γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
karafladen

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από karafladen » Τρί Απρ 26, 2011 4:14 pm

εχω φτιαξει αρκετες φορες σε μπρικι πριν παρω την πρωτη μου mulinex , που και στα 2 το αποτελεσμα ηταν ικανοποιητικο.
με την izzy που εχω τωρα, ο καφες πλησιαζει μερικα μαγαζια, αλλα τα προσπερνουσε (μεχρι να σταματησει να μου βγαζει
το κα'ι'μακι που εβγαζε).
αστοχια θεωρειται το σχολιο να ξαναγυρισει καποιος στο μπρικι, εστω καλυτερα θα ηταν να παρεις μια κινεζικη των 30 ευρω
μεχρι να μαζεψεις χρημα και να παρεις κατι καλο που να αξιζει.
για εμενα, οπως και για τους περισσοτερους ειναι μια υπερβαση να δωσω απο 500 εως 700 (που εκει θα καταληξω)
για ενα ζευγος μηχανηματων εσπρεσσο. σιγουρα αξιζουν περισσοτερα και αν ειχα θα εβγαζα τα γουστα μου πανω σε
πολυ καλυτερα και ακριβοτερα μονο και μονο να τα καμαρωνω.
για ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα ομως σιγουρα δεν χρειαζεται παραπανω λεφτα, ο νομος του οτι πληρωνεις παιρνεις
δεν αντιστοιχει εδω, εξ'ου και οι απαντησεις των ενημερωμενων του θεματος, που οι περισσοτεροι ειστε μαστερ του ειδους
και γιαυτο ζητησα και την γνωμη σας, για το τι μηχανη θα επαιρνα, αν ηθελα για μπρικι θα ρωτουσα στον λουμιδη, και
οχι τον φιλο που το προτεινε.
και για εμενα δεν ειναι χομπυ να πινεις καφε, ειναι μια καθημερινη απολαυση που την υπολογιζω πολυ περισσοτερο
απο αλλα πραγματα. και σε ακτι τετοιες απολαυσεις αξιζει να τα ακουμπας οσο φτανει το χερι σου φυσικα.

xristoforosnemp.

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από xristoforosnemp. » Τρί Απρ 26, 2011 6:22 pm

απο εσωτερικο η καλυτεροσ συνιασμοσ κατα την γνωμη μου ειναι ειναι gaggia kai ascaso απο το barista shop που εχουμε και μια εκπτωση σαν φορουμ και θα σου ερθει κοντα στα 500-600€.

εγω το μονο που ειπα ειναι οτι απο την στιγμη που θελει καποιοσ να το παει ως χομπι, περα απο την ευχαριστηση του εσπρεσσο στο σπιτι, ειναι να παρει καλυτερα τον τυπο-μηχανη που γουσταρει ποιο πολυ! απτην αλλη δεν μπορει καποιοσ να πει οτι δεν ειναι χομπι απο την στιγμη που δεινα εινα xy ποσο και αφιερωνει ενα xy χρονο για να μαθει και να βελτιωσει τισ τεχνικεσ του :a030: αν κατα καποιον τροπο ειπα κατι κακο η κατι που εκανε καποιον να παρεξηγηθεί ζητω συγγνώμη και οτι οτιδήποτε απο αυτα δεν ηταν στις προθέσεις μου, περα απο το να εκφρασω μια γνωμη που εχω δημιουργησει απο δω μεσα!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 26, 2011 7:56 pm

xristoforosnemp. έγραψε:απο εσωτερικο η καλυτεροσ συνιασμοσ κατα την γνωμη μου ειναι ειναι gaggia kai ascaso απο το barista shop που εχουμε και μια εκπτωση σαν φορουμ και θα σου ερθει κοντα στα 500-600€.
...
Ο φτηνότερος συνδιασμός στην Ελλάδα με καινούρια μηχανήματα είναι (o πλέον βασικός συνδυασμός):
Ascaso i-mini i2 159.20 €
και
Gaggia Baby 244 ευρώ.

Σύνολο= 403.20 €

Δεν ισχύει η έκπτωση 10% σε αυτά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

xristoforosnemp.

