Saeco Talea Giro Plus

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
paska

Saeco Talea Giro Plus

Δημοσίευση από paska » Δευ Μαρ 01, 2010 11:07 pm

Καλησπέρα σας,
Σκεφτομαι να αγοράσω τη Saeco Talea Giro Plus και θαθελα νακουσω απο τους μερακλήδες του forum και του καφέ συμβουλές, μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Saeco Talea Giro Plus

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μαρ 01, 2010 11:38 pm

Λίγο δύσκολο να βρεις κάποιον στο φόρουμ με ιδία γνώση για την συγκεκριμένη μηχανή, που σημειωτέον είναι και αρκετά ακριβή.
Εγώ εάν δεν δοκίμαζα καφέ από αυτήν δεν θα την αγόραζα. Οι υπεραυτόματες μηχανές μπορεί να κρύβουν μεγάλες απογοητεύσεις. Εσύ πάντως πρέπει να αναρωτηθείς εάν πράγματι θέλεις υπεραυτόματη και τους λόγους γι αυτό. Εάν είναι για την ευκολία μόνο εγώ θα κοίταγα προς Nespresso πλευρά. Εάν θέλεις πάλι να "μαζοχίζεσαι" όπως πολλοί από εμάς, και να επενδύσεις στο "ταξίδι" της παρασκευής καλού espresso, τότε καλύτερα πήγαινε για τον συνδιασμό πολύ καλού μύλου - ημιαυτόματης μηχανής.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

paska

Re: Saeco Talea Giro Plus

Δημοσίευση από paska » Δευ Μαρ 01, 2010 11:45 pm

Έχεις κάποια καλή πρόταση στα ίδια λεφτά(420€ μύλος και μηχανή);

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Saeco Talea Giro Plus

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μαρ 02, 2010 12:40 am

Φίλε paska,

για μύλο θα πρότεινα φυσικά αυτόν που αγόρασα για μένα πρόσφατα
viewtopic.php?f=6&t=60

και για μηχανή στα λεφτά που περισσεύουν αυτήν
http://www.skroutz.gr/s/53961/Saeco-Nina.html

Για την οποία θα πρέπει να ρωτήσεις τον φίλο livadaki που την έχει, ώστε να σου πει από πρώτο χέρι (εγώ ούτε που την έχω δει)
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

paska

Re: Saeco Talea Giro Plus

Δημοσίευση από paska » Τρί Μαρ 02, 2010 1:10 am

πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο μοντέλο ο μύλος(κεραμικός) που έχει ενσωματωμένο είναι πολύ καλός, και εκτός αυτού το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ο καφές που βγάζει είναι σχεδόν επαγγελματικός(έχω δοκιμάσει απο φίλο που την έχει).Βέβαια δεν σου αφήνει πολλά περιθόρια πειραματισμού, μιας και είναι όλα σχεδόν αυτόματα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Saeco Talea Giro Plus

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μαρ 02, 2010 1:20 am

Όπως σου γράφω παραπάνω δεν θα την αγόραζα εάν δεν δοκίμαζα πρώτα καφέ απ΄αυτήν. Αφού εσύ δοκίμασες και σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα, αυτό είναι το σημαντικότερο. Και μην ξεχνάμε ότι το σημαντικότερο στο καφέ είναι ο καφές αυτός καθ΄αυτός, και αφού η μηχανή έχει και τον μύλο της (καμία σύγκριση βέβαια με τις δυνατότητες του anfim) πάει να πει ότι μπορείς άνετα να πειραματίζεσαι με διαφορετικές ποικιλίες καφέ.
Αλήθεια ο φίλος σου τι καφέ της βάζει;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

paska

Re: Saeco Talea Giro Plus

Δημοσίευση από paska » Τρί Μαρ 02, 2010 1:41 am

συμφωνώ μαζί σου. ο φιλος μου έκανε παραγγελία απο το εξωτερικό και καβούρδιζε ο ίδιος τους κόκους.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Saeco Talea Giro Plus

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μαρ 02, 2010 1:57 am

Off topic:
paska έγραψε:Off topic:
συμφωνώ μαζί σου. ο φιλος μου έκανε παραγγελία απο το εξωτερικό και καβούρδιζε ο ίδιος τους κόκους.
Off topic:

Για προσπάθησε να "προσηλυτίσεις" τον φίλο σου στο forum, θα είχε σίγουρα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να μας πει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

νικολας

Re: Saeco Talea Giro Plus

Δημοσίευση από νικολας » Παρ Μαρ 18, 2011 8:34 pm

εγχειριδιο χρησης στα ελληνικα, παιζει να βρουμε πουθενα?

tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Re: Saeco Talea Giro Plus

Δημοσίευση από tolis29 » Τετ Απρ 06, 2011 9:41 am

Εγω που εχω 2 Spidem οι οποιες ειναι SAECO και αυτες , μπορω να σου πω οτι ειναι μαι χαρα μηχανες . κανενα προβλημα μεχρι τωρα , παρα πολυ καλο καφε καθαρα και σημαζεμενα .

Απάντηση