Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
kachilas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:51 pm

Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από kachilas » Τρί Οκτ 24, 2017 1:56 pm

Καλησπέρα σας κι από εδώ.
Πρόσφατα αγόρασα μια αυτόματη μηχανή καθώς η ευκολία που προσφέρει ειδικά στο πρωινό γρήγορο καφεδάκι πριν φύγεις για δουλειά ήταν αναγκαίο.
Την πήρα από το Κωτσόβολο καθώς είχε και προσφορά 3 κιλά καφέ δώρο από την Coffee island.
Ξεκίνησα με τις πρώτες δοκιμές προκειμένου να δω τι καφέ βγάζει. Μέχρι στιγμής έχω φτιάξει καμιά 50αρια καφεδάκια. Οι επιλογές που έχει για lungo δυστυχώς κατά την άποψη μου βγάζουν ένα νεροζούμι.
Στις επιλογές του μονού και διπλού espresso κάτι γίνεται αλλά μου φαίνεται επίσης ελαφρύς ο καφές.
Την είχα στις αρχικές ρυθμίσεις και στη μέση το κέρσορα για το πόσο καφέ θα αλέθει. Δυστυχώς ο καφές που βγάζει είναι σχετικά ελαφρύς ακόμα. Όταν γύρισα τέρμα το κέρσορα για να βγάλει πιο δυνατό καφέ δεν είδα και τόσο μεγάλη διαφορά. Επίσης το καιμάκι που βγάζει είναι αρκετά ξανθό και μετά από 2 γουλιές εξαφανίζεται. Μπορείτε να με συμβουλεύσεται πως να προχωρήσω?
Ο καφές είναι ο Coffee island.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Οκτ 24, 2017 2:16 pm

Είναι εξοργιστικό και στενάχωρο να δίνει κάποιος 6 κατοστάρικα κ να μην πίνει καφέ... :a026:
Το κακό φίλε μου είναι το μόνο που θα σου προσφέρει μια τέτοια μηχανή είναι η ταχύτητα κ η ευκολία όπως είπες. Δυστυχώς για σένα δεν διάβασες πριν κάνεις την αγορά ή τουλάχιστον δεν δοκίμασες από κάπου αλλού, τι καφέ βγάζει για να δεις αν σε καλύπτει γευστικά (σε κάποιους μπορεί να αρέσει). Αν με τα ίδια λεφτά είχες πάρει μια lelit+ένα minion ή ένα graef ή έστω ένα porlex τώρα θα ήσουν άρχοντας...
Ο συνδυασμός κυρίως του κακού ενσωματωμένου μύλου κ του pressurized συστήματος της μηχανής είναι εγγύηση για μέτριο αποτέλεσμα ότι καφέ κ αν χρησιμοποιήσεις.

kachilas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:51 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από kachilas » Τρί Οκτ 24, 2017 3:16 pm

Luckees έγραψε:Είναι εξοργιστικό και στενάχωρο να δίνει κάποιος 6 κατοστάρικα κ να μην πίνει καφέ... :a026:
Το κακό φίλε μου είναι το μόνο που θα σου προσφέρει μια τέτοια μηχανή είναι η ταχύτητα κ η ευκολία όπως είπες. Δυστυχώς για σένα δεν διάβασες πριν κάνεις την αγορά ή τουλάχιστον δεν δοκίμασες από κάπου αλλού, τι καφέ βγάζει για να δεις αν σε καλύπτει γευστικά (σε κάποιους μπορεί να αρέσει). Αν με τα ίδια λεφτά είχες πάρει μια lelit+ένα minion ή ένα graef ή έστω ένα porlex τώρα θα ήσουν άρχοντας...
Ο συνδυασμός κυρίως του κακού ενσωματωμένου μύλου κ του pressurized συστήματος της μηχανής είναι εγγύηση για μέτριο αποτέλεσμα ότι καφέ κ αν χρησιμοποιήσεις.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η αλήθεια είναι ότι δεν έδωσα και 600 κατοστάρικα 450 την είχε + δώρο τους καφέδες. Επίσης είχα δοκιμάσεις από μια άλλη παρόμοια delonghi και ήταν σχετικά καλός καφές. Επίσης η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα πριν αγοράσω. Τώρα όμως που έφτασα σε αυτό το σημείο υπάρχει κάποιος μπούσουλας πως να προχωρήσω για να πάρω πιο δυνατή γεύση καφέ?

