Tamper

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
George_Prix
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 10:04 am
Μηχανή:: Gaggia Evolution

Tamper

Δημοσίευση από George_Prix » Τρί Ιαν 26, 2010 4:25 pm

Εψαχνα για tamper και βρηκα ενα site με ενδιαφερουσα ποικιλια. :mrgreen:
http://www.concept-art.de/eng/produkte.asp?nr=111

Περισσοτερο απο ολα μου κεντρισε το ενδιαφερον το tamper με δυναμομετρο, οπου σου δινει τη δυνατοτητα να ορισεις την πιεση που θελεις.
Εχει μια διαβαθμιση απο 8-21kg πιεσης ( http://www.concept-art.de/eng/produkte. ... 111&d=show )

Μπορει καποιος να επιλεξει ξεχωριστα τη λαβη αναλογα με το γουστο του και αναλογα με τη διαμετρο του group του να επιλεξει τη βαση που θελει.
Αν ξερει καποιος ας μας πει τι διαφορες εχουν οι 4 βασεις που διατιθενται ( FLAT, CONVEX, KNOCK, KNOCK-CONVEX ) :?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Tamper

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιαν 26, 2010 4:41 pm

George_Prix έγραψε:Εψαχνα για tamper και βρηκα ενα site με ενδιαφερουσα ποικιλια. :mrgreen:
http://www.concept-art.de/eng/produkte.asp?nr=111

Περισσοτερο απο ολα μου κεντρισε το ενδιαφερον το tamper με δυναμομετρο, οπου σου δινει τη δυνατοτητα να ορισεις την πιεση που θελεις.
Εχει μια διαβαθμιση απο 8-21kg πιεσης ( http://www.concept-art.de/eng/produkte. ... 111&d=show )

Μπορει καποιος να επιλεξει ξεχωριστα τη λαβη αναλογα με το γουστο του και αναλογα με τη διαμετρο του group του να επιλεξει τη βαση που θελει.
Αν ξερει καποιος ας μας πει τι διαφορες εχουν οι 4 βασεις που διατιθενται ( FLAT, CONVEX, KNOCK, KNOCK-CONVEX ) :?
Κάποιοι πιστεύουν ότι έχουν καλύτερα αποτελέσματα εάν η επιφάνεια του espresso στο φίλτρο μετά το πάτημα είναι κοίλη αντί της επίπεδης και χρησιμοποιουν τα convex.
Όσο για τα KNOCK, σχεδιάστηκαν για να προστατεύουν το πατητήρι αλλά και το portafilter στην διαδικασία που χτυπάς μία φορά το portafilter στο πλάι με το tamper για να πέσούν κάτω οι κολλημένοι στα πλαινα του φίλτρου κόκκοι καφέ (αμφιλεγόμενης χρησιμότητας διαδικασία που γίνεται πρίν από τελικό στάδιο της λείανσης της επιφάνειας του καφέ στο φίλτρο--Πρέπει να ανοίξουμε νέο θέμα για να το διελευκάνουμε)

Αυτό το πλαϊνό χτύπημα φαίνεται στο παρακάτω video



και η επίσημη απάντηση της εταιρείας στις ερωτήσεις μου.
a) What is main advantage of the KNOCK bases and more specifically what is the purpose of the upper (like an o-ring) section;
If you knock to the filter basket with the metall base of the tamper, you will knock some dents into it. If you turn the tamper and use for the knock the handle (wood ? ) that makes the knock more smooth but will destroy the surface of your handle. So that’s why we founded the knock O-ring to make it possible to knock with the base BUT softer.
b) Is it also dynamometric;
No only the handles techic are dynamometric
c) Do you export them in Greece or is there any online shop which sells your tampers;
Distribution to dealer like you is done by EUROGAT

H Eurogat είναι η εταιρεία που παρέχει το επίσημο service της Gaggia, και που έστειλα την μηχανή μου. Σήμερα κατά σύμπτωση είχα επικοινωνία μαζί τους και τους ρωτούσα τιμές για tampers αλλά το email ήρθε αργότερα και έτσι δεν τους ρώτησα για το συγκεκριμένο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
George_Prix
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 10:04 am
Μηχανή:: Gaggia Evolution

Re: Tamper

Δημοσίευση από George_Prix » Τρί Ιαν 26, 2010 5:31 pm

Κατατοπιστικοτατος !!! :D

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

To Concept-Art πατητήρι μου.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιαν 29, 2010 6:34 pm

Σήμερα ήρθε το tamper μου από Eurogat. Κατά σύμπτωση είναι της εταιρείας Concept-Art που συζητάμε. Καλό αυτό γιατί άμα θελήσω να το κάνω δυναμομετρικό, απλά αλλάζω την λαβή.
Είναι με βάση επίπεδη από ατσαλι 58 mm και είναι ολόιδιο με αυτό της φωτογραφίας αλλά χωρίς δυστυχώς τα logo (ίσως να είναι παλαιότερη σειρά).

