Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από vsklav » Τετ Ιουν 07, 2017 4:42 pm

Luckees έγραψε:Πάνο, να έχεις gaggia classic κ παίρνεις προαλεσμένο χρησιμοποιώντας pressurized καλαθάκι; Αν είναι αυτή η γευστική του βάση αναφοράς τότε όποια υπεραυτόματη κ να πάρει τον ίδιο καφέ πάνω κάτω θα πιεί.
Εδώ στο υπογράφω οτι κάνεις λάθος. Πέρασα ακριβώς από το ίδιο στάδιο και ο καφές δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση...καμία όμως...
Σαφώς και με ξεχωριστό μύλο και ξεχωριστή καφετιέρα θα πάρει καλύτερο αποτέλεσμα από μια υπεραυτόματη, αλλά για τον μέσο χρήστη και για τις απαιτήσεις που επέβαλλε ο νηματοθέτης στο πρώτο ποστ είναι μονόδρομος η υπεραυτόματη.

Κάνει πραγματικά καλό καφέ η delonghi. Αλλες αυτόματες krups, gaggia όσο παράξενο και να σας φαίνεται δεν κάνουν καλό καφέ, τουλάχιστον στις τιμές αυτές. Εχω πιεί από όλα τα μοντέλα τους μέχρι των 500 ευρώ και οι delonghi στα 300,400 ευρώ δεν έχουν αντίπαλο.

Αν γνώμονος είναι η ευκολία με αξιοπρεπέστατη γεύση καφέ, τότε delonghi υπεραυτόματη.

Για τους χομπίστες φυσικά αυτό ακούγεται αιρετικό, αλλά ο καθένας πορεύεται όπως θέλει.

Άβαταρ μέλους
baspav
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 5:20 pm
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Not necessary
Μύλος:: Not yet
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από baspav » Πέμ Ιουν 08, 2017 8:48 am

Δεν θέλω να απογοητεύσω κάποιους αλλά το καλαθάκι μου ΔΕΝ είναι pressurised. Το κάτω μέρος του filter basket δεν καταλήγει σε μια τρυπούλα αλλά είναι ως έχει, ίδιες τρύπες πάνω, ίδιες κάτω. Άλλωστε παρέθεσα και φωτό (το post σβήστηκε δε ξέρω γιατί, κάποιοι έχουν μάλλον "πέραση" και σε αυτό το forum) και φυσικά μέσα στο portafilter δεν έχω το perfect crema.

Ερώτηση κρίσεως: να δοκιμάσω καφέ από υπεραυτόματες δεν παίζει έτσι; Εννοώ σε μαγαζί που να την πουλάει. Θα ψάξω τις delonghi που πρότεινε ο φίλος. Για τις Gaggia τις υπεραυτόματες δεν έχετε καλή γνώμη;
Η Jura A1 που διάβασα; Τι λέει; Ας κάνουμε προαιρετικό το αν θα κάνει αφρόγαλα για τον freddo.

Παρακαλώ πολύ όχι άλλες προτάσεις που δεν καλύπτουν αυτά που ζητάω. Δεν με ενδιαφέρει πλέον το δίπτυχο καφετιέρα-μύλος, ΔΕΝ έχω χρόνο πως να το εξηγήσω. Θέλω απλά να πίνω καφέ ισάξιο της Gaggia Classic. Μου αρέσει και δεν με ενδιαφέρει να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα (και που πάλι υποκειμενικό είναι αφού πρόκειται για γεύση) και να τρώω 20-30 λεπτά τουλάχιστον. Θέλω σε 10 λεπτά να έχω φτιάξει 2 freddo espresso να πίνω με την γυναίκα στο μπαλκονάκι. Μην χάνουμε χρόνο με αντιπαραθέσεις.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιουν 08, 2017 9:13 am

baspav έγραψε:... Άλλωστε παρέθεσα και φωτό (το post σβήστηκε δε ξέρω γιατί, κάποιοι έχουν μάλλον "πέραση" και σε αυτό το forum) και φυσικά μέσα στο portafilter δεν έχω το perfect crema.

admin - συντονιστικό μήνυμα - μην απαντάτε θα διαγραφεί αργότερα.

