Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Δεκ 03, 2022 11:09 am

Δεν χάνεις τίποτα αν δοκιμάσεις να βάλεις και την παλια από μέσα για να σφίξει καλά αν και το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να εχεις σωστή ροή.

Άβαταρ μέλους
tparlos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2019 11:59 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41EM
2η Μηχανή:: Krups XP4020
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από tparlos » Τετ Ιαν 18, 2023 7:52 pm

Μετά την αναβάθμιση του μύλου από Graef CM702 σε Eureka Mignon Zero και αφού διαπίστωσα στην πράξη την διαφορά στην άλεση, θεώρησα ότι είναι ώρα να προχωρήσω σε αγορά bottomless portafilter.
Πήρα το lelit PLA570V από amazon.it στα 48,64€ με τα μεταφορικά (ακριβό είναι η αλήθεια, αλλά προτίμησα το μαμά αντί του bluestarcoffee για λόγους συμβατότητας και του τριπλού καλαθιού) και ήρθε σε 3 μέρες: https://www.amazon.it/Lelit-PLA570V-Por ... 162&sr=8-1
Πρώτη εντύπωση πολύ θετική, αλλά επιφυλάσσομαι να το δοκιμάσω και με διαφορετικούς καφέδες και καλαθάκια.

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από DimK » Κυρ Απρ 02, 2023 11:24 am

Καλημέρα στην παρέα.

Μετά από αρκετές δοκιμές, και τον νέο μύλο df64p, νομίζω κατέληξα σε μία διαδικασία που δεν έχει σφάλματα (πλην καμία φορά το κακού πατήματος)

Για το πρόβλημα της κακής ροής/κατανομής νερού από τη σίτα, έχει λυθεί εντελώς με τη χρήση 2 σιτών (της μαμάς και της IMS) και επιπλέον (μετά από προτροπή ενός συμφορουμίτη) την αγορά ανοξείδωτης σίτας 57,4mm και τοποθέτησή της πάνω από τον καφέ, η οποία κατανέμει ακόμα καλύτερα το νερό, και φυσικά προστατεύει τη μηχανή από τα υπολείμματα καφε.
Το pack βγαινει αψογο!!

Επίσης , δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος...αλλά λόγω του ανοξείδωτου φίλτρου, καθότι με το κλεισιμο της αντλίας και την υποπίεση στο group ο καφές δεν κολλάει στη σίτα, κάνω χειροκίνητα"preinfusion" δηλαδή άνοιγμα αντλίας για 1-1,5sec (πριν προλάβει να δείξει αύξηση πίεσης το μανόμετρο) , κλείσιμο και σε 2 sec ξανα άνοιγμα. Νομίζω πετυχαίνει....καθότι από τότε που ξεκίνησα δοκιμές έχω πολύ ομαλή ροή από το κομμένο.

Τέλος επειδή όσοι διαβάζουν έχουν μάλλον lelit, και άρα δύο σωληνάκια στη δεξαμενή νερού, βρήκα ένα πρόχειρο τρόπο για πειραματισμό με την πίεση εκχύλισης για δοκιμές.(..ναι λίγον μπακάλικος, αλλά αν κάποιος δει διαφορά στη γεύση, μπορεί μετά να ρυθμίσei μόνιμα την βαλβίδα στην πίεση που θελει, ...τι να κάνουμε lelit έχουμε όχι ecm ή profitec)
1ον ανοίγουμε τη μηχανή και βάζουμε ένα tire up στο σημείο ένωσης του σωλήνα σιλικόνης με την βαλβίδα πίεσης (opv), γιατί είναι πιθανό κατά τη δοκιμή να φύγει...και να τρέχει νερό μέσα στη μηχανή.
2ον κατά την εκχύλιση έχοντας ανοιχτό το καπάκι του νερού, πιάνουμε το σωληνάκι σιλικόνης επιστροφής νερού στο δοχείο και τσακίζοντας το (σε ^) με το χέρι ανεβαίνει η πίεση στο πιεσόμετρο, και μάλιστα αρκετά ομαλά, είναι πολύ εύκολο να κρατήσεις σταθερή πίεση σε όποια τιμή θέλεις.'
Το δοκίμασα στον ίδιο καφέ από 9 εώς 13 bar...και νομίζω τον καλύτερο (στα γούστα μου ) τον είχα στα 9.5-10bar, ( η βαλβίδα στην δικιά μου ήρθε από εργοστάσιο στα 9). Ίσως έτσι επηρέασα και την σταθερότητα, γιατί καλή η σταθερότητα στη θερμοκρασία που μας ανησυχεί, αλλά υπάρχει και η πίεση που πολλές φορές στην αρχή της εκχύλισης παρατηρώ 9bar μετά τα πρώτα 8-9sec αρκετές φορές ξεκινάει και πέφτει σιγά -σιγά στα 8,5-8 bar.