Τιμή: € 26.81 χωρίς ΦΠΑ ( € 31.90 με ΦΠΑ)
Έξοδα αποστολής με ACS €5.00 χωρίς ΦΠΑ ( € 5.95 με ΦΠΑ)
Σύνολο: € 37.85 με ΦΠΑ.
Συνημμένα
tamper.jpg
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Tamper

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Φεβ 06, 2010 3:10 pm

@ George_Prix

George πιο πατητήρι αγόρασες και ποιό ήταν το κόστος του;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
George_Prix
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 10:04 am
Μηχανή:: Gaggia Evolution

Re: Tamper

Δημοσίευση από George_Prix » Σάβ Φεβ 06, 2010 5:46 pm

satcur έγραψε:@ George_Prix

George πιο πατητήρι αγόρασες και ποιό ήταν το κόστος του;

Αγορασα το δυναμομετρικο 89€
http://www.eurogat.eu/default.asp?pid=9 ... &langid=71

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Tamper

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Φεβ 06, 2010 6:26 pm

George_Prix έγραψε:
satcur έγραψε:@ George_Prix

George πιο πατητήρι αγόρασες και ποιό ήταν το κόστος του;

Αγορασα το δυναμομετρικο 89€
http://www.eurogat.eu/default.asp?pid=9 ... &langid=71
Αυτή η τιμή είναι το συνολικό κόστος με τα ταχυδρομικά μέσα;

ΥΓ. Σου έκανα edit το link (το 58 mm δεν πήρες;)
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
George_Prix
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 10:04 am
Μηχανή:: Gaggia Evolution

Re: Tamper

Δημοσίευση από George_Prix » Σάβ Φεβ 06, 2010 7:30 pm

satcur έγραψε:
George_Prix έγραψε:
satcur έγραψε:@ George_Prix

George πιο πατητήρι αγόρασες και ποιό ήταν το κόστος του;

Αγορασα το δυναμομετρικο 89€
http://www.eurogat.eu/default.asp?pid=9 ... &langid=71
Αυτή η τιμή είναι το συνολικό κόστος με τα ταχυδρομικά μέσα;

ΥΓ. Σου έκανα edit το link (το 58 mm δεν πήρες;)
89€ χωρις τα μεταφορικα.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Tamper

Δημοσίευση από Alex_Under » Τρί Φεβ 16, 2010 10:53 pm

satcur ζηλεύω το tamper σου. Περιμένω να μου έρθει ένα από Ιταλία δώρο γιατί μου στείλαν ήδη δώρο μαζί με την Silvia ένα μεταλλικό μόνο που ήταν 52mm. Τους είπα "Ευχαριστώ για το tamper αν και είναι 52 και όχι 58mm όπως θαπρεπε, αλλά τι να κάνουμε δώρο είναι δεν έχω δικαίωμα να διαμαρτύρομαι" και προς τιμήν τους μου απάντησαν κατευθείαν "χίλια συγνώμη θα σας στείλουμε ένα άλλο 57mm με priority mail".
Θεώρησα υπερβολή να τους πω "μα σας είπα η silvia έχει 58mm portafilter"... αν δεν το καταλαβαίνουν μόνοι τους.
Πάντως priority mail my @#@$... 7 εργάσιμες έχουν περάσει και ακόμα τίποτα.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Tamper

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 17, 2010 12:17 am

Μην ανησυχείς. Ακόμα και με 57 mm μπορείς να κάνεις καλό πάτημα. Είχα βρει κάπου ότι μια τεχνική πατήματος, ας μου συγχωρεθεί ο αυθαίρετος όρος, είναι η σταυροειδής. Δηλαδή πατάς 4 φόρες στις θεσεις 12,6,3 και 9.
Επίσης, με την δική μου λογική, αν σκεφτείς ότι το χειρότερο γέμισμα-πάτημα που μπορείς να κάνεις είναι εκέινο που δημιουργεί κενά ανάμεσα στα τοιχώματα του PF και του καφέ, και άρα το νερό βρίσκει πιο εύκολη διέξοδο από εκεί, πατώντας με πατητήρι ελαφρώς μικρότερο στο κέντρο ίσως να δημιουργεί μια περίσσεια καφέ στην περιφέρεια (σαν κρατήρας) που ενδεχομένως να μειώνει το πρόβλημα. Κάτι παρόμοιο ίσως να επιτυγχάνεται και με τα πατητήρια που δεν είναι επίπεδα (flat) αλλά κοίλα (convex).

ΥΓ Της gaggia είναι πλαστικό στα 55 mm :!: και να πω την αλήθεια δεν μπορώ να πω ότι το ακριβό 58άρι μου έκανε καμιά σημαντική διαφορά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση