Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Ende_Neu
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 02, 2021 5:47 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Ende_Neu » Πέμ Ιαν 21, 2021 6:36 pm

Άλλον ρώτησα, άλλος απάντησε...

Τι να κάνουμε. Τα έχει αυτά η ζωή.. Υπομονή και ΑΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ λοιπόν, σε τέτοια φαινόμενα :a013:

minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από minaspit7 » Σάβ Φεβ 06, 2021 9:36 am

Γειά σας και απο εμένα, σκέφτομαι να πάρω την μηχανή του νήματος με 150δοσεις :lick: από κάποιο ηλεκτρομαγαζο,ως αντικατάσταση μίας arielli η οποία παραδόξως έβγαζε πολύ συμπαθητικό καφέ, όχι μόνο για τά δικά μου γούστα, όλοι όσοι ήπιαν από την μηχανή έλεγαν πολύ καλά λόγια, μπορώ να πω ότι ήταν ανώτερος ο καφές ,από πολλά take away.
Για μύλο έχω ένα modificated delonghi k79.
Επειδή πίνω μόνο μαύρο καφέ, κυρίως φρέντο δεν έχω απαίτηση για επαγγελματικο παναρελο.
Αξίζει να πάω σέ τέτοια μηχανή ή θα πίνω χειρότερο καφέ από την arielli.

doom
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 4:10 pm
Μηχανή:: United me 5195
2η Μηχανή:: Nespresso

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από doom » Δευ Φεβ 15, 2021 5:27 pm

Έχω μια delonghi authentica και ειμαι πολύ ευχαριστημένος και εγώ πριν είχα ένα παρόμοιο σετ μια αριετε μηχανή λόγο του μεγάλου καλαθιού της και της εμφάνισης και ένα boss πετσοκοφτη για μύλο ήταν οκ... τώρα πίνω καλυτερο καφέ όχι τίποτα φοβερό αλλά καλύτερο και τραγικά πιο εύκολα και έχω το ίδιο αποτέλεσμα πάντα αλλά θέλει πολύ ψάξιμο πάρα πολύ όμως μετά όντως πατάς το κουμπί αλλά ξανά λέω έχει δικιά της λογική σε όλα πχ όπου έχει κουμπί διπλός δεν είνα... το ποσα γρ καφέ βάζει τα μλ του Νέρου ο τύπος καφέ που θα βάλεις θέλει το χρόνο της....μετά από 2 μήνες ακόμα το ψάχνω....

minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από minaspit7 » Δευ Φεβ 22, 2021 11:44 am

Βάλε και εσύ ένα μπουσουλα με τις ρυθμίσεις σου,γρ καφέ,γρ ροφήματος κόψιμο, θερμοκρασία κλπ και με τι καφέ.
Πες μας επίσης πόσο νερονει όταν κάνεις παγωμένο.

doom
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 4:10 pm
Μηχανή:: United me 5195
2η Μηχανή:: Nespresso

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από doom » Τετ Μαρ 03, 2021 12:18 pm

Λοιπόν η authentica είναι ίδια με την magnifica το μόνο που έχει παραπάνω είναι ένα καφέ που ίδια το λέει doppio που βάζει ακόμα παραπάνω καφέ και έχει μίνιμουμ 60μλ στην ρύθμιση νερό έχω φίλτρο κάτω πάγκου 0,5 το βασικό για τα άλατα βάζω της μηχανής ρύθμιση του μύλου 2 θέσεις πριν το 1 ίσως το πάω πιο κάτω ακόμα το ψάχνω αλλά εκεί είναι καλά ρύθμιση έντασης φουλ η γυναίκα πίνει το καπουτσίνο της ανάλογα την όρεξη άλλες φορές βάζει το μόνο 30 μλ άλλες φορές τον κάνει διπλό πατώντας δύο φορές το μόνο αν θέλει πιο ελαφρύ πατάει το κουμπί του διπλού εσπρέσσο που δεν είναι διπλός...για φρέντο που πίνω εγώ πατάω το doppio απλά κόβω στα 30μλ 2 δόσεις για όσους δεν το θέλουν τόσο δυνατό όπως ο πατέρας μου δύο φορές μόνο εσπρέσσο η καφετιέρα δεν συμπαθεί ψαγμενα χαρμάνια λογικό...αν και γούστα είναι αυτά.δοκιμάστε του αρμενακου κάποιο χαρμάνι πχ το κλασσικό εσπρέσσο η με κάτι μέσα να γίνει λίγο πιο βαρύ αλλά και τον γαλλικό επίσης με κάτι μέσα για λίγο πιο βαρύ(ο γαλλικός μαρεσε καλύτερα) αρκεί να θυμάστε τι ανακατεύετε έφτιαξα κάτι πολύ ωραίο και δεν θυμάμαι τι ακριβώς γαλλικός με κάτι θα το βρω...αλλιώς lavazza illy hausbrant η ότι μπαγιάτικο σας αρέσει illy πίνω τώρα ωραίος θερμοκρασία το έχω στο 3 αλλά και στο δύο κομπλέ να σημειώσω ότι γενικά δεν μαρεσουν τα λεμόνια οξύτητες στους καφέδες και πιο πολύ πίνω φρέντο ελπίζω να βοήθησα

