Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
gespress
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Ιαν 04, 2021 4:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από gespress » Παρ Νοέμ 12, 2021 12:30 pm

Σε αυτά τα λεφτά παίζουν και μοντέλα Bezzera/ECM. Υπάρχουν σχετικά άρθρα στο φορουμ, ρίξε μια ματιά. Από μύλο μια χαρά είναι ο Specialita. Υπάρει και η εκδοση XL με πιο μεγάλα μαχαίρια. Μετά υπάρχουν και οι single-dose μύλοι (niche zero, giota, κλπ). Αθροιστικά θα είσαι μέσα στο διχίλιαρο.

stam
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2021 1:30 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από stam » Παρ Νοέμ 12, 2021 10:24 pm

Διαβάζοντας κ βλέποντας κ τις απόψεις σας, μαλλον θα παω σε έναν καλό μύλο και θα ρίξω το μπάτζετ στη μηχανή.. κ με τον καιρό βλέπουμε.

mel9887
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 28, 2016 4:36 pm
Όνομα: Γιωργος
Τοποθεσία: Frankfurt am Main

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από mel9887 » Κυρ Νοέμ 14, 2021 9:00 pm

Kαλησπερα, έχει κάποιος άποψη για τον παρακάτω μύλο;
https://shop.primo-aroma.de/kaffeemuehl ... uehle.html

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω τον Eureka Specialita και τον παραπάνω μου τον πρότεινε ένας φίλος ως εναλλακτική (καινούριο) σε πάρα πολύ καλή τιμή από φίλο του που εξοπλίζει με μηχανές και καφέ μαγαζιά εδώ στη Γερμανια

stathis1991
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 28, 2021 4:46 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από stathis1991 » Κυρ Νοέμ 28, 2021 5:05 pm

Καλησπέρα στο forum. Θέλοντας να αναβαθμίσω το καφέ που πίνω σπίτι βρέθηκα εδώ. Μέχρι τώρα εχω μια απλή delonghi... Αναφορικά με τις προτιμήσεις φτιάχνω συνήθως δυο καφέδες τη μέρα κυρίως freddo και το χειμώνα americano.
Θέλοντας να κρατήσω τις επιλογές μου τόσο σε ποιότητα αλλά και σε vfm επιλογές κατέληξα από ότι διάβασα εδώ στη μηχανή της Lelit PL41EM και σε μύλο πάλι της Lelit PL043MMI όλο σε κατάστημα που έχω βρει βγαίνει κάπου στα 630 όλα μαζί. Ήθελα να ρωτήσω έαν χρειάζομαι κάτι αλλο για να ξεκινήσω και εαν έχετε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί που μπορώ να τα βρω πιο οικονομικά σα πακέτο από δικιά σας εμπειρία!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από knight_77 » Κυρ Νοέμ 28, 2021 5:21 pm

stathis1991 έγραψε:
Κυρ Νοέμ 28, 2021 5:05 pm
Καλησπέρα στο forum. Θέλοντας να αναβαθμίσω το καφέ που πίνω σπίτι βρέθηκα εδώ. Μέχρι τώρα εχω μια απλή delonghi... Αναφορικά με τις προτιμήσεις φτιάχνω συνήθως δυο καφέδες τη μέρα κυρίως freddo και το χειμώνα americano.
Θέλοντας να κρατήσω τις επιλογές μου τόσο σε ποιότητα αλλά και σε vfm επιλογές κατέληξα από ότι διάβασα εδώ στη μηχανή της Lelit PL41EM και σε μύλο πάλι της Lelit PL043MMI όλο σε κατάστημα που έχω βρει βγαίνει κάπου στα 630 όλα μαζί. Ήθελα να ρωτήσω έαν χρειάζομαι κάτι αλλο για να ξεκινήσω και εαν έχετε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί που μπορώ να τα βρω πιο οικονομικά σα πακέτο από δικιά σας εμπειρία!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σίγουρα θα χρειαστείς κάποια αναγκαία περιφερειακά και καθαριστικά.
Δλδ tamper, knock box, και από καθαριστικά Puly Caff και Puly Descaler. (εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ξυνό για την αφαλάτωση)

Το barista.gr δίνει 10% έκπτωση για αγοράς σετ μύλου/μηχανής εσπρέσσο και εκεί θα βρεις και τα υπόλοιπα αξεσουάρ.
Είναι και το επίσημο service point της Lelit στην Ελλάδα σε περίπτωση που το χρειαστείς.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους και θα σε κατατοπίσουν καλύτερα.
Καλές αγορές!

