Gaggia Anima XL

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από veba » Κυρ Σεπ 24, 2017 5:05 pm

καλησπέρα tselios

Δεν δείχνουν όλες οι μηχανές στατιστικά στην οθόνη τους. Επίσης και στον υπολογιστή δεν δείχνουν όλες στατιστικά.
Η σύνδεση γίνετε για να περάσουμε νέα firmware , για να αλλάξουμε firmware σε πλακέτα για άλλο μοντέλο κλπ.
Έχουμε φωτογραφήσει κάποια μοντέλα κατά την διάρκεια του service , και έχουμε γράψει και βίντεο κατά την διάρκεια επισκευής.
Θα ανεβάσω σε νέο θέμα φωτογραφίες , και όταν συμμορφώσουμε και το βίντεο της επισκευής (επαληθεύτηκαν οι νόμοι του Μέρφυ) θα το ανεβάσουμε και αυτό.

stressou
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 8:19 am

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από stressou » Τρί Φεβ 06, 2018 8:29 am

Καλημέρα σας!
Χτες αγόρασα την εν λόγω μηχανή (μέχρι τώρα είχα την gaggia baby και τον μύλο ascaso i-mini). Από το κατάστημα που την αγόρασα προσέφεραν δωρεάν τοποθέτηση-εγκατάσταση και "επίδειξη" της μηχανής. Κάτι τέτοιο δυστυχώς δεν έγινε, καθώς ο κύριος μου έδειξε απλά πώς να φτιάχνω καφέ και δεν μπόρεσε να απαντήσει σε 1-2 ερωτήσεις που του έκανα! Στην ερώτησή μου κάθε πότε θέλει αφαλάτωση και πώς γίνεται μου απάντησε πως είναι ολόκληρη διαδικασία!! Θα εμφανιστεί σχετική ένδειξη στην οθόνη και απλά θα πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες!!! Τέλοσπάντων, εκνευρίστηκα η αλήθεια είναι και απλά περίμενα να φύγει για να διαβάσω το manual.... το οποίο προς ακόμα μεγαλύτερη απογοήτευσή μου δεν είναι στα ελληνικά!!!! Δεν είμαι ειδική στην παρασκευή καφέ, είμαι όμως λάτρης του καλού καφέ και θέλω να εκμεταλλευτώ όσο το δυνατόν περισσότερο τη νέα μου μηχανή!! Υπάρχει περίπτωση να βρω το manual γραμμένο στα ελληνικά; Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Τρί Φεβ 06, 2018 3:04 pm

Καλημέρα stressu. Καλορίζικη.
Πριν σου πω για την διαδικασία της αφαλάτωσης θα πρέπει να ρυθμίσεις τη μηχανή ώστε να ξέρει τη σκληρότητα του νερού που θα χρησιμοποιεί. Μέσα στο κουτί της μηχανής έχει μια λωρίδα χαρτί με 4 τετραγωνάκια επάνω, αυτό είναι ένα τεστάκι νερού, θα βάλεις σε ένα ποτήρι νερό από τη βρύση και θα βουτήξεις μέσα ολόκληρο το τεστακι για ένα δευτερόλεπτο, θα το βγάλεις και κάποια τετραγωνάκια από το τεστ θα αρχίσουν να κοκκινίζουν, (ας πούμε ότι κοκκινίζουν τα 3 από τα 4) .Μετά θα πας στο μενού πατώντας το κουμπί "MENU" και με το ίδιο κουμπί πάλι θα κατέβεις και και θα πας εκεί που λέει "WATER HARDNESS" (ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΝΕΡΟΥ) και θα το επιλέξεις πατώντας το κουμπί "AROMA STRENGTH" (στην ουσία αυτό είναι και το κουμπί ok) Εκεί μέσα έχει να επιλέξεις από το 1 μέχρι το 4, εφόσον το τεστακί που έκανες έδειξε 3 κόκκινα τετραγωνάκια από τα τέσσερα θα επιλέξεις το 3 σε αυτό το υπομενού πατώντας το κουμπί οκ όπως είπαμε πριν, και τότε θα εμφανιστεί ενα μήνυμα ότι η ρύθμιση αποθηκεύτηκε. Αυτή τη διαδικασία δεν θα χρειαστεί να την ξανακάνεις ποτέ πάρα μόνο αν αλλάξει περιοχή η μηχανή. Παμε στην αφαλάτωση τώρα :coffee: . Η μηχανή έχει ένα μετρητή λίτρων ώστε να γνωρίζει πόσο νερό περνάει από το κύκλωμά της όταν περάσει ένας συγκεκριμένος όγκος νερού θα σου εμφανίσει ένα μήνυμα ότι χρειάζεται αφαλάτωση. (Θα σου έχει και επιλογή να το παρακάμψεις) γεμίζεις το ντεπόζιτο με το μείγμα για αφαλάτωση μέχρι την ένδειξη "calc clean" που έχει, θα τοποθετήσεις ένα μεγάλο δοχείο μπροστά από τη μηχανή ώστε να τρέχει το νερό μέσα, πρόσεξε όμως γιατί θα τρέχει νερό και από εκεί που βγαίνει ο καφές και από το εξάρτημα για το ζεστό νερό. Πατάς το οκ και η αφαλάτωση ξεκινάει αυτόματα. Αν το δοχείο που θα βάλεις από κάτω κοντεύει να ξεχειλίσει θα σου δίνετε η δυνατότητα να κάνεις παύση της διαδικασίας. Όταν το νερό με το διάλυμα για την αφαλάτωση τελειώσει θα κοκκινίσει η οθόνη και θα δείχνει ότι τελείωσε το νερό, τότε θα βγάλεις το ρεζερβουάρ θα το ξεπλύνεις Καλά και θα το γεμίσεις με φρέσκο νερό από τη βρύση, θα το τοποθετήσεις στη μηχανή και θα πατήσεις το οκ έχοντας πάλι το δοχείο από μπροστά τότε η μηχανή θα αρχίσει να ξεπλένει το αφαλατικό από το εσωτερικό της και τέλος.
Α!!! κάνε που και που ένα καλό ξέβγαλμα το αυτόματο γκρουπ και μετά την αφαλάτωση. Εγώ που έχω σκληρότητα 3 και με μέσο όρο περίπου 6 καφέδες τη μέρα μου ζήτησε 2 φορές αφαλάτωση στον ενάμιση χρόνο που την έχω περίπου.

