Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
miltos74
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2021 8:53 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από miltos74 » Πέμ Ιαν 14, 2021 9:03 pm

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά να έχετε.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Έχω μια delonghi dedica. Θα ήθελα αρκετά καλύτερο καφε. Αξίζει η μεταβαση;

Είμαι πρωτάρης στους καφέδες. Γενικά διαβάζω ότι για καλό καφέ πας σε συνδυασμούς μηχανής και μυλου με ποσά κοντά στο 1000.
Προφανώς δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω τέτοιο πόσο.
Γιαυτό ρωτάω εάν τουλάχιστον στη μετάβαση που λέω να κάνω εάν αξίζει και δω διαφορά. Αλλιώς να παραμείνω στο ζουμάκι που μου δίνει η dedica.

Σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Earendil » Πέμ Ιαν 14, 2021 9:11 pm

miltos74 έγραψε:
Πέμ Ιαν 14, 2021 9:03 pm
Γενικά διαβάζω ότι για καλό καφέ πας σε συνδυασμούς μηχανής και μυλου με ποσά κοντά στο 1000.
Δε θα συναντήσεις διαφορετική άποψη εδώ πέρα. Αυτό που θα έλεγα μόνο είναι πως δεν είναι ανάγκη να φτάσεις τα 1000. Σίγουρα ωστόσο πρέπει να διαθέσεις ένα σημαντικό ποσό (~800€) για να δεις διαφορά. Εικάζω πως αυτό δε σου κάνει μεγάλη διαφορά και είναι σεβαστό.
Αυτό το ποσό μπορεί να κατέβει σημαντικά αν πας σε μεταχειρισμένες συσκευές. Μπορείς να ρίξεις μία ματιά στις αγγελίες.

miltos74
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2021 8:53 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από miltos74 » Πέμ Ιαν 14, 2021 9:30 pm

Το ξέρω φίλε μου. Και επειδή έχω ξεστραβωθει στο διάβασμα σελίδων επί σελίδων εδώ μέσα ξέρω και ακριβώς τιμή αυτών που χρειάζομαι σαν αρχάριος. 835 ευρώ είναι στο καλάθι του barista.gr χαχα.

Αλλά είναι πολλά τα χρήματα για εμένα. Γιαυτο ζήτησα μια ενδιάμεση λύση εάν δω διαφορά προς το καλύτερο από αυτήν που έχω. Διαφορα προς το χειρότερο σε σχέση με το πακέτο μηχανη+μύλος είναι δεδομένη.

Εαν όμως θα πιω καλύτερο από αυτή που έχω να το κάνω το βήμα των 350 ευρώ. Εαν δεν δω διαφορά απλά μη χάσω και αυτά.
Επίσης θα χρειαστώ χρόνο να μάθω να φτιάχνω καλό καφέ και δίνοντας 835 ευρώ. Και χρόνο δεν έχω. Κακό αλλά δυστυχώς έτσι ζω. Τρέχω πολύ.

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Earendil » Πέμ Ιαν 14, 2021 9:47 pm

Νομίζω πως έχεις την απάντηση σου, δυστυχώς.
Πιο σημαντικό και από τα χρήματα είναι να διαθέσεις χρόνο και να έχεις υπομονή. Τα 800+ μόνα τους δε θα σου φέρουν ένα κουμπάκι που θα πατάς και θα πίνεις καλό καφέ, όπως έχεις διαπιστώσει. Επομένως για αυτόν τον λόγο και μόνο μη δώσεις λεφτά.

Αν ωστόσο αποφασίσεις να διαθέσεις τα 350€, ενδεχομένως να βγαίνει η άσκηση με έναν Graef και μια μεταχειρισμένη μηχανή + κάποια περιφερειακά που τα χρειαστείς.

Χωρίς μύλο, δεν κάνουμε κουβέντα αναβάθμισης της μηχανής σου. Θα σου έλεγα πως είναι προτιμότερο να πάρεις μύλο και να μείνεις με την Dedica και μελλοντικά σκέφτεσαι αναβάθμιση.

miltos74
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2021 8:53 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από miltos74 » Πέμ Ιαν 14, 2021 11:04 pm

Κοίταξα στις αγγελίες και απλά πελαγωσα χαχαχα.
Αφού αδερφέ δεν ξέρω όλα μου φαίνονται κινέζικα.
Όπως έγραψα είμαι αρχάριος σε αυτά οπότε δεν ξέρω ποιο μύλο να διαλέξω.
Στο barista έβαλα έναν της lelit.
Θα συνεχίσω το διάβασμα και που θα πάει θα βγάλω άκρη.
Ευχαριστω πάντως πολύ για τις απαντήσεις.

