naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
mediolanos
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 5:38 pm
Μηχανή:: Lelit pl42
2η Μηχανή:: Delonghi ec155
Μύλος:: Delongi
Οι καφέδες μου:: Mrs Rose, Portioli il top, Lavazza oro

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από mediolanos » Σάβ Μαρ 14, 2015 2:31 pm

nikolakis έγραψε:Πάει μπήκε το μικρόβιο και είμαι έτοιμος για shower screen ims από San marco από barista.gr. Βέβαια με τρώει λίγο και η ρύθμιση opv αλλά δεν έχω καταλάβει από ένα άλλο νήμα που βρίσκεται εντός της μηχανής για να της κάνω αυτές τις δύο στροφές που λέει ο συμφορουμητης και έχει μέχρι 11bar πίεση.Αν έχει κάποιος φωτογραφίες θα είναι τέλειο αν και το ξέρω ζητάω πολλά.

Ερωτηση, το shower screen που εχεις αναφερει καποια Posts πιο πανω δεν σε ικανοποιησε? τι διαφορα εχει με αυτο απο barista.gr ? (η τιμη ειναι 10 φορες μεγαλυτερη). Ρωταω γιατι σκεφτομαι να κανω και εγω την αλλαγη.

nikolakis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:06 pm
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: B. dose Preheat pid
2η Μηχανή:: Delonghi ec155 mod
Μύλος:: Ascaso i2,Ascaso i1
2ος Μύλος:: Kg79,Rossi rr45
Οι καφέδες μου:: coffeeguru.gr.

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από nikolakis » Σάβ Μαρ 14, 2015 5:06 pm

mediolanos έγραψε:
nikolakis έγραψε:Πάει μπήκε το μικρόβιο και είμαι έτοιμος για shower screen ims από San marco από barista.gr. Βέβαια με τρώει λίγο και η ρύθμιση opv αλλά δεν έχω καταλάβει από ένα άλλο νήμα που βρίσκεται εντός της μηχανής για να της κάνω αυτές τις δύο στροφές που λέει ο συμφορουμητης και έχει μέχρι 11bar πίεση.Αν έχει κάποιος φωτογραφίες θα είναι τέλειο αν και το ξέρω ζητάω πολλά.

Ερωτηση, το shower screen που εχεις αναφερει καποια Posts πιο πανω δεν σε ικανοποιησε? τι διαφορα εχει με αυτο απο barista.gr ? (η τιμη ειναι 10 φορες μεγαλυτερη). Ρωταω γιατι σκεφτομαι να κανω και εγω την αλλαγη.
Απλώς δουλεύει ακόμα καλύτερα...... Επίσης θα αλλάξω και το ακροφυσιο με ένα pannarello από
gaggia

nikolakis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:06 pm
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: B. dose Preheat pid
2η Μηχανή:: Delonghi ec155 mod
Μύλος:: Ascaso i2,Ascaso i1
2ος Μύλος:: Kg79,Rossi rr45
Οι καφέδες μου:: coffeeguru.gr.

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από nikolakis » Κυρ Μαρ 15, 2015 10:46 am

https://youtu.be/scQ5JV1H5qY
Στο συγκεκριμένο βίντεο(έχει σύνολο 7) ο χρήστης αφήνει 18 δευτερόλεπτα την αντλία ανοιχτή και η θερμοκρασία πέφτει στους 92.Μετα βάζει φίλτρο και κάνει κανονικά τα υπόλοιπα. Το δοκίμασα και έχει μεγάλη διαφορά αφού και οι βαθμοί (μάλλον) είναι σε αυτή την θερμοκρασία. Το ερώτημα είναι σε τι βαθμούς γίνεται εκχυλιση αν δεν γίνει η παραπάνω διαδικασία;;;;;

Άβαταρ μέλους
paradosiakos
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2015 11:51 pm
Όνομα: Kωνσταντίνος
Μηχανή:: Delonghi BCO260
2η Μηχανή:: Delonghi BCO410
Μύλος:: Max
Οι καφέδες μου:: Σκέτοι.

