Αγορα νεας καφετιερας...Συμβουλες!!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
laios23

Αγορα νεας καφετιερας...Συμβουλες!!

Δημοσίευση από laios23 » Δευ Ιαν 19, 2015 9:28 pm

Καλησπερα σας,

Ειμαι καινουργιος τοσο στο συγκεκριμενο forum οσο και στον χωρο της καφετιερας γενικως...
Εχει χαλασει η μηχανη της αρραβωνιαστικιας μου και ειμαι ετοιμος να της παρω μια καινουργια δωρο...
Η ιδια εχει καταληξει σε αυτην
--> http://www.skroutz.gr/s/2180/Delonghi-B ... mmendation

Αποτι μου ειπε ψαχνει μια μηχανη να τα εχει ολα μαζι (και για γαλλικο και για εσπρεσσο και για καπουτσινο) γιατι δεν θελει να εχει 2 ξεχωριστες καφετιερες αν και γνωριζει οτι ειναι καλυτερα να εχεις ξεχωριστη καφετιερα για καθε ειδος καφε.Κατα προτιμηση θα ηθελε μια μηχανη να αλεθει και τον καφε αλλα λιγο δυσκολο αποτι καταλαβα...
Θεωρειτε οτι η ανωτερω μηχανη ειναι value for money??υπαρχει κατι καλυτερο εστω και σε πιο ακριβο???
Ευχαριστω εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορα νεας καφετιερας...Συμβουλες!!

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιαν 19, 2015 10:26 pm

laios23 έγραψε:
Αποτι μου ειπε ψαχνει μια μηχανη να τα εχει ολα μαζι (και για γαλλικο και για εσπρεσσο και για καπουτσινο) γιατι δεν θελει να εχει 2 ξεχωριστες καφετιερες αν και γνωριζει οτι ειναι καλυτερα να εχεις ξεχωριστη καφετιερα για καθε ειδος καφε.Κατα προτιμηση θα ηθελε μια μηχανη να αλεθει και τον καφε αλλα λιγο δυσκολο αποτι καταλαβα...
Φιλική συμβουλή αν ακους τέτοια δώσε της τα λεφτά και άσε την να διαλέξει μόνη της...

fanatic
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2013 8:35 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Color
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Sweet Blue, La Margarita
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα

Re: Αγορα νεας καφετιερας...Συμβουλες!!

Δημοσίευση από fanatic » Τρί Ιαν 20, 2015 1:35 am

Φιλε laios, καταλαβαινω το προβλημα σου ,αλλα δεν νομιζω να βρεις ουτε εναν εδω μεσα που θα σου πει αυτο που ισως θες να ακουσεις (εσυ ή η κοπελα σου) . Πρωτη φορα ακουγα για καφετιερα που κανει 2 σε 1 (εσπρεσο-καπουτσινο, φιλτρου) . Χωρις να εχω καμια εμπειρια απο την συγκεκριμενη καφετιερα θεωρω οτι η αξια καθε καφετιερας ξεχωριστα ειναι ισως και μικροτερο απο το μισο της τιμης . Ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ (μπορω να σου πω πολλα παραδειγμα οπου το 2σε1 δεν ειναι ουτε το ενα, ουτε το αλλο). Αρα , ο ορος VFM δεν χωραει.
Το καλυτερο που θα σου προτεινα ειναι να προσπαθησεις να εξηγησεις στην κοπελα σου (υπο την προυποθεση οτι απολαμβανει τον ωραιο καφε) γιατι δεν αξιζει η αγορα αυτη, αλλιως οπως ειπε και ο φιλος απο πανω ,μην συμμετεχεις σε αυτο!

laios23

Re: Αγορα νεας καφετιερας...Συμβουλες!!

Δημοσίευση από laios23 » Τρί Ιαν 20, 2015 10:35 am

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας..Εαν πουμε οτι φευγουμε απο την μηχανη που τα κανει ολα και παμε σε επι μερους αγορες τι εχετε να προτεινετε>>??

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Αγορα νεας καφετιερας...Συμβουλες!!

Δημοσίευση από re4male » Τρί Ιαν 20, 2015 6:08 pm

εσυ ρε φιλε θελεις να γινει η δουλεια σου όπως ναναι καλυτερα :a014: . εδώ δεν νομιζω να παρεις την απαντηση που θελεις . εάν μας πεις ότι θελω ρε παιδια να πιω έναν εσπρεσο της :coffee: προκοπης τοτε θα σου απαντησουμε. :a013:

hyperiongr
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:57 am
Όνομα: Νικ
Μηχανή:: Philips Saeco HD8423
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορα νεας καφετιερας...Συμβουλες!!

Δημοσίευση από hyperiongr » Τρί Ιαν 20, 2015 11:32 pm

καλησπέρα φίλε.

και εγώ καινούργιος είμαι και δεν ξέρω κατά πόσο "μετράει" η γνώμη μου αλλά θα σου πω να την αποφύγεις. Του είχα ρίξει μια ματιά πριν δυοχρόνια γιατί ήθελε ένας φίλος μου και καταλήξαμε σε 3 πράγματα:

α) γλιτώνεις χώρο αλλά χάνεις λεφτά μιας και δυο ξεχωριστές ισάξιες συσκευές κάνουν λιγότερα λεφτά
β) κάνουν χειρότερο καφέ
γ) τα πιο πολλά βγάζουν προβλήματα.

Κάθισα πάλι σε διάφορες σελίδες και έριξα μια ματιά και είδα ότι η πλειοψηφία των χρηστών είχε πρόβλημα με την μηχανή με την τριετία.

Αν διαβάσεις στο ίντερνετ θα διαβάσεις τα χειρότερα για τέτοιες συσκευές. Δες πχ http://www.amazon.com/Delonghi-BCO264B- ... 9Q4GH43YFS

και όχι μόνο για το δικό σου μοντέλο αλλά και για άλλο.

Δεν ξέρω τι μπάτζετ έχεις αλλά αν είναι μέχρι 180 ευρώ και ψάχνεις απλά κάτι αξιοπρεπές είναι κατά πολύ καλύτερα να δώσεις περίπου 80€ να πάρεις μια Saeco ή EC155 και άλλα 30€ για μια αξιοπρεπή γαλλική μηχανή Philips ή Delonghi και να σας μείνουν 70€ παρά να κάνετε μια τέτοια επιλογή.

Απάντηση