Espresso Accessories

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Spira » Τρί Ιούλ 12, 2022 5:40 pm

laonikos78 έγραψε:
Τρί Ιούλ 12, 2022 5:37 pm
Και τι σε έκανε να μην έχεις δοκιμάσει ακόμα το bottomless portafilter και δουλεύεις με το spout?
Σήμερα μου ήρθε :a080:

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από laonikos78 » Τρί Ιούλ 12, 2022 5:50 pm

Ίσως να έχεις και το δίκιο σου Spira για την ζυγαριά, εσύ ξέρεις θα ήθελα να κάνω αναφορά πως επέλεξα την ζυγαριά μου.
Βασικά το θέμα ζυγαριά το πήρα στα σοβαρά (όσο μπορούσα) και πριν την αγορά έβαλα κάτω τις επιλογές και τα χρήματα προσπαθώντας να βρω την οικονομική και ποιοτική μεσότητα.
Διάβασα λοιπόν σε φόρουμ του εξωτερικού και είδα πως ΠΟΛΛΑ χέρια είχαν πρόβλημα με το touch δεν είχαν πρόβλημα οι ποιοτικές ζυγαριές touch αλλά τα δάκτυλα και πόσο αυτό είναι 'καταστροφικό' για μια εκχύλιση αν δεν πιάσει το touch οπότε κινήθηκα σε ζυγαριά με κουμπιά και αδιάβροχη τέλος να μην έχει μπαταρίες αλλά να φορτίζει.
..Για πάντα και μια μέρα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τρί Ιούλ 12, 2022 10:09 pm

Spira έγραψε:
Τρί Ιούλ 12, 2022 4:58 pm
Πήρα κάποια accessories οπότε γράφω την εμπιρεία μου μέχρι στιγμής.
Tamper πήρα το 58.55mm της Lelit. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το πλαστικό που ερχόταν με την μηχανή. Ταιριάζει ακριβώς το συγκεκριμένο, οπότε είδα διαφορά από την χρήση του με το καλεμέρα. Το πλαστικό(χώρια από την αίσθηση) άφηνε κενό στο πλάι με αποτέλεσμα να μένει απάτητος καφές στις γωνίες

Πήρα το bottomless portafilter αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Στα θετικά ότι έχει και έξτρα καλαθάκι για 18-21gr καφέ.

Πήρα το κιτ καθαρισμού της lelit. Δεν είναι κάτι εντυπωσιακό σε ποιότητα, ίσως σε τιμή είναι λίγο τσιμπημένο για αυτό που είναι.

Πήρα την ζυγαριά της Timemore (Black mirror). Επειδή η μηχανή μου έχει timer δεν αξοποιώ καθόλου τον timer που έχει.
Φαίνεται να έχει ακρίβεια αλλά δεν με βολεύει πολύ στην χρήση της. Το κουμπί που ανοίγει είναι λίγο εκνευριστικό, επίσης τα κουμπιά που είναι touch δεν με βολέυουν ιδαίτερα και επειδή είναι και αρκετά χοντρή(ψιλή) δεν μου είναι εύχρηστη. Πιθανόν να μην την κρατήσω...

Πήρα μία Γαλατιέρα. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει Ίσως τα 350ml που διάλεξα να είναι μικρό σαν μέγεθος.

Τέλος σκέφτομαι λίγο αργότερα να πάρω το knock box(συρτάρι) της joe frex για να το έχω κάτω από το μύλο.
Και ένα distrubuttor της motta στα 58,5mm.
Εύχομαι να τα αξιοποιήσεις και καλά καφεδάκια .!!
το knock box ξανασκεψου το. εγω πχ δεν θα το αγορασω τελικα, οπως και το distributor. δηλαδη μονο wdt και tamping και εισαι σουπερ !

Το ειχα διαβασει για την TimeMore , βεβαια δεν ηταν αυτος ο λογος που πηρα την Felicita (για ζυγαρια ειναι ακριβη).

Γαλατιερα φιλε ακομα δεν κανω καφεδες με γαλα , αλλα στο μελλον αν ειναι να παρω να παρω αυτη με τα μεγαλυτερα ml ??

