Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Άβαταρ μέλους
baspav
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 5:20 pm
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Not necessary
Μύλος:: Not yet
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από baspav » Κυρ Ιουν 04, 2017 10:36 am

Μετά την βοήθεια που μου πρόσφερε το forum στην πρώτη επιλογή μηχανής espresso έρχομαι να ζητήσω την γνώμη σας.

Έχω μία Gaggia Classic την οποία αγόρασα το 2011. Είμαι υπέρ ευχαριστημένος από την μηχανή και τον καφέ της αλλά λίγο ότι βουλώνει συχνά τώρα τελευταία (το νερό δεν ρέει σωστά) λίγο ότι πλέον ο χρόνος είναι περιορισμένος σκέφτομαι την αγορά αυτόματης.

Έχω δει πρόχειρα κάτι Gaggia αυτόματες αλλά δεν ξέρω αν είναι καλές και αν έχουν αντοχή στο χρόνο (πχ Gaggia Anima XL http://www.eurogat.eu/default.asp?pid=1 ... &langid=71). Οι απαιτήσεις μου δεν είναι πολλές:
- θέλω να κάνει espresso επίπεδου Gaggia classic (συντριπτική πλειοψηφία freddo και freddo καπουτσίνο). Τον καφέ το αγοράζω από καφεκοπτείο στο κέντρο, κομμένο ανά 250γρ κάθε φορά και τον θεωρώ value for money. Δεν είναι οι ακριβοί καφέδες θέλω να πω αλλά εμένα το αποτέλεσμα μου αρέσει. Πίνω espresso και freddo espressso πολύ καλύτερο από πολλές καφετέριες.
- Θα φτιάχνει 2 με 3 καφέδες το πολύ καθημερινά. Πιο σπάνια, σε επισκέψεις να φτιάχνω παραπάνω.
- Δεν έχω χρόνο πλέον χρόνο (λόγω μωρού) να ασχοληθώ πολύ. Θέλω να παίρνω κόκκους, να τους αλέθει, να βγάζει καφέ και να μην χρειάζεται ιδιαίτερο καθάρισμα μετά από κάθε καφέ. Αν παίρνει και έτοιμο αλεσμένο (optional) δεν θα πω όχι.
- Να κάνει αφρόγαλα (κυρίως για τον freddo καπουτσίνο) ή το γάλα για τον ζεστό καπουτσίνο.
- Να καθαρίζει (αφαλάτωση, έλαια καφέ κλπ) με μια κίνηση (κάψουλες;).
- Τιμή €500 περίπου με +100 αν πρόκειται για εξαιρετική μηχανή κατά την κρίση σας.

Διαβάζω σε άλλα thread σας κάποιες ενστάσεις για τις αυτόματες, υπεραυτόματες κλπ. Ας πάρουμε υπόψιν το τρίπτυχο "δεν έχω χρόνο", "θέλω να πίνω καφέ επιπέδου Gaggia Classic που πίνω σήμερα" και "συντριπτική πλειοψηφία freddo".

Ευχαριστώ και ελπίζω και πάλι στην πολύτιμη βοήθεια σας.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Ιουν 04, 2017 1:49 pm

φίλε μου αν βούλωσε η classic λόγω έλλειψης χρόνου, τότε ουτε για την υπεραυτόματη θα έχεις χρόνο να την συντηρήσεις σωστά.

καφε επιπέδου classic δε θα βρεις σε καμμια υπεραυτόματη.
αλλα εφόσον απο ο,τι καταλαβα δεν εχεις εκμεταλευτεί τις δυνατότητες της classic σου. και δεν εχεις μύλο, αρα προφανως εχεις τα καλαθάκια της μάνα της με τη μια τρύπα, άρα όποια υπεραυτόματη και να παρεις, τον ίδιο καφε θα κάνουν.

γενικά κάνουν καφέ επιπέδου φθηνής μηχανής απο το κοτσόβολο. (ή gaggia classic με τα pressurized καλαθάκια).
H διαφορά στην τιμή σε σχέση με μια deloghi των 100 ευρώ, είναι οτι έχουν πολλούς μηχανισμους ωστε να αλεθουν τον καφε, να πατανε, να μετρανε, να πλένουν, να καθαρίζουν, χρονόμετρα, σένσορες, πολλα πλαστικά κινουμενα μέρη, εγκεφαλάκια. αυτά ανεβαζουν την τιμή, αλλα οχι την ποιότητα του καφέ. και επίσης τα πολλά κινουμενα μέρη χαλάνε.. δε θα σου την προτείνει κανεις αυτή τη πορεία, άρα μην συγκρίνεις μάρκες. όλες την ίδια αρχή λειτουργίας έχουνε.
ή τουλάχιστον αγόρασε μια που να έχει το service πιο κοντά..
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιουν 06, 2017 3:31 pm

