γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
karafladen

γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από karafladen » Δευ Απρ 25, 2011 10:57 pm

καλησπερα σε ολους τουσ καφεδοπορωμενους.
σας διαβαζω αρκετο καιρο και μπορω να πω οτι εχω μαθει αρκετα. συγχαριτηρια στους περισσοτερους για τις γνωσεις σας.
ειμαι μεγα λατρης του καφε, και χρονια δουλευτης του σε μαγαζια. εχω ομςως μαυρα μεσανυχτα απο οικιακες συσκευες.
και θα σας εξηγησω εν συντομια...
πρωτη μηχανη εσπρεσσο (μην γελασετε) moulinex πριν 8 ετια ομως και υπαρχει μια δικαιολογια.
δευτερη μηχανη izzy.η οποια εχει ξεχασει το τι σημαινει κα'ι'μακι..
η τριτη ομως θελω να ειναι πιο σοβαρη, και κοιταζω γυρω στα 200-250, τα οικονομικα δεν ειναι τοσο καλα.
τι προτεινετε με ταβανι αυτα τα λεφτα?
επισης ενδιαφερομαι και για μυλο. στα ιδια 200-250 , με μια ερευνα τοσο καιρο και εγχωρια και εκτος, μου αρεσαν
κατι του στυλ σε μυλο isomac cono, ascaso mini , σε καινουριες, και σε μεταχειρισμενες, διαφορες , στυλ καφετεριας που
μπορω να τις βρω 150-200 μεταχερισμενες (macap,cunill, la cimballi κτλ)
μεχρι και την Mahlkönig κοιταξα και μου αρεσε, αλλο στυλ βεβαια.
απο μηχανες, φυσικα σαν πρωτη αποψω δεν θα μπορουσα να μην κοιταξω την gaggia οπως γραφετε οι περισσοτεροι, αλλα
και κατι ariete Caffè Novecento, saeco via venezia, Isomac Cappuccina, αλλα η μεγαλη καψουρα ακουει στο ονομα la pavoni.
απλησιαστο το τελευταιο φυσικα.
για τα προηγουμενα που ανεφερα, η κατι αναλογο, θα ημουν ευγνωμων αν ειχα την αποψη σας...

woodsman43

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Απρ 25, 2011 11:11 pm

Καλως μας ηρθες και καλα διαβασματα.Και λεω καλα διαβασματα γιατι μονο ετσι θα ξεκαθαρισεις καπως το τοπιο μεσα σου.
Αυτο το λεω γιατι ετσι οπως τα παρεθεσες τα πραγματα εμπλεξες μεσα απο single μονου απλου boiler μεxρι χειροκινητες.
Αν εχεις σχεση με μαγαζια οπως λες ισως να μπορεις να κονομησεις κανα μυλο επαγγελματικο κοψοχρονιας απο κανενα γνωστο και με λιγο lifting να πεταει.Ασε που με λιγα παραπανω πας για τον anfim και εισαι μακραν απο τους λοιπους τυπου θασκασω και isomac.Οσο για μηχανη σαν κατωτατο οριο ποιοτητος ξεκινα μονο απο gaggia baby αυστηρα(κατα την γνωμη μου)Οταν λεω κατωτατο οριο ποιοτητος δεν αναφερομαι στην μηχανη αλλα στο entry level απο το οποιο πρεπει να ξεκινησεις.Κοιτα και το ενδεχομενο να περιμενεις λιγο καιρο μαζευοντας χρηματα για κατι καλυτερο και να βολευτεις προσωρινα με κανα μπρικι αν δεν εχεις τιποτε αλλο διαθεσιμο. :oneup:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 26, 2011 9:57 am

Καλωσόρισες στο forum (ενημέρωσε το προφίλ σου εάν θέλεις - ευχαριστώ),
αφού το όνειρο σου είναι μία χειροκίνητη La Pavoni άνοιξε στην παρακάτω ενότητα, ώστε να το δει ο φίλος μας nefilim
viewforum.php?f=22&start=0
ένα θέμα για το που μπορείς να βρεις μεταχειρισμένες.

H Baby θα συμφωνήσω με τον woodsman ότι είναι το κατώτατο από άποψη προδιαγραφών μοντέλο που αξίζει να κοιτάξεις. Επίσης με 159 ευρώ παραπάνω από τον προϋπολογισμό σου θα μπορούσες να δεις και την παρακάτω super προσφορά.

http://www.italiankitchenaids.com/prodd ... IO_GRINDER
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

νικολας

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από νικολας » Τρί Απρ 26, 2011 10:16 am

woodsman43 έγραψε:Ασε που με λιγα παραπανω πας για τον anfim και εισαι μακραν απο τους λοιπους τυπου θασκασω και isomac.
καλημερα παιδια και χρονια μας πολλα!
Dr, επειδη αναρωτιεμαι περι μυλων τουτο το καιρο, γιατι ο anfim ειναι μακραν απο τον isomac?
επειδη εχω τον nemox σε stepless, που νομιζω οτι με καλυπτει σε μεγαλο βαθμο, ο οποιος ειναι σαν τον isomac περιπου, τι θα κερδιζα αν επαιρνα τον anfim?

