Μηχανή αποκλειστικά για espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Αλεξ
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 15, 2019 4:20 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Dedica EC685
Μύλος:: 1Zpresso JX-PRO

Μηχανή αποκλειστικά για espresso

Δημοσίευση από Αλεξ » Τρί Σεπ 13, 2022 1:38 am

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από υπομονή 5 ετών έχω επιτέλους τη δυνατότητα για την αγορά μιας σοβαρής μηχανής. Έχω ρίξει αρκετό διάβασμα στο φόρουμ (και όχι μόνο), αλλά θα εκτιμούσα ορισμένες συμβουλές πρωτού προχωρήσω στην αγορά.
Παραθέτω ορισμένες πληροφορίες:
  • Χρήση: 1-2 καφέδες την ημέρα, μόνο espresso (δε θα χρειαστεί ποτέ παρασκευή γάλατος)
  • Budget: Max 1500 (ίσως και 2000 αν αξίζει πραγματικά)
  • Καφέδες: Speciality single origin καφέδες με προτίμηση σε φρούτα και οξύτητες
  • Υποψήφια: ECM Classika PID (ισχύει ότι είναι η καλύτερη SB μηχανή στην αγορά;)
Σκέφτηκα εξαρχής να πάω σε single boiler μηχανή καθώς δε θα χρησιμοποιώ την αφρογαλιέρα. Διάβασα όμως κάπου στο φόρουμ ότι ακόμα και για καθαρή παρασκευή espresso μια heat exchange μηχανή αποδίδει καλύτερα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Σιγά σιγά κοιτάω και για μύλο, απλά δεν έχω κάνει σοβαρή έρευνα ακόμα. Όπως και να χει, αν έχετε προτάσεις είναι βεβαίως ευπρόσδεκτες. (budget: Max 1000)

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μηχανή αποκλειστικά για espresso

Δημοσίευση από slaughter » Τετ Σεπ 14, 2022 11:01 am

Καλημέρα,
Αν η χρήση σου είναι αποκλειστικά espresso δεν αξίζει να κοιτάξεις κάτι διαφορετικό απο Single Boiler. Εγώ δεν θα πήγαινα σε επιλογή που δεν έχει καθόλου steam wand (e.g. Puristica) γιατί ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να αρχίσει να σου αρέσει ή να έρθει κάποιος και να θες να του φτιάξεις.

Η ECM Classika PID είναι μια καλή επιλογή αν θες να πας σε E61 αλλά να ξέρεις οτι θέλει τον χρόνο της να ζεσταθεί και αρκετή περιποίηση (cleaning, lubing, etc) οπως όλες οι Ε61.

Εναλακτικά μπορείς να δεις κάποια Lelit (e.g. Lelit PL91T Victoria PID) ή την Profitec GO που ζεσταίνονται πιο γρήγορα και γενικά θα "καίνε" λιγότερο ρεύμα, έχουν πιο χαλαρές απαιτήσεις σε συντήρηση και είναι πιο οικονομικές.

Έτσι μπορείς να διαθέσεις τα παραπάνω χρήματα σε μύλο ή εξοπλισμό.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μηχανή αποκλειστικά για espresso

Δημοσίευση από dasimo » Τετ Σεπ 14, 2022 4:46 pm

Πανέυκολο το αίτημα σας!

Μια single boiler οπως έγραψε και ο συμφορουμίτης παραπάνω . ECM Classica η Bezzera Unica αν θέλεις (που σίγουρα θέλεις) PID!
Οι παραπάνω δεν είναι οι αποκλειστικές προτεινόμενες για να μην παρεξηγηθώ, αλλα είναι αυτές που εγώ θα έβαζα στη λίστα μου απο την εμπειρία μου.
Απο εκεί και πέρα αν έφτανα στα 900 ευρώ , θα έφτανα και στα 1100 να παρω την Lelit Mara X για να έχω ΑΚΟΜΗ καλύτερη θερμική σταθερότητα λόγω HX (αλλα με υποτυπώδες PID) .

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Μηχανή αποκλειστικά για espresso

Δημοσίευση από evoman » Παρ Ιαν 13, 2023 4:35 pm

Τελικά τι πήρες;

konnosl
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 8:54 pm
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Samba, Taf, RollerRoasters

Re: Μηχανή αποκλειστικά για espresso

Δημοσίευση από konnosl » Τρί Μαρ 21, 2023 12:06 am

Ίδιες απαιτήσεις έχω και εγώ και προσανατολίζομαι σε puristica. Γιατί να δώσεις λεφτά για πράγματα που δεν χρησιμοποιείς; 1 μπόιλερ καθόλου steam και πανέμορφη μηχανή με εξαιρετική θερμική σταθερότητα και όλα τα αξεσουάρ για πολύ καλό εσπρέσο. Πίεση, θερμοκρασία και flow control αν μελλοντικά χρειαστείς.

Απάντηση