Ξέρεις τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου; Αντί να ρίξω τα 5-6 κατοστάρικα στην υπεραυτόματη, θα έπαιρνα ένα μύλο, θα έβαζα ένα pidaki στη γιαγιά κ θα έκανα το καλαθάκι μου unpressurized. Κάνε αυτά τα 3 κ το μέτρο σύγκρισής σου δεν θα είναι πλέον το καφέ-μπαρ με την κανάτα, αλλά ο καφές από καταξιωμένους barista.
Όσο για το χρόνο παρασκευής, πάνω από 10 λεπτά δεν πρόκειται να σου χρειαστούν (μαζί με τον χρόνο backflush-τακτοποίηση-καθάρισμα)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Christos την Τρί Ιουν 06, 2017 11:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Επεξεργάστηκε

vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από vsklav » Τρί Ιουν 06, 2017 4:24 pm

Καλησπέρα φίλε μου,

Ημουν ακριβώς στην ίδια αναζήτηση μηχανής αυτόματης με εσένα και ήθελα "δυστυχώς" ή "ευτυχώς" (όπως θες πάρτο) να πίνω καφεδάκι αξιοπρεπώς αλλά και με μίνιμουμ χρόνο κατασκευής, οπότε η αυτόματη με μύλο ήταν μονόδρομος.
Να πάρεις delonghi esam http://www.skroutz.gr/c/2413/mixanes-Es ... onghi+esam
όποια σου αρέσει σε design και τιμή και δε θα το μετανιώσεις.

Θα λεγα τα 500 να είναι το απόλυτο ταβάνι σου. Μια από τις 5 πρώτες θα πρότεινα οι οποίες είναι αποδεδειγμένα σκυλιά χρήσης και δεν έχουν και ηλεκτρονικά μέρη όπως οθόνες κτλ που χαλάνε εύκολα. Εναν καθαρισμό γελοίο των 5 λεπτών κάθε βδομάδα και μια αφαλάτωση όταν σου ανάψει λαμπάκι.

Επίσης για αφρόγαλο μη περιμένεις πολλά από τα αυτόματα σε αυτές τις τιμές, αλλά με σωστό γάλα και τεχνική βγάζεις αξιοπρεπέστατο αφρόγαλο, αλλά σίγουρα όχι τέλειο. Επίσης για κρύο αφρόγαλο με ένα μίξερ της προκοπής και παγάκια βγάζεις σουπερ αποτέλεσμα σε ελάχιστο χρόνο να ξέρεις.

Καφέ επίσης θα κάνεις 100 φορές καλύτερο από κάθε καψουλομηχανή και σίγουρα θα πλησιάζεις και θα περνάς πολλές καφετέριες σε ποιότητα.
Σίγουρα αν έπαιρνες μύλο θα χες καλύτερα αποτελέσματα αλλά εις βάρος άλλων πραγμάτων...Εγώ σαν τεμπέλης ήθελα να πατάω ένα κουμπί και να πίνω καφέ αξιοπρεπέστατο.

Να ξέρεις πάντα οτι κάπου κάνεις οικονομία, κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις. Νόμος.

Εγώ στα λέω αυτά ορμώμενος απο τα λεγόμενα σου οτι πίνεις καλό καφέ για τον ουρανίσκο σου με τα τωρινά σου δεδομένα. Με την αυτόματη θα πάθεις σοκ με το πόσο καλύτερο θα ναι αυτό που πίνεις.

Ελπίζω να βοήθησα.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από harryv » Τρί Ιουν 06, 2017 4:41 pm

vsklav έγραψε:...
Να πάρεις delonghi esam http://www.skroutz.gr/c/2413/mixanes-Es ... onghi+esam
όποια σου αρέσει σε design και τιμή και δε θα το μετανιώσεις.
Βαγγέλη, πόσο καιρό διαρκεί η συμβίωσή σου με τη DeLonghi?
Έχουμε μια τέτοια στο γραφείο (καμμιά 20αριά καφέδες την ημέρα υπολογίζω) και κάθε 3 μήνες είναι στο μάστορα. Καλό καφέ κάνει, αλλά για το ότι δε θα το μετανιώσει, μη το βάζεις στοίχημα.

vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από vsklav » Τρί Ιουν 06, 2017 4:53 pm

harryv έγραψε:
vsklav έγραψε:...
Να πάρεις delonghi esam http://www.skroutz.gr/c/2413/mixanes-Es ... onghi+esam
όποια σου αρέσει σε design και τιμή και δε θα το μετανιώσεις.
Βαγγέλη, πόσο καιρό διαρκεί η συμβίωσή σου με τη DeLonghi?
Έχουμε μια τέτοια στο γραφείο (καμμιά 20αριά καφέδες την ημέρα υπολογίζω) και κάθε 3 μήνες είναι στο μάστορα. Καλό καφέ κάνει, αλλά για το ότι δε θα το μετανιώσει, μη το βάζεις στοίχημα.
http://www.skroutz.gr/s/41776/Delonghi- ... -4000.html

