naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
KostasMD
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 4:22 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Ascaso Uno PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Mazzer SJ
2ος Μύλος:: Cunill Tauro
Οι καφέδες μου:: Taf, Valcafe
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από KostasMD » Παρ Αύγ 22, 2014 6:25 pm

To 52αρι δεν κάνει, μισό εκατοστό ή λίγο παραπάνω μόνο μπαίνει.
Στο 607706 μπαίνει το 52αρι; Αν είναι να κάνω παραγγελία απο τον Κουμπή αυτό (και όποτε έρθει),
είναι πιο συμφέρουσα κίνηση απο το να πάρω tamper νομίζω.

ne3go

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από ne3go » Σάβ Αύγ 23, 2014 3:02 pm

Μα αν βάλεις καφέ, πόσο χώρο θα χρειαστείς με το τάμπερ; Αν μπαίνει μισό εκατοστό, φτάνει να πατήσει τον καφέ.
Στο 607706 δεν κάνει σίγουρα το 52άρι.Κάνει ακριβώς το 51mm, το οποιό θα είναι πιο άνετο και για το 607731.

KostasMD
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 4:22 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Ascaso Uno PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Mazzer SJ
2ος Μύλος:: Cunill Tauro
Οι καφέδες μου:: Taf, Valcafe
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από KostasMD » Κυρ Αύγ 24, 2014 11:08 am

Γενικά φτάνει να πατήσω τον καφέ απλά δεν έχει πολύ περιθώριο οπότε πρέπει να
γεμίζω το καλαθάκι και να πατάω με το ενσωματωμένο tamper της μηχανής μέχρι να έρθει σε ένα
ύψος ο καφές κοντά στο χείλος για να μπορώ να τον πατήσω με το 52αρι.

Σκέφτομαι να κάνω παραγγελία το 607706, ειδικά λόγω χωρητικότητας σε σχέση με το 31, απο Κουμπη αλλα
σε άλλο θέμα γράφει ένα παιδί πως αυτό που παρέλαβε απο τον Κουμπή δεν ήταν το "σωστό".
Επειδή η παραγγελία απο buyspares βγαίνει 20€ και δεν υπάρχει λόγος να τα δώσω για τη Delonghi
μάλλον θα πέσει παραγγελία απο Κουμπη και είδωμεν.

KostasMD
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 4:22 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Ascaso Uno PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Mazzer SJ
2ος Μύλος:: Cunill Tauro
Οι καφέδες μου:: Taf, Valcafe
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από KostasMD » Κυρ Αύγ 24, 2014 6:57 pm

Τελικά παρήγγειλα 2 οπότε συνέφερε περισσότερο.
Παραγγείλαμε και ένα tamper 51mm απο ebay, αρκετά το ψείρισα.

kanelos

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από kanelos » Τρί Οκτ 28, 2014 8:52 pm

Ελπιζοντας πως δεν θα κουρασω πολυ αν ξανανοιξω το θεμα, να πω πως προσφατα αγορασα την EC680 της delonghi και απο τοτε ξεκινησα να ψαχνομαι για τα γνωστα, καλαθακια, portafilter κλπ.

Μην εχοντας διαβασει το συγκεκριμενο topic εψαξα και βρηκα το 6032109900 καλαθακι (διπλο non-presurrized) της delonghi απο το buyspares με την ελπιδα πως θα κανει στο πορταφιλτερ μου. Αφου λοιπον διαβασα εδω εχω δυο ερωτησεις για οποιον μπορει να βοηθησει:

1. αν ταιριαζει το πορταφιλτερ της EC155 στην EC680 για να το κανω naked
2. αν οχι, τοτε αν ταιριαζουν τα καλαθακια που βρηκα, στο πορταφιλτερ της ΕC680 που εχω
3. σε γερμανικο σαιτ, βρηκα καποιον που αγορασε το πορταφιλτερ της ΕC860 για την EC680 καθοτι υποστηριζει πως ειναι σαν επαγγελματικο (πολυ πιο βαρυ και φτιαγμενο απο μεταλλο αντι για αλουμινιο). Στην τιμη ειναι η αληθεια εχει 42 ευρω ενω της 680 εχει μονο 17 σαν ανταλλακτικο. Ξερει κανεις τι επιρροη εχει μια τετοια αλλαγη στο τελικο αποτελεσμα?

