Αγορά πολυκαφετιέρας

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά πολυκαφετιέρας

Δημοσίευση από Christos » Παρ Αύγ 12, 2011 9:07 am

Και πολύ καλά κάνουν και βγάζουν σπυράκια όταν ακούν για pressurized και για καφέδες σε κονσέρβα.
Όσο για τις υποδείξεις σου στα άλλα μέλη, κράτα τες για τον εαυτό σου και μην εκτίθεσαι. Άλλος είναι που πρέπει να ανοίξει το μυαλό του.
Δεν είσαι καν ο μέσος χρήστης. Αυτό που είσαι μόνο, είναι κάποιος που έχει μετατρέψει την άγνοια του σε ευλογία. Κρίμα στα παιδιά, αυτά που κατηγορείς, που μπήκαν στον κόπο να ασχοληθούν μαζί σου και να σου μεταφέρουν την εμπειρία τους. Αλλά εσύ μάλλον βλέπεις συνομωσίες, πολέμους μεταξύ μηχανών, πωλητές, υπερβολικές απόψεις και ποιός ξέρει τι άλλο.

Τέλος άμα ήσουν τόσο ικανοποιημένος δεν θα άνοιγες θέμα αγοράς μηχανής όπως επίσης και θα ήταν πιο σωστός ένας άλλος τίτλος αφού η κύρια έγνοια σου ήταν να αποδείξεις και μόνο στον εαυτό σου εάν η μηχανή σου είναι καλή. Θα έπρεπε να ήταν του τύπου "χ vs y" ώστε να μπαίνανε και άλλα πράγματα στην συζήτηση, όπως αξιοπιστίες, λειτουργικότητες των μηχανών, εύρεση ανταλλακτικών μετά από χρόνια, κ.τ.λ.

Σαν δωράκι σου αφήνω μια περιγραφή του Woodsman από τα παλιά. Εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με το θέμα και ήδη έχω χάσει πολύ από τον χρόνο μου.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.ph ... tcount=495
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Αγορά πολυκαφετιέρας

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Αύγ 12, 2011 1:29 pm

:lol: Καλα απιστευτος ανασκαφεας εισαι Χρηστο ...δεν παιζεσαι με τιποτα :lol: Που το βρηκες αυτο αδερφε μου;Εγω και να ηθελα δεν το εβρισκα με τιποτα οχι μονο στο ADSL αλλα ουτε και στο μυαλο μου. :respekt:
Τελειωσα με μια φραση το παραπανω ποστ μου ελπιζωντας να καταλαβει ο φιλος αυτο που αρνειται για δικους του λογους να δει.Δηλ το προφανες οτι αυτο που ζητα δεν προκειται να του το δωσει μια αυτοματη γιατι το παιρνει ηδη απο αυτην που εχει.Ομως αυτο που ειδε στα λογια μου ειναι αυτο που ηθελε να δει και που οπως φαινεται το ειχε πολυ αναγκη.Η αληθεια ομως φιλε μου δυστηχως ειναι παντα πιο σκληρη απο οσο θα θελαμε.
Ειπα σε ενα μικρο ποστ οσα περισσοτερα μπορουσα αλλα και παλι οχι μονο δεν εγιναν κατανοητα αλλα εγιναν και παρεξηγησιμα με αλλο νοημα απο αυτο που εγω θα ηθελα να δωσω.
Κανεις δεν σου σταθηκε φιλε μου απεναντι προκατειλημενος με την μηχανη σου απεναντιας προσπαθησαν οσοι ασχοληθηκαν με το ποστ μεταξυ αλλων να σου δειξουν οσο πιο ευγενικα μπορουσαν πως απλα ειναι αδυνατον να φτιαξεις καφε jacobs με αυτη τη μηχανη εφαμιλο η και κοντα εστω σε σχεση με μια ΒΑΒΥ με μυλο και πολυ περισσοτερο σε σχεση με του san pedro φτιαγμενο απο τον κοντορινη :f010:
Ακομα και εγω ,που οπως φαινεται κακως παρεμβην,αναφερθηκα σε μηχανη μοντιφικαρισμενη για να καταφερει να βγαλει ενα αξιοπρεπες καφεδακι μακραν απο μιας ΒΑΒΥ φυσικα με μυλο.Ακομα και αυτος ο αξιοπρεπης καφες με τον μυλο μου βγηκε και αφου πεταξα μισo κιλο πρωτα μεχρι να τον ψιλλοκοψω υπερβολικα ετσι ωστε να βγει απο το μικρο της ξεpresurized καλαθακι ενας καφες που να πινετε.Γιατι απο το presurized που εχει απο τη μαμα της μπορει να περασει μονο καφε του σουπερ μαρκετ και να τον κανει εξαιρετικα καλα σε σχεση με τον ανταγωνισμο της και μονο.
Το νημα το ειχα διαβασει απο την αρχη αλλα εκανα το λαθος να πω την γνωμη μου μονο για την μηχανη ενω εαν ημουν υπευθηνος και σωστος θα επρεπε να απαντησω συνολικα εφ ολης της υλης που ανεπτυξες.Δεν το εκανα ομως και παραπλανησα αθελα μου το θεμα συνεχιζωντας το σε λαθος διαδρομες αναγκαζωντας και τον διαχειριστη σε επιπλεον εργασια εν μεσω διακοπων :lol: Και δεν εχω να πω κατι επιπλεον γιατι εχει καλυφθει πολυ καλα το θεμα απο ολα τα παιδια που σου απαντησαν οποτε εγω περισσευω.Χιλια συγνωμη φιλοι μου και μην βαρατε δυνατα γιατι ειμαι ευαισθητο παιδι :lol:
Κλεινω επαναλαμβανοντας αυτο που δεν εγινε αντιληπτο κυριως απο σενα φιλε μου πως το πραμα δεν θελει μονο κοπο αλλα και τροπο

