Gaggia Colour-->Gaggia Classic/Baby - Αξίζει η μετάβαση;;;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
fanatic
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2013 8:35 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Color
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Sweet Blue, La Margarita
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα

Gaggia Colour-->Gaggia Classic/Baby - Αξίζει η μετάβαση;;;

Δημοσίευση από fanatic » Κυρ Ιαν 18, 2015 6:29 pm

Ασχολουμαι με τον καφε πιο εντατικά τους τελευταιους 6 μηνες , αγοραζοντας ολα τα απαραιτητα συνεργα που πλαισιωνουν μια μηχανη και διαβαζοντας παραλληλα στον ελευθερο χρονο μου. Η αληθεια ειναι οτι νιωθω να περιοριζομαι κατα καποιο τροπο με τον εξοπλισμο μου ,χωρις ομως να ειμαι σίγουρος αν ειναι φαινομενικο (απο τα πολλα και καλα που διαβαζω εδω μεσα) ή αν οντως πρεπει να κανω ενα βημα παραπανω.
Η αληθεια ειναι οτι η Colour βρεθηκε τυχαια στα χερια μου και δεν νομιζω να την επελεγα αναμεσα σε καποια αλλη μηχανη του επιπεδου της πχ Classic . Θα ηθελα βοηθεια στην επιλογη της επομενης μηχανης μου και στο διλημα : αγοραζω συντομα την Classic/Baby (150 Ε + πωληση της Colour) ή την πολυπαινεμένη Silvia στους επομενους μηνες οταν μαζεψω το ποσο .
Ευχαριστω !


ΥΓ : Το εναυσμα για αυτην την "επανασταση" ηταν οι κακιστες (χρονικα,ισως και γευστικα) εκχυλισεις δοκιμαζοντας τον La Margarita . 18g - 19max secs στα 60+ ml , με αλεσμα στο 1 κλικ του Porlex

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia Colour-->Gaggia Classic/Baby - Αξίζει η μετάβαση;

Δημοσίευση από gsisr » Κυρ Ιαν 18, 2015 6:51 pm

αν αυτό που λες ήταν το έναυσμα τότε προφανώς δεν έχεις μόνο θέμα μηχανής αλλά και μύλου.. οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις για έναν καλό συνδυασμό..
επίσης ξεμονταρε και ξαναμόνταρε τον porlex γιατί αποκλείεται να έχει αδυναμία στο να κόψει ψιλά τον καφέ ειδικά στη πρώτη σκάλα που αναφέρεις...

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Colour-->Gaggia Classic/Baby - Αξίζει η μετάβαση;

Δημοσίευση από afonic » Κυρ Ιαν 18, 2015 9:44 pm

Κατά την γνώμη μου πρώτα πας για μύλο στο setup που έχεις τώρα και μηχανή μετά.

Mike_20

Re: Gaggia Colour-->Gaggia Classic/Baby - Αξίζει η μετάβαση;

Δημοσίευση από Mike_20 » Κυρ Ιαν 18, 2015 11:13 pm

fanatic έγραψε: ΥΓ : Το εναυσμα για αυτην την "επανασταση" ηταν οι κακιστες (χρονικα,ισως και γευστικα) εκχυλισεις δοκιμαζοντας τον La Margarita . 18g - 19max secs στα 60+ ml , με αλεσμα στο 1 κλικ του Porlex
Νομίζω κάνεις το ίδιο "λαθάκι" που έκανα και εγώ όταν πρωτοπήρα τον porlex. Το σημείο μηδέν (δηλαδή εκεί που οι πέτρες εφάπτουν) δεν είναι αυτό που φαίνεται, γιατί ο μύλος "σφιγγει" κι άλλο. Βάλε το χερούλι από τη μία για κόντρα, και σφίξε το παξιμάδι και νομίζω θα δεις ότι μπορείς να το γυρίσεις περισσότερο (για μένα ήταν άλλα 4 κλικ).

Επίσης, επειδή όλους τους καφέδες για την classic τους έκοβα στο 8-10 (μαζί και τον La Margarita) καλό θα ήταν να λύσεις το μύλο όπως αναφέρεται παραπάνω, να τον σφίξεις όπως σου είπα για να βρεις το μηδέν και μετά δοκίμασε να βρεις το σωστό κόψιμο. Λογικά θα είναι κάπου μεταξύ 6-10, σίγουρα όχι στο 1.

Καλή συνέχεια.

fanatic
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2013 8:35 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Color
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Sweet Blue, La Margarita
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα

Re: Gaggia Colour-->Gaggia Classic/Baby - Αξίζει η μετάβαση;

Δημοσίευση από fanatic » Δευ Ιαν 19, 2015 3:28 am

Ευχαριστω Μιχαλη και Αντωνη ! θα το κοιταξω και θα σχολιασω στην ενοτητα για τον Porlex .

Afonic δεκτη η παρατηρηση σου. Απλα εχοντας σαν δεδομενο οτι συντομα θα εχω καποια ανωτερη μηχανη αν θες προτεινε μου εναν μυλο που θα μπορει να με ικανοποιει για μεγαλο διαστημα και θα " ταιριαζει " με την μηχανη

ΥΓ Γενικα , ομως, θα ηθελα να σταθω στο θεμα επιλογης της επόμενης μηχανης.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia Colour-->Gaggia Classic/Baby - Αξίζει η μετάβαση;

Δημοσίευση από gsisr » Δευ Ιαν 19, 2015 11:01 am

Για μηχανή δες στις αγγελίες παίζει μια Classic σε πολυ καλη τιμή. Για μύλο εδώ πχ viewtopic.php?f=6&t=3610. Διάβασε το όπως και αλλά νήματα για επιλογή μύλου. Απλά σου έβαλα αυτο το νήμα γιατί ειναι για σχετικά μικρό budget.
Συμφωνώ με τον Ιωσηφ, πρώτα μυλος και μετα μηχανή..

Απάντηση