και να προσθεσω και γευσεις.

To δικο μου B70 2T H26,5M :b050:

Σε δραση: viewtopic.php?f=34&t=3776
Φίλε triptsis
Με τι shower holder και shower το χρησιμοποιείς το καλαθάκι;
Πόσα γραμμάρια παίρνει; Σκέφτομαι για αγορά Brass shower holder και IMS shower μαζί
με το καλάθι και θέλω να αποφασίσω αν θα πάρω το 24.5 ή το 26.5
Ευχαριστώ
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Καλαθάκια και σίτα IMS Competition

Δημοσίευση από afonic » Δευ Φεβ 02, 2015 8:38 pm

Y.V έγραψε: Παντως παλι μακροσκοπικα χαιρεσαι να την βλεπεις :lol: όπως επίσης να βλεπεις την τελεια ροή του νερου (ζεστου ή κρυου), την ευκολια καθαρισμου και το καθαρότερο εσωτερικο της σιτας και του γκρούπ.
(η παλια σιτα ειχε σχετικα καλή οπτικα ροη μονο οταν ήταν απολύτως καθαρή (με cafiza) μεσα έξω. Μετά από καποιους καφεδες είχε τη γνωστη εικόνα.
Επειδή με τρώει ο κώλος μου, σκέφτομαι να παραγγείλω την σίτα, και έστω ένα καλαθάκι, μαζί με ακόμα 1-2 ανταλλακτικά που θέλω. Εξάλλου με τα μεταφορικά στα 8 ευρώ, αξίζει.

Εκτός από το 200άρι shower, υπάρχει και το SI35WM, με ακόμα μικρότερες οπές, το έχει δοκιμάσει κανείς;

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλαθάκια και σίτα IMS Competition

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Φεβ 02, 2015 8:48 pm

afonic έγραψε:Επειδή με τρώει ο κώλος μου...
Και η 200 RM φαίνεται ενδιαφέρουσα... :a048: :lol:
Εχει μια επιπλεον σειρα με ομαδες τρυπών και υποθετω οτι θα στεγνωνει καλύτερα το puck κατα την εκτονωση.
Με την νεα σιτα τα puck, τα βρίσκω ελαφρα πιο «μελάτα» σε σχέση με τις θεόσκληρα που έβαζε η κανονική! (όχι ότι έχει καμμιά σημασία, αλλα απλά το αναφέρω)

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Καλαθάκια και σίτα IMS Competition

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Φεβ 02, 2015 9:11 pm

Φιλε Ιωσηφ, ορθός σε τρωει ο πισινος σου :P
Να σου πω την αληθεια στο προηγουμενο ποστ μου, ημουν ετοιμος να σου παραθεσω τα λινκ(σιτα+καλαθι) απο elektros.it, προτρέποντάς σε στην αγορα τους, αλλα μαζευτηκα. Βλεπω ομως βρηκες μονος σου τον "σωστο" δρομο.
Παντως εδω ειμαστε να τα "ακουσουμε" αν θεωρησεις οτι σε παραπλανησαμε ;)

ΥΓ Απορω γιατι ο Gianni δεν τα στελνει ως δωρο με την αγορα της μηχανης :a014:

Φιλε charkyriak, το sh.holderκαι τη σιτα(simonelli) τα πηρα απο barista.gr οποτε επειδη ο sh.holder σε συνδυασμο με τη σιτα κατεβαινει λιγο πιο χαμηλα αναγκαστηκα να παρω το 26,5 καλαθακι για να παρει 19γρ.
Τωρα αν εσυ αγορασεις τον sh.holder απο εξω ο οποιος εχει τις ιδιες διαστασεις με τον αλουμινιου gaggia και την σιτα IMS για gaggia τοτε θα χρειαστεις το καλαθακι με Η24,5 για να παιρνει τα ιδια γρ με το κανονικο καλαθι της γιαγιας.
espresso junkie...

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Καλαθάκια και σίτα IMS Competition

Δημοσίευση από charkyriak » Τρί Φεβ 03, 2015 11:43 am

Ωραίος
Την "έπιασες" την απορία μου
και απάντησες ολοκληρωμένα
Ευχαριστώ
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

simi
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 1:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Nouva Sim Oscar
2η Μηχανή:: Francis X1, Y5,
Μύλος:: tAlΩs
2ος Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: Ακόμα τους ψάχνω.
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Επικοινωνία:

Re: Καλαθάκια και σίτα IMS Competition

Δημοσίευση από simi » Κυρ Απρ 26, 2015 4:50 pm

Γεια σας, ειστε αυτο που εψαχνα για να μην ανοιγω νεο topic,
ψαχνω για σιτα και καλαθακια για την Oscar, την ειχα παρει πριν απο μερικους μηνες απο (electros.it), τα καλαθακια που ειχε μαζι της η μηχανη ειναι το διπλο http://elektros.it/gr/en/coffee_machine ... nelli.html και το μονο
http://elektros.it/gr/en/coffee_machine ... ilter.html, επισης ειχε και το naked http://elektros.it/gr/en/Filter_holder_ ... 414-n.html.
Θα ηθελα να παρω μια σιτα και ενα καλαθακι διπλο καλαθακι της IMS μπορειτε να μου προτεινετε τα καταλληλα για τη μηχανη μου?
Διαβασα επεισης οτι για μονο εσπρεσακι καλο θα ειναι εχουμε καλαθακι με καθετα τοιχωματα οπως αυτο http://www.imsfiltri.com/en/filtri/b70-1t-h24-5-n/,
ποιο μονο ειναι καταλληλο για την oscar που εχω??

Απάντηση