nikp81

Re: Αγορά πολυκαφετιέρας

Δημοσίευση από nikp81 » Παρ Αύγ 12, 2011 5:32 pm

Εγω προσωπικα κακως ειπα την γνωμη μου , για να βοηθησω τον Κωστα , γιατι βρεθηκα να χρειαζεται να γινω πιο ανοιχτομυαλος!!
Φιλε μου οπως σου απαντησα και στα π.μ. οτι η μηχανη σου δεν σου λεει κανεις οτι ειναι για πεταμα , απλ,α δεν γινεται να πηρες ιδιο αποτελεσμα με τον Γιωργο και απο επαγγελματικη μηχανη !!Αν οντως εσυ εχεις πεποιθηση οτι η Krups σου δινει τον καφε που γουσταρεις τοτε παω πασο...
Ανοιξες αυτο το θεμα για να ρωτησεις τι μπορεις να κανεις με την μηχανη σου και τι δυνατοτητες εχει ή για να σου επιβαιβεωσουμε ποσο καλη ειναι??
Και στην τελικη σου μιλανε καποιοι ανθρωποι που εχουν ασχοληθει με το θεμα , εχουν στραβωθει στο διαβασμα και εχουν κοψει και εκχυλίσει 100 κιλα καφε(που λεει ο λογος)!

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Αγορά πολυκαφετιέρας

Δημοσίευση από madrivermadonus » Παρ Αύγ 12, 2011 8:45 pm

Καλησπέρα!

Δεν σκόπευα να ξαναγράψω αλλα θα ήθελα, ακόμα κι αν δεν ξαναμπώ στο forum, να μην αφήσω κακή εικόνα σε κάποια παιδιά, ιδιαιτέρως σε όσους με βοήθησαν μέσω forum και pm (crhisto, denial, translator, nikp81, dio).
Στο νήμα έγιναν κάποιες παρανοήσεις και ίσως να φταίω κι εγώ λίγο σε αυτο.
Αυτο που ήθελα είναι το εξής: Κατα τη γνώμη μου η καφετιέρα μου (δεν την ονομάζω :D ) βγάζει ένα καφέ που με ικανοποιεί και είναι πανέυκολη στη χρήση γιαυτο και η εμμονή μου.
Ωστοσο, κατάλαβα οτι υπάρχει καλύτερος καφές απο αυτον που πίνω για τον οποίο θα πρέπει να αγοράσω μια καφετιέρα τουλάχιστον Gaggia baby + μύλο + μπόλικη υπομονή.
Ωστόσο, δεν γνωρίζω αν θα ήμουν διατεθιμένος να κάνω αυτες τις θυσίες και γι αυτο ζητησα τις εμπειρίες σας οσο αφορά τη διαδικασία που χρειάζεται πχ μια Gaggia baby να φτιάξεις ένα καφέ και τη διαδικασία άλεσης με το μύλο.
Άκουσα απο 6 λεπτά (που γράφει και στο εγχειρίδιο για προθέρμανση) μέχρι και 20 λεπτά + το χρόνο καθαρισμού που είναι απο 1 λεπτό ως 10 λεπτά. Όπως καταλαβαίνετε αυτο για εμένα παίζει μεγάλο ρόλο όταν με την καφετιέςρα μου χρειάζομαι 2-3 λεπτά ενώ με μια πχ Gaggia ισως χρειαστώ και 20 λεπτα.
Απο εσάς ήθελα αυτη την πληροφορία μόνο, ωστε να κρίνω αν με ενοχλεί ή όχι και σε αυτο μπρερδέυτηκα καθώς δεν άκουσα μια απάντηση μόνο.
Άσχετα με τα όσα έχουμε πει όλοι πιο πάνω, ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Υ.Σ. δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν με τη λέξη "ανοιχτόμυαλοι", απλώς θα ήθελα ειλικρινά να έρθετε λίγο περισσότερο στη θέση μου ωστε να με βοηθήσετε περισσότερο.

