Νέα μηχανή (~200 euro) και προβληματισμοί

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
algalordvk
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 2:20 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Ξάνθη

Νέα μηχανή (~200 euro) και προβληματισμοί

Δημοσίευση από algalordvk » Κυρ Ιαν 22, 2012 3:19 am

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

θα μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Είμαι νέος στο κόσμο του espresso (μέχρι τώρα έπινα στιγμιαίο και φίλτρου) και θέλω να απολαύσω ένα πιο καλό καφέ (εννοείτε ότι μου αρέσει και η διαδικασία της αναζήτησης και του πειραματισμου). Θέλω να αγοράσω μια μηχανή την οποία θα χρησιμοποιώ μόνο για espresso (άντε και κανένα americano) και τα χρήματα που διαθέτω είναι περίπου 200 euro. Αφού διάβασα τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες στο forum και σε άλλα site είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές.

1. Κάποια φθηνή με ppf πχ (Delonghi EC155) ταβάνι τα 80 euro
2. Gaggia Pure, Evolution η Color (140-170 euro)
3. Gaggia Baby (225-240 euro)
Να πω επίσης ότι πρόσφατα πήρα μύλο τον Ascaso i2 mini και αρχικά πειραματίζομαι με το μπρικάκι μου :D.

Η 1η επιλογή είναι καθαρά για θέμα οικονομίας. Έδωσα ήδη 160 για το μύλο.... θα πέσουν μαζεμένα τα έξοδα και μου κακοφαίνεται λιγάκι Περισσότερο κλίνω προς την 2η και 3η επιλογή. Ο προβληματισμός μου είναι αν αξίζει η διαφορά στα χρήματα (~70 euro) σε σχέση με το τι μου προσφέρει η μία και η άλλη μηχανή. Επίσης σκέφτομαι το θέμα αναβάθμισης.... Δηλαδή εάν σε κάποια στιγμή δεν με καλύπτει πλέον η μηχανή που έχω, ποια μηχανή θα είναι το επόμενο επίπεδο στην οποία θα καταλάβω διαφορά.... Θα πρέπει και στις 2 περιπτώσεις να πάω σε μηχανή τύπου silvia (600+ euro)??? Υπάρχει κάτι ενδιάμεσο (από άποψη χρημάτων) το οποίο θα με καλύψει????

Με απλά λόγια αν πάρω pure etc και θέλω να αλλάξω σε 1-2 χρόνια θα με καλύψει μια λίγο πιο ακριβή απο Baby??? Η να πάρω μια και καλή Baby και αν χρειαστώ αναβάθμιση θα πρέπει να πάω σε silvia????

Περιμένω τις απαντήσεις σας

NIKST1
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 1:52 am

Re: Νέα μηχανή (~200 euro) και προβληματισμοί

Δημοσίευση από NIKST1 » Κυρ Ιαν 02, 2022 2:10 pm

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι και εγω να αλλάξω μηχανή και το βάζω εδω για να μην ανοίξω νέο φόρουμ.

Το ισχύον set up είναι πολύ lowγια τα πρότυπά σας.
Ξεκίνησα το ταξίδι μου με φραπε, ελληνικούς με δίαφορα μπρίκια, Nespresso και κατέληξα σε μια Arriete Retro κόκκινη το 2018.
Από τότε το βήμα είναι ένας μήλος Hario slim pro , τον οποίον και σκέφτομαι να κρατήσω για τώρα , αν και έχω διαβάσει ότι προτείνετε 200+ αυτόματους στο σαιτ .
Αν έπαιρνα μήλο, θα έπαιρνα στο μέλλον τον Sage Smart grinder.

Για εσπεσιέρα ενδιαφέρομαι καθώς έσπασε το γκρουπ ( κλέιστρο , πορταφίλτερ) και έχω σκεφτεί διάδορες.
Από προσωπικό γούστο, έναν φίλο που ασχολείται με τους καφέδες και φόρουμς εδω μέσα, υποψήφιες ήταν:

1) delonghi dedica (100 ευρω μονο, μικρη σε μέγεθος , μένω με τους δικούς μου τώρακ ια η κουζίνα είναι περιορισμένη και όμορφη )
αρνητικά. σίγουρα το υλικό , το 41 mm portafilter και ισως το panarello.

2) Gaggia Classic (αγαπημένο όνομα, έχω διαβάσει δίαφορα υπέρ και κατά. 58 mm αρκετά καλό πορταφίλτερ. για pid θέλει κόπο αλλα είναι εφικτό.)

3)Rancilio Silva ( 1 νεφρό ,πολύ καλή. pid λιγο δυσκολο αλλα μπαινει, απαραίτητο όμως γιατι βαράει θερμοκρασίες)

4)Bambino plus (πολλές απόψεις. ευχρηστη , πλαστικούρα... λίγο από όλα. σίγουρα σα μέγεθος καλό)

5)Κάποια αυτόματη. έχω διαβάσει διάφορα , έχω μπερδευτεί.

6) Lelit. Ίσως οι καλύτερες (προσωπικά μετά τη rancilio) . Για εδώ σκέφτομαι . Ορειχάλκινο boiler , pid ,ανθεκτικά κουμπάκια. ΤΟ ερώτημα είναι τιαν θησιάσω.

βλέπω διαφορες. Να πάρω μανόμετρο με pid kai 57ari ή 58αρι με pid χωρίς μανόμετρο. (Έχετε να προτείνετε κάποια αλλαγή ? πχ στο gaggia βάζουμε pid και opv για την πιεση απο οιτ εχω ψάξει.

7) Υπάρχει κάποια φτηνή dual boiler για να μην παιδεύομαι με το αφρόγαλα θερμοκρασίες κλπ?

Εγγραψα πολλά , συγγνώμη,
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Απάντηση