Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
duke
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2021 10:05 pm

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από duke » Δευ Απρ 19, 2021 1:17 pm

Παίδες επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι, το τριπλό καλαθάκι τελικά ποιο το έχει; είναι του barista gr?
Αυτό έχει και Ascaso ?

Για naked pf, με τριπλό καλαθάκι που πάω;

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από spoke79 » Δευ Απρ 19, 2021 10:07 pm

spyros91 έγραψε:
Δευ Μαρ 29, 2021 4:31 pm
Παιδιά έκανε μεγάλη διαφορά με τις δύο σίτες μαζί!
Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι πως δεν είναι ίδια κάθε φορά η ροή. Άλλες φορές συγκεντρώνεται σε μια κεντρική, άλλες είναι τέλεια και άλλες έχει μικρή διασπορά με μια λίγο μεγαλύτερη ροή σε κάποια πλευρά. Αλλά οι τρύπες στο Puck εξαφανίστηκαν. Στα 18 gr μου βγήκε καλά ο καφές, στα 17.5 όχι και τόσο. Δεν ξέρω αν θα χωράει 19 που συνήθως βάζω.
sorry για το οφ αλλα μιας που διαβασα για τρύπες στο πακ και ειμαι στη φαση αγοράς και μάλλον αυτης της μηχανης :coffee: ... έχει τρύπες στο πακ κάθε φορά ?όταν λες τρύπες ..? διαμπερές ?? :D Ή πανω πανω λιγακι? το οτι δεν καθεται αριστα η σιτα βελτιωσης και πρέπει να μπουν και οι δυο μαζι καπως μου ξινιζει( και παλι δεν υπαρχει η απολυτη ομοιογένια απ οσο καταλαβα )

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από spoke79 » Τρί Απρ 20, 2021 1:43 pm

Και κατι ακόμη που θα ήθελα να παραθέσω μιας που το διάβασα ίσως βοηθήσει κάποιον.Η τριοδη βαλβιδα καθώς "ρουφάει"στο τελος της εκχύλισης,μπορεί να παραμορφώσει το πακ?ειδικά αν κολλάει πανω στη ντουζιερα το θεωρώ πιθανό.αν κλείσουμε τη μηχανη στο τέλος της εκχύλισης ωστε να μην δουλέψει η τριοδη και να το τσεκάρουμε έτσι στέκει ? Ή στην ουσία θα είναι σαν να αφήσαμε μια λάσπη που στέγνωσε ομαλά και θα δείχνει οκ το πακ χωρίς να μας δείχνει αυτα που θέλουμε..? Το εχει δοκιμάσει κανείς?

duke
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2021 10:05 pm

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από duke » Παρ Απρ 23, 2021 10:10 pm

anyone για το τριπλό ascaso? :a058:

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από spoke79 » Σάβ Απρ 24, 2021 7:14 pm

spyrospoly έγραψε:
Παρ Μαρ 12, 2021 2:44 pm
Καλησπέρα σας,
Έχω πάρει εδώ και μερικές μέρες το Ascaso 57mm precision Competition Filter 14gr H23 και με δοκιμές 3 διαφορετικών ποικιλιών καφέ (Περού, Κένυα, Βραζιλία). Το δοκιμάζω με naked portafilter και ο καφές μου βγαίνει λίγο νερουλός. Δοκίμασα να τοποθετήσω από 17 έως 20 γραμμάρια στο basket, προσαρμόζοντας τις κοπές αναλόγως. Οι εκχυλίσεις ήταν σε σωστούς χρόνους αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν ικανοποιητικό. Δεν είχε ικανοποιητική κρέμα και αραιό καφέ. Δεν έχω IMS CL200IM ντουζιέρα. O κατανεμητής της lelit 57,35 δεν φαίνεται να κουμπώνει σωστά στο basketaki της ascaso. Όλα αυτά έρχονται σε αντίθεση με το τριπλό καλαθάκι της lelit, το οποίο έρχεται μαζί το naked portafilter. Εγώ προτιμώ πιο πηχτό αποτέλεσμα στο καφέ και το τριπλό basketaki το δίνει, ίσως να είναι θέμα γούστου. To μαγνητικό dosing funnel 53mm επιβεβαιώνω ότι δεν κάνει σωστή δουλειά. Έχω την lelit Annita με PID. Τις σκέψεις σας...
Χωρίς να ειμαι γνώστης έχω διαβασει απ το φόρουμ οτι οι μονοποικιλιακοι βγαίνουν καλυτερα σε μεγαλυτερες δόσεις.απ οσο καταλαβα οι καφεδες που ανέφερες ειναι μονοποικιλιακοί ετσι?Μήπως γι αυτο σου βγαίνουν καλύτερα στο τριπλό?
Γενικά σε χαρμάνια κάποιος που πειραματίστηκε και είδε διαφορορά ανάμεσα στο ascaso competition και lelit τριπλό ?