Πάντα φιλικά
Κώστας

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά πολυκαφετιέρας

Δημοσίευση από Christos » Παρ Αύγ 12, 2011 11:52 pm

Επέτρεψε μου δύο παρατηρήσεις μόνο πριν μπω στο κυρίως θέμα.

Εξακολουθείς να έχεις την λανθασμένη εντύπωση ότι υπάρχει κάποιο θέμα με τις Krups. Δεν ξέρω πως σου έχει δοθεί αυτή ιδέα (αν και δεν είσαι ο μόνος) αλλά σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ή κάποια εμπάθεια με την συγκεκριμένη μάρκα. Με τα pressurized φίλτρα και pf υπάρχει που κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε δυνατότητα επιλογής από τον τελικό χρήστη για το τι θα χρησιμοποιήσει. Απλά μέχρι στιγμής η Gaggia είναι η μοναδική εταιρεία στις φτηνές μηχανές που εφοδιάζει τα μοντέλα της με κάποια επαγγελματικά χαρακτηριστικά, από τα οποία το κυριότερο είναι το επαγγελματικό 58mm portafilter. Μακάρι να υπήρχαν και άλλες επιλογές αντίστοιχες ώστε να υπήρχε και λίγος ανταγωνισμός που να έριχνε και τις τιμές. Στην τελική, τόσο δύσκολο είναι να έφτιαχναν έστω και σαν αξεσουάρ ένα καλό κλασικό portafilter;

Το άλλο που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι η μεγαλύτερη πλειοψηφία των μελών εδώ είναι ερασιτέχνες με ελάχιστη εμπειρία που είναι ήδη στην θέση σου ή υπήρξαν πολύ πρόσφατα και για αυτό σε βοηθάμε. Εγώ έχω 17 μήνες, ο Νίκος λιγότερο, και ο Γιώργος (denial) είναι σκάρτα έναν μήνα. Πρέπει όμως και εσύ να δείξεις ότι έχεις κάποιο ενδιαφέρον, πρέπει να διατυπώνεις σωστές ερωτήσεις, πρέπει να δείχνεις ότι είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις παλιές λανθασμένες αντιλήψεις που έχεις, πρέπει να μην εκφράζεσαι απαξιωτικά για τα ενδιαφέροντα του άλλου κτλ. Οι περιορισμοί του τύπου, δεν θέλω μύλο , θέλω να πατάω ένα κουμπί μόνο, είμαι ευτυχισμένος με την μηχανή μου, δεν θέλω να καθαρίζω, δεν με ενδιαφέρει ο «τέλειος» καφές, δεν βοηθάνε τον άλλο να σου δείξει τι έμαθε αυτός και να μοιραστεί μαζί σου την μικρή εμπειρία του. Επίσης εάν έχεις πολλές απορίες πρέπει να κάνεις και εσύ την προσπάθεια σου και κυρίως το διαβασματάκι σου. Όπως σου είπα, είναι πολύ επίπονο κάποιος να σου γράψει απαντήσεις σε πολλά και γενικά, υποθετικά ή λάθος τοποθετημένα ερωτήματα (άμα θέλεις κάτσε και δακτυλογράφησε αυτήν την απάντηση μου - απλή αντιγραφή – και χρονομέτρησε πόσο θα σου πάρει).

Τώρα που το κλίμα έγινε πιο καλό και που πολύ χαίρομαι γι αυτό, μπορούμε να μιλήσουμε για ένα υποθετικό πρωινό σενάριο. Και είναι υποθετικό γιατί εγώ κάνω τον espresso μου όταν έχω πολύ χρόνο μόνο.
Για τις θυσίες γενικά που αναφέρεσαι και εάν θα σε τραβήξει η διαδικασία ή θα βαρεθείς και θα κλαις τα χρήματα που έδωσες, συν τις φωνές τις γυναίκας σου (άμα είσαι παντρεμένος ), δεν υπάρχουν εγγυήσεις.