Σε καθε περιπτωση θα ηθελα μια εξηγηση αν γινεται. Υπαρχει καποιο αλλο πλεονεκτημα του naked portafilter περα απο την δυνατοτητα πληρους παρατηρησης της διαδικασιας εκχυλισης του αν τα καλαθακια που χρησιμοποιουνται ειναι ακριβως ιδια?

kanelos

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από kanelos » Πέμ Οκτ 30, 2014 7:39 pm

kanelos έγραψε:Ελπιζοντας πως δεν θα κουρασω πολυ αν ξανανοιξω το θεμα, να πω πως προσφατα αγορασα την EC680 της delonghi και απο τοτε ξεκινησα να ψαχνομαι για τα γνωστα, καλαθακια, portafilter κλπ.

Μην εχοντας διαβασει το συγκεκριμενο topic εψαξα και βρηκα το 6032109900 καλαθακι (διπλο non-presurrized) της delonghi απο το buyspares με την ελπιδα πως θα κανει στο πορταφιλτερ μου. Αφου λοιπον διαβασα εδω εχω δυο ερωτησεις για οποιον μπορει να βοηθησει:

1. αν ταιριαζει το πορταφιλτερ της EC155 στην EC680 για να το κανω naked
2. αν οχι, τοτε αν ταιριαζουν τα καλαθακια που βρηκα, στο πορταφιλτερ της ΕC680 που εχω
3. σε γερμανικο σαιτ, βρηκα καποιον που αγορασε το πορταφιλτερ της ΕC860 για την EC680 καθοτι υποστηριζει πως ειναι σαν επαγγελματικο (πολυ πιο βαρυ και φτιαγμενο απο μεταλλο αντι για αλουμινιο). Στην τιμη ειναι η αληθεια εχει 42 ευρω ενω της 680 εχει μονο 17 σαν ανταλλακτικο. Ξερει κανεις τι επιρροη εχει μια τετοια αλλαγη στο τελικο αποτελεσμα?

Σε καθε περιπτωση θα ηθελα μια εξηγηση αν γινεται. Υπαρχει καποιο αλλο πλεονεκτημα του naked portafilter περα απο την δυνατοτητα πληρους παρατηρησης της διαδικασιας εκχυλισης του αν τα καλαθακια που χρησιμοποιουνται ειναι ακριβως ιδια?
Απανταω στον εαυτο μου :D και σε οποιον αλλο δει αυτο το τοπικ και τον ενδιαφερει:

1. οχι δεν ταιριαζει, εχουνε διαφορετικο κουμπωμα και κανα χιλιοστο διαφορα στις διαστασεις
2. το καλαθακι ειναι υπο παραγγελια, θα μου ερθει σε καμια βδομαδα και θα δουμε. Το σιγουρο ειναι πως για να χωρεσει πρεπει να βγει το πλαστικο περιβλημα που εχει εσωτερικα το πορταφιλτερ και η βιδα που το συγκρατουσε να ταιριαστει με ενα παξιμαδι για να μην μεινει τρυπα..
3. παραμενει το ερωτημα, αν και οπου ρωτησα (και ρωτησα πολλους) εχει επιρροη
4. για το naked η ερωτηση παραμενει :c034:

nikolakis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:06 pm
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: B. dose Preheat pid
2η Μηχανή:: Delonghi ec155 mod
Μύλος:: Ascaso i2,Ascaso i1
2ος Μύλος:: Kg79,Rossi rr45
Οι καφέδες μου:: coffeeguru.gr.