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Μαρ 03, 2021 12:48 pm

Ende_Neu έγραψε:
Τετ Ιαν 20, 2021 6:03 pm
Θα είχε ενδιαφέρον να αναφέρεις τις διαφορές που εντόπισες μεταξύ μιας μηχανής με τις τεχνικές προδιαγραφές (sic) και της εν θέματι.
Θερμοκρασιακή σταθερότητα - βασική συνθήκη στον εσπρέσο - με την ύπαρξη boiler και όχι thermoblock, ποιοτικά υλικά που να διασφαλίζουν τις μικρότερες θερμικές απώλειες και όχι πλαστικούρες, unpressurized σύστημα ώστε η πίεση να είναι υδραυλική και όχι τεχνητή, πίεση κοντά στα 9bar με βαλβίδα opv και όχι "ότι-βγάλει-η-αντλία", σωστή άλεση σε συνάρτηση της δοσολογίας/συνταγής/χρόνων και όχι τυχαία άλεση από έναν μικρό stepped μύλο...είναι μερικές από τις τεχνικές προδιαγραφές που δεν διαθέτει η εν θέματι (sic).

doom
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 4:10 pm
Μηχανή:: United me 5195
2η Μηχανή:: Nespresso

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από doom » Τετ Μαρ 03, 2021 10:52 pm

Δεν είναι λελίτ φίλε μου δεν είναι καν μηχανή εσπρέσσο ούτε γαλλικού φτιάχνει κάτι που μοιάζει με εσπρέσσο κάτι που μοιάζει με γαλλικό(long) και κάτι που ίσως το πεις Λούγκο ίσως νες... έχει ένα μύλο μικρό και ένα σύστημα που παίρνει το τριμμένο καφέ και τον πρεσαρει σε πακ περνάει το νερό και βούαλα είναι όλο πλαστικό οπότε σικ σοκ δεν...τώρα αν ρωτάς εμένα είμαι ευχαριστημένος ναι έχει σταθερό αποτελέσματα είναι καλύτερη από νεσπρεσσο και ότι άλλο με κάψουλες και καλύτερη από αυτές με pressurised καλαθάκι μαρεσουν όλοι τύπου καφέ που φτιάχνει μαρεσει ότι αγοράζω σπυρί καφέ μαρεσει που δεν με φωνάζει η γυναίκα να φτιάξω καφέ για όλοι την παρέα μαρεσει που το πρωί με δύο πατήματα πήρα τον καφέ για την δουλειά οποίος έχει λόξα με τον εσπρέσσο κοιτάει αλλού πάντα κατά την γνώμη μου

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Απρ 12, 2021 8:39 pm

Luckees έγραψε:
Τετ Μαρ 03, 2021 12:48 pm
Θερμοκρασιακή σταθερότητα - βασική συνθήκη στον εσπρέσο - με την ύπαρξη boiler και όχι thermoblock
Μην δαιμονοποιείτε τα thermoblock, δεν φταίνε αυτά (σαν τεχνολογία).
Το λέω γιατι σε λίγα χρόνια θα δείτε υψηλής ποιότητας εσπρεσσομηχανές με σοβαρά thermoblocks και θα σας διαφημίζουν την τρομερή σταθερότητα σε σχέση με τα μικρά (single) boiler.
Έχουν θέματα κι αυτά, αλλά η αστάθεια θερμοκρασίας δεν είναι εγγενές πρόβλημά τους.

Άσε που οι HX είναι πιο κοντά σε thermoblock απο ότι σε boiler και δεν τις εμποδίζει αυτό να είναι καλές μηχανές.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Απρ 14, 2021 12:14 pm

Jousis έγραψε:
Δευ Απρ 12, 2021 8:39 pm
Μην δαιμονοποιείτε τα thermoblock, δεν φταίνε αυτά (σαν τεχνολογία).
Το λέω γιατι σε λίγα χρόνια θα δείτε υψηλής ποιότητας εσπρεσσομηχανές με σοβαρά thermoblocks και θα σας διαφημίζουν την τρομερή σταθερότητα σε σχέση με τα μικρά (single) boiler.
Έχουν θέματα κι αυτά, αλλά η αστάθεια θερμοκρασίας δεν είναι εγγενές πρόβλημά τους.

Άσε που οι HX είναι πιο κοντά σε thermoblock απο ότι σε boiler και δεν τις εμποδίζει αυτό να είναι καλές μηχανές.
Ελπίζω αυτά να τα λες χιουμοριστικά ή απλά να τρολάρεις.

arel
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 9:01 am
Μηχανή:: Krups 893 NESPRESSO
2η Μηχανή:: Delonghi ECAM 23.210
Οι καφέδες μου:: melitta, Taresso Supremo, New York JBM,

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από arel » Τρί Μάιος 11, 2021 11:17 am

αγορασμένη 360.00€ +15.00€ την 10/06/2011 Delonghi Magnifica S Ecam 23.210.B μετά από εξαιρετικούς αμέτρητους καφέδες τώρα πια στη δεκαετία του άρχισε να αδειάζει το νερό αντί του φλιτζανιού στο συρτάρι των κατακαθιών.
το διέλυσα, το καθάρισα αλλά κάποια εξαρτήματα από το σώμα της αντλίας που πρεσάρει το ζεστό νερό είχαν σπάσει.
αν επενέβαινα νωρίτερα ίσως να σωζόταν και να τη γλίτωνα με το ξέπλυμα μόνο.
είμαι στην αναζήτηση αντλίας, κάποια υπογράμμιση, υπόδειξη κανενός συμforumίτη ;

Απάντηση