Tamper

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2020 8:38 pm

Re: Tamper

Δημοσίευση από Μάνος » Τετ Ιούλ 06, 2022 7:34 am

Nikos21 έγραψε:
Τρί Ιούλ 05, 2022 8:19 am
Μάνος έγραψε:
Κυρ Ιούλ 03, 2022 6:11 pm
Nikos21 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 03, 2022 5:57 pm
εχει αγορασει κανεις pullman tamper απο το σαιτ της γερμανιας το επισημο?
Καλησπέρα!

Εγώ είχα αγοράσει πέρυσι το δικό μου Big Step από εκεί. Όλα πήγαν καλά, κανένα παράπονο. Δεν θυμάμαι να σου πω πόσο καιρό έκανε να αποσταλεί και να έρθει, αλλά θα ήταν σε λογικά πλάισια για να μη μου έχει μείνει αρνητική εικόνα.
γνωριζεις αν βαζουν καλυτερες τιμες σε black friday?
Τελωνείο σίγουρα δεν πλήρωσα. Είχε όμως μεταφορικά 18,90€, έψαξα και βρήκα την απόδειξη στα mail μου. Κάπως πολλά για κάτι που είναι ήδη τόσο ακριβό και εντός ΕΕ, αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκεις εύκολα αλλού. Και σίγουρα δεν έχεις τις επιλογές να το φτιάξεις όπως θέλεις.

Για προσφορές δεν γνωρίζω, από τότε που το αγόρασα δεν ξανά ασχολήθηκα με την ιστοσελίδα τους.

Πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος με το tamper μου. Σίγουρα μπορείς να έχεις παρόμοιο ή και ακριβώς ίδιο αποτέλεσμα με ένα φθηνότερο και σίγουρα μπορείς να έχεις μεγαλύτερη συνοχή με κάτι σαν το Push tamper. Αλλά αν έχεις καταλήξει ότι θέλεις αυτό (μιλάω για το Big Step συγκεκριμένα γιατί δεν έχω δοκιμάσει άλλα της εταιρείας), δεν θα απογοητευτείς πιστεύω. Επίσης αν αποφασίσεις να το πάρεις (ή κάποιο άλλο 58.55mm), θέλεις και ένα καλό καλαθάκι (Pullman/VST/IMS). Το έχω δοκιμάσει σε φτηνά και δεν... :lick:

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Tamper

Δημοσίευση από AlexFocus » Τετ Ιούλ 06, 2022 2:43 pm

Τα push/palm tamper θεωρειτε οτι εξαλειφουν το προβλημα του στραβου πατηματος; Αξιζει τον κοπο η αγορα τους;
Ford Focus MkII f/l 2008

Μάνος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2020 8:38 pm

Re: Tamper

Δημοσίευση από Μάνος » Τετ Ιούλ 06, 2022 4:39 pm

AlexFocus έγραψε:
Τετ Ιούλ 06, 2022 2:43 pm
Τα push/palm tamper θεωρειτε οτι εξαλειφουν το προβλημα του στραβου πατηματος; Αξιζει τον κοπο η αγορα τους;
Ναι, ο κυριότερος λόγος να πας σε κάτι τέτοιο είναι το ότι έχεις πάντα 100% κάθετο πάτημα. Βέβαια αν αλλάζεις συνέχεια καφέ και χρησιμοποιείς διαφορετικά γραμμάρια ή και καλαθάκια ανάλογα με την συνταγή, θα πρέπει να αλλάζεις την ρύθμιση στο tamper για να φτάνει στο κατάλληλο βάθος (εφόσον βάζεις πάντα την ίδια δύναμη). Εγώ φοβήθηκα ότι θα γίνει κουραστικό αυτό και σε συνδιασμό με το ότι χάνεις και λίγο την αίσθηση του να πατάς με κλασικό tamper ήταν ο λόγος που αποφάσισα να πάω σε Pullman.

Σε συνθήκες δουλειάς είναι ότι πρέπει γιατί έχεις συγκεκρίμενο καφέ που δουλεύεις και πολλά άτομα που μπορεί να το χρησιμοποιούν, οπότε υπάρχει συνοχή στο πάτημα. Από την άλλη, αν μάθεις να πατάς σωστά, ειδικά στο σπίτι σου δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο.

Στην τελική είναι και θέμα γούστου όμως, όπως νιώθει ο καθένας καλύτερα. Αν το πάτημα γίνει σωστά, πιστεύω ότι όλα τα tampers σε αυτές τις τιμές είναι το ίδιο καλά.

Απάντηση