Gaggia Platinum Event

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 18, 2011 7:56 pm

Δες την τιμή στην ετικέτα για την σκληρότητα που έχει. Αλλά για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος διάβασε ή κάνε ερώτηση εδώ:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

MISTERIO

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από MISTERIO » Δευ Νοέμ 28, 2011 1:15 pm

Καλημέρααα,
Ποιός θα μας πει τις εντυπώσεις του από τη μηχανή αυτή μετά από λογική χρήση ?
Που βρίσκουμε πλέον ανταλλακτικά και service ? Στη Philips ή στη Gedsa http://www.gedsa.gr/


Eυχαριστώ

thouvou

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από thouvou » Παρ Δεκ 30, 2011 3:43 pm

Kαλησπέρα και καλες γιορτες!

Είμαι κι εγώ κάτοχος της Platinum Event, ευχαριστημένος θα έλεγα. Σε ότι αφορά τα φίλτρα που αναφέρατε πιο πάνω
θεωρώ οτι το καλύτερο είναι να βάλει κανείς φίλτρο βρύσης. Έχω τη μηχανή 2 χρόνια και τους τελευταίους 9 μήνες που έχω
το φίλτρο δε χρειάστηκε αφαλάτωση, πίνοντας ταυτόχρονα καθαρότερο και ελαφρύτερο νερό.
Θα ήθελα να ρώτησω του γνώστες αν υπάρχει τρόπος να αλλάξει κάπως ο χρόνος εκχύλισης του καφέ και το ρωτάω γιατί σε καμία περίπτωση δεν πλησιάζει τα 25'' που θεωρούνται ιδανικά. Θα έλεγα οτι πιο πολύ στα 14'' φτάνει με το preinfusion . Επιπλέον το χρώμα της κρέμας, ότι καφέ κι αν βάλω, είναι πάντα ανοιχτό προς το κίτρινο.

Καφές απο Τaf: La Margarita
Ρύθμιση κοπής: 3 ( το πιο ψιλό)
Ποσότητα: 1η σκάλα
Πυκνότητα: τελευταία (πιο δυνατός καφές)

Γενικά η μηχανή σε συνδιασμό με καλό καφέ φτιάχνει ωραίο espresso, κυρίως για freddo, ανώτερο από πολλά τρεντοκαφέ.
Το καϊμάκι όμως δε είναι καλό για cappuccino ακόμα και με το καλύτερο αφρόγαλα.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από afonic » Παρ Δεκ 30, 2011 6:14 pm

Από ότι ξέρω οι μηχανές αυτές δουλεύουν με τις Ιταλικές ποσότητες (7γρ άμα ζητήσεις μονό, 14 άμα ζητήσεις διπλό) οι οποίες και πάλι παίζουν συν πλην κάποια ποσότητα με βάση τον καφέ που χρησιμοποιείς, αλλά και που έχει μείνει μέσα, αφού χρονομετρούν την ώρα που δουλεύει ο μύλος και όχι το βάρος.

Οπότε χλωμό να πετύχεις τους χρόνους που λέμε εδώ για τα 19γρ, ίσως με το λεπτότερο δυνατό κόψιμο, και αν.

G.F.

Re: Gaggia Platinum Event

Δημοσίευση από G.F. » Κυρ Μαρ 04, 2012 7:39 am

Απλά απλά σε κάθη δόση να προσθέσεις γραμμάρια όταν τη χρησιμοποιούσα είχα βάλει 9.5 γραμμάρια από 7.

Απάντηση