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από edifis » Παρ Ιαν 15, 2021 2:35 am

yennefer έγραψε:
Τρί Μάιος 19, 2020 11:18 pm
Τα κατάφερα επιτέλους να φτιάξω αξιοπρεπή καφέ :a049: και μάλιστα τόσο δυνατό που δεν κατάφερα να τον πιω όλο :shock: . Θέλει πολύ πειραματισμό τελικά.

..................
Υποτίθεται στις υπεραυτόματες μηχανές πατάς ένα κουμπί και πίνεις καφέ. Άμα είναι να θέλει πολύ πειραματισμό για να πετύχεις αξιοπρεπές καφεδάκι, ποιος ο λόγος να πας σε υπεραυτόματη και όχι μια κλασική ημιαυτόματη + μύλο?

ΥΓ. δεν αναφέρομαι σε σένα @yennefer προσωπικά, μια γενική διαπίστωση κάνω με αφορμή το δικό σου ποστ

Ende_Neu
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 02, 2021 5:47 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Ende_Neu » Τρί Ιαν 19, 2021 6:28 pm

Η λέξη κλειδί που χρησιμοποίησες και δημιούργησε μια άλφα σύγχυση είναι η "αξιοπρεπές" (καφεδάκι εννοώντας).

Μα νοείται υπεραυτοματη μηχανή των 350€ χωρίς δυνατότητα ρυθμίσεων; Άλλος τον πίνει σχεδόν όξινο, άλλος πολύ ελαφρύ. Άλλος με schiuma, άλλος χωρίς να τον απασχολεί.

Άρα, η λέξη αξιοπρεπής, θα έλεγα ότι εναπόκειται στα υποκειμενικά κριτήρια του ΜΕΣΟΥ καταναλωτή (εξαιρούνται δοκιμαστές, τύποι που την ψάχνουν πάρα πολύ και ούτω καθεξής).

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιαν 20, 2021 11:03 am

Ο χαρακτηρισμός "αξιοπρεπές" είναι το χρύσωμα του χαπιού για το αποτέλεσμα μιας ομάδα μηχανών, οι οποίες δεν έχουν τις τεχνικές προδιαγραφές να φτιάξουν εσπρέσο.
Αν όμως η επιλογή είναι συνειδητή και η γεύση μπαίνει σε δεύτερη μοίρα έναντι της ταχύτητας και της ευκολίας, τότε πάμε πάσο.

Ende_Neu
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 02, 2021 5:47 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Ende_Neu » Τετ Ιαν 20, 2021 6:03 pm

Θα είχε ενδιαφέρον να αναφέρεις τις διαφορές που εντόπισες μεταξύ μιας μηχανής με τις τεχνικές προδιαγραφές (sic) και της εν θέματι.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Ιαν 20, 2021 9:49 pm

Ende_Neu έγραψε:
Τετ Ιαν 20, 2021 6:03 pm
Θα είχε ενδιαφέρον να αναφέρεις τις διαφορές που εντόπισες μεταξύ μιας μηχανής με τις τεχνικές προδιαγραφές (sic) και της εν θέματι.
Γενικά ο εσπρέσσο απο pressurized είναι άλλος απο αυτόν με κανονικό καλάθι.
Αυτό το καταλαβαίνεις αν πιείς ένα καλό εσπρέσσο σε κάποιο ψαγμένο εσπρεσσάδικο.

Απο την άλλη, προκειμένου να πίνω τα καμμένα ιταλικά χαρμάνια του αίσχους, προτιμώ νεσπρέσο, οπότε, για εμένα, η nespresso βγάζει καλύτερο καφέ απο τον -τεχνικά- εσπρέσο των everest/coffee island.
Και (έχω ξαναπεί πολλάκις νομίζω) ευτυχώς που πλέον στα Ιταλικά γραφεία που έχω βρεθεί έχουν νεσπρέσο ή παρόμοιες κάψουλες και δεν μας βγάζουν έξω για (άθλια καμμένα) εσπρεσάκια.

Γενικά, όπως σε όλα τα παρόμοια πράγματα, υπάρχουν οι connoisseur και η μάζα (χρησιμοποιώ και τις δύο λέξεις με θετικό πρόσημο).
Σε φόρουμ για καφέ, θα βρεις τους πρώτους, είναι λογικό.
Αν πας στα έβερεστ ή σε ένα τυχαίο εστιατόριο ή "παραδοσιακό" εσπρεσάδικο στην Ιταλία, θα βρεις την δεύτερη κατηγορία. Επίσης λογικό.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ορισμός "καλός εσπρέσσο" διαφέρει μεταξύ των δύο συνόλων και σε γεύση και σε τεχνικές λεπτομέρειες.

Τέλος, προτείνω υπομονή και ανεκτικότητα και απο τις δύο πλευρές. Για οτιδήποτε άλλο υπάρχει το twitter :a025: :a025: :a025:

Απάντηση