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Τρί Φεβ 06, 2018 3:10 pm

Μπορεί να ακούγετε πολύπλοκη διαδικασία αλλά στην πράξη είναι πολύ ποιό εύκολη διαδικασία από ότι χρειάζεται για μια χειροκίνητη μηχανή. Ελληνικά δυστυχώς δεν είχε ούτε η δική μου. Αλλά ότι θες ρώτα αργά ή γρήγορα θα απαντάω :D

stressou
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 8:19 am

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από stressou » Τετ Φεβ 07, 2018 10:40 am

Καλημέρα tselios!
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!! :a048: Ήσουν κατατοπιστικότατος!!
Όλα βαίνουν καλώς με την μηχανή.. Για οποιαδήποτε καινούργια απορία θα επιστρέψω.. Ευχαριστώ πολύ!!! :cfstd:

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Τετ Φεβ 07, 2018 1:15 pm

Μιας και έχουμε την ίδια μηχανή, λύσε μου μια απορία.. Το εξάρτημα που έχει για να βγάζει το ζεστό νερό (όχι η γαλατιέρα), κουμπώνει κανονικά επάνω στη μηχανή; γιατί εμένα κούτσαινε λίγο το δεξί κλιπ. Φαίνονταν ότι είχε παραπανίσιο πλαστικό το δεξί κλιπ και δεν το άφηνε να κουμπώσει. Φυσικά στο αγαπημένο μου service :censored: :a134: όπως προανέφερα πριν, αρνήθηκαν ότι είναι από το εργοστάσιο. Λες και πήρα εγώ πλαστικό και το συμπλήρωσα ώστε να μην ταιριάζει. ένι γουέι το έφτιαξα μόνος μου. Άλλα λογικά θα υπάρχουν κι'άλλες παρτίδες με το ίδιο ελάττωμα, γι'αυτό ρωτάω.

stressou
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 8:19 am

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από stressou » Παρ Φεβ 09, 2018 8:06 am

Καλημέρα!
Επισυνάπτω το manual της gaggia anima xl, το οποίο προμηθεύτηκα χτες από την Eurogat, προς χρήση από όλους τους απελπισμένους σαν εμένα... ;)
Όσον αφορά το εξάρτημα που έχει για να βγάζει το ζεστό νερό, νομίζω πως έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν μπορώ να στο πω με σιγουριά... στη γαλατιέρα δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα στο να τη βάλω ή να τη βγάλω.. το εξάρτημα για το ζεστό νερό όμως με ψιλοζορίζει.. κουμπώνει δύσκολα.. νόμιζα πως κάτι δεν κάνω σωστά...!! Θα το ξαναδοκιμάσω ακολουθώντας τις οδηγίες από το manual ;) και θα σε ενημερώσω...
Συνημμένα
ANIMA XL ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ.pdf
(5.32 MiB) Μεταφορτώθηκε 324 φορές

