Αγορά μηχανής espresso..!!!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
tom_zola

Αγορά μηχανής espresso..!!!

Δημοσίευση από tom_zola » Τετ Ιουν 11, 2014 6:41 pm

καλησπέρα και συγνώμη που θα πάρω από το χρόνο σας...

θέλω να πάρω μια μηχανή espresso για οικιακή χρήση...απορρίπτω τις κάψουλες τύπου tassimo, dolce gusto, nespresso (εχω ήδη tassimo και dolcegusto) αλλά με ενδιαφέρουν και μηχανές που να παίρνουν paspartou μερίδες (νομίζω ese pods λέγεται αυτό).

Budget : αν πάμε σε λύση μηχανής - μύλου μπορούν να διατεθούν μέχρι 400 ευρώ. Επειδή όμως δεν είμαι επαγγελματίας και απλά θέλω να πίνω καλό espresso και η γυναίκα μου capuccino (δηλαδή θα φτιάχνονται περίπου 3-4 καφέδες τη μέρα) αν πιστεύετε ότι και με λιγότερα χρήματα παίρνω κάτι καλό, είναι ευπρόσδεκτο.

θέλω επομένως από κάποιους που ξέρετε, να κάνετε προτάσεις και για espressiera με ese pods και για espressiera με ενσωματωμένο μύλο και για πακέτο μηχανής - μύλου.

όπως καταλαβαίνετε, τώρα αρχίζω να την ψάχνω τη δουλειά.

αν χρειάζεται να σας πω κάτι άλλο ρωτήστε με...

ευχαριστώ εκ των προτέρων

tom_zola

Re: Αγορά μηχανής espresso..!!!

Δημοσίευση από tom_zola » Κυρ Ιουν 15, 2014 12:48 am

τίποτα ..? κανένας να κάνει μια πρόταση..??

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Αγορά μηχανής espresso..!!!

Δημοσίευση από alexgrc » Κυρ Ιουν 15, 2014 1:08 am

Μια καλή αγορά θα ήταν η Gaggia Classic που ειναι πολύ καλή μηχανή και εναν Ascaso i2 mini μύλο .

http://www.barista.gr/Gaggia-Classic-Coffee-Machine

Σου βγαίνουν στα 400€ που ψάχνεις. Θα χρειαστείς και κατι μικροπραγματακια μετα βεβαια. οπως tamper ζυγαρια κλπ . Διαβασε λιγο και θα βρεις πληροφορίες.

tom_zola

Re: Αγορά μηχανής espresso..!!!

Δημοσίευση από tom_zola » Κυρ Ιουν 15, 2014 2:49 am

ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. κοιτώντας το forum τις τελευταίες μέρες μάλλον αυτή θα πάρω. Εδώ βλέπω την έχει πακετάκι με κάτι πρόσθετα...http://www.barista-shop.gr/gaggia-class ... offee-set2
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για να το σιγουρέψω..Απ ότι καταλαβαίνω παίρνοντας αυτή τη μηχανή μπορείς να βάλεις καφέ από το μύλο σου που έχεις αλέσει, όπως και καφέ που μπορεί να έχεις πάρει από ένα καφεκοπτείο αν δεν πάρεις αμέσως μύλο. Επίσης μπορείς αν βιάζεσαι να βάλεις ένα ese pod...Ισχύει αυτό έτσι..??

και κάτι άλλο..όσον αφορά το καθάρισμα..χρειάζεται μετά από κάθε καφέ που κάνεις..?
και τέλος...κάθε πρωί πόση ώρα θέλει να προθερμανθεί ώστε να μπορέσεις να κάνει καφέ..?
ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά μηχανής espresso..!!!

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιουν 15, 2014 10:28 am

Καλωσόρισες στο forum
tom_zola έγραψε:...Απ ότι καταλαβαίνω παίρνοντας αυτή τη μηχανή μπορείς να βάλεις καφέ από το μύλο σου που έχεις αλέσει,
ναι και αυτό είναι και το σωστό. Ούτε να το διανοηθείς ότι μπορείς να κάνεις καλό espresso χωρίς μύλο στο σπίτι σου.
όπως και καφέ που μπορεί να έχεις πάρει από ένα καφεκοπτείο αν δεν πάρεις αμέσως μύλο.
ναι αλλά θα έχεις από αφιβόλου ποιότητας μέχρι άσχημο αποτέλεσμα. Επίσης δεν θα μπορείς να έχεις έλεγχο του χρόνου της εκχύλισης.
Επίσης μπορείς αν βιάζεσαι να βάλεις ένα ese pod...Ισχύει αυτό έτσι..??
ναι απλά βάζεις το κατάλληλο καλαθάκι, αλλά το αποτέλεσμα δεν...
και κάτι άλλο..όσον αφορά το καθάρισμα..χρειάζεται μετά από κάθε καφέ που κάνεις..?
ναι, άμα δεν έχεις σκοπό να κάνεις καφέ αμέσως μετά. Δεν είναι τίποτα, απλά τρέχεις νερό από την μηχανή και με ένα βουρτσάκι καθαρίζεις την ντουζιέρα και γύρω από αυτήν την φλάτζα. Ούτε 6 δευτερόλεπτα δουλειά.
και τέλος...κάθε πρωί πόση ώρα θέλει να προθερμανθεί ώστε να μπορέσεις να κάνει καφέ..?
ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας
Μέχρι να μην μπορείς να κρατήσεις το χέρι σου στο portafilter το οποίο το έχεις προσαρτήσει άδειο στην μηχανή καθ΄όλη την διάρκεια της προθέρμανσης. Για την Classic θέλεις τουλάχιστον 15 min.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

tom_zola

Re: Αγορά μηχανής espresso..!!!

