Βιβλία για τον καφέ

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
peter

Re: Βιβλία για τον καφέ

Δημοσίευση από peter » Δευ Αύγ 12, 2013 8:13 pm

θελω να αγορασω το βιβλιο του david schomer το οποιο εβγαλε εκδοση καινουργια του 2013 http://espressovivace.com/schomerblog/i ... evision-3/ , απο ευρωπη δεν το βρισκω και εχω ακουσει και απο Αμερικη για εδω οτι υπαρχει φοβος να μου ζητησουν εκτελονιστικα.
Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αυτο το βιβλιο και εχετε καποια συμβουλη για να το παραγγειλω χωρις τα εκτελονιστικα ,(ισχυει αυτο με τη συσκευασια δωρου?) δεν ειναι προφανες?
ακομα θα ηθελα και καποια στιγμη να παρω και αυτα http://www.professionalbaristashandbook.com/

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βιβλία για τον καφέ

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Αύγ 12, 2013 8:37 pm

Πολύ απλοϊκό μου φανηκε, αν και αναφερομαι σε παλαιότερη έκδοση, αλλα υποθετω ότι ο βασικός κορμός ειναι ο ίδιος και απλώς εχει προσθεσει κάποια επιπλέον πράγματα!

Δεν νομίζω ότι θα πληρωσεις τελωνείο!
Απ ότι γνωριζα μέχρι πριν λίγο καιρό, δεν υπήρχαν τελη αν η αξία του προιόντος μαζι όμως με τα ταχυδρομικά, δεν ξεπερνουσαν τα 100$
Δεν πιστευω να έχει αλλάξει κάτι.

peter

Re: Βιβλία για τον καφέ

Δημοσίευση από peter » Δευ Αύγ 12, 2013 9:02 pm

Εβγαλε το πρωτο βιβλιο περιπου το 1996 εκανε , μετα το ιδιο σε πρασινο χρωμα παλι αλλα ελεγε update νομιζω το 2005 , και τωρα το βιβλιο ειναι μαυρο και γραφει 2013, ο ιδιος λεει οτι η διαφορα με το προηγουμενο ειναι :What is new:

* Perfect milk foaming tool: Shojiro Saito’s “Foam Knife 1″ combined with Vivace technique results in perfect milk foam.

* Technique and theory when using bottomless porta-filters.

* Expanded latte art tutorial section with color plates of our favorite pours over the years at Vivace.

* New diagram and explanation of roasting for espresso.

The price is $34.95 plus shipping and the book should be on sale at our stores and web site within the month.

For espresso bars employing any other steam tip, and porta-filters with spouts, my book “Espresso Coffee: Professional Techniques Updated” is still current and will remain on sale.

Ο another jim απο το home barista κραζει λιγο αν καταλαβαινω καλα και προτεινει το Scott rao αλλου παλι λενε οτι ειναι απαραιτητο το βιβλιο του schomer,

Υ.Γ. γ.ν. ευχαριστω για την απαντηση ,και κατι αλλο ,σου φανηκε απλοικο για τα δεδομενα σου ή για τα δεδομενα του μεσου αναγνωστη του forum?

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βιβλία για τον καφέ

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Αύγ 12, 2013 9:19 pm

Δύσκολη απάντηση! Θα απαντησω όμως με άλλον τροπο!
Δεν νομίζω ότι έχει να σου προσφέρει τιποτα περισσότερο από όσα περιέχει και προσφέρει το διάβασμα αυτού του φόρουμ.
Μπορώ να πώ ότι αναφέρει πολύ-πολύ-πολύ-πολύ-πολύ λιγότερα και πολύ πιό απλοϊκά!
αλλου παλι λενε οτι ειναι απαραιτητο το βιβλιο του schomer,
Σιγά το απαραίτητο! :lol:

peter

Re: Βιβλία για τον καφέ

Δημοσίευση από peter » Δευ Αύγ 12, 2013 9:42 pm

Εγινες κατανοητος γ.ν. και ευχαριστω και για την απαντηση, αλλωστε για 5 μηνες περιπου που ημουν ανεργος διαβαζα σχεδον ολη μερα το φορουμ και πηρα παρα παρα πολλα απο εδω. Ακομα πολλα που πηρα απο εδω τα χρησιμοποιω και στη δουλεια μου

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βιβλία για τον καφέ

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Αύγ 12, 2013 9:50 pm

Χαίρομαι που έγινα καταννοητός και σε γλύτωσα απ το έξοδο!
Ειλικρινά είμαι βέβαιος ότι θα έκλαιγες τα χρήματα σου και δεν είναι εποχές για τετοια!


Υ.γ Τα βιβλία του Scott Rao, χωρίς να τα έχω διαβάσει, εκ πρώτης όψεως φαίνονται ενδιαφέροντα...

ellaki

Re: Βιβλία για τον καφέ

Δημοσίευση από ellaki » Τρί Σεπ 09, 2014 1:52 pm

geia sas. psaxno edo kai kairo to vivlio ,o kafes enas pliris odigos tis anni perrie k einai eksantlimeno,mipos up[arxei periptosi na to exei kaneis sas na to paro na to vgalo fototupies?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Βιβλία για τον καφέ

Δημοσίευση από Christos » Τρί Σεπ 09, 2014 2:28 pm

Επειδή τα greeklish δεν επιτρέπονται στο forum, ουσιαστικά ψάχνεις για να αγοράσεις ή να φωτοτυπήσεις το παρακάτω βιβλίο:
"Ο καφές, ένας πλήρης οδηγός" της Αννί Περριέ-Ρομπέρ, των εκδόσεων Πατάκη 2004"
http://www.protoporia.gr/o-kafes-p-2194 ... k559b49ce4
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

ellaki

Re: Βιβλία για τον καφέ

Δημοσίευση από ellaki » Τρί Σεπ 09, 2014 6:20 pm

εγω ψαχνω να το αγορασω.επειδη ομως δεν το βρισκω πουθενα,ελεγα μηπως το εχει καποιοσ να το βγαλω φωτοτυπιες

PavlosK

Re: Βιβλία για τον καφέ

Δημοσίευση από PavlosK » Σάβ Ιαν 17, 2015 1:24 pm

Googlis έγραψε:Σήμερα μόλις ολοκλήρωσα την ανάγνωση του βιβλίου: "Το εγχειρίδιο του καφέ" του Χρήστου Μανουσίδη των εκδόσεων Ψύχαλου.

Είναι ένα ευκολοδιάβαστο βιβλίο χρήσιμο για αρχάριους, παρέχει αρκετές πληροφορίες ως προς την γεύση, τα αρώματα του καφέ, της καφεοπαραγωγικές χώρες, τα είδη ροφημάτων, τρόπους παρασκευής τους (σύντομα περιληπτικά) καθώς και χρήσιμες συμβουλές για το πως θα στίσετε μια καφετέρια.

Μου άρεσε οι επιχειρηματολογία και οι ερωτήσεις που θέτει προς τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες καφετεριών καθώς και οι "χημικές" πληροφορίες για τον καφέ αν και λίγες.
To βιβλίο το έχω διαβάσει και εγώ. Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα, και συμπληρώνω, ότι αν σκέφτεστε να ξεκινήσετε μία επιχείρηση που θα προσφέρετε καφέ, σε οποιαδήποτε μορφή, καφεκοπτείο, καφέ, καφενείο, καφετέρια, εισαγωγή καφέ θα σας βοηθήσει. Για αρχάριους πάλι είναι πολύ καλό, και ευκολοδιάβαστο και περιληπτικό, για προχωρημένους δεν προτείνεται.

Απάντηση