smoothbore

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από smoothbore » Τρί Απρ 26, 2011 10:23 am

karafladen .......για να μην καραφλιάσεις απο το ψάξιμο :
Στο θέμα μυλου θα συμφωνησω με το "μπορω να τις βρω 150-200 μεταχερισμενες " κ.λ.π. εφοσον εχεις αυτην την δυνατοτητα και αν ειναι σε σχετικά καλη κατάσταση με μια αλλαγη μαχαιριων + καθάρισμα θα τον φερει σε αξιοπρεπες οπτικο επιπεδο και ικανο να σε υπηρετει για πολλά χρονια απροβλημάτιστα .
Στο θεμα μηχανή η μπαινεις στο Eureka επιπεδο που μπορει να σε βάλει μια gaggia συνοδεια μυλου και καλου καφέ ή μένεις σαν τον πελαργό μεχρι να μπορέσεις να πας σε κάτι καλυτερο καινουργιο ή μτχ.

Η καψουρα σου ειναι μεν εφικτή σχετικά, πλην όμως θα πρεπει να της κάνεις έρωτα μονο εσυ και θέλει γλυκολογα και χαδια καθε φορά που θα ξεκινάτε αλλιως θα ανταποκρινετε αρνητικά .
Σαν ιδεα ειναι pa mal ,ομως στην σημερινη εποχή κάποια στιγμη ισως στην "σπασει " ολη αυτη η ιεροτελεστία του χειροκινητου και της θωπείας και να καταλήξεις να φτιαχνεις σε secret mod καφέ απο καμια γιαγια :lol: :lol:
Tωρα μπορει να εισαι καψουρης και απο απόσταση , στην πράξη ομως ;
Παρε παραδειγμα τις καλυτερες και ωραιότερες γυναικες στο γλόμπο , ολες εχουν απο κανα-δυο διαζυγια στο ενεργητικό τους , τυχαίο ;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 26, 2011 10:34 am

Με μερικές ωραίες γυναίκες που κυκλοφορούν/σαν στην υδρόγειο δεν θα με πείραζε να πάω έστω και μία φορά μαζί τους μόνο και μετά ας έτρωγα και το κέρατο της αρκούδας Μπάμπη. :lol:
Οι χειροκίνητες έχουν πολλούς ένθερμους χρήστες ανά τον κόσμο, που οι περισσότεροι είναι και καλοί γνώστες του θέματος. Δεν ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά είναι άδικο να τις κρίνουμε από την σκοπιά της ευκολίας και πρακτικότητας.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

smoothbore

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από smoothbore » Τρί Απρ 26, 2011 10:40 am

Δεν λέω ετσι ειναι ,στο coffee Sex όμως δεν αρκουμε μονο στις πατροπαράδοτες συνευρεσεις ,θέλω και την ευκολία μου όπως το woman on top κ.λ.π. :lol: :lol:

antonis

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από antonis » Τρί Απρ 26, 2011 10:48 am

:a014:

Τι έγινε βρε παιδιά προς στιγμή μπερδεύτηκα ότι μπήκα στο http://www.espressonews.gr/ :lol:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 26, 2011 10:50 am

:respekt: :lol: :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

karafladen

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από karafladen » Τρί Απρ 26, 2011 1:35 pm

Παιδια σας ευχαριστω εναν-εναν για τις απαντησεις.
βεβαια το μονο που καταφερνω ειναι να μπερδευομαι περισσοτερο (οταν θελω να αγορασω κατι)
θελω και αυτο, και αυτο κτλ κτλ...
οταν διαβαζα στο φλου ηταν ολα καλυτερα, πιστεψτε το.
μαλλον θα περιμενω καμμια δημοπρασια μπας και βρεθει κατι αξιολογο και φτηνο, ( Macap M4C10 ) 180 -200
σε καλη κατασταση, αξιζει?
RANCILIO_SILVIA+MAHLKÖNIG φαινεται οντως δελεαστικο... και θα μπορουσα να κανω μια τετοια υπερβαση,
δεν αγοραζεις καθε μηνα μηχανες, σωστα?
Rancilio Silvia New 2010 V3 and Rocky ? η καλυτερα ο MAHLKÖNIG? στο espressocoffeeshop με κουπονι για ολους free και
δωρεαν μεταφορικα, ειναι τελικη τιμη 736, cash on delivery.
αλλα και σετακι να μην παιζει , τα αξιζει τα γκα-φρα η μηχανη αυτη? να καταληξω εκει? με την εμπειρια σας.

Απάντηση