Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
gkontos10
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2020 12:44 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από gkontos10 » Τετ Μάιος 06, 2020 9:56 am

Καλημέρα παιδία

δεν ξέρα αν ακόμα αυτό νήμα είναι ζωντανό αλλά θα κάνω μια προσπάθεια για βοήθεια :a013:

αγόρασα και εγώ πρόσφατα από άμαζον γερμανίας την Delonghi Magnifica S Ecam 22.110 για τον λόγο που νομίζω όλοι παίρνουν αυτόματη .. ένας γρήγορος αξιοπρεπείς καφές πριν την δουλεία ..

έχω όμως πολλές ερωτήσεις ..
συνήθως πίνω freddo espresso

1. σε τι ρύθμιση έχετε βάλει το grider και την ενδείξη δυναμης για την καλύτερη δυνατή απόδοση ?
2. τι καφέ βάζετε ?
3. και πιο σημαντικό μόλις την πήρα άλλαξα το grid από 6 στο 3,5 καθώς η μηχανή ήταν κλειστή αλλά μετα διαβασα ότι μόνο όταν δουλεύει το grinder πρέπει να γίνετε αλλαγή, μήπως έκανα καμία ζημιά ???

είχα πολλά να ρωτήσω αλλά θα τα βάζω λίγο λίγο :P
σας ευχαριστώ

yennefer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 1:19 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από yennefer » Κυρ Μάιος 17, 2020 8:48 pm

Καλησπέρα παιδιά, νέα κάτοχος κι εγώ, την πήρα για να αντικαταστήσω μηχανή με κάψουλες. Αρχικά έχω απογοητευτεί λίγο γιατί οι πρώτες δοκιμές βγάζουν πολύ αδύναμο καφέ και έχω ήδη πειράξει τα ml, την ένταση στο τέρμα και το μύλο όσο κάτω πάει (κάτω απ' το 2,5 μου μπουκώνει). Αναρωτιέμαι μήπως έπεσα σε μάπα καφέ. Πήρα από το Coffeway τον Supremo, ευτυχώς όχι μεγάλη ποσότητα.
Οι κριτικές που διάβασα πριν την αγορά από Ελλάδα και από εξωτερικό ήταν καλές, δεν είχα φανταστεί να είναι τόσο χάλια το αποτέλεσμα οπότε ευελπιστώ να έχει να κάνει ή με τον καφέ ή με τις ρυθμίσεις.
Εσείς που έχετε καταφέρει να την σετάρετε τι κάνατε και σε ποιον καφέ έχετε καταλήξει και με τι ρυθμίσεις;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 17, 2020 11:17 pm

Οι καλές κριτικές ήταν στο Skroutz ;
Γιατί εδώ δεν νομίζω να τις διάβασες.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Μάιος 18, 2020 2:58 pm

Μην περιμένεις να πάρεις τον τέλειο καφέ...από αυτόματη μηχανή .Εγώ στην κρουπς που έχω, άνοιξα την μηχανή και έπαιξα με τον μύλο για να πάρω καλύτερο καφέ.
Η magnifika από την μαμά της έχει αρκετές ρυθμίσεις στο μύλο με παραξενεύει που δεν βλέπεις διαφορά μεγάλη με τις αλλαγές που κάνεις.
Θυμάμαι η δικιά μου έβγαζε καλύτερο καφέ με χαρμάνι με υψηλό καβούρντισμα μπορείς να δοκιμάσεις Λαβαζα η μποντι για να δεις συμπεριφορά .
Αλλά δυστυχώς σε γενικές γραμμές θα πας σε άλλη μηχανή και μύλο.

yennefer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 1:19 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από yennefer » Τρί Μάιος 19, 2020 11:18 pm

Τα κατάφερα επιτέλους να φτιάξω αξιοπρεπή καφέ :a049: και μάλιστα τόσο δυνατό που δεν κατάφερα να τον πιω όλο :shock: . Θέλει πολύ πειραματισμό τελικά. Κατάφερα να χαμηλώσω κι άλλο το grinder, αλλά πρέπει να βρεις ακριβώς το spot που χρειαζεται γιατί αν το πας παραπάνω ή θα μπουκώσει ή θα βγει πάλι νερουλός. Θέλει να το πας πολύ σταδιακά. Αυτή τη φορά δοκίμασα 1 φορά το κουμπί για διπλό εσπρεσσο και 1 φορά τον μονό (για φρέντο πήγαινα) και βγήκε πηχτός και με πολύ κρέμα. Από ότι διάβασα η χωρητικότητά σε καφέ είναι 14γρ άρα υποθέτω ότι αυτό είναι για τον διπλό εσπρέσσο. Είμαι σε καλό δρόμο! Δεν ψάχνω τον υπέρτατο καφέ, έναν αξιοπρεπή καφέ θέλω να πίνω στην ευκολία του σπιτιού μου.

yennefer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 1:19 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από yennefer » Κυρ Ιουν 07, 2020 8:39 am

Herconomicon έγραψε:
Τρί Ιουν 02, 2020 2:49 pm
Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Πρόσφατα αγόρασα την ομώνυμη μηχανή του post και θα ήθελα τη γνώμη σας. Προκειμένου να σας κατατοπίσω θα παραθέσω τις ρυθμίσεις που χω κάνει, κυρίως για freddo cappuccino. Ενστάσεις και διορθώσεις δεκτές.

Η επιλογή γεύσης του καφέ είναι στη θέση MAX.