Αυτό που είχα σταθερό ήταν το κόψιμο καφέ και την ποσότητα καφέ in/out. φυσικά αλλάζει λίγο ο χρόνος εκχύλισης αλλά λιγότερο από ότι περίμενα δηλαδη μεταβολή σε 2-3 sec, αμελητέο θα έλεγα.
Φυσικα αυτό έχει σχέση με την καμπύλη λειτουργίας της αντλίας που έχει η κάθε μηχανή.

Άβαταρ μέλους
digibill
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Μαρ 06, 2019 10:42 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Kudu, Ipanema, Utopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από digibill » Σάβ Απρ 08, 2023 12:00 pm

DimK έγραψε:
Κυρ Απρ 02, 2023 11:24 am
Ίσως έτσι επηρέασα και την σταθερότητα, γιατί καλή η σταθερότητα στη θερμοκρασία που μας ανησυχεί, αλλά υπάρχει και η πίεση που πολλές φορές στην αρχή της εκχύλισης παρατηρώ 9bar μετά τα πρώτα 8-9sec αρκετές φορές ξεκινάει και πέφτει σιγά -σιγά στα 8,5-8 bar.
Αυτή η σταδιακή πτώση πίεσης κατά την εκχύλιση είναι φυσιολογική. Κατά την εκχύλιση αλλάζει η πυκνότητα του μέσου που περνάει το νερό (το puck στην αρχή είναι αλεσμένος καφές, γεμίζει με νερό και -στην ιδανική περίπτωση- νερό εισχωρεί ομοιόμορφα παντού, γεμίζει τα κενά, αυξάνει τον όγκο του, εκχυλίζει τον καφέ και η σκόνη του καφέ σταδιακά χάνει μάζα (αυτό που πέφτει μαζί με το νερό στο ποτήρι). Επομένως, η ροή γίνεται σταδιακά πιο εύκολη για το νερό, γι αυτό και παρατηρείται αυτή η πτώση πίεσης. Το ζήτημα έιναι αυτό να συμβαίνει ομαλά και βέβαια η συνολική πτώση να είναι 1-1,5 bar κι όχι 3-4...

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από DimK » Κυρ Απρ 09, 2023 2:07 pm

Αυτό που λές (για την πτωση πίεσης) έχει λογική εξήγηση όσο αφορά τον καφέ. Αυτό που νομίζω δεν θα έπρεπε να συμβαινει, είναι τελικά να πέφτει η πίεση. Ναι, η αντίσταση στο pack μειώνεται....αλλά η opv αυτό έρχεται να αντισταθμίσει νομίζω. Φτάνει στα 9 bar....ανοιγει η opv,μένει σταθερή η πίεση στο μανόμετρο, πέφτει η αντίσταση του καφέ (..δεν ξέρουμε πόση θα ήταν χωρις opv ,αλλά σίγουρα πάνω απο 9bar αφού βλέπουμε να τρέχει νερό από την opv) και συνεπώς θα έπρεπε να μένει στα 9 μέχρι να κλείσει η opv εντελώς. Αν πέσει παρακάτω τότε η ροή μέσω της opv θα έπρεπε να είναι 0.
Νομίζω αυτό έχει να κάνει με την opv, γιαυτό και στις μικρές lelit έχει μια opv περίπου 1/3 διαστάσεων των μεγάλων μηχανών lelit ή των ECM, bezzera Κλπ. Μικρό ελατήριο, που μάλλον δεν μπορεί να κλείσει εντελώς μετά την πτώση των 9 bar.

Qlim4X
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 10:48 pm

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από Qlim4X » Κυρ Δεκ 31, 2023 10:35 pm

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!

Με χαρα σας ανακοινωνω οτι μολις απέκτησα την Lelit Anita PL042TEMD. Και σαν να μην εφτανε αυτο πειρα και τα ακολουθα αξεσουαρ σαν κλασικος σπασικλας :geek: (3 καλαθακια ηρθαν με την μηχανη):
  • Lelit tamper 57
  • Lelit knock box + brush +
  • Naked portafilter
  • Blind basket
  • ESE basket
  • 7-9 basket
  • 14-18 basket
  • 18-21 basket
  • Puly cleaning powder
  • Puly grind crystals
  • Lelit 70L filter

Και τωρα παμε στα δυσκολα, ψαχνω απεγνωσμενα να βρω τα ακολουθα:
  • 57.35 puck screen
  • 57.35 dosing cup
Για το dosing cup καπου ειδα οτι το καθαρο 58 (οχι 58.5) χωραει. ισχυει? το εχει δοκιμασει κανεις?

