Gaggia Anima XL

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Παρ Φεβ 09, 2018 10:07 pm

Τέλεια. Ώστε να μην παιδεύετε να βρεί όποιος ψάχνει.
http://www.doikas.com/cusine/kitchen-oven/13185011.html

kvoudias
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 07, 2015 11:28 am

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από kvoudias » Τετ Αύγ 08, 2018 3:43 pm

Για ειδικά γράσσα τροφίμων και λιπαντικά κάντε μια ερώτηση στο www.suchem.gr , το μαγαζί ειναι στο Γκάζι - Κεραμεικό. Έχει σίγουρα.

Τελικά απο γεύση ο καφές σε τι επίπεδα είναι? Αυτη τη στιγμή πίνω καφε απο Philips Saeco και μυλο Graef CM702. Και ελεγα να αναβαθμίσω τον εξοπλισμο σε Lelit και ενα καλύτερο μύλο γιατι έχει πεσει η αποδοση του Graef, το έχω βάλει στο τερμα ψιλοκομένο αλλά θελει κι άλλο. Μαλλον εχει μποσικα που ειχα διαβάσει κάπου. Αραγε αξίζει η αυτοματη?

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Τετ Αύγ 15, 2018 5:35 pm

Στην anima τουλάχιστον ο καφές είναι πολύ καλός και καταλαβαίνω μεγάλες διαφορές απο ποικιλία σε ποικιλία, σε αντίθεση με την Philips Saeco HD8423/11 που είχα πρίν. Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο και ο μύλος που είχα και ο μύλος της anima. Στην anima το κόψιμο του μύλου πάντως είναι πολύ καλό, έχω μετακινήσει και το εσωτερικό γρανάζι ώστε να κόβει κανα δυο σκάλες ποιό κάτω από το προκαθορισμένο.

acme
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 12:16 am

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από acme » Δευ Δεκ 31, 2018 12:58 am

Καλησπερα και Χρονια Πολλα.

Εδώ και λίγες μέρες ειμαι κάτοχος της Gaggia Anima Class.
Αν δε κανω λάθος, δεν εχει ουσιαστικές διάφορες απο την XL.
Σκεφτόμουν να παρω το φίλτρο νερού αλλα με ενα γρήγορο googlοσκρουτζαρισμα, δε βρήκα το συγκεκριμένο που θελει (GAGGIA WATER FILTER INTENZA “MAVEA”-Code 21001711).
Απο τα σχόλια σας δε βρήκα παραπομπή για καποιο κατάστημα.
Θα μπορούσατε να προτείνετε απο που να το παρω το φίλτρο αλλα και τις ταμπλετες (COFFEE OIL REMOVER TABLETS-Code 21001685)?
Επισης κάποια συμβουλή για τη συντήρηση της; κάθε ποτε θελει ταμπλέτα; Αν βάλω το φίλτρο, θα πρεπει να ρυθμίσω την σκληρότητα (αν το λέω σωστά), στο 1;

Ευχαριστω πολυ!

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Τετ Ιαν 02, 2019 4:53 pm

Καλησπέρα acme.
Καλορίζικη!!! Ναι οι μηχανές είναι πολύ παρόμοιες.Το θέμα με τις ταμπλέτες για τα έλαια δεν το έχω ψάξει καθόλου γιατί στην XL δεν υπάρχει η λειτουργία για προαλεσμένο καφέ (ούτε το πορτάκι στο πάνω μέρος της μηχανής) και έτσι δεν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω. Αν τοποθετήσεις φίλτρο την σκληρότητα θα την αφήσεις εκεί που είναι το αφιλτράριστο νερό, απλά στο μενού θα δεις μια επιλογή που λέει για φίλτρο νερού, εκεί θα μπεις και θα το ορίσεις "ON" έτσι η μηχανή θα υπολογίζει το διπλάσια λίτρα ως την υπενθύμιση για την αφαλάτωση. Μόνο μην ξεχνάς να βγάζεις το γκρουπ από το πλαϊνό πορτάκι τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα να το ξεπλένεις με μπόλικο νερό βρύσης και να το αφήνεις να στεγνώνει πριν το τοποθετήσεις πάλι μέσα. Ειδάλλως από τα υπολείμματα καφέ και την υγρασία μπορεί να δημιουργηθεί μούχλα.

acme
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 12:16 am

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από acme » Πέμ Ιαν 03, 2019 9:47 am

Καλημέρα!
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω βγάλει το γκρουπ. Πάλι καλά που μου το θύμισες... :OOPS:
Έχεις μήπως ιδέα που μπορώ να βρω το φίλτρο;

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Πέμ Ιαν 03, 2019 12:31 pm

Στην δικιά μου το αναφέρει ως intenze+ (plus) δεν νομίζω να έχουν διαφορά δες αυτά αλλά για καλό και για κακό πάρε ένα τηλέφωνο στη eurogat :censored: και κάνε μια ερώτηση πριν το αγοράσεις. https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=INTENZA+MAVEA

acme
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 12:16 am

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από acme » Πέμ Μαρ 07, 2019 10:15 am

Καλημέρα.
Έχουμε ιδέα πόσα γραμμάρια αλέθει κάθε φορά; Δηλαδή πόσα για κάθε μια από τις 5 επιλογές της φωτογραφίας;
Ευχαριστώ!
Συνημμένα
Capture.PNG

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 07, 2019 9:37 pm

Σύμφωνα με αυτό το site 6.5 - 11.5g. 11,5g είναι σεβαστά καλή δόση για μονό εσπρέσσο.
https://www.wholelattelove.com/gaggia-a ... so-machine
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

acme
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 12:16 am

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από acme » Παρ Μαρ 08, 2019 11:54 am

Άρα το ιδανικό για να φτιάξει κάποιος Freddo Espresso με 18gr, θέλει μια φορά με έναν κόκκο, και μια με 5 κόκκους. Ή διπλό πάτημα στους 3 κόκκους.
Well Noted!!!!

Απάντηση