tsoukni
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2021 2:15 pm

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από tsoukni » Σάβ Απρ 24, 2021 7:55 pm

Καλησπέρα στην παρέα ... θέλω να μοιραστώ παιδιά μαζί σας μια αγορά μου σχετικά με την σίτα της LELIT pl41tem.
Είχα αγοράσει την κλασική σίτα της IMS και παιδεύομουν για να κάτσει καλά και να έχει σωστή Ρόη.Δεν μπορώ να πω ότι τα κατάφερα!! Μετά βρήκα και παραγγειλα μαζί με το καλαθάκι της ascaso από bluestarcoffee την σίτα της LELIT mc 137 ....παιδιά απίστευτα καλύτερη ροή και πιο στεγνό puck χωρίς πλάκα και εννοείται καλύτερη εκχύλιση μηδενικό cancelling. :worthy:

Link https://www.bluestarcoffee.eu/lelit-sho ... 9581-p.asp

Κωστας πε
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 2:26 am
Μηχανή:: Lelit pl41em
Μύλος:: Heinami

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από Κωστας πε » Σάβ Απρ 24, 2021 10:49 pm

tsoukni έγραψε:
Σάβ Απρ 24, 2021 7:55 pm
Καλησπέρα στην παρέα ... θέλω να μοιραστώ παιδιά μαζί σας μια αγορά μου σχετικά με την σίτα της LELIT pl41tem.
Είχα αγοράσει την κλασική σίτα της IMS και παιδεύομουν για να κάτσει καλά και να έχει σωστή Ρόη.Δεν μπορώ να πω ότι τα κατάφερα!! Μετά βρήκα και παραγγειλα μαζί με το καλαθάκι της ascaso από bluestarcoffee την σίτα της LELIT mc 137 ....παιδιά απίστευτα καλύτερη ροή και πιο στεγνό puck χωρίς πλάκα και εννοείται καλύτερη εκχύλιση μηδενικό cancelling. :worthy:

Link https://www.bluestarcoffee.eu/lelit-sho ... 9581-p.asp
Καλησπέρα φίλε μου!
Έχει Μεγάλη διαφορά από την μαμα σιτα;
Το βλέπεις και στην γεύση;

Fokos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:40 am

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από Fokos » Κυρ Απρ 25, 2021 12:46 am

Καλησπέρα σας, είμαι και εγώ έτοιμος να δώσω παραγγελία στο barista για την pl41tem και ήθελα να ρωτήσω, όποιον ξέρει, αν αξίζει να προσθέσω κάποιο από αυτά τα δύο καλαθάκια;
https://www.barista.gr/el/FILTER-BASKET ... 20GR-22265
https://www.barista.gr/el/kalathaki-57mm-14gr-17gr
Για πόσα γραμμάρια είναι το διπλό που εμπεριέχει η μηχανή; Θα μου προσφέρουν μεγαλύτερη χωρητικότητα ή καλύτερη εκχύλιση αυτά;

DimK
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από DimK » Κυρ Απρ 25, 2021 9:15 am

