Καφετιέρα VS Μύλο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
mrkaza
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2011 7:02 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: rancilio silvia v3
2η Μηχανή:: 82 C Plaisio
Μύλος:: mahlkoenig vario
Οι καφέδες μου:: Sweet blue , Ιlly Medium roasted
Τοποθεσία: Ζεφυρι Αθήνα

Καφετιέρα VS Μύλο

Δημοσίευση από mrkaza » Σάβ Ιουν 11, 2011 6:21 pm

Καθώς αυτη την στιγμή αν θα μπορέσω να αγοράσω κάτι θα είναι ένα από τα δυο ποιο να πάρω πρώτο ?

Μύλο για την μηχανή του Πλαισίου που έχω ή μια μηχανή ? Με ποιο θα έχω καλλίτερα αποτελέσματα ?

1)Μυλο + Plaisio
2) Gagia baby dose χωρίς μύλο
3) Silvia χωρίς μύλο

Αν και από οτι διάβασα viewtopic.php?f=4&t=725&hilit=Rancilio+Silvia
το 3 μαλλον ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ .

efthymis

Re: Καφετιέρα VS Μύλο

Δημοσίευση από efthymis » Σάβ Ιουν 11, 2011 11:12 pm

Εφοσον σκεφτεσαι να δωσεις τα 400++€ που κοστιζει η σιλβια, προτεινω να παρεις το μυλο που ουτως η αλλως θα σου μεινει για χρονια και μια μηχανη εντος προυπολογισμου, και καποια στιγμη πας σε καλυτερη, ή αλλιως μονο το μυλο και αποταμιευση για ακριβοτερη μηχανη :-)

Παραδειγμα: anfim best+ gaggia evo ==> 285+ 170= 455€

yiannis2002s

Re: Καφετιέρα VS Μύλο

Δημοσίευση από yiannis2002s » Κυρ Ιουν 12, 2011 1:58 am

Για εμένα Gaggia Baby + Ascaso i2-mini= 400 euro και εισαι κομπλέ!

woodsman43

Re: Καφετιέρα VS Μύλο

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Ιουν 12, 2011 1:58 pm

Εμενα και οι τρεις επιλογες σου μου φαινονται σκετος συμβιβασμος.Αφου απο οσο εχω καταλαβει μαστορευεις θα μπορουσες την 82 c να την κανεις 92c αλλαζωντας ενα θερμοστατη προφανως.Παιρνεις και ενα καλο μυλο ξεκινωντας την ανοδικη πορεια και οταν διευκολυνθεις πας και για μηχανη.Κατ εμε ενας ANFIM θα ηταν καλη βαση για το μελλον και οχι μονο.

mrkaza
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2011 7:02 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: rancilio silvia v3
2η Μηχανή:: 82 C Plaisio
Μύλος:: mahlkoenig vario
Οι καφέδες μου:: Sweet blue , Ιlly Medium roasted
Τοποθεσία: Ζεφυρι Αθήνα

Re: Καφετιέρα VS Μύλο

Δημοσίευση από mrkaza » Κυρ Ιουν 12, 2011 4:40 pm

Την Silvia την έβαλα θελοντας να επιβαιβεωσω αν το καλος καφες = καλλιτερη καφετιερα ή συνδιασμος καφετιερας μυλου .

Προς το παρον μαλλον θα παω σε μυλο και μετα βλεπουμε, οσο για το θέμα θερμοστατη αν και δεν εχει πεσει κατσαβιδη ειμαι σιγουρος οτι οι 82 c δεν υσχιουν καθως η ιδια μηχανη ειναι με μια που εχεις πιει καφε και ειναι αγορασμενη απο τα Lidl ^^ .

με βλέπω για I2 Mini και baby dose μαλλον καθως πιστευω οτι θα έχω καλο αποτελεσμα χωρις σχεδον κανένα εχτρα εξοδο εκτος απο καφέ :) σαν Final αλλα θα ξεκινισω με μυλο και μετα βλέπουμε οταν θα έχω εχτρα

που να μετρισω θερμοκρασια στο Shower ? ; ή πρεπει να ξεβιδωσω να μετρισω αλου ? εχω ενα Infared που δεν εχει τρελει ακριβεια αλλα αν ειναι 82 ή 92 θα το δω :) μετραει απο 20-140

Οσο για το μαστόρεμα το κανω αλλα συνηθως το βαριεμε πχ κατι που γινετε σε 1 ημερα εγω θα το κανω σε 2 weeks ισως και μήνα ή οπως λεει ο πατερας μου α καταλαβα το έβαλες στο δεκαετες

Απάντηση