Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
marionik

Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από marionik » Κυρ Ιουν 24, 2012 4:25 pm

Καλησπέρα..

θέλω την βοήθεια σας..θέλω να αγοράσω μια μηχανή κατα 90% για την παρασκευή freddo χωρίς όμως να αγοράσω μύλο..η gaggia baby με pressurized portafiller κάνει για καφέ αλεσμένο απο σουπερ μάρκετ???

(το σπίτι που προορίζεται είναι εξοχικό και δεν υπάρχει πολύ χρόνος για μέτρημα δόσης, χρονομετρα κτλ κτλ....)επίσης είναι θέμα χρημάτων...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιουν 24, 2012 5:48 pm

Εγώ θα σκεφτόμουνα μάλλον κάτι μεταξύ των τριών παρακάτω επιλογών:

Επιλογή1
http://www.bialetti.it/uk/catalogue/sch ... ?id_cat=24 με
http://www.coffeehit.co.uk/porlex-tall- ... inder/p401

Επιλογή2
http://www.skroutz.gr/s/289231/Philips-HD8323.html με τον παραπάνω μύλο.

Επιλογή3
http://www.skroutz.gr/s/283901/Delonghi ... nghi+ec155 με guess what ... πάλι τον παραπάνω μύλο. :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

leftgalan

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από leftgalan » Κυρ Ιουν 24, 2012 10:24 pm

bialetti moka, καφες ILLY super market και
aeroccino nespresso για ευκολο χτυπημενο γαλα για freddo.

Bialetti moka = περιπου 30 ευρω
aeroccino = 70

Με 100 ευρω κανεις καπως τη δουλεια σου

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Κυρ Ιουν 24, 2012 10:48 pm

Είναι δυνατόν να δώσει 70€ για aeroccinο ρε Λευτέρη;Αν είναι με τα 100€ ας πάρει μια φθηνή εσπρεσομηχανή.
Δηλαδή μπρίκι ή ακόμη ένα απλό ποτήρι με λίγο γάλα και ένα χτυπητήρι φραπέ δεν μπορεί να κάνει αφρόγαλο,αν θελήσει freddo cappuccino;
Η γνώμη μου,αν μπορεί να αγοράσει μία Baby για το ενδεχόμενο κάποτε να θελήσει τα αριστουργήματα που βλέπουμε να πίνουν παιδιά εδώ μέσα,με την προϋπόθεση αγοράς μύλου,αλλιώς μια φθηνή μηχανή σαν και αυτές που παρέθεσε ο Χρήστος.
Προσωπικά απο brikka δεν μου αρέσει ο κρύος καφές.Δεν θα τον έλεγα freddo espresso.Ειδικά σε κρύο, αλλοιώνεται πολύ ο καφές απο brikka.Στις διακοπές όμως πίνω αποκλειστικά απο brikka,ζεστό καφεδάκι.
Βέβαια είναι φθηνή και καλύτερα να αγοράσει μία να δοκιμάσει προτού πάρει κάτι άλλο.

marionik

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από marionik » Κυρ Ιουν 24, 2012 10:52 pm

ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας αλλά έχω μια απορία..η gaggia baby με pressurised portafiller δεν κάνει για χρήση με καφέ από σούπερ μάρκετ?? είχα την εντύπωση οτι ο λόγος που οι εταιρείες δη,ιουργησαν το pressurised portafiller ειναι ακριβώς γι ααυτό τον λόγο...

nikp81

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από nikp81 » Κυρ Ιουν 24, 2012 10:58 pm

Αμα ειναι να παρεις baby για ποιο λογο να παιρνεις καφε απο σ/μ;;
Αμα δε θες να παρεις μυλο παιρνε αλεσμεσμενο specialty που θα σου ερχεται πιο φτηνα και θα ευχαριστιεσαι καφε...
Επισης συμφωνω και εγω με τον Βαγγελη..δηλαδη οχι και 70 ευρω για aeroccino , ειδικα για φρεντο που το γαλα γινεται και με μιξερακι μπαταριας..

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Δευ Ιουν 25, 2012 12:07 am

marionik έγραψε:..η gaggia baby με pressurised portafiller δεν κάνει για χρήση με καφέ από σούπερ μάρκετ??
Ναι.Έτσι είναι.Μόνο που θα πίνεις καλύτερο καφέ αν προτιμήσεις specialty και θα σου κοστίσει λιγότερο.Και όταν με το καλό θελήσεις θα έχεις αξία μηχανή που να μπορεί να δουλέψει για το μέγιστο.

leftgalan

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από leftgalan » Δευ Ιουν 25, 2012 12:42 am

Ο illy ταιριάζει κουτί με τη gaggia και με το κανονικό της καλαθακι . Δεν βρίσκω το λόγο για pressurized .

marnik

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από marnik » Τρί Ιουν 26, 2012 1:35 am

Για εξοχικό που πας μια στο τόσο, εγώ θα έπαιρνα μια μηχανή για pods π.χ. μια SGL Podstar, που έχω εγώ στο γραφείο. Αν πηγαίνεις στο εξοχικό για Σαββατοκύριακα π.χ. ο καφές θα μπαγιατεύει. Ο φρεσκοαλεσμένος καφές είναι σίγουρα η ποιοτικότερη επιλογή αλλά για τον λόγο που θες νομίζω ότι μια Podstar θα είναι ΟΚ. Δεν χρειάζεσαι μύλο, δεν θα έχεις θέμα μπαγιατέματος, έχεις σταθερό αποτέλεσμα (που σίγουρα πίνεται καλύτερα από πολλές καφετέριες - επίσης σίγουρα χειρότερο από συνδθασμό μύλου-μηχανής) και ειδικά για freddo που γευστικά συγχωρεί σαφώς περισσότερο από ένα espresso, θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή γι'αυτό που θες.

Άβαταρ μέλους
yiannis971
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2012 4:37 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i-mini i2

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από yiannis971 » Τρί Ιουν 26, 2012 4:34 pm

Για το αφρόγαλα θα προτείνω αυτό http://www.amazon.co.uk/Cafetiere-Biale ... f_ee_shvl4

Απάντηση