Έγινε εκκαθάριση πολλών δημοσιεύσεων από πολλά μέλη με μόνα κριτήρια το ότι ήταν εκτός θέματος (πχ η τρίοδη βαλβίδα της Classic σου) ή προκαλούσαν αψιμαχίες. Ενέργεια που ζητήθηκε μάλιστα από εσένα. Καμία σχέση με αυτό που αναφέρεις παραπάνω.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Ιουν 08, 2017 9:41 am

baspav έγραψε: ΔΕΝ έχω χρόνο πως να το εξηγήσω. Θέλω απλά να πίνω καφέ ισάξιο της Gaggia Classic.
Δεν παντρεύονται αυτά τα δύο.
Πίνω καφέ από DeLonghi στο γραφείο και από το "δίπτυχο" στο σπίτι και μάλιστα αυτόν τον καιρό από Classic. Αυτός της DeLonghi φέρνει περισσότερο σε αυτόν της Nespresso και απέχει από το συνδυασμό μύλος-μηχανή. Δυστυχώς έτσι είναι η ζωή. Πρέπει να δώσεις για να πάρεις.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιουν 08, 2017 10:04 am

Χάρη όλα αυτά έχουν ειπωθεί και τα γνωρίζει. Αυτό που ήθελε να γράψει είναι "ένα καφέ ισάξιο της Gaggia Classic όπως τον κάνει αυτός με προαλεσμένο καφέ σε κλασικό καλαθάκι, χωρίς μύλους κτλ."
Δεν μπορείς να δώσεις σωστή απάντηση σε αυτό το περιορισμένο και συνάμα ασαφές πλαίσιο που έχει ορίσει ο νηματοθέτης. Εάν κάποιος έχει συγκεκριμένες προτάσεις, όπως έγινε με τις Delonghi ας το κάνει. Διαφορετικά μην ξεκινήσουμε να γράφουμε τα ίδια πάλι. Είναι κάποιος μέλος από το 2011 και έχει κάνει τις επιλογές του. Σεβαστό! Ας πάρει και την υπεραυτόματη μηχανή που θα του κεντρίσει το ενδιαφέρον και εύχομαι να απαντάει αυτός μελλοντικά σε τέτοιες ερωτήσεις που θα προκύψουν από νεότερα μέλη.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από vsklav » Πέμ Ιουν 08, 2017 11:35 am

baspav έγραψε:Δεν θέλω να απογοητεύσω κάποιους αλλά το καλαθάκι μου ΔΕΝ είναι pressurised. Το κάτω μέρος του filter basket δεν καταλήγει σε μια τρυπούλα αλλά είναι ως έχει, ίδιες τρύπες πάνω, ίδιες κάτω. Άλλωστε παρέθεσα και φωτό (το post σβήστηκε δε ξέρω γιατί, κάποιοι έχουν μάλλον "πέραση" και σε αυτό το forum) και φυσικά μέσα στο portafilter δεν έχω το perfect crema.

Ερώτηση κρίσεως: να δοκιμάσω καφέ από υπεραυτόματες δεν παίζει έτσι; Εννοώ σε μαγαζί που να την πουλάει. Θα ψάξω τις delonghi που πρότεινε ο φίλος. Για τις Gaggia τις υπεραυτόματες δεν έχετε καλή γνώμη;
Η Jura A1 που διάβασα; Τι λέει; Ας κάνουμε προαιρετικό το αν θα κάνει αφρόγαλα για τον freddo.

Παρακαλώ πολύ όχι άλλες προτάσεις που δεν καλύπτουν αυτά που ζητάω. Δεν με ενδιαφέρει πλέον το δίπτυχο καφετιέρα-μύλος, ΔΕΝ έχω χρόνο πως να το εξηγήσω. Θέλω απλά να πίνω καφέ ισάξιο της Gaggia Classic. Μου αρέσει και δεν με ενδιαφέρει να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα (και που πάλι υποκειμενικό είναι αφού πρόκειται για γεύση) και να τρώω 20-30 λεπτά τουλάχιστον. Θέλω σε 10 λεπτά να έχω φτιάξει 2 freddo espresso να πίνω με την γυναίκα στο μπαλκονάκι. Μην χάνουμε χρόνο με αντιπαραθέσεις.

Ευχαριστώ.
Είχα την τύχη να δοκιμάσω την delonghi σε σπίτι γνωστών και πείστηκα. Επίσης gaggia, Philips ήπια από τις αυτόματες τους σε ένα coffee festival στο Γκάζι και απογοητεύτηκα. Jura δεν έχω δοκιμάσει αλλά διαβάζω τα καλύτερα, απλά ξεφεύγουν πολύ από το μπάτζετ σου.

Γενικά οι delonghi υπερτερούν όλων διότι σε διπλή δόση εσπρέσσο μπορούν να αλέσουν βάσει των σπεκς τους 15γρ δόση και εμπειρικά με δική μου μέτρηση πάνε παραπάνω, σχεδόν στα 20 γρ. Gaggia, Philips πάνε στα σπεκς τους έως 11γρ. Οι Jura οι ακριβές του χιλιάρικου πάνε στα 19+γρ. αλλά ξεφεύγουμε όπως είπα σε τιμή...

Επαναλαμβάνω οτι δε θα πίνεις καφέ αντάξιο της τωρινής σου κατάστασης αλλά αρκετά καλύτερο.