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από paradosiakos » Κυρ Μαρ 15, 2015 11:04 am

Προφανώς για το συγκεκριμένο καφε που θα έφτιαχνε ο τύπος, θα γινόταν σε πολύ ψηλότερη θερμοκρασία.
Το θεμα ειναι ότι χωρίς θερμόμετρα, μόνο με τη γεύση μπορούμε να πειραματιστούμε για το αν θελει κατεβασμα η θερμοκρασία και πόσα δευτερόλεπτα.
Αφού το δοκιμασες κι ειδες βελτίωση, σημαίνει ότι δουλεύει το σύστημα...
Θα το δοκιμάσω κι εγω, αν και μέχρι τώρα, τα καλύτερα αποτελέσματα τα ΄χω πάρει με το να ξεκινήσω την εκχύλιση με το που ανάψει πράσινο λαμπάκι.

:oneup: για τα βίντεο που βρήκες.

nikolakis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:06 pm
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: B. dose Preheat pid
2η Μηχανή:: Delonghi ec155 mod
Μύλος:: Ascaso i2,Ascaso i1
2ος Μύλος:: Kg79,Rossi rr45
Οι καφέδες μου:: coffeeguru.gr.

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από nikolakis » Τρί Μαρ 24, 2015 11:36 am

paradosiakos έγραψε:Προφανώς για το συγκεκριμένο καφε που θα έφτιαχνε ο τύπος, θα γινόταν σε πολύ ψηλότερη θερμοκρασία.
Το θεμα ειναι ότι χωρίς θερμόμετρα, μόνο με τη γεύση μπορούμε να πειραματιστούμε για το αν θελει κατεβασμα η θερμοκρασία και πόσα δευτερόλεπτα.
Αφού το δοκιμασες κι ειδες βελτίωση, σημαίνει ότι δουλεύει το σύστημα...
Θα το δοκιμάσω κι εγω, αν και μέχρι τώρα, τα καλύτερα αποτελέσματα τα ΄χω πάρει με το να ξεκινήσω την εκχύλιση με το που ανάψει πράσινο λαμπάκι.

:oneup: για τα βίντεο που βρήκες.
Καλημέρα. Δοκίμασες να παίξεις με την θερμοκρασία;;;;;

Άβαταρ μέλους
paradosiakos
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2015 11:51 pm
Όνομα: Kωνσταντίνος
Μηχανή:: Delonghi BCO260
2η Μηχανή:: Delonghi BCO410
Μύλος:: Max
Οι καφέδες μου:: Σκέτοι.

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από paradosiakos » Τρί Μαρ 24, 2015 7:42 pm

Με αντιγραφή του παραπάνω βίντεο, ο καφες μου βγήκε κρύος και χωρις κρέμα... Οπότε στη δική μου Delonghi παραέπεσε η θερμοκρασία.
Γενικά, δεν έχω προβλημα με υψηλές θερμοκρασίες.

nikolakis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:06 pm
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: B. dose Preheat pid
2η Μηχανή:: Delonghi ec155 mod
Μύλος:: Ascaso i2,Ascaso i1
2ος Μύλος:: Kg79,Rossi rr45
Οι καφέδες μου:: coffeeguru.gr.

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από nikolakis » Τετ Μαρ 25, 2015 10:22 am

paradosiakos έγραψε:Με αντιγραφή του παραπάνω βίντεο, ο καφες μου βγήκε κρύος και χωρις κρέμα... Οπότε στη δική μου Delonghi παραέπεσε η θερμοκρασία.
Γενικά, δεν έχω προβλημα με υψηλές θερμοκρασίες.
Εγώ δεν έχω κανένα θέμα με τη θερμοκρασία και παίρνω και καλή κρέμα με φρέσκο καφέ. Περιμένω περίπου 13 δευτερόλεπτα και κουμπώνω αμέσως και αρχίζω εκχύλιση. Το κάνω με καφέ Αιθιοπία και είναι σούπερ. Αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμούς κάνω εκχύλιση. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Με 100αρι αραμπικα φρέσκο δεν είναι και ότι καλύτερο, εκεί απλά μόλις ανάψει λαμπάκι ανοίγω για 3δευτερα και μετά κάνω εκχύλιση. Ψάχνω ρυθμιζόμενη opv για αλλαγή αλλά δεν έχω βρει κάτι που να είμαι σίγουρος ότι κάνει και έτσι ακόμη αναμονή....

tempelis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 19, 2015 2:02 pm
Όνομα: Σωκράτης
Μηχανή:: Delonghi EC150
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από tempelis » Κυρ Απρ 19, 2015 2:34 pm

καλησπέρα στο φορουμ.

