Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από evoman » Τρί Οκτ 04, 2022 10:51 am

gaig έγραψε:
Δευ Οκτ 03, 2022 3:12 pm
F117 έγραψε:
Σάβ Οκτ 01, 2022 1:38 pm
Ρίξε μια ματιά εδώ

https://youtu.be/avQxv5zUCdg

Υγ. Γμω τις καφετέριες πήρες :coffee:
αααα μαλιστα, τωρα βαλαμε και το τεχνικο μενου στο παιχνιδι.. :priest:
εκανα τις ρυθμισεις, την εβαλα να δειχνει και πραγματικη θερμοκρασια. Αρα η θερμοκρασια τωρα ποια να ειναι... Γιατι οι προλαλησαντες υποθετω οτι δεν εχουν κανει την ιδια ρυθμιση και αναφερονται στη θερμοκρασια που ρυθμιζουν τη μηχανη. Αρα υπολογιζω το 8-10 βαθμους offset..? Ή μηπως εχουν κανει ολοι αυτες τις αλλαγες?

Το πακετο βεβαια παραμενει ο μη βαθμονομημενος μυλος.. που ενιοτε δεν παιρνει και τη ρυθμιση :waf:
Ακόμα παιδεύεσαι με τον μύλο;;; Μην αλλάζεις συνέχεια καφέ, κράτα έναν μέχρι να βρεις πού βαδίζεις. Πραγματικά δεν χρειάζεται να κάνεις πάνω από 3-4 προσπάθειες για να πετύχει η συνταγή.

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τρί Οκτ 04, 2022 2:25 pm

evoman έγραψε:
Τρί Οκτ 04, 2022 10:51 am
Ακόμα παιδεύεσαι με τον μύλο;;; Μην αλλάζεις συνέχεια καφέ, κράτα έναν μέχρι να βρεις πού βαδίζεις. Πραγματικά δεν χρειάζεται να κάνεις πάνω από 3-4 προσπάθειες για να πετύχει η συνταγή.
Με τους καφεδες το διαπιστωσα.. πρεπει να επιμεινω μεχρι να το πετυχω.

Αυτο που τα αλλαξε τωρα ειναι οι νεες ρυθμισεις συν την πραγματικη θερμοκρασια.

Δηλαδη ο Spira λεει ρυθμιζει στους 101 για να συνυπολογιζει το offset, αρα συμπεραινω οτι δεν εχει ρυθμισει τη μηχανη να δειχνει πραγματικη θερμοκρασια.
Εσυ στους 95 εχεις TR 0 ή 1?

Παρατηρω επισης οτι τωρα (TR=1) ανεβαινει η ενδειξη στους 120+, μετα ξεκινα να πεφτει και καποια στιγμη ειναι ετοιμη.
Με TR=0, απο πολυ πιο πριν δειχνει οτι ειναι ετοιμο στους 95 να κανει εκχυλιση. Πρεπει να περιμενω αυτον τον extra χρονο να σταθεροποιηθει?

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από Spira » Τρί Οκτ 04, 2022 4:34 pm

gaig έγραψε:
Τρί Οκτ 04, 2022 2:25 pm
evoman έγραψε:
Τρί Οκτ 04, 2022 10:51 am
Ακόμα παιδεύεσαι με τον μύλο;;; Μην αλλάζεις συνέχεια καφέ, κράτα έναν μέχρι να βρεις πού βαδίζεις. Πραγματικά δεν χρειάζεται να κάνεις πάνω από 3-4 προσπάθειες για να πετύχει η συνταγή.
Με τους καφεδες το διαπιστωσα.. πρεπει να επιμεινω μεχρι να το πετυχω.

Αυτο που τα αλλαξε τωρα ειναι οι νεες ρυθμισεις συν την πραγματικη θερμοκρασια.

Δηλαδη ο Spira λεει ρυθμιζει στους 101 για να συνυπολογιζει το offset, αρα συμπεραινω οτι δεν εχει ρυθμισει τη μηχανη να δειχνει πραγματικη θερμοκρασια.
Εσυ στους 95 εχεις TR 0 ή 1?

Παρατηρω επισης οτι τωρα (TR=1) ανεβαινει η ενδειξη στους 120+, μετα ξεκινα να πεφτει και καποια στιγμη ειναι ετοιμη.
Με TR=0, απο πολυ πιο πριν δειχνει οτι ειναι ετοιμο στους 95 να κανει εκχυλιση. Πρεπει να περιμενω αυτον τον extra χρονο να σταθεροποιηθει?