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από xristoforosnemp. » Τρί Απρ 26, 2011 9:06 pm

κριμα.... :down:


α επισησ ειδα πολυ χαμηλες τιμεσ στισ gaggia και στο italiankichenaid

karafladen

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από karafladen » Πέμ Απρ 28, 2011 10:49 pm

οπως φαινεται και απο την φωτογραφια μου, εχω ηδη παραγγειλει την σιλβια. οντως ειδα οτι ειναι πολυ
εμπορευσιμη και την προτιματε πολλοι, οποτε παιζουν και πολλες γνωσεις στο φορουμ για αυτη.
σας ευχαριστω -ΟΛΟΥΣ- για τις συμβουλες!!
υ.γ. πηρα το πακετο με τον μυλο MAHLKÖNIG αιντε και καλα κα'ι'μακια!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Απρ 28, 2011 11:04 pm

Έκανες πολύ καλά αφού το άντεχες οικονομικά. Όπως ξέρεις ένα από τα δύο (μύλος ή μηχανή) το αγόρασες κοψοχρονιά.
Γρήγορα να έρθουν και καλορίζικα.

ΥΓ Ένα διάβασμα στον οδηγό του Νικόλα θα το έκρινα ώς απαραίτητο.
viewtopic.php?f=2&t=1134#p15679
Καλό θα ήταν να τα είχες όλα προετοιμασμένα για όταν έρθει η μηχανή, καλό καφέ (σου προτείνω για αρχή τον sweet blue) και τα λοιπά "ψιλά", βαθύ διπλό καλαθάκι, ζυγαριά και δοσομετρικό ποτήρι κυρίως.
Επίσης πριν βάλεις καφέ στον μύλο αυτός χρειάζεται καλιμπράρισμα. Διάβασε το σχετικό θέμα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Hobis

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από Hobis » Πέμ Απρ 28, 2011 11:09 pm

Πολύ καλή επιλογή φίλε μου !!! Σίγουρα θα σε δικαιώσει και δεν θα μετανιώσης για το αποτέλεσμα που θα λάβεις απο καφέδες οταν μάθεις τον συνδιασμό τους κόψιμο,χρόνο εκχύλισης....!!! :oneup:

anepro

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από anepro » Παρ Απρ 29, 2011 12:38 am

karafladen έγραψε:πηρα το πακετο με τον μυλο MAHLKÖNIG αιντε και καλα κα'ι'μακια!
Κι άλλος τυχερός κάτοχος της προσφοράς "κανόνι"! Με γειές...καλορίζικα. Και καλό διάβασμα.

karafladen

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από karafladen » Σάβ Απρ 30, 2011 2:55 pm

σας ευχαριστω και παλι παιδια!
επισης μια ακομη απορια για αυτο που γραψατε.
βαθύ διπλό καλαθάκι, ζυγαριά και δοσομετρικό ποτήρι.
ζυγαρια παραγγειλα χθες , δοσομετρικο ποτηρι... να κοιταξω για τιποτα συγκεκριμενα Ml?
και σιπλο καλαθακι... δεν ερχεται με διπλο καλαθακι η μηχανη? εχω ενα διπλο απο την προηγουμενη μου σε αυτη
την περιπτωση, κανει, σωστα?

anepro

Re: γεια σας και απο εμενα, και την γνωμη σας!!!!

Δημοσίευση από anepro » Σάβ Απρ 30, 2011 3:35 pm

Αυτό είναι το βαθύ διπλό καλαθάκι. :oneup: Δεν έχει φωτό αλλά μη σε ανησυχεί αυτό. Το έχουμε αγοράσει πολλοί από Taf. Χωράει 14-18γρ. καφέ.
http://www.cafetaf.gr//index.php?route= ... uct_id=154

Διάβασε κι εδώ: viewtopic.php?f=2&t=730

Ιδού και το ποτηράκι (πάλι χωρίς εικόνα). Ακριβώς απο κάτω έβαλα την εικόνα.
http://www.cafetaf.gr//index.php?route= ... uct_id=110
http://www.aabreecoffee.com/Rattleware/ ... itcher.cfm

Το καλαθάκι της Izzy είναι μικρότερο σε διάμετρο (53 ή 54mm), σίγουρα δεν κάνει. Της Silvia είναι 58mm.

Απάντηση