Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από johnnypirea » Δευ Αύγ 10, 2020 9:19 am

Καλημέρα και από εμένα εδώ και ένα μήνα κάτοχος μίας lelit pl 41 em και θέλω να ρωτήσω σχετικά με ένα θέμα που αντιμετωπίζω με το group και το διπλό καλαθάκι που χρησιμοποιώ το οποίο κουμπώνει μέχρι το ένα τέταρτο δεν πάει δλδ μέχρι την μέση και ακόμα και έτσι το αισθάνομαι να κουμπώνει με δυσκολία ενώ με το τυφλό όταν κάνω back flash που είναι βέβαια και γυαλιστερό κανένα πρόβλημα κατά τα άλλα εξαιρετική μηχανή σε σχέση πάντα με την gaggia baby που είχα μετά από 12 χρόνια βγήκε off ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Αύγ 10, 2020 11:17 am

Μην αγχώνεσαι είναι καινούργια ακόμα η μηχανή και η τσιμούχα είναι σκληρή ακόμα μετά από λίγο καιρό θα πάει 6 η ώρα και στην δικιά μου έτσι ήταν.

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από johnnypirea » Δευ Αύγ 10, 2020 11:31 am

Ευχαριστώ για την άμεση απαντηση

liopp
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Ιαν 31, 2020 4:07 pm
Όνομα: Λεωνίδας
Μηχανή:: Lelit PL41LEM
Οι καφέδες μου:: Coffee Guru

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από liopp » Δευ Αύγ 10, 2020 2:10 pm

Επιβεβαιωνω και εγω οτι ειχα το ιδιο "προβλημα". Μετα απο τρεις εβδομαδες χαλαρωσε.

kikos7
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:32 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από kikos7 » Δευ Αύγ 10, 2020 5:03 pm

Σε pl41 plust το είχα και εγώ στην αρχή. Έκλεινε το κλείστρο λίγες μοίρες με τίποτα δεν έρχονταν όχι καθετα ουτε μέχρι τις 45 μοίρες. Τελικά από ότι κατάλαβα, αν από την αρχή δεν σφιγγεις καλά το κλείστρο, κατά την εκχύλιση του καφέ ή και ειδικά κατά το backflush, η πίεση σηκώνει την φλάντζα και περνά νερό - καφέ και γενικά της αλλάζει θέση με αποτέλεσμα το κλείστρο πλέον να μην κλείνει καλά.
Εγώ έκανα ένα καλό καθάρισμα βγάζοντας ντουζιέρα, φλάντζα και τοποθέτηση πίσω σωστά με την μηχανή γυρισμένη ανάποδα να βλέπω τι κάνω. Από τότε πάντα σφίξιμο καλό του pf και κλείνει συνέχεια κοντά στις 90 μοίρες.
Φυσικά έλεγξε μήπως δεν κλείνει λόγω ότι βάζεις πολύ καφέ και βρίσκει στην ντουζιέρα.

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από johnnypirea » Δευ Αύγ 10, 2020 8:34 pm

Να πω πάνω σε αυτό ότι καφές είναι ζυγισμενος πάντα στα 15 γρ αλλά έχει μια τραχιά αίσθηση όταν κουμπώνει έχει λευκή φλάντζα και μου έχει κάνει εντύπωση πάντως με το τυφλο φίλτρο είναι μια χαρά ίσως επειδή είναι και γυαλιστερό ήθελα με την ευκαιρία να ρωτήσω αν είναι ασφαλές να ξαπλωθει η μηχανη γιατί φοβάμαι πιθανή έξοδο υπολειμμάτων νερών από μέσα

Ευχαριστω

liopp
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Ιαν 31, 2020 4:07 pm
Όνομα: Λεωνίδας
Μηχανή:: Lelit PL41LEM
Οι καφέδες μου:: Coffee Guru

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από liopp » Τρί Αύγ 11, 2020 2:01 pm

Παιδια τελικα εχει βρει κανεις τριπλο καλαθακι εκτος απο αυτο που εχει το barista που ειναι σε σετ?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Αύγ 11, 2020 2:13 pm

liopp έγραψε:
Τρί Αύγ 11, 2020 2:01 pm
Παιδια τελικα εχει βρει κανεις τριπλο καλαθακι εκτος απο αυτο που εχει το barista που ειναι σε σετ?
Aν δεν έχεις nuced pf πάρε το έχει το τριπλό καλαθάκι για να μην παίρνεις όλο το σετ

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από johnnypirea » Πέμ Αύγ 13, 2020 8:46 pm

Καλησπέρα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανεις το διπλό φίλτρο της ascaso το 57 αρι ταιριάζει στην lelit pl 41 em από τις φώτο το βλέπω καλύτερο από αυτό που είχε η συσκευασία της μηχανής και ένα δεύτερο αρκετές φορές ο καφές μετά την διύλιση μένει κολλημένος πάνω στην sower screen και τηρώ όλα τα προβλεπόμενα 15 λεπτά ελάχιστο ζυγισμενος καφές στα 15 γρ

Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από Grisos » Κυρ Σεπ 13, 2020 8:30 pm

Μέσα στον Αύγουστο, πριν γίνει η αγορά της lelit, αγόρασα διάφορα άλλα παρελκόμενα με ένα εξ αυτών να είναι και το παρακάτω γυμνό portafilter

https://www.bluestarcoffee.eu/lelit--57 ... 5582-p.asp

Από την πρώτη στιγμή παρατήρησα ότι κούμπωνε υπερβολικά έυκολα στο group ενώ το original δυσκολευόταν, όπως έχει αναφερθεί εξάλλου και από άλλα μέλη στις αρχές.

Αποτέλεσμα, σε εκχυλήσεις specialty, tigrato & moka, που κόβω πιο ψιλά και βάζω 18,5 gr - 19 gr να βγάινουνουν νερά από πάνω και να γίνεται χαμούλης. Διευκρινίζω ότι μιλάω για νερό και όχι για spray λόγω channeling. Σε δοκιμές αντίστοιχα με το original portafilter και με το ίδιο καλαθάκι, ascaso, δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα.

Συμπέρασμα, όποιος ψάχνεται για 57αρι γυμνό για Lelit καλύτερα να στραφεί προς το original που είναι βέβαια και στα διπλάσια λεφτά.

Απάντηση