Tamper

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
pkatalag
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Σεπ 24, 2014 10:25 am
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Philips Saeco HD8323
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Tamper

Δημοσίευση από pkatalag » Τετ Οκτ 15, 2014 10:36 pm

Ναι, το portafilter το έχω μετατρέψει σε non-pressurized. Όποτε αναγκαστικά θα πρέπει να πάρω tamper 53mm. Ευχαριστώ!

fanatic
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2013 8:35 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Color
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Sweet Blue, La Margarita
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα

Re: Tamper

Δημοσίευση από fanatic » Πέμ Δεκ 11, 2014 6:38 pm

Χρησιμοποιω (κακως) το πλαστικο tamper της Gaggia το οποιο (παλι κακως) δεν ακουμπαει σε ολη την επιφανεια του pf . Αποφασισα να παρω ενα σχετικα καλο tamper σε νορμαλ τιμη , βασει και με τα υπολοιπα "συνεργα" που εχω ! Τι διαμετρο πρεπει να παρω και τι tamper θα μου προτεινατε ; Ευχαριστω :cfstd:

PavlosK

Re: Tamper

Δημοσίευση από PavlosK » Παρ Δεκ 26, 2014 1:06 am

νικολας έγραψε:ολα αυτα να τα κανω με τη τσιμπλα στο ματι? :lol:
το πρωι πινω 2 διπλους για να ερθω σε νορμαλ φαση . και τον τριτο τον απολαμβανω οδηγωντας στο αμαξι.
το απογευμα μετα τον πρωτο διπλο , στον δευτερο ειμαι οκ
το βραδυ δεν κοιμαμαι αν δεν πιω καφε και μονο μετα τις 2 θα πιω ντεκαφεινε illy. πριν τις 1 πινω κανονικο διπλο. γιατι ελεγα νομιζεις οτι πινω τουλαχιστον 7 διπλους τη μερα και κανα μονό απο pod πολλες φορες σαν εχτρα?
Ρε συ κανα καφεδάκι θα πεις? Τι την αγόρασες τη μηχανή σου? :lol: Άκου λέει ο άνθρωπος πίνει 7 καφέδες ημερησίως? Δεν έχεις υπέρταση από την πολύ καφεϊνη? :shock:

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Tamper

Δημοσίευση από charkyriak » Τρί Ιαν 20, 2015 10:32 pm

Καλησπέρα,
Για τα καλαθακια της IMS Β68 και Β70 Η26.5 σε τι ταμπερ
πρέπει να πάω;;;
58,3mm;
Έχετε υπόψιν κανένα VFM;
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Tamper

Δημοσίευση από afonic » Τρί Ιαν 20, 2015 10:47 pm

Για δες αυτά: http://www.madebyknock.com/store/p2/hef ... skets.html

Και με 58άρι κάνεις δουλειά πάντως.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Tamper

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Ιαν 20, 2015 11:54 pm

Τα καλαθακια της IMS ειναι 59,00 (τουλάχιστον 4 διαφορετικά που έχω και έχω μετρήσει)
Ιδανικό θα θεωρούσα από 58,7 μέχρι 58,5 αλλά και το 58,35 σίγουρα κανει καλή δουλειά.
Γι αυτά, όπως και για της gaggia τα καλαθάκια που είναι 59,00 με 59,1, το 58,00 δεν το βρίσκω ιδανικό όταν σχετικά ευκολα μπορεις να βρεις 58,35.(από το site που σου έδωσε ο Ιωσηφ)
Τα καλαθάκια που ειχε η μηχανή μου, ήταν 58,5 οπότε εκεί το 58,00 ήταν καλό.
Δυο καλαθάκια VST που μέτρησα τα βρηκα 58,7 και 58,8.

NUTSIS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2011 5:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: wega mininova
2η Μηχανή:: BEZZERA BZ99
Μύλος:: Futurmat rimini
Οι καφέδες μου:: Sweet Blue - La Margarita
Τοποθεσία: Κερκυρα

Re: Tamper

Δημοσίευση από NUTSIS » Τετ Ιαν 21, 2015 12:18 pm

Ψαχνω και εγω για κάτι σε 58,5 αρκετες μερες γιατί τα καλαθαξια που έχω ειναι από 58,5 εως 58,9. Το 58άρι πατητήρι αφήνει ένα ελάχιστο στεφάνι περιμετρικά.
Βεβαια ισως να μην έχει τόση σημασία, αλλά επειδή βλέπω την εκχύλιση να μην ειναι αρμονική από όλη την επιφάνεια του καλαθιου, ξεκινα δλδ από τις άκρες και μετα απο 1-1,5 δευτερόλεπτο καλύπτει όλο το καλάθι, ενω 1 στις 10 προς το τέλος μου πεταει ένα ράντισμα/πιτσίλισμα απο την περιφέρεια.
Εκτος από το link του Ιωσήφ, που δεν τα έχει ετοιμοπαράδοτα και θέλει και 11 λίρες ματαφορικά, βρήκα και αυτα τα δυό ακομα:

Από ebay εδω στα 40 ευρω περίπου
Και εδω στα 61 ευρω επώνυμο

Η διαφορά ειναι σημαντική, αλλά από την άλλη η διαφορά των 250- 300 γραμμάρια στο βάρος υπερ του ακριβού, όπως και χρόνος παράδοσης από τον Γερμανό, την καλύπτουν κάπως.

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Tamper

Δημοσίευση από charkyriak » Τετ Ιαν 21, 2015 7:12 pm

Ναι πάνω κάτω αυτά έχω βρει κι εγώ.
Εντωμεταξύ ψάχνω κάπου να έχουν και
IMS basket+shower screen και brass shower holder
αλλά μέχρι στιγμής τζίφος
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Tamper

Δημοσίευση από john21 » Τετ Ιαν 21, 2015 7:29 pm


Μαρίνα

Re: Tamper

Δημοσίευση από Μαρίνα » Πέμ Ιουν 11, 2015 4:03 pm

Καλησπέρα σε όλους,
Απέκτησα πριν λίγες μέρες την Gaggia Baby και, καθώς είμαι αρχάρια, ακόμα πειραματίζομαι με όλα.
Παρατήρησα ότι η εκχύλιση γίνεται πιο γρήγορα (το 25-30s δεν το φτάνω ποτέ) και η κρέμα ενώ μου φαίνεται ότι έχει το σωστό χρώμα, είναι λεπτή και αν βάλω κουταλάκι διαλύεται και μένει μόνο στις άκρες.
Διάβασα στις οδηγίες της gaggia ότι για αυτά τα 2 συμπτώματα φταίει ή ότι δεν έχει πατηθεί καλά ο καφές ή ότι είναι χοντρά κομμένος.
Ξεκινώντας από το πρώτο, χρησιμοποιώ το πλαστικό πατητήρι που είχε μέσα. Μου φαίνεται πολύ μικρό, χρειάζεται να πατήσω πρώτα στο κέντρο και μετά πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά.
Ακόμα δεν έχω πάρει μύλο. Πήγα σε ένα καφεκοπτείο που έπινα καφέ που μου άρεσε. Ο πωλητής με το που του είπα όνομα μηχανής και απλό pressurized φίλτρο κατευθείαν μου είπε ότι ξέρει. Όποτε θεωρώ ότι φταίει το πατητήρι και η τεχνική μου, παρά το κόψιμο του καφέ.
Πιστεύετε ότι όντας αρχάρια ένα άλλο πατητήρι θα βοηθούσε; Αν ναι, το 58mm για την Gaggia Baby είναι καλό; Κάνει αυτό και για το non-pressurized φίλτρο;

Απάντηση