Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από vsklav » Παρ Ιουν 16, 2017 7:34 pm

thenikos έγραψε:για το γραφείο θα την έχω κυρίως, πιο σημαντικό ακόμα και από το design είναι να μην χαλάει. ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα που δεν έχω καταλάβει καλά:
όταν βάλουμε full δόση καφέ (το περιστροφικό χειριστήριο τελείως δεξιά δηλαδή) είναι σαν να φτιάζουμε έναν μονό με 14 γρ καφέ?
οπότε όταν ζητήσουμε από την μηχανή να μας κάνει 2 καφέδες και βάλουμε θα είναι σαν παίρνουμε 28γρ?
η 7γρ ανά καφέ είναι το μαξιμουμ που μπορεί να μας δώσει?
Το δευτερο...μεχρι 14 15 ειναι το μαξιμουμ που μπορεις να παρεις.

thenikos
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2016 5:36 pm

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από thenikos » Παρ Ιουν 16, 2017 7:39 pm

ευχαριστώ πολύ !! :)

engant
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 26, 2019 7:32 pm

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από engant » Κυρ Μάιος 26, 2019 10:26 pm

Καλησπερα
Έχω μια saeco odea go και μετά από 9 χρόνια θέλω να την αντικαταστήσω με κάποια νεότερη...Διαβάζω γι αυτήν πολύ καλές κριτικές Delonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB...Θα προτιμούσα και πάλι υπεραυτόματη λόγω ευχέρειας και μείωση χρόνου παρασκευής καφέ(μικρός χρόνος προθέρμανσης σε σχέση με μια lelit π.χ.)...Αν έχετε άποψη και για καμιά gagia....Budget εως 500 ευρώ. Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Μάιος 27, 2019 10:23 am

Δεν μπαίνει σε σύγκριση μια lelit ή μια gaggia classic με οποιαδήποτε υπεραυτόματη διότι το γευστικό αποτέλεσμα είναι μέρα με νύχτα. Εφόσον είσαι συνειδητοποιημένος οτι θα πιεις μέτριο καφέ και όπως λες η προτεραιότητά σου είναι ο χρόνος αναμονής (σχετικά με την "ευχέρεια" έχω τις ενστάσεις μου) οτι και να πάρεις σε αυτά τα λεφτά το ίδιο αποτέλεσμα θα σου δώσει.

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από geornirv » Σάβ Ιουν 01, 2019 7:52 pm

engant έγραψε:
Κυρ Μάιος 26, 2019 10:26 pm
Καλησπερα
Έχω μια saeco odea go και μετά από 9 χρόνια θέλω να την αντικαταστήσω με κάποια νεότερη...Διαβάζω γι αυτήν πολύ καλές κριτικές Delonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB...Θα προτιμούσα και πάλι υπεραυτόματη λόγω ευχέρειας και μείωση χρόνου παρασκευής καφέ(μικρός χρόνος προθέρμανσης σε σχέση με μια lelit π.χ.)...Αν έχετε άποψη και για καμιά gagia....Budget εως 500 ευρώ. Ευχαριστώ
Την είχα αυτή που αναφέρεις, αλλά την έδωσα και πήρα lelit για να δω τί καλύτερο μπορώ να πάρω από τον καφέ. Και εγώ είμαι αρχάριος και μαθαίνω. Ηταν μια καλή μηχανή, δεν είχα κανένα θέμα για περίπου 1,5 χρόνο που την είχα. Αν θες κάτι ρωτα με.

Άβαταρ μέλους
BiLLyS
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 9:23 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini Abs
Οι καφέδες μου:: https://www.esperanzahellas.com
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από BiLLyS » Κυρ Σεπ 10, 2023 7:45 pm

Καλησπέρα σας!

Είμαι κάτοχος Gaggia Classic, αλλά την έχω εγκαταλείψει λόγο διάφορων λόγων σε ένα ντουλάπι εδώ και χρόνια περίπου 5. Αν θυμάμαι καλά την είχα αγοράσει το 2015 ή 2016. Παρέα με την μηχανή είχα αγοράσει και έναν μύλο (ισπανικής εταιρείας).

Πλέον λόγο έλλειψης χρόνου και "βαρεμάρας" θέλω να πάρω μια υπεραυτοματη να "τα κάνει όλα".

Θα προτιμούσα μια gaggia περίπου 700 ευρώ. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο μοντέλο ή άλλη μάρκα, που να κάνει και αφρόγαλα για ζεστό καφέ;

Εγω πινω περιπου 3 XL φρεντο εσπρεσσο χειμωνα καλοκαιρι και η γυναικα μου φρεντο καπουτσινο το καλοκαιρι και καπουτσινο τον χειμωνα.

Υ.Γ. Δεν διάβασα όλο το νήμα για να πάρω γνώμη, διότι είναι και αρκετά παλιό.

Ευχαριστώ!

Απάντηση