Saeco Odea Go.

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
tapantaola

Saeco Odea Go.

Δημοσίευση από tapantaola » Κυρ Σεπ 05, 2010 1:30 pm

Γεια σας παιδες.. Λοιπον εχω βρει τελευταιο εκθεσιακο κομματι σε μιση τιμη 190 Ε. Η συγκεκριμενη μηχανη οπως θα γνωριζετε εχει ενσωματομενο μυλο. Το θεμα ειναι οτι δεν εχει κουτι!!!!! επειδη δεν το βρισκουν!!!! οποτε δεν εχει ουτε καλωδιο για την μπριζα!! :lol: :lol: Λετε να μπορεσω να βρω ολα τα παρελκομενα ( οδηγιες χρησης, καλωδιο κτλ...) εξω??

Ασχετα με το κουτι οποιος ξερει κατι οτιδηποτε για την συγκεκριμενη ας μου δωσει τα φωτα του...
Επισης ημουν αναμεσα σε αυτη και στην Gaggia Platinum Event αλλα με την προσφορα ειπα να παρω την Saecco.

Ερωτηση αρχαριου... ειναι καλο να εχει η μηχανη ενσωματομενο μυλο η ειναι της πλακας?? Η συγκεκριμενη μιλουσε για μυλο με κεραμικες πλακες..

georgehtc

Re: Saeco Odea Go.

Δημοσίευση από georgehtc » Κυρ Σεπ 05, 2010 4:43 pm

Θα βοηθήσω σε αυτά που ξέρω.
Εγχειρίδιο βρίσκεις εδώ(αγγλικά): http://diplodocs.gr/annexe_AUTRE-NOTICE ... -GO-_E.htm
Καλώδιο εννοείτε βρίσκεις παντού.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Saeco Odea Go.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 05, 2010 7:50 pm

Έκανα ένα γρήγορο διαβασματάκι το manual αλλά και κριτικές στο internet και τα συμπεράσματα μου που δεν βασιζονται σε προσωπική εμπειρία είναι:
1) πρόσεξε να μην λείπει το πλαστικό αξεσουάρ για την ρύθμιση του μύλου. Πρέπει να είναι κάτω από το καπάκι του μύλου.
saeco grinder pin.jpg
2) Έχει σε γενικές γραμμές καλές κριτικές τηρουμένων των αναλογιών. Μην περιμένεις τα ίδια αποτελέσματα με αυτά από ημιαυτόματες μηχανές + μύλο.
3) Το πιθανότερο πρόβλημα είναι να κολλήσει η μηχανή από λάθος επιλογή καφέ. Εάν την αγοράσεις ξέχνα τα ιταλικά χαρμάνια και γενικά άμα δεις κόκκους καφέ λαδερούς μακριά.
4) Οι υπεραυτόματες γενικά άμα χαλάσουν στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν επιδιορθώνονται. Γι αυτό θέλει ευλαβικότητα στον καθαρισμό και συντήρηση.
5) Εάν αγόραζα υπεραυτόματη μηχανή και εάν η μηχανή είναι όντως καινούρια για 190 ευρώ θα την αγόραζα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

tapantaola

Re: Saeco Odea Go.

Δημοσίευση από tapantaola » Δευ Σεπ 06, 2010 1:45 pm

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!

Christo το πλαστικο αξεσουαρ δεν υπηρχε ουτε αυτο.. :roll: Αλλα στην τελικη καλυτερα...
Παντως εχεις δικιο.. απο την στιγμη που δεν την θελω για καθημερινη χρηση, αλλα καποιες στιγμες που θελω να απολαυσω πραγματικα τον καφε... μετα απο φαγητο σαφως.. θα επιδιωξω να παω σε κατι πιο ποιοτικο... οποτε ξεκιναει η αναζητηση..
Σ 'ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες...

Απάντηση