Την παραπάνω καφετιέρα την έχουμε 3 ιδιώτες, εγώ κανά τριμηνο, ο άλλος 1,5 χρόνο και ο τελευταίος πάνω από 3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Επίσης η συγκεκριμένη υπάρχει και σε εταιρεία 100+ ατόμων όπου φαντάζεσαι τι χρήση γίνεται και στα δύο χρόνια έχει χρειαστεί μόνο μια φορά σερβις αλλά όταν την χεριάζουν 100 νοματαίοι καθημερινά είναι θάυμα και μόνο το οτι δουλεύει.
Επίσης η σειρά αυτή της delonghi βγαίνει χρόνια με ελάχιστες παραλλαγές στο χρώμα ή στα κουμπάκια ή άλλες ασήμαντες παραμέτρους και μπορεί να βρει κανείς χιλιάδες (κυριολεκτικά) κριτικές παντού.
Παράδειγμα αμαζον https://www.amazon.co.uk/Delonghi-coffe ... B010CZ9UA8

Άβαταρ μέλους
baspav
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 5:20 pm
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Not necessary
Μύλος:: Not yet
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από baspav » Τρί Ιουν 06, 2017 10:07 pm

Φιλέ @vsklav σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου. Θα το ψάξω λίγο αυτό που προτείνεις. Τέτοιες απαντήσεις περίμενα. Ευχαριστώ κ πάλι.

surtees
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 1:00 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: tAIΩs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από surtees » Τετ Ιουν 07, 2017 10:29 am

Πολυ καλή η delonghi.
Την έχω και εγώ για να φτιάχνει καφέ η γυναίκα μου και ο υιός μου.

Για την ταχύτητα που απολαμβάνεις έναν καφέ η ποιότητα του καφέ νομίζω ότι είναι ικανοποιητική.
Την συνιστώ.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιουν 07, 2017 1:07 pm

:offtopic: Θα κάνω ένα οφ τοπικ ας με συγχωρέσει ο αντμινιστρατορας, αλλά έχει ουσία ως προς τετοια τοπικ..
Πολλοί χρήστες ρωτάνε να ακούσουν μια γνώμη για κάτι συγκεκριμένο και όλοι εμείς που έχουμε γίνει home baristi άλλου επιπέδου τους δίνουμε μια άλλη απάντηση από αυτή που ζητάνε να ακούσουν..
Ε ναι παιδιά..υπάρχουν και άνθρωποι που ξέρουν τι θέλουν..δεν θέλουν μηχανές φτιαγμένες, μύλους διαδικασίες, φρουτενιους καφέδες και ιστορίες για άγριους..θέλουν κάτι άλλο από το κόσμο του επσρεσσο. Το ότι δεν το κάνουμε εμείς δεν πάει να πει ότι δεν το κάνουν κάποιοι άλλοι..
Ο φίλος που άνοιξε το τοπικ ζητάει μια γνώμη για μια υπεραυτοματη. Κάθε φορά σε αυτή τη περίπτωση προσπαθούμε να πείσουμε κάποιον να πάει στο δρόμο που έχουμε επιλέξει εμείς..και του λέμε τη γνώμη μας που είναι ναι μεν σωστή αλλά είναι το αντίθετο από αυτό που ψάχνει..
Λίγοι σίγουρα θα βρεθούν να βοηθήσουν, γιατί λίγοι ασχολούντε με τέτοιες εσπρέσσο μηχανές..
Όμως αυτές οι απαντήσεις χρειάζονται ώστε να βοηθούνται αυτά τα μέλη..απαντήσεις πάνω στο θέμα..
Γράφω το κείμενο με σκοπό να μην γινόμαστε κουραστικοί και να μην γεμίζουμε τέτοια τοπικ με κείμενα του στυλ παράτα τις υπεραυτοματες παρε μύλο και έλα να δεις τι θα πει εσπρέσσο.
Τέλος η άποψη να στρέψουμε κάποιον σε κάτι τέτοιο είναι θεμιτη,απλά πολλές φορές ανούσια, εφόσον ο γραφών το τοπικ γνωρίζει τι θέλει να κάνει..
Ελπίζω να μην κούρασα, δεν ήθελα να κρίνω κάποιον, απλά να πω αυτό που σκέφτηκα.
:offtopic: τέλος

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιουν 07, 2017 4:16 pm

Πάνο, να έχεις gaggia classic κ παίρνεις προαλεσμένο χρησιμοποιώντας pressurized καλαθάκι; Αν είναι αυτή η γευστική του βάση αναφοράς τότε όποια υπεραυτόματη κ να πάρει τον ίδιο καφέ πάνω κάτω θα πιεί.

Aν το πρώτο μέλημα είναι η απουσία χρόνου, οκ συμφωνώ οτι με μια υπεραυτόματη θα είναι μια χαρά ίσως κ λίγο καλύτερα απ' το να τον παίρνει προαλεσμένο αφού τουλάχιστον θα κόβει εκείνη τη στιγμή. Αν πρώτο μέλημα είναι η γεύση τότε η υπεραυτόματη είναι κακή επιλογή.
surtees έγραψε:..Για την ταχύτητα που απολαμβάνεις έναν καφέ η ποιότητα του καφέ νομίζω ότι είναι ικανοποιητική...
:f010: :f010: :f010:

Απάντηση