Το κιτ καθαρισμού το πήρα και εγώ. Όντως τίποτα το σπουδαίο , λίγο τσιμπημένο , αλλά όχι πολύ να ξέρεις. και χωριστά άλλες μάρκες να έπαιρνες από Αμαζον ίσως να έβγαιναν πάνω κάτω τα ίδια. εξαρτάται βέβαια και από που τα αγόρασες. στο Αμαζον τα βρήκα φθηνά σχετικά.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Spira » Πέμ Αύγ 11, 2022 6:13 pm

Τελικά πούλησα την timemore, διότι το μεγάλο της πάχος και συνολικά οι διαστάσεις με κούραζε. Επίσης τα κουμπιά touch δεν με ικανοποιήσαν. Σαν ζυγαριά φαινόταν ακριβής και με πολύ γρήγορο χρόνο απόκρισης.
Μετά από σκέψεις και ψάξιμο πήρα και εγώ την felicia arc. Ήθελα μια ζυγαριά που να έχει μικρες διαστάσεις και να μπορεί και να χωράει και το portafilter. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος, βέβαια χρησιμοποιώ μόνο το ζύγισμα γιατί η victoria που έχω έχει ήδη χρονόμετρο.
Σαν μεινέκτημα μόνο βλέπω ότι δεν έχει ένδειξη για την μπαταρία (μόνο μέσω της εφαρμογής, η εφαρμογή είναι άθλια).
Ξέρει κανείς αν έχει κάποια ειδοποιήση όταν φτάση σε χαμηλό επιπεδο?
επίσης το pad που έχει γλυστ΄ραει καποιες φορές επειδή κάνει γωνία απο την μια πλευρά αλλά αυτό ειναι λεπτομέρεια.
Πλέον μπορώ και χρησιμοποιώ σε κάθε παρασκευή την ζυγαριά χωρίς να με κουράζει η να με ενοχλεί η χρήση της, όπως συνέβαινε με την timemore.

King
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2021 10:02 am

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από King » Πέμ Σεπ 01, 2022 10:44 am

Eχω ενα 58αρι πατητηρι και σκεφτομουν να παω σε καποιο δυναμομετρικο πατητηρι 58,5mm. Αξιζει η αναβαθμιση; Επιπλεον ξερετε κανενα καλο WDT;

Δεν εχω βρει κατι απο Ελλαδα και απο εξωτερικο αγοραζω κυριως απο amazon...

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από todoornot » Πέμ Σεπ 01, 2022 11:29 am

Για το πατητήρι, προσωπική άποψη εννοείται, δεν αξίζει το δυναμομετρικό. Εκτός κι αν κάνεις πραγματικά πολλούς εσπρέσσο την ημέρα. (Επειδή αναφέρεις και άλλη διάμετρο, εκεί δεν έχω άποψη)

Wdt, δεν χρειάζεται και πολλά για να είναι καλό. Αρκεί να έχει λεπτές βελόνες. Εγώ όπως και πολλοί άλλοι, πήρα βελόνες βελονισμού από skroutz (δεν θυμάμαι την προτιμητέα διάμετρο, με λίγο ψάξιμο θα το βρεις, αλλιώς εδώ είμαστε), τις έκοψα και με μια πένσα τις έχωσα σε ένα φελό από κρασί. Το αγοραστό δεν θα σου προσφέρει πολλά παραπάνω, εκτός αν είναι κάτι που εφαρμόζει ακριβώς στο pf και κάνει πιο αυτοματοποιημένη την κίνηση του ανακατέματος - εκεί ανεβαίνει αναλογικά αρκετά η τιμή, οπότε για μένα και πάλι δεν αξίζει αν δεν κάνεις πολλά φλιτζάνια την ημέρα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Σεπ 23, 2022 7:41 pm

King έγραψε:
Πέμ Σεπ 01, 2022 10:44 am
Eχω ενα 58αρι πατητηρι και σκεφτομουν να παω σε καποιο δυναμομετρικο πατητηρι 58,5mm. Αξιζει η αναβαθμιση; Επιπλεον ξερετε κανενα καλο WDT;

Δεν εχω βρει κατι απο Ελλαδα και απο εξωτερικο αγοραζω κυριως απο amazon...
Συγγνωμη για την αργοπορημένη απαντηση , εγω προσωπικα εχω αγορασει αυτο.
https://www.etsy.com/listing/1165293192 ... rv-4&sts=1

ειναι αρκετα καλη κατασκευη.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Σεπ 23, 2022 7:43 pm

Οσο για το πατητηρι εχω αγορασει το Force Tamper , ειναι αρκετα καλο ειδικα για εναν αρχαριο σαν και μενα που δεν το κατεχει πολυ. Βεβαια ηταν τσιμπημενη η τιμη του. Θεωρω οτι μπορεις να βρεις αρκετα αξιολογα tampers με λιγοτερα λεφτα.

Απάντηση