Οπότε για την Baby έχουμε:

Προθέρμανση (το σωστό είναι 15+ min) της μηχανής με κάποια τρεξίματα ζεστού νερού στο ενδιάμεσο: 6 min
Κατά την διάρκεια της προθέρμανσης. Γέμισμα του μύλου με καφέ σε ποσότητα λίγο παραπάνω απ΄ότι χρειάζεται για μια διπλή δόση, άλεση μιας μικρής ποσότητας καφέ για να καθαρίσει ο μύλος από καφέ προηγούμενης μέρας.

Ξεκούμπωμα του pf. Σκούπισμα με πετσέτα. Γέμισμα του pf από τον μύλο απ ευθείας, διανομή, πάτημα, κούμπωμα του pf στην μηχανή 2min. (Πιο εύκολο από το να γεμίζεις με κουταλάκι από την συσκευασία)

Τράβηγμα του shot (30s) – ξεκούμπωμα του pf και πέταγμα σε knock-box του puck + καθαρισμός του pf με τρεχούμενο νερό: 1min
Να σημειώσω εδώ ότι άμα κάνεις καλά την διαδικασία της εκχύλισης το puck βγαίνει τελείως στεγνό και πετάγεται με μια απλή κίνηση. Στα pressurized (δεν ξέρω της μηχανής σου) συνήθως βγαίνει σαν λάσπη και κάνει πιο δύσκολη την απόρριψη του χρησιμοποιημένου καφέ που πολλές φορές αναγκαστικά καταλήγει στο νεροχύτη.

Καθαρισμός του group όπως θα έπρεπε να κάνεις και στην δική σου, τρέχοντας νερό από το group και χρησιμοποιώντας ένα ειδικό βουρτσάκι (Pallo) μόνο 30s. Κλείσιμο της μηχανής + λοιπές τακτοποιήσεις στον πάγκο άλλα 30s. Οπότε όλα μαζί 1 min

Οπότε χοντρά-χοντρά υπολόγισε το πολύ 10 λεπτά με την μηχανή από κρύα. Ο συνολικός χρόνος πέφτει και κάτω από 4 min με την χρήση ενός φτηνού timer πρίζας που να ξεκινάει την προθέρμανση της μηχανής το πρωί (δεν θα το συνιστούσα όμως) .

Τα παραπάνω όμως ισχύουν αφού περάσεις κάποιο σημαντικό χρόνο εκμάθησης με δοκιμές με ζυγίσματα του καφέ, με ογκομετρήσεις, κτλ (κάνοντας καφέ όχι υπό συνθήκες πίεσης χρόνου) μέχρι να αποκτήσεις κάποια εμπειρία. Για να τα κάνεις τα παραπάνω όμως πρέπει να έχεις ένα κίνητρο σημαντικό και αυτό δεν είναι παρά η ανάγκη σου για καλό espresso. Εάν δεν υπάρχει αυτό, όπως έχω γράψει και παραπάνω , δεν χρειάζεται να μπεις σε έξοδα.

Τέλος υπάρχουν και άλλα πράγματα που πρέπει να κάνεις για την συντήρηση/καθαριότητα της μηχανής αλλά κάποια είναι σε εβδομαδιαία βάση και άλλα σε μηνιαία που μπορείς να τα κάνεις το Σαββατοκύριακο και όταν έχεις χρόνο.

ΥΓ Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι 5 σελίδες νήμα και με λάθος τίτλο σημαίνει ότι κανένας στο μέλλον δεν θα μπει στον κόπο να το διαβάσει. Άρα μηδέν χρηστική αξία για το forum.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Αγορά πολυκαφετιέρας

Δημοσίευση από madrivermadonus » Σάβ Αύγ 13, 2011 8:03 am

Αρε Χρηστο!

Έπρεπε να περάσουν 5 σελίδες ωστε να πάρω την απάντηση που ήθελα...
Αυτη την ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΗ απάντηση δεν μου έδινε κάποιος με αποτέλεσμα και εγω να μπερδευομαι και τους άλλους να μπερδέυω. Το παράπονο που είχα (εκεί μίλησα για ανοιχτο μυαλο) είναι οτι κανείς δεν μου ανέλυε αυτη τη διαδικασία παρα μόνο με προέτρεπαν να αγοράσω μηχανή και μύλο.
Πως να το κάνω όμως Χρήστο όταν δεν γνωρίζω τα βασικά?
Δεν ξέρω αν είμαι διατεθιμένος να μπω στη διαδικασία που ανέφερες ωστε να πετύχω ένα καλό espresso. Ίσως τελικά να πρέπει να παραμείνω με τη μηχανή μου( είπαμε δεν αναφέρω όνομα :D )
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!! Πλέον γνωρίζω τι πρέπει να κανω και τι να περιμένω αν αποφασίσω να μπω στο δικό σας κοσμο του καφέ!