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από ftso » Κυρ Νοέμ 28, 2021 5:26 pm

Καλησπέρα,

Αν συνεχίσεις το διάβασμα θα δεις οτι ολοι προτείνουν έντονα μηχανή με PID, οπότε η πιο οικονομική λύση ειναι η
PL41TEM Pid.

Αν πας στο barista.gr έχουν λογο BF 10%.
Επίσης ειναι και εξουσιοδοτημενο service για οποιαδήποτε πρόβλημα.

Να έχεις υπόψιν τα παρελκόμενα και τα καθαριστικα κοστίζουν 50-100 ευρώ επιπλέον.

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από S.F. » Κυρ Νοέμ 28, 2021 6:47 pm

αντι για τον Lelit θα προτεινα τον eureka silenzio που βλεπω στο Kawa εχει 288 ευρο

stam
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2021 1:30 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από stam » Πέμ Δεκ 02, 2021 8:40 pm

Τελικά κατέληξα σε lelit PL41 plust PID και μύλο specialita.
Μπορείτε να μου πείτε τι ακόμα χρειάζομαι για να ξεκινήσω σιγα σιγα; Ή κανα link που έχουν ξαναειπωθεί (γιατί δε βρήκα κάτι) ;

EscoPablo
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 29, 2019 11:35 am
Μύλος:: Eureka mignon Specia

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από EscoPablo » Σάβ Δεκ 11, 2021 3:32 pm

stam έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 8:40 pm
Τελικά κατέληξα σε lelit PL41 plust PID και μύλο specialita.
Μπορείτε να μου πείτε τι ακόμα χρειάζομαι για να ξεκινήσω σιγα σιγα; Ή κανα link που έχουν ξαναειπωθεί (γιατί δε βρήκα κάτι) ;
Από που πήρες τη lelit φιλε μου γιατί ψάχνομαι κι εγω για αγορά.
Επίσης για ζηγαρια ακριβείας έχει κανένας να προτείνει κάτι?

paykopete
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2021 2:21 pm
Όνομα: Πάνος

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από paykopete » Κυρ Δεκ 12, 2021 3:05 pm

Καλησπερα και απο εμενα σε ολους! Αρχαριος, αλλα με αγαπη στον καφε. Ξεκινησα εδω και 2 βδομαδες να διαβαζω αρκετα και κατεληξα να μαθω τα βασικα για αγορα μηχανης και μυλου. Ξεκινησα να κοιταω την Gaggia Classic που εχει 58αρι portafilter και απο οτι ειδα εχεις περισσοτερες επιλογες να πειραματιστεις στο μελλον. Απλα ειδα ποσο σημαντικο αναφερεται το PID. Οποτε ανετρεξα στις lelit και συγκεκριμενα στην PL41 PLUST PID η οποια κοστολογειται στα 660 οποτε μαζι με εναν αξιολογο μυλο παω χοντρικα στο 1 χιλιαρικο.
Εψαξα και απο εξωτερικο για αγορα και βρηκα αυτην εδω την προσφορα: https://www.mobacoffee.de/Lelit-Anita-P ... bimaschine
Η συγκεκριμενη Lelit Anita εχει PID και μανομετρο το οποιο και αισθητικο ειναι αλλα και για εμενα τον αρχαριο θα με βοηθησει σε καποια αναποδια. Ο μυλος που εχει μεσα απο οτι ειδα σε ενα video ειναι ascaso οποτε χωρις να ξερω πολλα πιστευω ειναι αξιολογος.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Αξιζει με 500 ευρω εξτρα να παω απο 57αρι σε 58αρι portafilter και σε εναν λιγο καλυτερο μυλο? Δεν εχω θεμα με το μπατζετ, απλα πιστευω οτι 500 ευρω ειναι καλο ποσο για να πειραματιστει καποιος για να δει αν οντως του αρεσει ολο αυτο και αν δει οτι θελει να παει στο μελλον σε κατι καλυτερο , την δινω και αγοραζω απο την αρχη μηχανη και μυλο οταν θα ξερω και καλυτερα που πρεπει να εμβαθυνω.
Αυτα! Σας ευχαριστω και θα τα λεμε απο εδω συχνα!

Απάντηση