Η ρύθμιση του μύλου του καφέ είναι στη θέση 2,5.

Η επιλογή της ποσότητας του καφέ στο φλιτζάνι από 40ml στον μονό ristretto το χω πάει στα 25ml και στον διπλό ristretto απο 80ml στα 50ml.

Η ρύθμιση της θερμοκρασίας βρίσκεται στην δεύτερη λυχνία και η σκληρότητα νερού στο επίπεδο 2.

Όσο αφορά τον καφέ, τελευταία χρησιμοποιώ τον Parana premium extra bar με τον οποίο έμεινα σχετικά ικανοποιημένος. Χθες, προχώρησα στην αγορά του Buna Dimaa από coffeecircle. (Γνώμη;)

Σε γενικές γραμμές έχω μείνει ευχαριστημένος αλλά θεωρώ πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης των ρυθμίσεων της μηχανής όσο και στις προτάσεις καφέ espresso. Περιμένω να διαβάσω τις απαντήσεις σας!
Λοιπόν, μετά από αρκετούς πειραματισμόυς κατάλαβα ότι παίζει ρόλο και ο καφές. Το grinder το ρυθμίζεις ανάλογα τον καφέ και τι θα σου βγάλει, πάντα την ώρα που αλέθει, και με ελάχιστες μεταβολές. Θέλεις ο espresso να βγαίχει πηχτός, να τρέχει αργά, αλλά να μην τρέχει και σταγόνα-σταγόνα.
Στις ρυθμίσεις κι εγώ έχω βάλει την θερμοκρασία στη θέση 2, το grinder στο 3 παρά κάτι και το "Aroma" setting 2 θέσεις πριν το τέλος.

Είναι περίεργο αλλά οι πρώτοι καφέδες πήγαν άπατοι, χάλασα 250 γρ. και δεν πινόταν κανένας. Ως διαμαγείας στους τελευταίους 2-3 η μηχανή άρχισε να φτιάχνει καλό καφέ και έκτοτε είμαι πολύ ευχαριστημένη. Νομίζω ότι αυτό που έφταιγε ήταν ότι άλλαζα τις ρυθμίσεις συνέχεια και δεν έδινα χρόνο στη μηχανή να ανταποκριθεί. Επίσης αυτό το "τερμα τα γκάζια" όλα στο τέρμα δεν ήταν το ιδανικό. Θέλει να το πας σταδιακά και να βρεις τι ταιριάζει στον καφέ που έχεις. Πίνω διπλό espresso στο σπίτι και το ευχαριστιέμαι! Ο καφές που βγάζει πλέον είναι πολύ καλός και κρεμώδης.

Από καφέδες δοκίμασα αρχικά τον Supremo από Coffeeway και μετά τον Aroma και Gold από Λουμίδη. Ο Gold νομίζω πως μου άρεσε περισσότερο. Τώρα έχω παραγγείλει από online μαγαζί 3 διαφορετικούς να δοκιμάσω γιατί βλέπω ότι έχουμε κατανάλωση! Υπάρχουν τόσες ποικιλίες να δοκιμάσεις και είναι και υποκειμενικό το θέμα, να βρεις τι σου ταιριάζει.

Πάντως αυτός ο μηδενισμός που ακούστηκε από κάποιους πραγματικά δεν ισχύει. Η μηχανή μπορεί και βγάζει καλό καφέ!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιουν 07, 2020 5:03 pm

Δε. Ισχύ για εσένα αγαπητέ για κάποιους άλλους ισχύει 100%.

cafequej
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2020 4:03 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από cafequej » Τετ Ιούλ 22, 2020 8:38 pm

Καλησπέρα στην παρέα. Πήρα πρόσφατα την συγκεκριμένη μηχανή και όπου και να βάλω τη ρύθμιση του grinder, ο καφές τρέχει με την ίδια ποσότητα και "νερουλιάζει" γρήγορα, με ελάχιστη κρέμα (προς το άσπρο). Επιλογή γεύσης σχεδόν πάντα στο max. Έχω αλλάξει την ποσότητα ml στα 30 για μονό espresso και 60 για τον διπλό. Αποτέλεσμα, ο καφές να πικρίζει τις περισσότερες φορές. Οι καφέδες που έχω δοκιμάσει μέχρις στιγμής είναι illy και buondi. Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω dimello και θα δω αποτελέσματα τις επόμενες μέρες. Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα ο grinder;

2daskalos2
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 7:05 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από 2daskalos2 » Δευ Οκτ 12, 2020 9:17 am

Καλημέρα!!Αγόρασα κι εγώ τη συγκεκριμένη αυτόματη μηχανή αλλά ακόμη ο καφές που πίνω (φρεντο εσπρεσσο) είναι αρκετα νερουλός..
Δοκίμασα illy 100% κ τωρα πηγαινω σε lavazza.
Μύλος στο 2,5 , ένταση στο τέρμα σχεδόν.
Βάζω μια διπλή δόση ρυθμισμένη στα 50ml και μία μονή στα 25.

Καμία πρόταση με συγκεκριμένο καφέ κ ρυθμίσεις μπορείτε να προτείνετε;;

Ende_Neu
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 02, 2021 5:47 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Ende_Neu » Σάβ Ιαν 02, 2021 5:50 pm

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Στην απλή δόση εσπρεσο, πώς είναι ο καφές; Corposo e denso που λεν' και οι Ιταλοί ή εξίσου acquoso;

Απάντηση