Να'σαι καλά!

translator

Re: Αγορά πολυκαφετιέρας

Δημοσίευση από translator » Σάβ Αύγ 13, 2011 9:26 am

Για κάτσε βρε Κώστα, μας ρώτησες ποια είναι η διαδικασία και μεις δε σου είπαμε;
Τα νύχια μας θα μυρίσουμε τι απορίες γεννάει το μυαλό σου;
Φίλε είσαι λάθος και θα είναι μαγκιά σου αν το παραδεχτείς.

Πλέον μου είναι ξεκάθαρο ότι έχεις μόνο 2 επιλογές: Την Krups ή μηχανή με κάψουλες τύπου iperespresso (OXI Nespresso ή dolce gusto).

Ο καθένας κάνε τις επιλογές του και δεν χρειάζεται να ντρέπεται γι' αυτό.
Άλλος γουστάρει να δώσει 1500 ευρώ για επαγγελματική μηχανή, άλλος να κάθεται να βελτιώνει την κινέζικη Morris εγώ να την παλεύω με το ζόρι με μύλο της πλάκας, εσύ με την Krups. Όλοι χωράμε εδώ μέσα, αρκεί να υπάρχει ΣΕΒΑΣΜΟΣ. Αν νομίζεις ότι δε σε αντιμετωπίζουν έτσι, πρέπει πρώτα να ζητάς το λόγο είτε δημόσια ή με προσωπικό μήνυμα (καλύτερα με προσωπικό μήνυμα). Δε γίνεται να λες την τελευταία κουβέντα πρώτη "ακόμα κι αν δεν ξαναμπώ στο forum", έτσι δεν είναι;

Τελικά η Κρήτη βγάζει τα καλύτερα αλλά και τα πιο ξεροκέφαλα κοπέλια :mrgreen: (χαβαλέ κάνω, μη μου αρχίσεις κανά σεντόνι...)

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Αγορά πολυκαφετιέρας

Δημοσίευση από madrivermadonus » Σάβ Αύγ 13, 2011 11:47 am

Μου φαίνεται οτι θα πάμε άλλες 5 σελίδες στο νήμα :a080: :a080: :a080:
Θα φρικάρει ο Χρήστος :f010:
Λοιπον φίλε Γιώργο!
Καταρχήν είμαι απο Θεσσαλονίκη αλλα λόγω γυναίκας...κατέβηκα Ηράκλειο.
Στο θέμα μας:
1ον Δεν έχω κανένα κόλλημα με την Krups και καμία Krups. Δεν κολλάω καθόλου να αγοράσω μια Gaggia Baby με μύλο. Το μόνο που με απασχολε'ί είναι η χωροταξία και η διαδικασία παρασκευής καφέ.Δεν το έχω παρατήσει πάντως ως ιδέα...
2ον Θεωρώ οτι δεν είμαι πεισματάρης :D
3ον Δεν λέω να μυρίσετε τα νύχια σας, αλλα όταν ρωτάω 3-4 φορες μέσω forum αλλα και pm για τη διαδικασία παρασκευης καφέ με μια Gaggia και λαμβάνω διαφορετικες απαντήσεις είναι επόμενο να μπερδευτώ.Ο Χρήστος πάντως με κάλυψε πλήρως.
4ον Ζητάω πρώτος συγνώμη αν πρόσβαλα κάποιον αλλα θα πρέπει όλοι να κάνουμε την αυτοκριτική μας και να μην κρίνουμε με βάση αυτο που έχουμε στο μυαλό μας αλλα και τι έχει στο μυαλό του ο άλλος.
5ον Είπα οτι ισως να μην ξαναμπω στο forum γιατί ίσως να μην ασχοληθώ άλλο και για κανέναν άλλο λόγο.

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ ολα τα παιδιά!
Υ.Σ. Ας το κλείσουμε επιτέλους αυτο το νήμα :rtfm: εγώ ψάχνω λίγο στους καφέδες και ψήνομαι για τον Sweet Blue :coffee: :cfstd:

Απάντηση