αυτοματη

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
nasosm

αυτοματη

Δημοσίευση από nasosm » Τετ Οκτ 19, 2016 4:35 pm

καλησπερα ,
ψαχνω για αυτοματη μηχανη. εχω διαβασει αρκετα σχολια για το κοστος συντηρησης και οτι χαλανε πολυ ευκολα. Υπαρχει καποιος που να εχει τουλαχιστον 1 με 2 χρονια καποια αξιοπιστη μηχανη να προτεινει? γυρω στα 300-400 ευρω.

vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αυτοματη

Δημοσίευση από vsklav » Τρί Ιαν 17, 2017 11:42 am

Σε αυτά τα λεφτά κοιτάς αποκλειστικά και μόνο delonghi με όσο το δυνατόν πιο λιτά χαρακτηριστικά, δηλαδή όχι οθόνες και τέτοια. Απλή με κουμπιά.
Είναι μονόδρομος και με πολύ καλή αξιοπιστία.

https://www.skroutz.gr/s/41776/Delonghi ... -4000.html

Την παραπάνω μηχανή την έχουν δυο φίλοι δύο χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα και μια εταιρεία 150 ατόμων όπου καταλαβαίνεις για τι χρήση μιλάμε καθημερινά. Στην εταιρεία χρειάστηκε μία αλλαγή κάτι σε διάστημα ενός χρόνου, της τάξεως των 100 ευρώ ζημιά, αλλά τα μεγέθη δεν έχουν καμία σχέση.

Πιστέυω για οικιακή χρήση με συχνές αφαλατώσεις και προσοχή θα βγάλει πολλά χρόνια.

surtees
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 1:00 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: tAIΩs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αυτοματη

Δημοσίευση από surtees » Τρί Ιαν 17, 2017 5:01 pm

Και εγώ χρησιμοποιώ μια Delonghi magnifica, κυρίως για χρήση από τη γυναίκα μου.
Είμαι ευχαριστημένος, δεν είναι τέρας αξιοπιστίας, αλλά ότι χρειάζεσαι υπάρχουν ανταλλακτικά και εξειδικευμένα άτομα.
Ο καφές που βγάζει, κατά τη γνώμη μου, υπερτερεί από όλες τις μηχανές επιπέδου κάτω από τις gaggia (εν σχέσει με τις gaggia υστερεί άλλα όχι και πολύ).
Νομίζω ότι είναι αξιόλογη επιλογή για εισαγωγή στο κόσμο του espresso (με δαπάνη 350 ευρώ την αγοράζει καινούργια) αν η ευκολία χρήσης είναι σε πρώτη προτεραιότητα

sterpas
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2015 11:15 am
Όνομα: Στεργιος
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
Οι καφέδες μου:: Las Ramblas
Τοποθεσία: Λαρισα

Re: αυτοματη

Δημοσίευση από sterpas » Δευ Ιαν 23, 2017 5:06 pm

Καλησπερα,

Εγω τον τελευταιο 1,5 χρονο δουλευω μια PHILIPS SAECO MINUTO 8862/09 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος για τα δεδομενα. Την ειχα αγορασει 430€ και τωρα την εχει στο stock house του e-shop.gr 300€.

Επισης αυτην την εβδομαδα παιζει και στο crazy Sundays η HD8834/09 (το επομενο μοντελο της δικιας μου) στα 410€. Την εχει η αδερφη μου αυτη και ειναι επισης αψογη.

Εγω θα σου συνιστουσα παντως να παρεις την 1η αφου με αυτα τα λεφτα ειναι πραγματικα ευκαιρια.

Υ.Γ Ουδεμια σχεση εχω με το e-shop, απλα στην παρουσα εχει τις καλυτερες τιμες για τις 2 μηχανες που προτεινα.

Coliombos74
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2016 10:10 pm

Re: αυτοματη

Δημοσίευση από Coliombos74 » Παρ Ιαν 27, 2017 1:16 am

Και τη διαφορά έχει η παραπάνω από την Saeco Lirika one touch που τη σκέφτομαι.. ??

Άβαταρ μέλους
Delis
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 12:29 am
Όνομα: Παντελης
Μηχανή:: MOD. BRERA
2η Μηχανή:: CLASSIC PID
Μύλος:: ASCASO I2
2ος Μύλος:: K3 TOUCH
Οι καφέδες μου:: ETHIOPIA.COLOMBIA.KENYA AA

Re: αυτοματη

Δημοσίευση από Delis » Κυρ Ιαν 29, 2017 10:11 am

εχω την gaggia brera εδω και 5 χρονια χωρις καν service (μονο αφαλατωση) και δεν μου εχει βγαλει τιποτα αν βοηθαει αυτο.
GAGGIA BRERA MOD, GAGGIA CLASSIC PID, ASCASO I2, K3 TOUCH...

Απάντηση