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από tselios » Κυρ Οκτ 29, 2017 2:22 am

Καλησπέρα kachilas, δοκίμασες να πειραματιστείς και με το μέγεθος άλεσης των κόκκων; πέρα από την ποσότητα. Για τον lungo συνιστάται ποιό χοντρό κόψιμο ενώ για τον espresso ποιό ψιλό. Στην δικιά μου (gaggia anima xl ) όταν αλλάζω το μέγεθος της άλεσης χρειάζεται να περάσουν δύο με τρία καφεδακια ώστε να πάρω την επιθυμητή άλεση. Μην βιαστείς να απογοητευτείς με την αγορά σου και εγώ με την δικιά μου χρειάστηκαν πολλά πειράματα ώστε να κατασταλάξω. Συμφωνώ ότι δεν πρόκειται να πάρω ποτέ τον τέλειο espresso από μια υπεραυτοματη, αλλά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος και δύσκολα θα γυρνούσα πάλι σε χειροκίνητη μηχανή ξανά.

kachilas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:51 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από kachilas » Τετ Νοέμ 01, 2017 10:51 am

Καλημέρα tselios.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Άρχισα να πειραματίζομαι λίγο με την άλεση και κάπως καλύτερα έχει στρώσει.
Αν έχω καταλάβει σωστά όσο το γυρνάς προς τους ψιλούς κόκκους τόσο πιο λεπτά κόβει ενώ όσο το γυρνάς προς τους χοντρούς κόκκους κόβει μια χοντρά σωστά?
Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο γιατί ο lungo να θέλει άλλο άλεσμα σε σχέση με τον κανονικό espresso.
Επίσης εσύ όταν θέλεις να κάνεις ένα freddo επιλέγεις φαντάζομαι το κουμπί διπλό espresso κι όχι 1 lungo σωστά?

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!!!

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από tselios » Τετ Νοέμ 01, 2017 6:00 pm

Ναι στους μικρούς κόκκους "ψιλοκοβει" και στους μεγάλους "χοντροκόβει". Ο lungo όπως και ο γαλλικός έχουν πολύ μεγαλύτερη ποσότητα νερού και διάρκεια εκχύλισης από τον εσπρέσο και ο καφές μόλις βγάλει τα αρώματα και την γεύση που χρειαζόμαστε αρχίζει να βγάζει έλαια και πικρή γεύση. Οπότε όταν ο κόκκος αλέθετε ποιό χοντρός είναι σαν να αποκτάει μία μεγαλύτερη ανοχή στον χρόνο εκχύλισης. Έτσι στον espresso που χρειάζεται λίγο νερό και σε μικρο χρόνο άλεσης θα πρέπει να είναι ψιλοκομμένος ώστε ο καφές να μας δώσει γρήγορα τα άρωμα και την επιθυμητή γεύση. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ, είπα να μην γράψω γραμμάρια και χρόνους για να μην σε μπερδεψω.
Για τον freddo ή "Espresso Greco" όπως τον αποκαλούν οι φίλοι μας οι Ιταλοί :respekt: , χρειάζεται πάντα 2 εσπρέσο, ο lungo δεν έχει καμία σχέση. Ο lungo είναι γαλλικός που βγαίνει υπό πίεση όπως ο espresso.
Μ'αυτά μου άνοιξε η όρεξη, πάω για καφεδάρα :coffee:

kachilas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:51 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από kachilas » Πέμ Νοέμ 02, 2017 9:53 am

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ήσουν πλήρως κατατοπιστικός!!!
Καλά καφεδάκια!!!

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από tselios » Πέμ Νοέμ 02, 2017 6:24 pm

tselios έγραψε: Έτσι στον espresso που χρειάζεται λίγο νερό και σε μικρο χρόνο άλεσης θα πρέπει να είναι ψιλοκομμένος
:OOPS: Συγγνώμη όχι άλεσης, εκχύλισης ήθελα να γράψω.

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από tselios » Τετ Φεβ 14, 2018 2:57 am

Τελικά τα βρήκες με την μηχανή σου kachilas;

kachilas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:51 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από kachilas » Παρ Φεβ 16, 2018 12:39 pm

Καλησπέρα tselios,

Αυτό που κατάλαβα μετά από κάμποσο καιρό είναι ότι η μηχανή δεν θέλει τον Coffee Island ούτε για δείγμα. Δυστυχώς ή ευτυχώς όταν την πήρα μου δώσανε δώρο 3 κιλά καφέ οπότε είχα πέσει στη παγίδα και πειραματιζόμουν με αυτόν τον caffe. Με το που άλλαξα caffe και δοκίμασα κάποιους άλλους η νύχτα με τη μέρα.
Όχι ότι πίνω caffe που θα έπινα αν είχα ξεχωριστή μηχανή και μύλο αλλά πλέον πίνω έναν αξιοπρεπέστατο caffe με τις ευκολίες που σου παρέχει μια τέτοια μηχανή.
Βέβαια σχεδόν σε όλους τους καφέδες που δοκίμασα έχω γυρισμένη τη ροδέλα στο τέρμα δεξιά για να αλέθει περισσότερο caffe δλδ πιο ισχυρή δόση.

Απάντηση