Στην δική μου περίπτωση επίσης, επειδή έχω ζήσει και με νεσπρέσσο αρκετό καιρό, ο νεσπρέσσο όχι απλά δεν έχει καμία σχέση, είναι σκάλες κατώτερος από την delonghi. Γνώμη μου...ο ουρανίσκος μας είναι ο κριτής όλων. Βέβαια με νεσπρέσσο έχεις ένα αποδεκτό αποτέλεσμα αλλά πιστέυω θα ναι χειρότερο από την τωρινή σου κατάσταση. Αλλά θα ετοιμάζεις τα φρεντάκια σε ακόμα λιγότερο χρόνο!

Για Jura κάνε ένα τηλέφωνο στο solino.gr. Είναι στο Μικρολίμανο, Πειραιά και τις φέρνει. Για ρώτα μπας και έχει καμία σαν δείγμα να πιείς κανα καφεδάκι, δε χάνεις τίποτε. Η Α1 έχω την εντύπωση οτι σηκώνει αρκετά γραμμάρια σαν την delonghi.

Άβαταρ μέλους
baspav
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 5:20 pm
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Not necessary
Μύλος:: Not yet
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από baspav » Πέμ Ιουν 08, 2017 12:05 pm

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Δεν τις έχω απορρίψει τις delonghi, θα το ψάξω το θέμα εννοείται (απλά τώρα έχω και τα τρεξίματα της βάπτισης να κλείσω τα πάντα πριν φύγω διακοπές). Για την Jura A1 βλεπω στα specs της "Variable brewing chamber 6 - 10 g" οπότε βάζει μονούς να υποθέσω; Μιλάει για 2 cups σε μια φορά βέβαια. Αν νομίζετε πως με τα 2 επόμενα σε τιμή μοντέλα θα είναι ακόμη καλύτερα τα πράγματα, ας κάνω την υπέρβαση, έστω κ με δόσεις. (~900κάτι ευρώ βλέπω).

vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από vsklav » Πέμ Ιουν 08, 2017 1:02 pm

baspav έγραψε:Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Δεν τις έχω απορρίψει τις delonghi, θα το ψάξω το θέμα εννοείται (απλά τώρα έχω και τα τρεξίματα της βάπτισης να κλείσω τα πάντα πριν φύγω διακοπές). Για την Jura A1 βλεπω στα specs της "Variable brewing chamber 6 - 10 g" οπότε βάζει μονούς να υποθέσω; Μιλάει για 2 cups σε μια φορά βέβαια. Αν νομίζετε πως με τα 2 επόμενα σε τιμή μοντέλα θα είναι ακόμη καλύτερα τα πράγματα, ας κάνω την υπέρβαση, έστω κ με δόσεις. (~900κάτι ευρώ βλέπω).
Το 6 με 10 σημαίνει μονός και διπλός αντιστοίχως. Οι ακριβότερες jura κοντά στα 1000 ευρώ κάνουν δόσεις με πολλά γραμμάρια. Κοίτα 6 με 10 είναι πολύ λίγα και θα θες οπωςδήποτε να κάνεις δύο διπλούς με specialty καφέδες για το κάθε άτομο. Ντάξει δεν είναι τίποτα να πατάς το κουμπί 2 φορές αλλά όπως και να το κάνουμε είναι κάπως...

Βασικά το ανώτερο που βλέπω για Jura είναι 16γρ. Η φθηνότερη είναι η c60 στα 819 ευρώ στο σκρουτζ. Ειλικρινά πιστεύω πως να ανέβεις από τα 300+ της delonghi στα 800+ της jura δε δικαιολογείται... είναι πολλά τα λεφτά! Βασικά δεν έχω πιεί όμως jura αλλά να πιείς καφέ 2,5 φορές καλύτερο από delonghi το θεωρώ απίθανο...Χονδροειδώς στο λέω τώρα αυτό αλλά που 300 που 800.

Επίσης αν είναι να διαθέσεις τόσα, ε τότε πάρε μύλο και μια καλή μηχανή για μια ζωή! Χαχαχα σου λέω αυτό που δε θέλω να ακούσεις, αλλά έτσι είναι.

Άβαταρ μέλους
baspav
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 5:20 pm
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Not necessary
Μύλος:: Not yet
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από baspav » Πέμ Ιουν 08, 2017 11:34 pm

Off topic:
Για την ιστορία, η Gaggia Classic είναι πλήρως λειτουργική και πάλι. Ελυσα και την τριόδη η οποία αν κ ήταν πεντακάθαρη με το μάτι ίσως αυτή ήταν υπεύθυνη Off topic:

Παρόλα αυτά η αναζήτηση συνεχίζεται.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Ιουν 08, 2017 11:49 pm

Μπορεί να μας πει κάποιος πόσο εύκολα ρυθμίζεται/αλλάζει ρύθμιση μια τέτοια μηχανή ?
Δηλαδή πόσο εύκολα αλλάζεις χρόνο εκχύλισης/ρύθμιση άλεσης/βάρος αλεσμένου καφέ κτλ.

Απάντηση