Δεν έχω κάνει καμιά ρύθμιση στο pid(δηλαδή όπως είχες έρθει).
Εγώ θα σου πρότεινα να μην πειράζεις καμία ρύθμιση προς το παρόν. Δοκίμασε με έναν καφέ, μέχρι να μάθεις να κόβεις σωστά και να πατάς σωστά (με την ίδια δύναμη) και μετά άρχισε να πειραματίζεσαι με τα υπόλοιπα. Για αρχή προσπάθησε να είσαι μεταξύ 25"-30" και με in 18gr να έχεις 36-40gr έξοδο.

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τρί Οκτ 04, 2022 7:44 pm

Spira έγραψε:
Τρί Οκτ 04, 2022 4:34 pm
Δεν έχω κάνει καμιά ρύθμιση στο pid(δηλαδή όπως είχες έρθει).
Εγώ θα σου πρότεινα να μην πειράζεις καμία ρύθμιση προς το παρόν. Δοκίμασε με έναν καφέ, μέχρι να μάθεις να κόβεις σωστά και να πατάς σωστά (με την ίδια δύναμη) και μετά άρχισε να πειραματίζεσαι με τα υπόλοιπα. Για αρχή προσπάθησε να είσαι μεταξύ 25"-30" και με in 18gr να έχεις 36-40gr έξοδο.
Ναι, το ειχες στοκ.
Σωστα! Για το πατημα εχω δυναμομετρικο, βγαζω 38γρ σε 26" με pre-infusion (οκ, στην επομενη παρασκευη θα κοψω ελαφρως πιο fine)
Καφε θα συνεχισω kawa utopia μεχρι να βγουν σωστα τα νουμερα και να δω αν μου αρεσει.

Απλα το βιντεο ηταν προχωρημενο και μπηκα στον πειρασμο να πειραξω πραγματα που δεν κατανοω απολυτως

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Δευ Οκτ 17, 2022 2:58 pm

το εχω βρει με κοψιμο και δοσολογιες και πλεον δοκιμαζω καφεδες!

Επειδη εχω φτιαξει πλεον πανω απο 50 καφεδακι (ανετα), θα πρεπει να κανω και κανενα καθαρισμο

Βλεπω πολλοι επιλεγουν cafiza (αν εχει τριοδη βαλβιδα?), καποιοι λενε οτι προκαλει διαβρωση προτεινουν pully που ειναι πιο καταλληλο, αλλα και καποιοι ως ακομη πιο καταλληλο απλα αραιωνουν κιτρικο οξυ σε νερο... :o

Τελικα τι κανετε στις μηχανες σας?

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από Spira » Δευ Οκτ 17, 2022 3:08 pm

Η Lelit γενικά συνιστά τα puly (πολλά καθαριστικά που δίνει είναι της puly)
To Puly Caff χρησιμοποιώ για τον καθαρισμό του group, portafilter, basket. Το κάνω ανά περίπου 100 καφέδες. Ενδιάμεσα μπορείς να κάνεις και backflush με σκέτο νερό.

Το οξύ που αναφέρεις είναι για αφαλάτωση που χρειάζεται πιο αραιά...
Αν και στις οδηγίες γράφει ότι αφαλάτωση δεν πρέπει να γίνει, στο επίσημο κανάλι έχει οδηγίες πως να το κάνεις με το puly descaler. Σε σχόλιο έχει γραφτεί ότι στις οδηγίες έχει αντιγράφει από παλιά και δεν είναι ενημερωμένο (δεν ισχύει). Και ότι καλό είναι να γίνεται μία φορά το χρόνο από τεχνικό.

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Δευ Οκτ 17, 2022 5:28 pm

Spira έγραψε:
Δευ Οκτ 17, 2022 3:08 pm
Η Lelit γενικά συνιστά τα puly (πολλά καθαριστικά που δίνει είναι της puly)
To Puly Caff χρησιμοποιώ για τον καθαρισμό του group, portafilter, basket. Το κάνω ανά περίπου 100 καφέδες. Ενδιάμεσα μπορείς να κάνεις και backflush με σκέτο νερό.

Το οξύ που αναφέρεις είναι για αφαλάτωση που χρειάζεται πιο αραιά...
Αν και στις οδηγίες γράφει ότι αφαλάτωση δεν πρέπει να γίνει, στο επίσημο κανάλι έχει οδηγίες πως να το κάνεις με το puly descaler. Σε σχόλιο έχει γραφτεί ότι στις οδηγίες έχει αντιγράφει από παλιά και δεν είναι ενημερωμένο (δεν ισχύει). Και ότι καλό είναι να γίνεται μία φορά το χρόνο από τεχνικό.
θενξ για την απαντηση, παρηγγειλα το πουλι :mrgreen:
το οτι βαζω νερο κωστηλατα βοηθα καθολου τη μηχανη ή καλυτερα να χρησιμοποιω το φιλτρο?