Με το puck screen τι κανουμε? εχω φαει τον τοπο και δεν βρισκω κατι περα απο ενα μαγαζι αγγλια (τελωνειο+++)

Ευχαριστω προκαταβολικα!

georgekyr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 11, 2021 9:29 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Anita PL042TEM
Μύλος:: Lelit Anita PL042TEM

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από georgekyr » Παρ Ιαν 19, 2024 1:17 pm

Καλημέρα!
Βασικα είμαι σε αναζήτηση για νέο καλαθάκι. Διαβάζοντας το νήμα ουσιαστικά για να πας σε κάτι καλύτερο είτε Ascaso είτε IMS competition. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω πουθενά κανένα από τα 2 διαθέσιμα.

Ως τώρα χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο το διπλό και πολύ λίγο το τριπλό της Lelit - το τριπλό ήρθε με το γυμνό της Lelit.
Αλλά το τριπλό τείνω να το χρησιμοποιώ μόνο με καφέδες που έχουν συνταγές για 19+ γραμμάρια. Τον περισσότερο καιρό τον περνάω με "μπαγιάτικους" καφέδες ή με χαρμάνια σαν το pianeta blue TAF όπου 16.5 - 17 γραμμάρια είναι αρκετά και το διπλό καλαθάκι καλύτερο.
Αν δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες έχουν ανοίξει οι τρύπες αν και δεν νομίζω ότι έχει φάει και τρελή χρήση 2 χρόνια με 2 καφεδάκια τη μέρα.
Πάντως σε σχέση με τις αρχές τους ίδιους καφέδες (πχ τον TAF που είπα) πρέπει να τους κόψω πιο λεπτά για να πετύχω τους ίδιους χρόνους, που μπορεί να είναι αποτέλεσμα της αυξημένης ροής που αφήνει το καλαθάκι.

Αυτό με τις μεγαλύτερες τρύπες είναι το διπλό. Και αν και οι φωτογραφίες δεν είναι με ακριβώς την ίδια κλίση, οπτικά από κοντά η ίδια διαφορά στο μέγεθος φαίνεται.

Οπότε, ξέρει κανένας αν υπάρχει πουθενά διαθέσιμο Ελλάδα ή ΕΕ competition διπλό καλαθάκι;
Συνημμένα
διπλό.JPEG
τριπλό.JPEG

serqual
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιαν 21, 2020 2:25 pm
Όνομα: Σεραφείμ
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM Pid
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Τοποθεσία: Athens

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από serqual » Παρ Ιαν 19, 2024 2:40 pm

Έχοντας κι εγώ μια Lelit PL41 TEM PID με 57άρι κλείστρο θέλω να προμηθευτώ τα παρακάτω
57.35 puck screen
57.35 dosing cup

Μήπως κάποιος γνωρίζει site για παραγγελία? (κατά προτίμηση να υπάρχουν και τα 2 προίόντα σε 1 site και καλύτερα να είναι από Ελλάδα)

Ευχαριστώ

georgekyr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 11, 2021 9:29 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Anita PL042TEM
Μύλος:: Lelit Anita PL042TEM

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από georgekyr » Παρ Ιαν 19, 2024 4:56 pm

serqual έγραψε:
Παρ Ιαν 19, 2024 2:40 pm
Έχοντας κι εγώ μια Lelit PL41 TEM PID με 57άρι κλείστρο θέλω να προμηθευτώ τα παρακάτω
57.35 puck screen
57.35 dosing cup

Μήπως κάποιος γνωρίζει site για παραγγελία? (κατά προτίμηση να υπάρχουν και τα 2 προίόντα σε 1 site και καλύτερα να είναι από Ελλάδα)

Ευχαριστώ
Και τα δύο υπάρχουν διαθέσιμα στο Aliexpress. Από εκεί έχω πάρει μερικά αξεσουάρ όπως τη σίτα, τις βελόνες και το κανατάκι για το αφρόγαλα.

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από tziminhio » Σάβ Μαρ 02, 2024 2:19 pm

Παιδιά επειδή κοιτ'αω να προμηθευτ'ω puck screen απο Ελλάδα η Ευρώπη , εχετε να προτείνεται κάτι ?
Βρισκω απο ali αυτό https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... nav-review απλά δεν ξέρω τι παίζει με τα mm (πχ 1mm, 1,5mm και 2mm). Ποιες οι διαφορές τους ? Σίγουρα το 57,3 αλλά πάχος τι επιλέγουμε ?

Απάντηση