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από nikolakis » Τρί Μαρ 03, 2015 8:20 pm

Καλησπέρα. Ξεθάβω το θέμα διότι αγόρασα την εν λόγω μηχανή και το καλαθακι το μεγάλο της krups κάνοντας όλες τις τροποποιησεις . Αλλά ακόμα και με 28γραμμαρια η εκχυλιση είναι χάλια πιτσιλαει παντού και ακούω κάτι σαν να βράζει το pf την ώρα της εκχυλιση. Μάλλον έχω δρόμο ακόμα...... :cfstd:

jimkopa
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τρί Μάιος 28, 2013 10:41 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από jimkopa » Τρί Μαρ 03, 2015 8:38 pm

Τι εννοεις 28 γραμμαρια ...τι καλαθακι ειναι αυτο με 28 γραμμαρια ?


εχεισ μυλο δικο σου? τι καφε χρησιμοποιεις ? Εχεις αγορασει Ταμπερ μεταλικο ?



κοιτα η μηχανη αυτην οσο και να την βελτιωσεις δεν μπορει να ποιασει πανω απο 6/10 ποιοτητας ...αλλα εστω να πιεις αξιοπρεπεις καφεδες θελει δουλεια και πολλα πειραματα

μην απογοητευεσαι ...ψιλοκοψε για αρχη κι αλλο τον καφε σου και κανε καλο πατημα σταυρωτο

nikolakis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:06 pm
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: B. dose Preheat pid
2η Μηχανή:: Delonghi ec155 mod
Μύλος:: Ascaso i2,Ascaso i1
2ος Μύλος:: Kg79,Rossi rr45
Οι καφέδες μου:: coffeeguru.gr.

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από nikolakis » Τρί Μαρ 03, 2015 8:57 pm

Είναι το μεγάλο καλαθακι της krups. Δες το πρώτο ποστ του θέματος. Το καλαθακι το μικρότερο της krups που έχω αγοράσει δεν μου κάνει κανένα θέμα με 17 γρ καφέ husbrand τον χρυσό. Απλά σε αυτό το καλαθακι τα 17 γρ φτάνουν κάτω από τη μέση του καλαθιου με λίγο πάτημα. Μύλο έχω kg79 με το γνωστό Mod και κόβω σχετικά ψιλά.... Θα κόψω ψηλότερο και θα δούμε... Πατητηρι καλό δεν έχω η αλήθεια είναι.... Αλλά και που θα βρω δε ξέρω. Πάντως δες το πρώτο ποστ με το καλαθακι της krups είναι τεράστιο....

jimkopa
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τρί Μάιος 28, 2013 10:41 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: naked pf και non-pressurised portafilter delonghi ec155

Δημοσίευση από jimkopa » Τρί Μαρ 03, 2015 10:03 pm

Το καθε καλαθακι εχει αναλογες τρυπες για τα γραμμαρια που χωραει ...δεν μπορεις να βαζεις 17 γραμμαρια σε καλαθακι 28 γραμμαριων ...βρες ενα καλο καλαθακι των 14-16 γραμμαριων και πειραμματισου σε αυτο αρκει να αφηνεις κενο 3 χιλ να μην ακουμπαει ο καφες σατην σιτα ...ακομη με τον συγκεκριμενο μυλο αν νομιζεις οτι κοβει ψιλα δεν κοβει καλα ...σορρυ αλλα τον εχω δοκιμασει ειναι μαπα ο μυλος .....


μην περιμενεις καλα αποτελεσματα με αυτον τον μυλο ...η μηχανη εχει πολλες ατελειες αν και ο μυλος δεν ειναι καλος σορρυ που σττο λεω τζαμπα παιδευεσαι


και κατι ακομη απορω γιατι ασχολεισαι με αυτο το γιγαντιο καλαθακι βλεπεις κανεναν να κανει καφε με καλαθακι μεγαλυτερο απο το διπλο?

Απάντηση