stressou
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 8:19 am

Re: Gaggia Anima XL-Συντήρηση

Δημοσίευση από stressou » Παρ Φεβ 09, 2018 8:31 am

Ερωτήσεις... Στις οδηγίες αναφέρει πως για τη σωστή συντήρηση της μηχανής θα χρειαστώ διάλυμα αφαλάτωσης, γράσο μονάδας παρασκευής καφέ, ταμπλέτες καθαρισμού, καθαριστικό κυκλώματος γάλακτος και φίλτρο νερού.. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής : 1) για την αφαλάτωση να προτιμήσω κόκκους ή έτοιμο διάλυμα; Ποιο συμφέρει καλύτερα; 2) Το νερό που χρησιμοποιώ για τη μηχανή είναι από φίλτρο. Πιστεύεις πως χρειάζεται να τοποθετήσω και φίλτρο στη μηχανή; 3) Οι ταμπλέτες καθαρισμού για πού χρειάζονται; 4) Έχεις να μου προτείνεις συγκεκριμένα προϊόντα για την συντήρηση της μηχανής και από πού μπορώ να τα προμηθευτώ σε οικονομικές τιμές; Γιατί πιστεύω πως στην αντιπροσωπεία θα τα χρυσοπληρώσω.. Ενδεικτικά αναφέρω πως το έτοιμο διάλυμα αφαλάτωσης του 1 λίτρου το χρεώνουν 12 ευρώ και το 1 σακουλάκι με κόκκους αφαλάτωσης 90 λεπτά.. Θεωρείς πως είναι καλές αυτές οι τιμές ή μπορώ να τα βρω και πιο οικονομικά; Για τα υπόλοιπα (γράσο, ταμπλέτες καθαρισμού, καθαριστικό κυκλώματος γάλακτος και φίλτρο νερού δεν ρώτησα..)

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Παρ Φεβ 09, 2018 7:25 pm

Μμμμμμμ... :a038: Άμα είναι από αυτούς δεν το θέλω. :lick: χαχαχα πλάκα κάνω θα το εκτυπώσω κιόλας. Ευχαριστώ πολύ!
Παρακάτω σου έχω μία φωτογραφία με το δικό μου εξάρτημα, το δεξί γατζάκι δεν ήταν έτσι, είχε μια καμπύλη και για να κουμπώσει κόντευα να σπάσω τη βάση που έχει η μηχανή επάνω. Άμα ανοίξεις τη φωτογραφία και ζουμάρεις φαίνεται το κομμάτι που έλιωσα με ένα ζεσταμένο μαχαίρι. Αν δεν θες να παρέμβεις τόσο, άστο όπως είναι και απλά μην το πιέζεις δουλεύει κανονικά και χωρίς να έχει κουμπώσει καλά από τη μια πλευρά.
IMG_20180209_171056small.jpg
Για την αφαλάτωση εγώ χρησιμοποιώ τις κλασικές ταμπλέτες που είναι πάμφθηνες απλά τις διαλύω σε ένα ποτήρι με ζεστό νερό πρώτα και μετά αδειάζω το διάλυμα στο ντεπόζιτο. Δες και εδώ: viewtopic.php?f=15&t=202 Το κιτρικό οξύ που αναφαίρετε στο post αν σε παραξενεύει μπορεί να το ξέρεις σαν λεμόντοζο
Το έτοιμο διάλυμα αφαλάτωσης ναι είναι πανάκριβο.
Για φίλτρο πιστεύω είναι αρκετό και αυτό που έχεις. Εγώ που μένω σε περιοχή με αρκετά σκληρό νερό και δεν χρησιμοποιώ καθόλου φίλτρο, αν και θα έπρεπε να πάρω ένα βρύσης πιστεύω. Οι ταμπλέτες καθαρισμού δεν αναφέρονται στο αγγλικό manual στη θέση εκείνη αναφέρει τον καθαρισμό κυκλώματος για το γάλα. Για την γαλατιέρα δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς κάποιο ιδικό καθαριστικό αυτά τα καθαριστικά είναι ποιο πολύ για τις μηχανές που τραβάνε το γάλα στο εσωτερικό τους και δεν σου δίνουν πρόσβαση, ενώ στην anima xl η γαλατιέρα αποσυναρμολογείται και πλένετε πανεύκολα με σαπούνι. Το γράσο τώρα είναι ένα θέμα που με ζόρισε μέχρι να βγάλω άκρη. Δεν ξέρω αν διάβασες τα προηγούμενα post αυτού του θέματος αλλά επειδή εγώ το έφαγα γρήγορα μην χρησιμοποιείς πολύ (καλά μου τα έλεγε ο veba) θα πρέπει να σου κρατήσει πολύ καιρό. Εν τέλη εγώ βρήκα το "lubri film plus" 113 γραμαρίων με 18 ευρώ. Το οποίο δεν είναι ακριβός γράσο αλλά το αναφέρουν ως βαζελίνη από εκεί που το παρήγγειλα. Είναι διαφανές, άοσμο, άγευστο, μη τοξικό και εννοείτε πως είναι ασφαλές για τρόφιμα. δεν ξέρω αν επιτρέπετε να βάλω λινκ από την σελίδα όπου το αγόρασα θα σου το στείλω σε μήνυμα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 09, 2018 8:51 pm

tselios έγραψε: Εν τέλη εγώ βρήκα το "lubri film plus" 113 γραμαρίων με 18 ευρώ. Το οποίο δεν είναι ακριβός γράσο αλλά το αναφέρουν ως βαζελίνη από εκεί που το παρήγγειλα. Είναι διαφανές, άοσμο, άγευστο, μη τοξικό και εννοείτε πως είναι ασφαλές για τρόφιμα. δεν ξέρω αν επιτρέπετε να βάλω λινκ από την σελίδα όπου το αγόρασα θα σου το στείλω σε μήνυμα.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα Στέλιο. Μπορείς να βάλεις το link.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση