Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Capone
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 8:11 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Capone » Σάβ Ιουν 05, 2021 10:06 am

Καλημέρα και από εμένα. Διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ και έχω μάθει αρκετά ενδιαφέροντα πραγματάκια. Ενώ ήμουν έτοιμος για μια lelit, δυστυχώς λόγω σοβαρής έλλειψης χρόνου, δίδυμα, αλλά και εργασίας, δεν μπορώ να φτιάχνω καφέδες για όλους. Ούτε η σύζυγος μπορεί. Κάποια στιγμή θα την χτυπήσω αλλά όχι τώρα.
Εδώ θέλω την βοήθειά σας. Θέλω οπωσδήποτε να φύγω από την μεγάλη απάτη της κάψουλας. Όποτε θεωρώ ότι θα πάω σε μια υπερ αυτόματη, αναγνωρίζοντας τα μειονεκτήματά της. Πιστεύω όμως ότι θα είναι καλύτερη από νεσπρεσσο κτλ. Νομίζω ότι έχω καταλήξει εδώ και μάλλον το Β μαύρο καθως δεν μου αρέσει το ασημί, ειναι και πιο οικονομικό. Απο θέμα συντήρησης και φίλτρων νερου, τι ακριβώς χρειάζομαι?

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από spyros12 » Σάβ Ιουν 05, 2021 10:26 am

Καλημερα φιλε μου...εγω εχω την gaggia brera τρεις μηνες τωρα....και την δινω γιατι πηρα μια οσκαρ 2.
Νερο εβαζα μονο εμφιαλωμενο (φιλτρακι εχει αυτη τοποθετημενο απο την μαμα),και μου εβγαλε εικονιδιο για αφαλατωση απο μονη της μετα απο 40-45 μερες.
Τωρα απο ευκολια δ το συζητω..απο ποιοτητα ροφηματος θεωρω σαφως ανωτερη απο καψουλα (εβαζα taf competition-area 51 brazil ).τωρα για κατι παραπανω υπαρχουν πιο εμπειροι απο εμενα αν θελουν να τοποθετηθουν.

Capone
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 8:11 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Capone » Τετ Ιουν 09, 2021 9:37 am

Spyros12 απο την στιγμη που ειμαστε σε αυτοματη δεν εχω και απιστευτες απαιτησεις. Θες να μου στειλεις ενα μηνυμα για την μηχανη που δινεις?

Capone
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 8:11 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Capone » Πέμ Ιουν 10, 2021 5:59 pm

Spyros12 επειδή δεν έχω πολλές δημοσιεύσεις δεν έχω δικαίωμα να στειλω μήνυμα. Μπορείς να στείλεις σε pm κάποια στοιχεία επικοινωνίας?

Chpapa
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 18, 2021 10:38 am

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Chpapa » Κυρ Ιούλ 18, 2021 10:41 am

Καλημερα και απο μενα, ειμαι κατοχος της magnifica s και αντιμετωπιζω ενα μικρο θεμα. Ενω η δοσολογια του μονο εσπρεσο ειναι στα 30 ml καποιες φορες χανει την ρυθμιση και πεφτει στα 22 ml. Αντιμετωπιζει καποιος αλλος αντιστοιχο θεμα;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από johnsin » Κυρ Ιούλ 18, 2021 12:16 pm

κάνε καμιά αφαλάτωση μήπως στρώσει

Stefch
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2021 10:27 am

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Stefch » Τρί Ιούλ 20, 2021 10:40 am

Γειά σας

Θέλω να προβώ στην αγορά της εν λόγω μηχανή καφέ. Δοκίμασα από ένα φίλο και έχω μείνει ευχαριστημένος.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν το συγκεκριμένο μοντέλο του θέματος είναι το ίδιο με αυτό το μοντέλο (εκτός από το χρώμα) Delonghi Magnifica S Ecam 21.117.B.
Αν είναι διαφορετικά μοντέλα τι διαφορές έχουν;

Ευχαριστώ πολύ

F117
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 1:11 am
Μηχανή:: Gaggia New Baby06
2η Μηχανή:: Caffe Verganano
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από F117 » Κυρ Ιαν 09, 2022 9:04 pm

Αν είδα καλα https://versus.com/en/delonghi-magnific ... cam-22-110 μάλλον έχουν διαφορά στον μύλο....αλλά δεν το βάζω το χέρι μ στην φωτιά

ababapanos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2019 8:23 am
Όνομα: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μηχανή:: Lelit PL42 TEMD PID
2η Μηχανή:: NESSPRESSO

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από ababapanos » Τρί Μαρ 29, 2022 9:21 pm

καλησπερα, αγορασα την συγκεκριμενη μηχανη. Παρατηρώ οτι ο καφες βγαινει σχετικα νερουλος, πως μπορω να ρυθμισω το ποσο νερο θα βγαζει στην μονη και στην διπλη δοση?

arel
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 9:01 am
Μηχανή:: Krups 893 NESPRESSO
2η Μηχανή:: Delonghi ECAM 23.210
Οι καφέδες μου:: melitta, Taresso Supremo, New York JBM,

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από arel » Τρί Σεπ 20, 2022 11:02 pm

yennefer έγραψε:
Κυρ Ιουν 07, 2020 8:39 am
Herconomicon έγραψε:
Τρί Ιουν 02, 2020 2:49 pm
Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Πρόσφατα αγόρασα την ομώνυμη μηχανή του post και θα ήθελα τη γνώμη σας. Προκειμένου να σας κατατοπίσω θα παραθέσω τις ρυθμίσεις που χω κάνει, κυρίως για freddo cappuccino. Ενστάσεις και διορθώσεις δεκτές.

Η επιλογή γεύσης του καφέ είναι στη θέση MAX.

Η ρύθμιση του μύλου του καφέ είναι στη θέση 2,5.

Η επιλογή της ποσότητας του καφέ στο φλιτζάνι από 40ml στον μονό ristretto το χω πάει στα 25ml και στον διπλό ristretto απο 80ml στα 50ml.

Η ρύθμιση της θερμοκρασίας βρίσκεται στην δεύτερη λυχνία και η σκληρότητα νερού στο επίπεδο 2.

Όσο αφορά τον καφέ, τελευταία χρησιμοποιώ τον Parana premium extra bar με τον οποίο έμεινα σχετικά ικανοποιημένος. Χθες, προχώρησα στην αγορά του Buna Dimaa από coffeecircle. (Γνώμη;)

Σε γενικές γραμμές έχω μείνει ευχαριστημένος αλλά θεωρώ πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης των ρυθμίσεων της μηχανής όσο και στις προτάσεις καφέ espresso. Περιμένω να διαβάσω τις απαντήσεις σας!


Λοιπόν, μετά από αρκετούς πειραματισμόυς κατάλαβα ότι παίζει ρόλο και ο καφές. Το grinder το ρυθμίζεις ανάλογα τον καφέ και τι θα σου βγάλει, πάντα την ώρα που αλέθει, και με ελάχιστες μεταβολές. Θέλεις ο espresso να βγαίχει πηχτός, να τρέχει αργά, αλλά να μην τρέχει και σταγόνα-σταγόνα.
Στις ρυθμίσεις κι εγώ έχω βάλει την θερμοκρασία στη θέση 2, το grinder στο 3 παρά κάτι και το "Aroma" setting 2 θέσεις πριν το τέλος.

Είναι περίεργο αλλά οι πρώτοι καφέδες πήγαν άπατοι, χάλασα 250 γρ. και δεν πινόταν κανένας. Ως διαμαγείας στους τελευταίους 2-3 η μηχανή άρχισε να φτιάχνει καλό καφέ και έκτοτε είμαι πολύ ευχαριστημένη. Νομίζω ότι αυτό που έφταιγε ήταν ότι άλλαζα τις ρυθμίσεις συνέχεια και δεν έδινα χρόνο στη μηχανή να ανταποκριθεί. Επίσης αυτό το "τερμα τα γκάζια" όλα στο τέρμα δεν ήταν το ιδανικό. Θέλει να το πας σταδιακά και να βρεις τι ταιριάζει στον καφέ που έχεις. Πίνω διπλό espresso στο σπίτι και το ευχαριστιέμαι! Ο καφές που βγάζει πλέον είναι πολύ καλός και κρεμώδης.

Από καφέδες δοκίμασα αρχικά τον Supremo από Coffeeway και μετά τον Aroma και Gold από Λουμίδη. Ο Gold νομίζω πως μου άρεσε περισσότερο. Τώρα έχω παραγγείλει από online μαγαζί 3 διαφορετικούς να δοκιμάσω γιατί βλέπω ότι έχουμε κατανάλωση! Υπάρχουν τόσες ποικιλίες να δοκιμάσεις και είναι και υποκειμενικό το θέμα, να βρεις τι σου ταιριάζει.

Πάντως αυτός ο μηδενισμός που ακούστηκε από κάποιους πραγματικά δεν ισχύει. Η μηχανή μπορεί και βγάζει καλό καφέ!
"ποσότητας του καφέ στο φλιτζάνι από 40ml στον μονό ristretto το χω πάει στα 25ml και στον διπλό ristretto απο 80ml στα 50ml."
κάποια υπόδειξη για το πως γίνονται οι αλλαγές αυτές, έχω σοβαρό θέμα με αποτυχημένους καφέδες του πρόσφατα αγορασμένου Delonghi Magnifica S Smart ECAM250.23.SB

Απάντηση