Καλημερα
Εχω την εντυπωση οτι το πρωτο απο τα δυο ειναι το μαμα διπλο καλαθακι της lelit που θα εχει μεσα και η μηχανη σου., Το δευτερο που γραφει ascaso στο site ...το παρηγγειλα απο το εν λογω site και μου εστειλαν το διπλο της lelit. Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια που εξηγησαν οτι εινια το διπλο 57αρι που κανει για lelit και ειναι οκ δεν χρειαζεται να ανησυχω και δεν υπαρχει κατι....αλλο!!!.....(wtf????). Επισης ειχα παραγγειλει και το τυφλο 57 για δευτερη φορα ( αποτυχια και την πρωτη...σε στοκ ηλεκτρονικα..σε ελλειψη πραγματικα) και μου εστειλν αντι του τυφλου ενα 54αρι νομιζω διπλο αγνωστων λοιπων στοιχειων. Τυφλο δεν ειχαν για 2η φορα παρα οτι στο σιτε γραφουν ετοιμοπαραδοτο, και φυσικα μου προτειναν για να κανω τη δουλεια μου να παρω ολο το σετ καλαθακια της λελιτ (αχρηστα κατα εμε πλην ισως του τριπλου).Οποτε επεστραφησαν και τα δυο .....το "τυφλο" που ηταν διπλο απο άγνωστη μηχανη και το διπλο "ascaso lelit" που ηταν ΟΛΟΙΔΙΟ το μαμα lelit και πηρα απο bluestar το διπλο ascaso (καμια σχεση οπτικα με λελιτ και γραφει φυσικα ascaso) που χωραει μεχρι 19γρ ανετα, και αντι τυφλου (μη δωσεις αδικα χρηματα) τη λαστιχενια ταπα που εχουν για 3-4€ και κανει για φιλτρα απο 58 μεχρι 55 νομιζω. Επισης το λευκο φιλτρο ρητινης...δεν κανει τιποτα. Πηρα απο bluestar το μπλε και μετρητη σκληροτητας...( Εχω φωτο σε αλλο νημα) και μετα απο συγκριση....δες τα αποτελεσματα σε φωτο που ανεβασα.

thanos9999
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 1:11 am
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lelit pl042 temd pid
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Lelit pl043 mmi
Οι καφέδες μου:: Taresso tigrato, taf (hacienda blend)

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από thanos9999 » Κυρ Απρ 25, 2021 11:39 am

tsoukni έγραψε:
Σάβ Απρ 24, 2021 7:55 pm
Μετά βρήκα και παραγγειλα μαζί με το καλαθάκι της ascaso από bluestarcoffee την σίτα της LELIT mc 137 ....παιδιά απίστευτα καλύτερη ροή και πιο στεγνό puck χωρίς πλάκα και εννοείται καλύτερη εκχύλιση μηδενικό cancelling. :worthy:

Link https://www.bluestarcoffee.eu/lelit-sho ... 9581-p.asp
Μα αυτη δεν είναι και η στοκ σιτα? Mc137? Εκτος και εαν την βελτιωσαν και έρχεται με νεες μηχανες και σαν ανταλλακτικό για τις παλιές... Νομιζω στην plust καναν κάτι αναλογο. Ascasso 57mm εψαχνα και εγω αλλα δεν ειχε διαθέσιμο ενω στο site ειχε! Μαλλον το 14-17 ειναι το ιδιο με το lelit μας το στοκ! Οποτε δεν το πολυ εψαξα μετα... Ως 18-21 εδινε το τριπλό το οποιο ερχεται μαζι με το bottomless μεσα στην συσκευασια... Τωρα γιατι το αλλάξανε στο site και το ονομασαν διπλό μεγάλο 18-20 δεν ξερω... Παντως εμενα με εχει βολέψει το τριπλό. Το ascaso competition ενω φαίνεται ανώτερο σαν κατασκευη εμενα προσωπικα δεν με βόλεψε... Διοτι ειναι μονο για 57mm tamper παιζει λιγο μεσα στο portafilter μου (φταιει το συρματακι μαλλον) και επισης θελει αλλο κοψιμο πιο λεπτο οποτε εμενα που παιζω και με διπλο και με τριπλο με τα στοκ με βολεύει διοτι ειναι ιδιο κόψιμο. Ims σιτα δεν είδα βελτίωση ο μονος λογος που την δουλευα ηταν το οτι δεν κρατούσε υπολοιματα καφε... Αλλα τωρα μερικες μερες την δουλεύω οπως και καποια αλλα μελη... Μεσα απο την στοκ... Οντως ετσι εχει πολυ καλυτερη ροη δεν έχει τρύπες το puck και τα 18,5gr που εβαζα τα παίρνει και τωρα μια χαρα.

Απάντηση