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από Spira » Δευ Οκτ 17, 2022 7:06 pm

gaig έγραψε:
Δευ Οκτ 17, 2022 5:28 pm
Spira έγραψε:
Δευ Οκτ 17, 2022 3:08 pm
Η Lelit γενικά συνιστά τα puly (πολλά καθαριστικά που δίνει είναι της puly)
To Puly Caff χρησιμοποιώ για τον καθαρισμό του group, portafilter, basket. Το κάνω ανά περίπου 100 καφέδες. Ενδιάμεσα μπορείς να κάνεις και backflush με σκέτο νερό.

Το οξύ που αναφέρεις είναι για αφαλάτωση που χρειάζεται πιο αραιά...
Αν και στις οδηγίες γράφει ότι αφαλάτωση δεν πρέπει να γίνει, στο επίσημο κανάλι έχει οδηγίες πως να το κάνεις με το puly descaler. Σε σχόλιο έχει γραφτεί ότι στις οδηγίες έχει αντιγράφει από παλιά και δεν είναι ενημερωμένο (δεν ισχύει). Και ότι καλό είναι να γίνεται μία φορά το χρόνο από τεχνικό.
θενξ για την απαντηση, παρηγγειλα το πουλι :mrgreen:
το οτι βαζω νερο κωστηλατα βοηθα καθολου τη μηχανη ή καλυτερα να χρησιμοποιω το φιλτρο?
Μπορείς να πάρεις πληροφορίες από το αντίστοιχο thread. Καθένας σίγουρα χρησιμοποιεί διαφορετική λύση.
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ νερό βρύσης που το φιλτράρω σε κανάτα brita. Το φίλτρο της lelit κρατάει λίγο και είναι ακριβό και αν χρησιμοποιείς εμφαλιωμένο νερό δεν χρειάζεται να το έχεις εγκατεστημένο.

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τρί Δεκ 13, 2022 1:35 pm

evoman έγραψε:
Πέμ Σεπ 15, 2022 6:12 pm
Συμφωνώ ότι ο μύλος της Kate είναι σπαστικός όταν ο καφές θέλει δραματική αλλαγή στην άλεση (πχ σε πολύ ψιλό κόψιμο ενώ πριν έκοβες μέτρια). Αν θες να σε βοηθήσω με συμβουλές μιας κ έχω την ίδια μηχανή, στείλε μου πριν απελπιστείς :)
Μιας και εχεις την ιδια μηχανη.. καπου διαβασα στο φορουμ οτι ο μυλος πρεπει να αλλαζει η ρυθμιση του ενω δουλευει. Αυτο ειναι με κοκκους μεσα (δηλαδη ενω αλεθει) ή αδειος (δηλαδη να εχω βγαλει οσο καφε εχει μεσα και να ξεκινησω αλεσμα και τοτε να αλλαξω τη ρυθμιση)?

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από evoman » Τετ Δεκ 14, 2022 4:52 pm

gaig έγραψε:
Τρί Δεκ 13, 2022 1:35 pm
evoman έγραψε:
Πέμ Σεπ 15, 2022 6:12 pm
Συμφωνώ ότι ο μύλος της Kate είναι σπαστικός όταν ο καφές θέλει δραματική αλλαγή στην άλεση (πχ σε πολύ ψιλό κόψιμο ενώ πριν έκοβες μέτρια). Αν θες να σε βοηθήσω με συμβουλές μιας κ έχω την ίδια μηχανή, στείλε μου πριν απελπιστείς :)
Μιας και εχεις την ιδια μηχανη.. καπου διαβασα στο φορουμ οτι ο μυλος πρεπει να αλλαζει η ρυθμιση του ενω δουλευει. Αυτο ειναι με κοκκους μεσα (δηλαδη ενω αλεθει) ή αδειος (δηλαδη να εχω βγαλει οσο καφε εχει μεσα και να ξεκινησω αλεσμα και τοτε να αλλαξω τη ρυθμιση)?
Αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να αλλάζει η ρύθμιση ενώ δουλεύει με καφέ. Εγώ αυτό το βρίσκω ταλαιπωρία με τον συγκεκριμένο μύλο, εκτός κ αν πρόκειται για πολύ μικρό adjustment. Πολύ συχνά (ειδικά όταν θέλω αλλαγές της τάξης των 10 δευτερολέπτων στην εκχύλιση) αλλάζω όταν είναι εντελώς άδειος από κόκκους και εκτός λειτουργίας και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Απάντηση