Gaggia Brera vs Delonghi Esam 4000

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
GeoGeo
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 12:25 pm

Gaggia Brera vs Delonghi Esam 4000

Δημοσίευση από GeoGeo » Παρ Ιαν 05, 2018 12:46 pm

Καλή χρονιά σε όλους!

Σκέφτομαι να αγοράσω μία αυτόματη μηχανή με κόστος έως 450 € για καθημερινό καφέ, χωρίς πολλή μεγάλη προετοιμασία, ανακάτεμα κουζίνας κλπ.

Στο παρελθόν είχα (έχω ακόμα δλδ) μία Gaggia Baby από την οποία δεν μπορώ να πω πως έμεινα ευχαριστημένος από την επιλογή διότι με υποχρέωνε (ακόμα με υποχρεώνει δηλαδή) να αγοράσω μύλο (δεν έχω πάρει) και να ασχοληθώ ιδιαίτερα με συντήρηση, εξοπλισμό κλπ ενώ ουσιαστικά ο καφές δεν είναι το χόμπι μου αλλά απλά θέλω να πίνω έναν τουλάχιστον αξιοπρεπή καφέ χωρίς να διαθέσω πολύ χρόνο για να το επιτύχω αυτό.

Είμαι μεταξύ της Gaggia Brera την οποία την βρίσκω στα 420 € και της Delonghi Magnifica Esam 4000B στα 360 €.
Από το μέχρι τώρα ψάξιμο διαπιστώνω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα της Gaggia είναι ο μύλος της, ο οποίος δεν κόβει όπως θα θέλαμε, κάθε καφέ και το μεγαλύτερο πλεονέκτημά της να δείχνει να έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής έναντι της "απέναντι". Και είναι και Gaggia
Από την άλλη η Delonghi δείχνει να έχει πιο καλό αποτέλεσμα στον espresso, πιο πολύ πλαστικούρα όμως και δεν ξέρω άλλα πιθανά μειονεκτήματα.
Σχετικά links με reviews εδώ
http://beantocupcoffee.co.uk/gaggia-brera-review/
http://beantocupcoffee.co.uk/delonghi-e ... -b-review/

Μπορείτε να βοηθήσετε μεταξύ των δύο ή άλλη πρόταση σε αυτό το budget?

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Gaggia Brera vs Delonghi Esam 4000

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιαν 05, 2018 1:48 pm

Καλή Χρονιά!
Εκ προοιμίου δηλώνω :offtopic: .
Γιατί δεν κάνεις μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια με ένα φθηνό χειροκίνητο στιλ hario mini, hario, porlex; Κατανοητή η ανάγκη για καθαρό πάγκο, αλλά βλέπω και εσωτερικές ανησυχίες για τον μύλο, ο οποίος "δεν κόβει όπως θα θέλαμε", που σημαίνει οτι ενδιαφέρεσαι για την ποιότητα. Και να ήταν μόνο ο μάπα μύλος...και θερμοκρασία και πίεση κ pressurized και από που να το πιάσεις. :offtopic:
Do not join the dark side 8-)

GeoGeo
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 12:25 pm

Re: Gaggia Brera vs Delonghi Esam 4000

Δημοσίευση από GeoGeo » Σάβ Ιαν 06, 2018 2:07 pm

Καταλαβαινω το point σου.

Ας το θεσουμε αλλιως. Τα 450 ειναι αρκετα για ενα σετ μηχανη-μυλο που σε συνδυασμο με καλους καφεδες (πχ taf) να παραγουν πολυ καλυτερο καφε σε σχεση με μια υπεραυτοματη? Ουτως ωστε να αξιζει η μανουρα του "κατσε να αλεσεις, βαλε, σκουπισε: κλπ?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Gaggia Brera vs Delonghi Esam 4000

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Ιαν 06, 2018 3:25 pm

Με δεδομένο οτι έχεις μια καλή μηχανή όπως η baby classic, οι εναλλακτικές για να πιεις καλό εσπρέσο είναι αρκετές, ενδεικτικά:
-Φθηνός χειροκίνητος όπως προείπαμε ~30-60€
-Λίγο μεγαλύτερος πχ kinu m47 ~300€
-Ακόμη μεγαλύτερος χειροκίνητος όπως ο pharos ~350€
-Φθηνός ηλεκτρικός πχ Graef ~120€
-Μεταχειρισμένος ηλεκτρικός πχ Mazzer SJ ~300€

Σε όλες τις περιπτώσεις σου μένει κ ένα κατοστάρικο να βάλεις ένα pid στη μηχανή ή για τους πιο ανήσυχους κάποιο boiler mod για να την απογειώσεις.
Το αν αξίζει η μανούρα θα το απαντήσεις μόνο εσύ κ οι προτεραιότητες που θα θέσεις. Η ποιότητα προϋποθέτει βαβούρα (την οποία μαθαίνεις να ελαχιστοποιείς με τον καιρό), ενώ το καθαρό αποτέλεσμα ενός κουμπιού σου δίνει μέτριο προς κακό καφέ.
Η καλή ποιότητα του κόκκου θα αναδειχθεί στην πρώτη περίπτωση κ θα χαντακωθεί στην δεύτερη.

GeoGeo
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 12:25 pm

Re: Gaggia Brera vs Delonghi Esam 4000

Δημοσίευση από GeoGeo » Τρί Ιαν 09, 2018 10:08 am

Με έχεις βάλει σε φοβερό ψάξιμο να ξέρεις!
Ευχαριστώ πολύ!(Θα μπορούσα να σε βομβαρδίσω με ερωτήσεις σχετικά με τους μύλους αλλά θα είναι εκτός θέματος)

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Brera vs Delonghi Esam 4000

Δημοσίευση από tselios » Τρί Ιαν 30, 2018 4:01 pm

Γιατί δεν κοιτάς και την Gaggia Naviglio που είναι και ποιο φθηνή και ποιο καινούριο μοντέλο; Είναι και ποιο πολλά watt.

Απάντηση