Δημοσίευση από tom_zola » Τετ Ιούλ 02, 2014 1:03 am

γεια και χαρα, ξανά...αφού τελικά ήρθε το δικό μου πακέτο..θέλω να μου κάνετε άλλη μια πρόταση για φιλαράκι...

θέλει να φύγει από μια nespresso που έχει και θέλει ένα μηχάνημα πακέτο με ένα μύλο άλεσης...αλλά θέλει κάτι οικονομικό...να μη ξεφύγει από τα 200 ευρώ συνολικά (πολύ βαριά 230).

Οσον αφορά τη μηχανή θα τον ενδιέφερε να κάνει καφέ όσο γίνεται πιο γρήγορα γιατί υπάρχει έλλειψη χρόνου και δε μπορεί να περιμένει 10 - 15 λεπτά για να ζεσταθεί. Και κάτι τελευταίο, θέλει να μπορεί εκτός από τον καφέ που θα αλέθει στο μύλο να βάζει ESE pods για κάποιες φορές που θα θέλει να κάνει ένα καφέ για ένα πελάτη και δε μπορεί να ασχολείται με μύλους, αναμονές (έστω και μικρές) κτλ.

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και περιμένουμε τις προτάσεις σας.. Αν υπάρχει και κάποια προσφορά που να τον βολεύει, ευπρόσδεκτη.

υγ : μην πάμε σε Gaggia classic..+ μύλο..ξέρει μετά τους καφέδες που ήπιε (από τον αδερφό μου) , εγώ ακόμα δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα...ότι είναι πολύ καλή λύση...

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Αγορά μηχανής espresso..!!!

Δημοσίευση από alexgrc » Τετ Ιούλ 02, 2014 11:59 am

Πιστεύω οτι με αυτά που λες δεν εχει νοημα να παρει κατι αλλό. Ας μείνει στη Nespresso που βγαζει γρήγορα καφέ. Χωρίς μύλο και καλή μηχανή δεν θα δει διαφορά στο φλυτζάνι απο τη Nespresso.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αγορά μηχανής espresso..!!!

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Ιούλ 02, 2014 12:42 pm

το ese είναι χειρότερο απο nespresso. Άρα για τη δουλειά, ας κρατήσει nespresso. Αν του φαίνεται πολύ το να περιμένει 10 λεπτά, ας ξεχάσει οτιδήποτε άλλο.
Αν βαριέται και κάνει τσιγκουνιές σε ποιότητα, τότε και περισσότερα λεφτά θα χαλάσει και χειρότερο καφέ θα φτιάχνει, και περισσότερη μανούρα απο τη nespresso θα έχει να αντιμετωπίζει καθημερινά
When life throws you curves, aim for the apex

tom_zola

Re: Αγορά μηχανής espresso..!!!

Δημοσίευση από tom_zola » Τετ Ιούλ 02, 2014 2:41 pm

ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις..

δεν έχει πρόβλημα να πάρει μύλο..άλλωστε και από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα ο μύλος είναι πολύ βασικό κομμάτι. Αλλά όταν θέλει να κάνει 2-3 καφέδες τη μέρα γι αυτόν και μερικές φορές άλλους 2-3 για άλλους...και όταν 9 - 10 μήνες το χρόνο πίνει freddo...δε θέλει άλλο να πληρώνει κάψουλες. θέλει να έχει μερικές ese για πελάτες που έρχονται και θέλει να γίνει πολύ γρήγορα. Και στο freddo βάζει 2 κάψουλες για ποσότητα..

για όλα αυτά, θέλει να προτείνετε μια μηχανή και ένα μύλο που αν γίνεται να συνδυάζονται αυτοί οι παράγοντες.. εν τάχει..
...διπλούς espresso 3-4 ανα μέρα για 3 μήνες / espresso freddo 3-4 αν μέρα για 9 μήνες το χρόνο / ese pods / μικρός χρόνος αναμονής ...

αν πιστέυετε ότι με 200 - 230 ευρώ δε γίνεται δουλεία..ας πάμε μέχρι τα 270 - 280...παραπάνω με τίποτα...

ευχαρίστώ εκ των προτέρων..

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Αγορά μηχανής espresso..!!!

Δημοσίευση από alexgrc » Πέμ Ιούλ 03, 2014 11:31 pm

viewtopic.php?f=17&t=3395

Δες αυτή την αγγελία. Και μπορείς να πάρει και εναν μυλο Porlex και ειναι ετοιμος και εντως των χρημάτων που λές.

Απάντηση