Αρχάριος - Αγορά μηχανής - μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
alpa

Αρχάριος - Αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από alpa » Πέμ Ιαν 16, 2014 2:38 pm

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που "ξεστραβώνει" και μερικούς αρχάριους σαν και μένα. :a013:

Έχω διαβάσει αρκετά post και κατέληξα ότι θα ήθελα να αγοράσω μία Gaggia Classic και ένα μύλο Ascaso i-mini i2.

Οι απορίες μου είναι οι ακόλουθες:

1. Υπάρχει κάποια τρέχουσα "καλή" προσφορά που να γνωρίζει κανείς γιατί όπου και να κοίταξα οι τιμές έχουν ανέβει αρκετά?
2. Αν κατάλαβα καλά η classic έρχεται πλέον μόνο με pressurised καλαθάκι.
Προτείνετε λοιπόν να αγοράσω άμεσα μαζί με την μηχανή και διπλό non-pressurised καλαθάκι original gaggia και από πού (μένω επαρχία και είναι δύσκολο να μεταβώ σε κάποια αντιπροσωπεία)?
3. Η εταιρεία eurogat πουλάει και λιανική ?
4. Με το naked portafilter τι θα κερδίσω παραπάνω? Το χρειάζομαι εξαρχής ή να περιμένω για αργότερα?
5. Η ίδια ερώτηση για το wand της Sylvia?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί πολλές φορές ήδη. :a042:

Αλέξανδρος

Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Αρχάριος - Αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από dgn » Πέμ Ιαν 16, 2014 5:02 pm

alpa έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που "ξεστραβώνει" και μερικούς αρχάριους σαν και μένα. :a013:

Έχω διαβάσει αρκετά post και κατέληξα ότι θα ήθελα να αγοράσω μία Gaggia Classic και ένα μύλο Ascaso i-mini i2.

Οι απορίες μου είναι οι ακόλουθες:

1. Υπάρχει κάποια τρέχουσα "καλή" προσφορά που να γνωρίζει κανείς γιατί όπου και να κοίταξα οι τιμές έχουν ανέβει αρκετά?
2. Αν κατάλαβα καλά η classic έρχεται πλέον μόνο με pressurised καλαθάκι.
Προτείνετε λοιπόν να αγοράσω άμεσα μαζί με την μηχανή και διπλό non-pressurised καλαθάκι original gaggia και από πού (μένω επαρχία και είναι δύσκολο να μεταβώ σε κάποια αντιπροσωπεία)?
3. Η εταιρεία eurogat πουλάει και λιανική ?
4. Με το naked portafilter τι θα κερδίσω παραπάνω? Το χρειάζομαι εξαρχής ή να περιμένω για αργότερα?
5. Η ίδια ερώτηση για το wand της Sylvia?

Προσωπική άποψη να μην ασχοληθείς με μηχανές πιο φτηνές καθώς πολύ απλα θα πληρώσεις πάλι τα χρήματα για να πας σε κάτι καλύτερο. Η Gaggia Classic είναι μια καταπληκτική βάση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί πολλές φορές ήδη. :a042:

Αλέξανδρος
Καλως όρισες.
Για τα παραπάνω:

1) Πρέπει να έχεις το νου σου πολύ απλά για προσφορές.
2) Αν θυμάμαι καλά ναι. Μπορείς να προμηθευτείς καλαθάκι από τη Eurogat. Εναλλακτικά πας για πιο εξωτικές λύσεις (π.χ. VST)
3) Ναι
4) Προτείνεται για να δεις την τεχνική σου στο πάτημα. Απαραίτητο δεν είναι
5) Silvia wand δεν είναι απαραίτητο αλλά συνιστάται. Περισσότερα στο αντίστοιχο νήμα

alpa

Re: Αρχάριος - Αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από alpa » Παρ Ιαν 17, 2014 9:32 am

Ευχαριστώ πολύ.

Απάντηση