Είμαι καινούριος στο είδος. Έχω μια delonghi ec150 (η ec155 χωρίς τα inox). Υπάρχουν άλλες διαφορές στις μηχανές?? δεν γνωρίζω.
Μου μπήκε το μικρόβιο να αρχίσω να πειραματίζομαι με τη μηχανή. Σκέφτομαι πρώτα να αγοράσω τα φίλτρα. Αλλά έχω μια παλιά delonghi ec7 που το φίλτρο είναι μεγάλο και np http://www.4delonghi.co.uk/coffee-maker ... ref=220570, αλλά για να χωρέσει θέλει κόψιμο και φάγωμα το Pf. Λέτε να ταιριάζει??
Συνήθως πόσο πρέπει να αλέθεται ο καφές??? έχει ένας φίλος τον χειροκίνητο της haribo από τα coffee islands και λέω να δοκιμάσω εκεί.

Άβαταρ μέλους
paradosiakos
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2015 11:51 pm
Όνομα: Kωνσταντίνος
Μηχανή:: Delonghi BCO260
2η Μηχανή:: Delonghi BCO410
Μύλος:: Max
Οι καφέδες μου:: Σκέτοι.

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από paradosiakos » Κυρ Απρ 19, 2015 8:19 pm

Aυτό πρέπει να 'ναι το τριπλο καλαθάκι που παιρνει 21+ γραμμαρια. Αν πειραξεις λιγο το πορταφιλτερ χωραει μια χαρα. Θελει 51mm tamper.
Όσον αφορά το κοψιμο, θελει αρκετα πιο χοντρο από το μονο και το διπλό γιατί με τα πολλά γραμμάρια + ψιλο κοψιμο θα σου μπουκώνει η delonghi. Κόψε μικροποσότητες σε διάφορες διαβαθμίσεις, για να δεις ποιό ταιριαζει στο μεγαλο καλαθάκι.

tempelis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 19, 2015 2:02 pm
Όνομα: Σωκράτης
Μηχανή:: Delonghi EC150
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από tempelis » Κυρ Απρ 19, 2015 10:35 pm

paradosiakos έγραψε:Aυτό πρέπει να 'ναι το τριπλο καλαθάκι που παιρνει 21+ γραμμαρια. Αν πειραξεις λιγο το πορταφιλτερ χωραει μια χαρα. Θελει 51mm tamper.
Όσον αφορά το κοψιμο, θελει αρκετα πιο χοντρο από το μονο και το διπλό γιατί με τα πολλά γραμμάρια + ψιλο κοψιμο θα σου μπουκώνει η delonghi. Κόψε μικροποσότητες σε διάφορες διαβαθμίσεις, για να δεις ποιό ταιριαζει στο μεγαλο καλαθάκι.
Τουλάχιστον οταν μιλάμε για διπλό ή μονό, το κόψιμο να είναι περίπου το ίδιο?? Βέβαια θα δοκιμάσω και το μεγάλο που έχω, αλλά λέω να αγοράσω άλλο πορταφίλτερ για δοκιμές, μιας και αυτό που έχω θα το χρησιμοποιεί και η γυναίκα με τα μανίσια φίλτρα. Ξέρετε που μπορώ να βρω φθηνά πορταφίλτερ. Επίσης, έχω δει και κάποια που τα δίνουν με np φίλτρο. Κάτι να προτείνετε???? Τέλος, παρατήρησα στη μηχανή μου πως όταν ανοίγω να τρέξει νερό, χωρίς το πορταφίλτερ δεν τρέχει με ζωντάνια, όπως στο βιντέακι του youtube που δείχνει σε προηγούμενα ποστ. Αξίζει η αλλαγή του με αυτόhttp://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=48600#tabtech που γράφετε σε προηγούμενα ποστ???Το προτεινόμενο είναι 48mm, αλλά αυτό που έχει η μηχανή είναι 42mm. Θα υπάρχει πρόβλημα????Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απάντηση