Gaggia Platinum Event

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
panzo
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 25, 2010 3:15 pm
Μηχανή:: Gaggia PlatinumEvent
Τοποθεσία: Αθήνα

Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από panzo » Πέμ Νοέμ 25, 2010 3:20 pm

Καλησπερα,
Ειμαι λατρης του καφε και ειδικα του Espresso δυστιχως αν και μου αρεσει η διαδικασια και το μερακι για να φτασεις στην σωστη αποσταξη καφε οι χρονοι στο σπιτι δεν επιτρεπουν παντα την αργη και σωστη με ηρεμια διαθεση για να ετοιμασεις ενα σωστο καφε!! ετσι κατεληξα στο να παρω την εν λογω μηχανη Gaggia Platinum Event και θα ηθελα την γνωμη σας !!!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Νοέμ 25, 2010 4:29 pm

Πάνο καλωσόρισες στο forum. Δυστυχώς δεν έχουμε τίποτα πραγματικά στοιχεία για την μηχανή. Για αυτού του τύπου τις μηχανές (υπεραυτόματες) πολλοί ενδιαφέρονται αλλά κανένας δε γράφει, δεν ανεβάζει videos κτλ. Η γενική άποψη είναι ότι ο καφές που κάνουν είναι υποδεέστερος του καφέ που δίνει ο κλασσικός συνδιασμός ημιαυτόματης μηχανής - καλού μύλου.
Δες και τα links στο παρακάτω post, ίσως να βρεις κάτι χρήσιμο.

viewtopic.php?f=2&t=654#p6084

Πάντως εάν την αγοράσεις θα εκτιμούσα εάν θα έκανες κάποια παρουσιάση της.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

panzo
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 25, 2010 3:15 pm
Μηχανή:: Gaggia PlatinumEvent
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από panzo » Πέμ Νοέμ 25, 2010 5:14 pm

Ζητω συγνωμη για το καινουριο Θεμα!! αλλα μαλλον κατι δεν πηγε καλα με την αναζητηση μου διοτι εκανα πριν!!!

Την αγορασα και θα την παραλαβω εντος των ημερων!! θα διορθωσω λοιπον το λαθος μου γραφοντας μια παρουσιαση για αυτη την μηχανη!!!

Σε γενικες γραμμες η gaggia ειναι ειναι οτο πρεπει για σπιτικο Espresso η εχουν προβληματα?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Νοέμ 25, 2010 5:25 pm

Πάνο δεν χρειάζονται συγγνώμες. Μάλλον πρέπει να κάνω μία καλύτερη διάταξη στο forum.
H Gaggia είναι μεγάλο όνομα στον κόσμο του espresso. Από βλάβες θα έλεγα ότι είναι μάλλον σαν λαχείο. Οι περισσότεροι εδώ τις έχουμε λιγότερο από χρόνο οπότε και πάλι δεν υπάρχουν πολλά στατιστικά βλαβών.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

panzo
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 25, 2010 3:15 pm
Μηχανή:: Gaggia PlatinumEvent
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από panzo » Σάβ Νοέμ 27, 2010 12:27 am

Η μηχανη ηρθε λοιποοοον και γω ειμαι ετοιμος να φτιαξω αυριο το πρψι το πρωτο καφεδακιιιιι αλλα θα χρειασω την βοηθεια σας διαβασα καπου εδω μεσα πως καλο ειναι να μην χρησιμοποιουμε κοκους λαδερους αν δεν κανω λαθος???

ποιος ειναι ο καταλληλος καφες για αυτες τις μηχανες?? ( να μπορω να τον βρω αν οχι στο σουπερ μαρκετ καπου ευκολα!!)
ελπιζω να μην εχει απαντηθει και αυτο και εχω κανει λαθος αναζητηση

μετα και απο αυτο και αφου ληθει η απορια και πιω την πρωτη πρωινη μου τζουρα ετοιμαστειτε για παρουσιαση!! :)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Νοέμ 27, 2010 12:49 am

Πάνο,
πιστεύοντας ότι οι ΙΔΙΟΙ κανόνες θα ισχύουν και για τις υπεραυτόματες θα πήγαινα για speciality καφέδες. Επιπρόσθετα επιλέγοντας φρεσκοψημένους καφέδες δεν αναγκάζεις τον μύλο της μηχανής να πάει στα ψιλότερα κοψίματα, που ενδεχομένως (δεν έχω στοιχεία) να είναι επισφαλή για την καλή λειτουργία της μηχανής.
Οπότε οι προτάσεις μου θα ήταν οι La Cabana και Cachoeira από Τaf (με λίγες μέρες από την Roast Date) και φυσικά δεν θα παρέλειπα να δοκιμάσω και τον κλασσικό κόκκινο illy.

Καλορίζικη η μηχανή - πολλά και καλά καφεδάκια.

YΓ Κάνε μία ενημέρωση το profil σου, τοποθεσία, μηχανή κτλ. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

panzo
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 25, 2010 3:15 pm
Μηχανή:: Gaggia PlatinumEvent
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από panzo » Τρί Νοέμ 30, 2010 12:10 am

Εχω και αλλη απορια πριν αρχισω να γραφω παρουσιαση!!!! Ωραια η μηχανη αλλα μαλλον κατι κανω λαθος!!! εχει 3 σκαλες κοπης και την εχω στην μεσαια μου φεναιτε λιγο νερουλος ο καφες αν τον εβαζα στην ψιλη κοπη θα ηταν καλυτερα???

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από After » Τρί Νοέμ 30, 2010 12:37 am

panzo έγραψε:Εχω και αλλη απορια πριν αρχισω να γραφω παρουσιαση!!!! Ωραια η μηχανη αλλα μαλλον κατι κανω λαθος!!! εχει 3 σκαλες κοπης και την εχω στην μεσαια μου φεναιτε λιγο νερουλος ο καφες αν τον εβαζα στην ψιλη κοπη θα ηταν καλυτερα???

Nομιζω οτι πρεπει να εχει και επιλογη για το ποσο βαρυς θα ειναι ο καφες
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

panzo
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 25, 2010 3:15 pm
Μηχανή:: Gaggia PlatinumEvent
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από panzo » Τρί Νοέμ 30, 2010 8:41 am

Καλημερα! ναι πραγματι εχει την εχω τερμα στο πιο βαρυ!!αλλα παλι μου φαινεται ελαφρυς να της βαλω τον μυλο στο ψιλο η ειναι κακο για την μηχανη?

translator

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από translator » Τρί Νοέμ 30, 2010 9:26 am

Να τη βάλεις στην πιο ψιλή ρύθμιση. Το αν θα είναι κακό για τη μηχανή θα φανεί άμα δεις τη μηχανή να μπουκώνει.
Απλά άμα μπουκώσει, γύρνα την στη μεσαία ρύθμιση.

Απάντηση