Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από afonic » Τρί Ιουν 26, 2012 11:15 pm

Παιδιά για κρύο αφρόγαλα δεν χρειάζεται aeroccino ούτε αυτό. Το χτυπητήρι που πουλάει το ΙΚΕΑ 2-3 ευρώ κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά.

benelligr

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από benelligr » Κυρ Ιούλ 15, 2012 4:12 pm

Δεν θελω να ανοιξω καινουριο θεμα και το γραφω εδω , ελπιζω να μην κανω πατατα.
Εχει κανεις σας εμπειρια απο μηχανη vega mininova με ενα group ? Εχει δυνατοτητα να φτιαξει καφε ποιοτητας οπως αυτες τις μεγαλες με πολλα group που εχουν στα καφε ?

vasioum

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από vasioum » Δευ Απρ 21, 2014 11:08 am

καλημέρα σας. είμαι νεουδι και έπεσα πάνω στο φόρουμ. Έχω, (είχα) μια krups xp 4000 (διαβασα τα καλύτερα) αλλά παρέδωσε πνεύμα.Ενώ είχα την μηχανή καθημερινά αγόραζα καφέ από έξω οκ δεν το είχα ψάξει άρα δεν ΜΟΥ έφταιγε η μηχανή.

Πίνω ΜΟΝΟ freddo χειμώνα καλοκαίρι αυτές τις μέρες έχω βγάλει τα μάτια μου στο διάβασμα (ούτε προετοιμασία για πανελλήνιες) η πρόταση του φόρουμ είναι η Gaggia classic και Μήλος. Αυτήν την στιγμή το κόστος της είναι στα 270 ευρώ. μου ακούγεται εξωφρενικό.

Θέλω μόνο freddo άρα μήπως θα την έβγαζα ποιο οικονιμικα αγοράζοντας:

delonghi ec155 80e

η μήπως είναι καλύτερα να κάνω την υπέρβαση και να πάρω κάποια από τις παρακάτω? σε freddo θα δω διάφορα η τζάμπα θα δώσω ένα σκασμό χρήματα. Θα πάω και σε μύλο.

gaggia espresso pure 154e
gaggia espresso dose 193e

υπέρβαση gaggia baby black 227 ευρώ

:( η classic είναι ακριβή. Δεν είδα κάποια προσφορά.

ξέρω έχετε βαρεθεί να διαβάζετε παρόμοιες ερωτήσεις... Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από alexgrc » Δευ Απρ 21, 2014 12:08 pm

Αν πίνεις μόνο φρεντο δεν εχει νόημα να ψαξεις για καλή μηχανή καθως η όποια ποιότητα θα χαθέι απο το πολύ νερό (ισως και αφρόγαλα.) Απλά για θέμα αντοχής στό χρόνο μετα ίσως είναι καλύτερο να προτιμήσεις κάποιο μοντέλο της Gaggia οπως η evolution. Η παρε μια Delonghi EC155 και οσο σε βγάλει , θα μπορείς να χρησιμοποιεις προαλεσμενο καφε με τα pressurized basket ή και ESE Pods τα οποια προσωπικα δεν εχω δοκιμασει ποτε.

vasioum

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από vasioum » Δευ Απρ 21, 2014 12:26 pm

σε ευχαριστώ. Άρα η "γραμμή" για όποιον θέλει freddo είναι ποιο οικονομική μηχανή και μύλος δεν χρειάζεται. Σε ευχαριστώ.

patikas69
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 10:34 am
Μηχανή:: Classic + PID Rex
2η Μηχανή:: Bialeti Moka Express
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Speciality
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από patikas69 » Δευ Απρ 21, 2014 3:25 pm

Επειδη εχω τη brika γνώμη μου ειναι οτι δεν κανει για φρεντο. Παγωμένο καφέ πίνεις, freddo espresso όμως όχι. Μια value for money λύση είναι κατά την γνώμη μου : 1) μηχανή arielli ( 35.90 ευρώ από e-shop βγάινει προσφορά τουλάχιστον μία εβδομάδα το μήνα στα crazy sundays )
2) μύλος χειροκίνητος porlex tall ( 33 ευρώ από e-bay, με χρόνο αναμονής περίπου 25 ημέρες ).
Παίρνοντας κι ένα διπλό καλάθάκι non - pressurised ( κόστος 5 ευρώ περίπου ) παίρνοντας φρέσκο σπυρί καφέ θα ξεκινήσεις να πίνεις στο σπίτι καλό freddo espresso και θα έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάζεις αρκετές ποικιλίες καφέ. Όσο για Freddo cappucino, το οποίο με είχε παιδέψει αρχικά πολύ, προτείνω γαλατιέρα στο ψυγείο ( εγώ έχω μία φτηνή Zeus 9 ευρώ από barista-shop ), όπου βάζοντας Νουνού Family και χτυπώντας για 40 sec στο χτυπητήρι του καφέ, φτιάχνεις τέλειο αφρόγαλα σε λιγότερο από 1 λεπτό.
Συνολικά δηλαδή με 83 ευρώ πίνεις πολύ καλό freddo espresso και freddo cappucino.
Μετά σου ανοίγει η όρεξη, δεν σε ικανοποιεί ο πολύ καλός και θέλεις σούπερ freddo, κι αρχίζεις να ξηλώνεσαι για αναβαθμίσεις μηχανής, μύλου, παρελκόμενων κλπ.

vasioum

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από vasioum » Δευ Απρ 21, 2014 6:58 pm

patikas69 Θεωρείς δηλαδή ότι ο μύλος είναι απαραίτητος και για τον freddo? Αν θα αγόραζα θα πήγαινα σε Ascaso :) (διάβασα ότι είναι μια χαρά).

Αν έπινα espresso όλα θα ήταν ξεκάθαρα τι θα έπρεπε να αγοράσω. Έχω όλες τις πληροφορίες εδώ. Thanks!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Απρ 21, 2014 7:08 pm

Δεν συμφωνώ με την λογική ότι φτιάχνεις καλό freddo με φτηνή καφετιέρα όταν η βάση ενός καλού freddo είναι ένας καλός διπλός espresso.

http://m.youtube.com/watch?v=Lw_rw_HWfR8

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από alexgrc » Δευ Απρ 21, 2014 7:50 pm

To θέμα είναι οτι οταν μιλάμε για φρεντο είτε έχουμε καλό ή μέτριο εσπρεσσο λιγη διαφορα κανει γιατι η τελικη του αναλογια στο τελικο ροφημα ειναι μικρη. Μπορει να μην ισχυει για ολους δεν λεω, αλλα για τους περισσότερους δεν κανει διαφορα και ειδικα με τα ξυδια-εσπρεσσο που σερβιρουν στα μαγαζια στο φρεντο σημερα!

vasioum

Re: Αγορά μηχανής αποκλειστικά για freddo.

Δημοσίευση από vasioum » Δευ Απρ 21, 2014 7:58 pm

Γεια σου Artisti θεωρείς δηλαδή ότι πχ η Delonghi δεν θα έβγαζε καλό freddo? σε σχέση πάντα με μια gaggia evolution ή μια baby? Ειναι τεράστια διαφορά χρημάτων θα ειναι και τεράστια διαφορά στην γεύση του καφέ η οποία να δικαιολογεί αυτά τα χρήματα?

Απάντηση